Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-08-16, 11:18

Ponad 200 miast w Polsce w obliczu zmian klimatu - jakie wyzwania stoją przed naszym regionem?

Roman Jabłoński [fot. Paula Hołubowicz]
Roman Jabłoński [fot. Paula Hołubowicz]
Ponad 200 polskich aglomeracji musi stawić czoła wyzwaniom wynikającym ze zmian klimatycznych. Jakie działania są niezbędne, aby nasze miasta były gotowe na tę reformę? Gościem programu był architekt i urbanista Roman Jabłoński, który opowiedział nam, jak zmiany klimatyczne wpłyną na rozwój i adaptację naszego regionu. Przyglądnęliśmy się również Indeksowi Zdrowych Miast, w którym Opole, mimo jednego z największych budżetów w kraju, znalazło się dopiero na 18. miejscu. Co oznacza ten wynik i jakie wnioski można z niego wyciągnąć? O tym dyskutowaliśmy z naszym gościem w audycji.
2024-08-14, 09:36

Lato na płótnie, od Arcimbolda po Picassa w rozmowie z Martą Motyl

Marta Motyl [fot. archiwum prywatne]
Marta Motyl [fot. archiwum prywatne]
Giuseppe Arcimboldo znany jest ze swoich niezwykłych portretów tworzonych z owoców, warzyw i kwiatów, który w malarstwie stał się symbolem interpretacji natury, podobnie jak Vivaldi w muzyce. Tym razem skupiliśmy się na jednym z jego najbardziej znanych cykli – czterech porach roku. Wraz z Martą Motyl, znawczynią sztuki i autorką licznych publikacji, przyjrzeliśmy się jak motyw lata został ujęty przez różnych artystów na przestrzeni wieków, od Arcimbolda przez Moneta, aż po Picassa.
2024-08-13, 10:23

Kamala Harris nową siłą na amerykańskiej scenie politycznej? Rozmowa z Elizą Sarnacką- Mahoney

Eliza Sarnacka- Mahoney [fot. archiwum prywatne]
Eliza Sarnacka- Mahoney [fot. archiwum prywatne]
Gwałtowny spadek poparcia dla Joe Bidena zdawał się być idealną szansą dla Donalda Trumpa na powrót do Białego Domu. Jednak pojawienie się Kamali Harris na czołowej scenie politycznej zmieniło dynamikę wyścigu. Co stoi za błyskawicznym wzrostem jej popularności i dlaczego stała się poważnym przeciwnikiem, którego Trump nie przewidział? Gościem programu była Eliza Sarnacka-Mahoney, Polka mieszkająca w USA od kilkudziesięciu lat, znawczyni amerykańskiej polityki, która przybliżyła kulisy tej transformacji. Rozmawialiśmy także o specyfice amerykańskich urlopów i o tym, jak wygląda codzienne życie w Stanach Zjednoczonych.
2024-08-12, 10:50

Wspinaczka ściankowa zyskuje na popularności – rozmowa z Jackiem Matuszkiem, alpinistą i paralotniarzem

Jacek Matuszek [fot. Beata Granatowska]
Jacek Matuszek [fot. Beata Granatowska]
Wielki sukces Aleksandry Mirosław na arenie międzynarodowej sprawił, że wspinaczka ściankowa, dotychczas uważana za niszową dyscyplinę sportu, zyskuje coraz większą popularność. Media i widzowie zaczynają dostrzegać piękno i wyzwania związane z tą formą aktywności fizycznej. W rozmowie z Jackiem Matuszkiem, cenionym wspinaczem, alpinistą i paralotniarzem, przyjrzeliśmy się bliżej temu, co sprawia, że wspinaczka ściankowa przyciąga tak wielu entuzjastów.
2024-08-09, 08:43

Dlaczego sport pełni ważną rolę w życiu?

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Igrzyska Olimpijskie to dobry powód, by zastanowić się jaką rolę pełni sport w naszym życiu. Nie każdy ma talent do uprawiania go w wersji wyczynowej, ale niemal każdy może w nim uczestniczyć rekreacyjnie, albo... wirtualnie. Opowiedzieliśmy także o innych aspektach sportu, które są ważne do osiągania sukcesu.
2024-08-07, 13:37

Jak ciekawie pokazać historię i historyczne postaci w muzeach - rozmowa z Izabelą Jasińską z Muzeum Śląska Opolskiego

Izabela Jasińska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Izabela Jasińska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Nie interesuje Cię twórczość Marii Konopnickiej? Uważasz, że jest nudna i staroświecka? To zapraszam do muzeum poetki w Suwałkach, bo jest nowoczesne i atrakcyjne! W rozmowie z Izabelą Jasińską z Muzeum Śląska Opolskiego dowiemy się, jak można urozmaicić wystawy nawet najtrudniejszych "eksponatów" i sprawić, że literatura stanie się pasjonująca dla każdego zwiedzającego.
2024-08-06, 11:43

Granice prowokacji w sztuce. O refleksjach po ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich z prof. Kazimierzem Ożogiem

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (2024) [fot. screen z transmisji]
Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (2024) [fot. screen z transmisji]
Spadła temperatura sporu na temat kogo i jak obraziła ceremonia, a przynajmniej jej kulturalna część, otwarcia Igrzysk Olimpijskich. W związku z tym, na spokojnie porozmawiamy z historykiem sztuki prof. Kazimierzem Ożogiem o granicach prowokacji w sztuce i czy w ogóle powinny jakieś być.
2024-08-02, 11:54

Co łączy wedlowską czekoladę z zieloną sukienką i krową?

Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wbrew pozorom pytanie, co łączy wedlowską czekoladę z zieloną sukienką i krową, nie jest testem na inteligentne skojarzenia. To tylko kilka symbolicznych przedmiotów, które znalazły się w książce "Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach" Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego. O próbach zachowania normalności w nienormalnej sytuacji rozmawialiśmy w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego z historykiem Grzegorzem Bortnikiem.
2024-08-01, 11:56

Aleksander Sowa o ostatnim kryminale z postacią policjanta Emila Stompora

Aleksander Sowa (fot. Marta Majewska)
Aleksander Sowa (fot. Marta Majewska)
Na zboczu klasztoru w Tyńcu znaleziono martwego księdza. Czy to samobójstwo czy zabójstwo? Policjant, który bada sprawę podejrzewa to drugie, a mur milczenia i niechęć prokuratora do wyjaśnienia sprawy tylko to potęguje. Ale to nie jedyny sensacyjny wątek w najnowszej powieści Aleksandra Sowy "Znamię ryby", o której rozmawialiśmy z autorem.
2024-07-31, 13:30

"Sokołowsko polecamy, ale jest to jedna z wciąż niewykorzystanych szans na przyciągnięcie turystów"

Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Polskie Davos, czyli Sokołowsko na Dolnym Śląsku przypomniała Olga Tokarczuk w powieści "Empuzjon". Z tą malowniczą miejscowością był związany pisarz i noblista Gerhart Hauptmann oraz reżyser Krzysztof Kieślowski. Dziś nadal jest malownicze i mogłoby być perłą Polski, ale... nie jest. Dlaczego? O Sokołowsku i innych niewykorzystanych polskich szansach na przyciągnięcie turystów rozmawialiśmy z architektem, Romanem Jabłońskim.
1234567

Zobacz także

2024-08-16, godz. 11:18 Ponad 200 miast w Polsce w obliczu zmian klimatu - jakie wyzwania stoją przed naszym regionem? Ponad 200 polskich aglomeracji musi stawić czoła wyzwaniom wynikającym ze zmian klimatycznych. Jakie działania są niezbędne, aby nasze miasta były gotowe… » więcej 2024-08-14, godz. 09:36 Lato na płótnie, od Arcimbolda po Picassa w rozmowie z Martą Motyl Giuseppe Arcimboldo znany jest ze swoich niezwykłych portretów tworzonych z owoców, warzyw i kwiatów, który w malarstwie stał się symbolem interpretacji… » więcej 2024-08-13, godz. 10:23 Kamala Harris nową siłą na amerykańskiej scenie politycznej? Rozmowa z Elizą Sarnacką- Mahoney Gwałtowny spadek poparcia dla Joe Bidena zdawał się być idealną szansą dla Donalda Trumpa na powrót do Białego Domu. Jednak pojawienie się Kamali Harris… » więcej 2024-08-12, godz. 10:50 Wspinaczka ściankowa zyskuje na popularności – rozmowa z Jackiem Matuszkiem, alpinistą i paralotniarzem Wielki sukces Aleksandry Mirosław na arenie międzynarodowej sprawił, że wspinaczka ściankowa, dotychczas uważana za niszową dyscyplinę sportu, zyskuje… » więcej 2024-08-09, godz. 08:43 Dlaczego sport pełni ważną rolę w życiu? Igrzyska Olimpijskie to dobry powód, by zastanowić się jaką rolę pełni sport w naszym życiu. Nie każdy ma talent do uprawiania go w wersji wyczynowej… » więcej 2024-08-07, godz. 13:37 Jak ciekawie pokazać historię i historyczne postaci w muzeach - rozmowa z Izabelą Jasińską z Muzeum Śląska Opol… Nie interesuje Cię twórczość Marii Konopnickiej? Uważasz, że jest nudna i staroświecka? To zapraszam do muzeum poetki w Suwałkach, bo jest nowoczesne i… » więcej 2024-08-06, godz. 11:43 Granice prowokacji w sztuce. O refleksjach po ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich z prof. Kazimierzem Ożogiem Spadła temperatura sporu na temat kogo i jak obraziła ceremonia, a przynajmniej jej kulturalna część, otwarcia Igrzysk Olimpijskich. W związku z tym, na… » więcej 2024-08-02, godz. 11:54 Co łączy wedlowską czekoladę z zieloną sukienką i krową? Wbrew pozorom pytanie, co łączy wedlowską czekoladę z zieloną sukienką i krową, nie jest testem na inteligentne skojarzenia. To tylko kilka symbolicznych… » więcej 2024-08-01, godz. 11:56 Aleksander Sowa o ostatnim kryminale z postacią policjanta Emila Stompora Na zboczu klasztoru w Tyńcu znaleziono martwego księdza. Czy to samobójstwo czy zabójstwo? Policjant, który bada sprawę podejrzewa to drugie, a mur milczenia… » więcej 2024-07-31, godz. 13:30 "Sokołowsko polecamy, ale jest to jedna z wciąż niewykorzystanych szans na przyciągnięcie turystów" Polskie Davos, czyli Sokołowsko na Dolnym Śląsku przypomniała Olga Tokarczuk w powieści "Empuzjon". Z tą malowniczą miejscowością był związany pisarz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »