Radio Opole » Gospodarka
2021-03-18, 11:30 Autor: Justyna Maćkowiak

Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Dokumenty należy przesyłać poprzez aplikację eWniosekPlus

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
Wojciech Komarzyński [fot. Łukasz Fura]
Wojciech Komarzyński [fot. Łukasz Fura]
15 marca ruszyło przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników. - W związku z pandemią w tym roku dokumenty można złożyć tylko poprzez aplikację eWniosekPlus - powiedział w Porannej Loży Radiowej Wojciech Komarzyński, dyrektor Agenci Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu.
- Dopłaty obszarowe, które przysługują każdemu producentowi rolnemu to jest działanie, które cieszy się największym zainteresowaniem. Każdy rolnik składa wniosek i otrzymuje dopłaty do hektara, takie obligatoryjne jak jednolita płatność obszarowa. Ale rolnik może także skorzystać z innych deklaracji i uzyskać dodatkowe wsparcie. Może skorzystać z pakietów rolno-środowiskowo-klimatycznych, z rolnictwa ekologicznego, na które bardzo mocno stawiamy, również są płatności dla młodego rolnika.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie należy składać do 17 maja. Rolnicy mogą skorzystać z pomocy ośrodków doradztwa rolniczego. Ze względu na obostrzenia epidemiczne zaleca się telefoniczne umawianie się na wizytę na konkretny dzień i godzinę.

31 marca ruszają nabory na dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - O pomoc mogą się ubiegać młodzi rolnicy, można również otrzymać pieniądze na restrukturyzację małych gospodarstw - wyjaśnia Wojciech Komarzyński. - Rolnik chcący przystąpić do takiego programu, a można uzyskać 150 tysięcy zł, musi zrealizować biznesplan, który jest elementem dokumentacji aplikacyjnej. W ramach biznesplanu rolnik musi wzmocnić wartość ekonomiczną swojego gospodarstwa, rozwinąć je, wzbogacić o nowy sprzęt, ale również podnieść swoje kwalifikacje.

Na restrukturyzację małych gospodarstw można uzyskać dotację w wysokości 60 tysięcy zł.
Wojciech Komarzyński cz. 1
Wojciech Komarzyński cz. 2

Gospodarka

2021-07-29, godz. 15:51 Producent foteli samochodowych postawi fabrykę w strefie ekonomicznej gminy Ujazd Kolejny inwestor zdecydował się ulokować w strefie ekonomicznej gminy Ujazd. Tym razem to niemiecka firma Isringhausen, producent z branży automotive. Przedsiębiorstwo… » więcej 2021-07-29, godz. 13:00 W ciągu najbliższych trzech lat w centrum Kietrza ma powstać trzydzieści mieszkań Kietrz wspólnie z dziewięcioma gminami z województwa opolskiego przystąpił do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Celem projektu jest budowa mieszkań… » więcej 2021-07-29, godz. 07:45 Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny… » więcej 2021-07-28, godz. 15:15 Nieczynny od lat dworzec zyska nowe życie - będzie przystankiem dla rowerzystów i świetlicą wiejską Przez Sukowice w gminie Cisek od dawna nie przebiega linia kolejowa, więc i dworzec nie spełnia swojej roli. Budynek ma przejść gruntowną przebudowę i za… » więcej 2021-07-28, godz. 13:45 Mimo pandemii, pracodawcy nadal szukają załogi. Duża liczba ofert dla cudzoziemców 600 ofert pracy sezonowej trafiło do opolskich pośredniaków. To tyle samo, co przed pandemią koronawirusa. Konkurencję dla młodzieży stanowią obcokrajowcy… » więcej 2021-07-28, godz. 12:36 Jedne remonty się zaczynają, drugie niebawem się zakończą. W Głubczycach realizowane są kolejne inwestycje drog… Dobiegają końca kolejne postępowania przetargowe na przeprowadzenie remontów dróg w Głubczycach. Do końca tygodnia powinien być znany wykonawca remontu… » więcej 2021-07-27, godz. 14:15 Od środy będzie można zabiegać o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. WUP w Opolu rozpocznie przyjmowanie wni… Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 3, którzy chcą podjąć pracę, mogą otrzymać dofinansowanie do żłobka. Taką pomoc oferuje Wojewódzki Urząd… » więcej 2021-07-27, godz. 13:45 Jedne remonty się skończą, kolejne prace zaczną. Drogowe inwestycje powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Trwa sezon na remonty drogowe. Związane z tym utrudnienia są utrapieniem kierowców, ale są nieodzowne. Obecnie na drogach powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-07-27, godz. 10:15 Z małym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa w Kombinacie Rolnym w Kietrzu. Powodem była niesprzyjająca aura Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu na dobre ruszyły żniwa. Chłodny i wilgotny przełom maja oraz czerwca spowodował, że prace w największym gospodarstwie… » więcej 2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »