Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-11-08, 13:45

"Ludzie nie chodzą już na filmy, chodzą do kina" - Dariusz Romanowski o współczesnym uczestnictwie w kulturze

Dariusz Romanowski [fot. Radio Opole]
Dariusz Romanowski [fot. Radio Opole]
Kino, na ogół, traktujemy jak czystą rozrywkę. Czasem kojarzymy aktorów, ale często nie pamiętamy reżysera, kompozytora, o innych twórcach nie wspominając. Po seansie niewiele mamy do powiedzenia oprócz "podoba, nie podoba się". Z ekspertem, Dariuszem Romanowskim staramy się przekonać, że podstawowa wiedza na temat filmu, który się ogląda, zwiększa przyjemność z jego oglądania.
2024-11-05, 16:06

"Witajcie w słonecznym Los Angeles, to tu zaczynają pękać iluzje" - rozmowa o książce "W krainie snów"

Roksana Jędrzejewska-Wróbel [fot. Grzegorz Hryniszak]
Roksana Jędrzejewska-Wróbel [fot. Grzegorz Hryniszak]
Dla dzieci trzeba tak samo pisać, jak dla dorosłych tylko lepiej - twierdził Maksym Gorki, a jak należy pisać dla młodzieży? Zapytaliśmy o to autorkę książki "W krainie snów" o relacjach dorastającej dziewczyny z jej matką i emocjach uwikłania w nałóg rodzica. Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest laureatką wielu nagród między innymi za Najlepszą Książkę Dziecięcą.
2024-11-04, 10:54

"To jest kwiat krótkiego dnia" - Tomasz Fronckiewicz o chryzantemach, które pasują do listopadowego sezonu

Chryzantemy na Wszystkich Świętych [fot. Wanda Kownacka]
Chryzantemy na Wszystkich Świętych [fot. Wanda Kownacka]
"Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie kojąc smutek i żal" - słowa słynnego tanga są dowodem, że kiedyś te kwiaty były ozdobą salonu, a nie cmentarnym symbolem. Dlaczego niektóre rośliny kojarzą nam się ze śmiercią i co, oprócz cmentarzy, może upamiętniać tych, którzy odeszli? O tym rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
2024-11-04, 10:55

Wspomnienie profesora Wiesława Łukaszewskiego

Prof. dr hab. Wiesław Łukaszewski [fot. archiwum Uniwersytetu SWPS, źródło: https://swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/aktualnosci/36015-zegnamy-profesora-wieslawa-lukaszewskiego]
Prof. dr hab. Wiesław Łukaszewski [fot. archiwum Uniwersytetu SWPS, źródło: https://swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/aktualnosci/36015-zegnamy-profesora-wieslawa-lukaszewskiego]
31 października dotarła do nas smutna informacja o śmierci prof. Wiesława Łukaszewskiego, wybitnego naukowca i nauczyciela akademickiego.

Profesor był założycielem i wieloletnim dyrektorem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego. Psychologię wykładał także na Uniwersytecie Wrocławskim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji Towarzystwa Wiedzy Powszechnej we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie SWPS. Przez wiele lat pełnił funkcję członka prezydium Komitetu Nauk Psychologicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN). Jest autorem oraz współautorem wielu artykułów naukowych i książek.

Zmarłego w wieku 84 lat profesora w audycji wspominał dr hab. Tomasz Grzyb.
2024-10-31, 16:07

O wojennym pamiętniku Zofii Rogowskiej w rozmowie z jej córką

Zdjęcie z okładki książki "Wojenny pamiętnik" [fot. Wydawnictwo Replika, źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5153140/wojenny-pamietnik]
Zdjęcie z okładki książki "Wojenny pamiętnik" [fot. Wydawnictwo Replika, źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5153140/wojenny-pamietnik]
Przyzwyczajeni jesteśmy do wspomnień o Powstaniu Warszawskim pisanych z perspektywy, bardziej lub mniej zaangażowanych uczestników. Zofia Rogowska spędziła ten okres chowając się w piwnicy swojego domu. Swój "Wojenny pamiętnik" napisała wiele lat później, ale go nie opublikowała. Zrobiła to jej córka - Anna Krzemienowska, którą zapytaliśmy, między innymi, o powody tej decyzji.
2024-10-30, 13:20

"Aborygeni podnoszą głosy, że są w stanie wojny z białym człowiekiem. Nie dziwię się" - Tomasz Zacharewicz

Tomasz Zacharewicz [fot. Wanda Kownacka]
Tomasz Zacharewicz [fot. Wanda Kownacka]
Niedawna wizyta Karola III w Australii nie należała do najprzyjemniejszych. Wytknięto mu kolonialną przeszłość Wielkiej Brytanii, a przede wszystkim niszczenie kultury Aborygenów. O podłożu konfliktu rdzennych i napływowych mieszkańców Australii rozmawialiśmy z Tomaszem Zacharewiczem, z wykształcenia antropologiem kultury.
2024-10-28, 15:57

Co można zrobić z liśćmi i jakie czerpać z nich korzyści?

Jesień w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jesień w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jesienne liście przez pewien czas zachwycają, bo... upiększają nasze otoczenie swoimi barwami, a potem przeważnie traktowane są... jak śmieci. A to błąd twierdzą miłośnicy przyrody i życia w zgodzie z naturą. O tym, co można zrobić z liśćmi i jakie czerpać z nich korzyści, opowiedział ekoedukator Tomasz Fronckiewicz.
2024-10-25, 13:03

"Ciekawy film, ciekawa postać, warto obejrzeć" - filmoznawca Dariusz Romanowski o filmie "Kulej. Dwie strony medalu"

"Ciekawy film, ciekawa postać, warto obejrzeć" - filmoznawca Dariusz Romanowski o filmie "Kulej. Dwie strony medalu"
Xawery Żuławski zaskoczył wielu, gdy postanowił zrobić film o Jerzym Kuleju. Reżyser jest bowiem znany ze skłonności do eksperymentowania, tymczasem postać słynnego boksera kojarzy się bardziej z kulturą popularną. Dariusza Romanowskiego zapytaliśmy, czy powstał kolejny "biopic" i jak reżyser poradził sobie z realiami PRL-owskimi. Sporo wątków w rozmowie poruszyliśmy też o społecznym tle lat 60-70 w polskich filmach.
2024-10-24, 11:12

"Rekrutacja do 10. Akademii Liderów ruszy w marcu" - koordynatorka programu Kinga Niemiec

Kinga Niemiec [fot. archiwum prywatne]
Kinga Niemiec [fot. archiwum prywatne]
Poszukiwani są młodzi liderzy! Od niemal dziesięciu lat Akademia Liderów kształci nastolatków do pełnienia roli animatorów w lokalnych społecznościach, a w przyszłości do angażowania się w organizację życia publicznego. O tym, co zrobili dotychczasowi absolwenci Akademii i co proponują kolejni rozmawialiśmy z koordynatorką programu: Kingą Niemiec, która była jedną z pierwszych liderek.
1234567

Zobacz także

2024-11-08, godz. 13:45 "Ludzie nie chodzą już na filmy, chodzą do kina" - Dariusz Romanowski o współczesnym uczestnictwie w kulturze Kino, na ogół, traktujemy jak czystą rozrywkę. Czasem kojarzymy aktorów, ale często nie pamiętamy reżysera, kompozytora, o innych twórcach nie wspominając… » więcej 2024-11-05, godz. 16:06 "Witajcie w słonecznym Los Angeles, to tu zaczynają pękać iluzje" - rozmowa o książce "W krainie snów" Dla dzieci trzeba tak samo pisać, jak dla dorosłych tylko lepiej - twierdził Maksym Gorki, a jak należy pisać dla młodzieży? Zapytaliśmy o to autorkę… » więcej 2024-11-04, godz. 10:54 "To jest kwiat krótkiego dnia" - Tomasz Fronckiewicz o chryzantemach, które pasują do listopadowego sezonu "Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie kojąc smutek i żal" - słowa słynnego tanga są dowodem, że kiedyś te kwiaty były ozdobą… » więcej 2024-11-04, godz. 10:55 Wspomnienie profesora Wiesława Łukaszewskiego 31 października dotarła do nas smutna informacja o śmierci prof. Wiesława Łukaszewskiego, wybitnego naukowca i nauczyciela akademickiego. Profesor był… » więcej 2024-10-31, godz. 16:07 O wojennym pamiętniku Zofii Rogowskiej w rozmowie z jej córką Przyzwyczajeni jesteśmy do wspomnień o Powstaniu Warszawskim pisanych z perspektywy, bardziej lub mniej zaangażowanych uczestników. Zofia Rogowska spędziła… » więcej 2024-10-30, godz. 13:20 "Aborygeni podnoszą głosy, że są w stanie wojny z białym człowiekiem. Nie dziwię się" - Tomasz Zacharewicz Niedawna wizyta Karola III w Australii nie należała do najprzyjemniejszych. Wytknięto mu kolonialną przeszłość Wielkiej Brytanii, a przede wszystkim niszczenie… » więcej 2024-10-29, godz. 10:14 O robotyce i inteligentnych systemach na konferencji w Abu Dhabi - relacja Grzegorza Kulisia Opolska firma Weegree, jako jedyna z kraju, wzięła udział w konferencji poświęconej robotyce nowej generacji w Abu Dhabi. Grzegorza Kulisia, prezesa Weegree… » więcej 2024-10-28, godz. 15:57 Co można zrobić z liśćmi i jakie czerpać z nich korzyści? Jesienne liście przez pewien czas zachwycają, bo... upiększają nasze otoczenie swoimi barwami, a potem przeważnie traktowane są... jak śmieci. A to błąd… » więcej 2024-10-25, godz. 13:03 "Ciekawy film, ciekawa postać, warto obejrzeć" - filmoznawca Dariusz Romanowski o filmie "Kulej. Dwie strony medalu" Xawery Żuławski zaskoczył wielu, gdy postanowił zrobić film o Jerzym Kuleju. Reżyser jest bowiem znany ze skłonności do eksperymentowania, tymczasem postać… » więcej 2024-10-24, godz. 11:12 "Rekrutacja do 10. Akademii Liderów ruszy w marcu" - koordynatorka programu Kinga Niemiec Poszukiwani są młodzi liderzy! Od niemal dziesięciu lat Akademia Liderów kształci nastolatków do pełnienia roli animatorów w lokalnych społecznościach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »