Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-11-20, 11:16

"Greenwashing to jest ekościema" - architekt Grzegorz Gołębiowski

Grzegorz Gołębiowski [fot. Beata Granatowska]
Grzegorz Gołębiowski [fot. Beata Granatowska]
Na planie wygląda atrakcyjnie i zielono, w rzeczywistości za zieleń służy dywanik ze sztucznej trawy - na tym polega tzw. greenwashing, kolokwialnie mówiąc „ekościema" stosowana przez deweloperów. O różnych innych tego typu ekologicznych oszustwach rozmawialiśmy z architektem Grzegorzem Gołębiowskim. Zapytaliśmy go także o pozytywne rozwiązania wkomponowania roślinności w tereny zabudowane.
2024-11-18, 14:55

O smakołykach, ale też problemach z segregacją śmieci i pewnym sukcesie naszej gospodarki odpadami

Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Polak przeciętnie zużywa siedem torebek jednorazowych rocznie, gdy średnia unijna wynosi ponad 66. Ale to jeden z niewielu sukcesów naszej gospodarki odpadami. Nie sortujemy jak należy, mało odzyskujemy i nie nadążamy ze zmianami legislacyjnymi. Co może zrobić każdy z nas, żeby było lepiej? Zapytaliśmy ekoedukatora Tomasza Fronckiewicza.

Audycję zaczęliśmy jednak od smakołyków, bo są takie, które pojawiają się zgodnie z kalendarzem i różne charakterystyczne są dla różnych regionów, np. pierniki na święta, czy rogale marcińskie w listopadzie...
2024-11-15, 12:00

O zaletach godzin dostępności, stanie psychicznym i fizycznym uczniów oraz nauczycielach pracujących ponad stan

Mirosław Śnigórski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosław Śnigórski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Są nauczyciele, którzy nie chcą tzw. godzin dostępności. Jak to wygląda w jednej z opolskich szkół i czy są jednak zalety tego rodzaju możliwości kontaktu rodziców z nauczycielem, o to zapytaliśmy Mirosława Śnigórskiego, dyrektora PSP nr 2 w Opolu. Nasz gość, oprócz tego, że jest dyrektorem, jest także od lat nauczycielem wychowania fizycznego, w związku z tym, że MEN szykuje kolejne zmiany w podstawach nauczania tego przedmiotu, poprosiliśmy o skomentowanie tego.
2024-11-14, 09:58

"Romuald Traugutt jest bardzo ciekawą postacią z paru powodów..." - Grzegorz Bortnik

Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jako rosyjski oficer tłumił powstanie węgierskie, przy okazji walcząc z rodakami z Legionów Polskich. Był przeciwnikiem Powstania Styczniowego, ale - gdy został jego przywódcą - poświęcił mu życie. O Romualdzie Trauguttcie, barwnej, a chyba słabo znanej postaci, rozmawialiśmy z historykiem Grzegorzem Bortnikiem.
2024-11-13, 11:30

Mistrzyni Świata we fryzjerstwie damskim o tym, jak zdobywa się taki tytuł

Olena Kotuła [fot. archiwum prywatne]
Olena Kotuła [fot. archiwum prywatne]
Na wizytę w jej salonie trzeba czekać trzy miesiące, a teraz może być i dłużej, bo Olena Kotuła zdobyła tytuł Mistrza Świata we fryzjerstwie artystycznym damskim w kategorii Fryzura Ślubna - jednej z najtrudniejszych konkurencji damskich, konkurując z 26 wyselekcjonować zawodnikami. Co ciekawe pani Olena przez jakiś czas mieszkała i pracowała w Opolu. Oprócz tej ostatniej nagrody ma na swoim koncie wiele innych sukcesów m.in. jest wicemistrzynią Europy i dwukrotną Mistrzynią Polski we fryzjerstwie damskim w kategorii Fale Hollywood. Mistrzyni grzebienia opowiedziała nam o tym, jak wyczarowuje się cuda na głowie i co popycha ją do ciągłego konkurowania.
2024-11-12, 12:55

Malarstwo patriotyczne - co to pojęcie znaczyło kiedyś i jaki sens ma dziś?

Marta Motyl [fot. Maciej Zienkiewicz]
Marta Motyl [fot. Maciej Zienkiewicz]
Jaki sens ma pojęcie malarstwa patriotycznego? Czy "Bociany" Chełmońskiego są mniej patriotyczne od "Bitwy pod Grunwaldem" Matejki? Jednak nie da się ukryć, że taka klasyfikacja jest powszechnie stosowana i dlatego Marta Motyl, historyk sztuki przedstawiła w audycji kilka obrazów, które można podciągnąć pod tę kategorię, zarówno w typowym, jak i odmiennym znaczeniu.
2024-11-08, 13:45

"Ludzie nie chodzą już na filmy, chodzą do kina" - Dariusz Romanowski o współczesnym uczestnictwie w kulturze

Dariusz Romanowski [fot. Radio Opole]
Dariusz Romanowski [fot. Radio Opole]
Kino, na ogół, traktujemy jak czystą rozrywkę. Czasem kojarzymy aktorów, ale często nie pamiętamy reżysera, kompozytora, o innych twórcach nie wspominając. Po seansie niewiele mamy do powiedzenia oprócz "podoba, nie podoba się". Z ekspertem, Dariuszem Romanowskim staramy się przekonać, że podstawowa wiedza na temat filmu, który się ogląda, zwiększa przyjemność z jego oglądania.
2024-11-05, 16:06

"Witajcie w słonecznym Los Angeles, to tu zaczynają pękać iluzje" - rozmowa o książce "W krainie snów"

Roksana Jędrzejewska-Wróbel [fot. Grzegorz Hryniszak]
Roksana Jędrzejewska-Wróbel [fot. Grzegorz Hryniszak]
Dla dzieci trzeba tak samo pisać, jak dla dorosłych tylko lepiej - twierdził Maksym Gorki, a jak należy pisać dla młodzieży? Zapytaliśmy o to autorkę książki "W krainie snów" o relacjach dorastającej dziewczyny z jej matką i emocjach uwikłania w nałóg rodzica. Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest laureatką wielu nagród między innymi za Najlepszą Książkę Dziecięcą.
2024-11-04, 10:54

"To jest kwiat krótkiego dnia" - Tomasz Fronckiewicz o chryzantemach, które pasują do listopadowego sezonu

Chryzantemy na Wszystkich Świętych [fot. Wanda Kownacka]
Chryzantemy na Wszystkich Świętych [fot. Wanda Kownacka]
"Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie kojąc smutek i żal" - słowa słynnego tanga są dowodem, że kiedyś te kwiaty były ozdobą salonu, a nie cmentarnym symbolem. Dlaczego niektóre rośliny kojarzą nam się ze śmiercią i co, oprócz cmentarzy, może upamiętniać tych, którzy odeszli? O tym rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
1234567

Zobacz także

2024-11-20, godz. 11:16 "Greenwashing to jest ekościema" - architekt Grzegorz Gołębiowski Na planie wygląda atrakcyjnie i zielono, w rzeczywistości za zieleń służy dywanik ze sztucznej trawy - na tym polega tzw. greenwashing, kolokwialnie mówiąc… » więcej 2024-11-18, godz. 15:30 "W tym roku będzie rekord rekordów" - mówi Andrzej Szarometa o liczbie jeżdżących pociągami osób w Polsce Podobno bilety kolejowe w Polsce trzeba kupować z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem! Czy to rodacy tak polubili jazdę pociągami, czy PKP nie nadąża z… » więcej 2024-11-18, godz. 14:55 O smakołykach, ale też problemach z segregacją śmieci i pewnym sukcesie naszej gospodarki odpadami Polak przeciętnie zużywa siedem torebek jednorazowych rocznie, gdy średnia unijna wynosi ponad 66. Ale to jeden z niewielu sukcesów naszej gospodarki odpadami… » więcej 2024-11-15, godz. 12:00 O zaletach godzin dostępności, stanie psychicznym i fizycznym uczniów oraz nauczycielach pracujących ponad stan Są nauczyciele, którzy nie chcą tzw. godzin dostępności. Jak to wygląda w jednej z opolskich szkół i czy są jednak zalety tego rodzaju możliwości kontaktu… » więcej 2024-11-14, godz. 09:58 "Romuald Traugutt jest bardzo ciekawą postacią z paru powodów..." - Grzegorz Bortnik Jako rosyjski oficer tłumił powstanie węgierskie, przy okazji walcząc z rodakami z Legionów Polskich. Był przeciwnikiem Powstania Styczniowego, ale - gdy… » więcej 2024-11-13, godz. 11:30 Mistrzyni Świata we fryzjerstwie damskim o tym, jak zdobywa się taki tytuł Na wizytę w jej salonie trzeba czekać trzy miesiące, a teraz może być i dłużej, bo Olena Kotuła zdobyła tytuł Mistrza Świata we fryzjerstwie artystycznym… » więcej 2024-11-12, godz. 12:55 Malarstwo patriotyczne - co to pojęcie znaczyło kiedyś i jaki sens ma dziś? Jaki sens ma pojęcie malarstwa patriotycznego? Czy "Bociany" Chełmońskiego są mniej patriotyczne od "Bitwy pod Grunwaldem" Matejki? Jednak nie da się ukryć… » więcej 2024-11-08, godz. 13:45 "Ludzie nie chodzą już na filmy, chodzą do kina" - Dariusz Romanowski o współczesnym uczestnictwie w kulturze Kino, na ogół, traktujemy jak czystą rozrywkę. Czasem kojarzymy aktorów, ale często nie pamiętamy reżysera, kompozytora, o innych twórcach nie wspominając… » więcej 2024-11-05, godz. 16:06 "Witajcie w słonecznym Los Angeles, to tu zaczynają pękać iluzje" - rozmowa o książce "W krainie snów" Dla dzieci trzeba tak samo pisać, jak dla dorosłych tylko lepiej - twierdził Maksym Gorki, a jak należy pisać dla młodzieży? Zapytaliśmy o to autorkę… » więcej 2024-11-04, godz. 10:54 "To jest kwiat krótkiego dnia" - Tomasz Fronckiewicz o chryzantemach, które pasują do listopadowego sezonu "Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie kojąc smutek i żal" - słowa słynnego tanga są dowodem, że kiedyś te kwiaty były ozdobą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »