Radio Opole » Salon naukowy » Posłuchaj audycji:

Posłuchaj audycji:

2024-02-19, 23:00

Co to znaczy miasto inteligentne i na czym polega projekt Katedry Marketingu i Zarządzania Łańcuchami Dostaw UO?

Goście audycji "Salon Naukowy" [fot. Adam Dubiński]
Goście audycji "Salon Naukowy" [fot. Adam Dubiński]
Zespół pracowników Katedry Marketingu i Zarządzania Łańcuchami Dostaw pozyskał środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa na opracowanie pakietu rozwiązań wspierających rozwój smart cities. Realizacja projektu zakłada bliską współpracę między podmiotami szkolnictwa wyższego i jednostkami samorządu terytorialnego. Dzięki niej możliwe będzie przenoszenie gromadzonej wiedzy do praktyki. O tym właśnie rozmawialiśmy w programie.
2024-02-13, 11:34

"Przyszłość należy do ogniw wodorowych" - dr inż. Paweł Włodarczyk

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Technologia wodorowych ogniw paliwowych może okazać się najbardziej opłacalną z dostępnych dziś możliwości generowania energii elektrycznej w branży automotive. Dlaczego ta technologia rozwija się tak wolno? To jedno z pytań, jakie skierowaliśmy do naszego gościa, a był nim dr inż. Paweł Włodarczyk z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego.
2024-02-06, 13:58

Co paleontolodzy robią zimą, kiedy ciężko pracować przy wykopaliskach?

Dr Mateusz Antczak [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Mateusz Antczak [fot. Paula Hołubowicz]
Gościem audycji był dr Mateusz Antczak, paleontolog z Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obronił pracę magisterską "Osteologia kości czaszki aetozaura ze Stanowiska Dokumentacyjnego „Trias” w Krasiejowie", a następnie napisał doktorat poświęcony ornamentacji kości skórnych kręgowców z triasu Krasiejowa.

W rozmowie udowodnimy, że aby poznać przyszłość, trzeba zbadać... przeszłość.
2024-01-30, 10:45

"To był bardzo wyjątkowy czas" - dr Magdalena Przysiężna-Pizarska o pracach archeologicznych w katedrze

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z kulą odnalezioną w opolskiej katedrze [fot. Maciej Marciński]
Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z kulą odnalezioną w opolskiej katedrze [fot. Maciej Marciński]
Magdalena Przysiężna-Pizarska [fot. Maciej Marciński]
Magdalena Przysiężna-Pizarska [fot. Maciej Marciński]
W audycji podsumowaliśmy to, co zostało znalezione w czasie prac archeologicznych w opolskiej katedrze.

Co dalej dziać się będzie z artefaktami? Jak długo potrwają ich badania i czy odpowiedzą na stawiane pytania? O to zapytaliśmy dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, która kierowała pracami w świątyni.
2024-01-29, 11:29

Nowy Chat GPT - jaki może mieć wpływ na nasze funkcjonowanie?

dr Błażej Choroś [fot. Adam Dubiński]
dr Błażej Choroś [fot. Adam Dubiński]
Rozwój sztucznej inteligencji następuje bardzo dynamicznie. Na horyzoncie już widać kolejny model oznaczony cyfrą 5, który ma być prawdziwą rewolucją w tej dziedzinie. Co może się pojawić w nowym Chat GPT i jaki wpływ może on mieć na nasze funkcjonowanie? O tym m.in. rozmawialiśmy z doktorem Błażejem Chorosiem z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego.
2024-01-23, 12:37

Dlaczego spoglądamy w niebo?

Stacja kosmiczna [fot. Envato Elements]
Stacja kosmiczna [fot. Envato Elements]
W "Salonie naukowym" Radia Opole spoglądaliśmy w niebo. Dzieje się tam wiele ciekawych rzeczy, o których opowie dr Katarzyna Książek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, menadżer Wirtualnej Akademii Astronomii. Rozmawialiśmy też o przygotowaniach Sławosza Uznańskiego do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, do którego ma dojść jeszcze w tym roku.
2024-01-15, 22:55

"Na jaką wysokość trzeba podnieść słonia, by zużytkować na to tyle energii, ile jej trzeba na zagotowanie szklanki wody?" - posłuchaj rozmowy z fizykiem UO

Dr Ireneusz Książek w control roomie w Instytucie Fizyki Plazmowej w Greifswaldzie [fot. archiwum UO]
Dr Ireneusz Książek w control roomie w Instytucie Fizyki Plazmowej w Greifswaldzie [fot. archiwum UO]
Gościem programu był dr Ireneusz Książek z Katedry Fizyki Spektroskopii Plazmy Uniwersytetu Opolskiego. Rozmawialiśmy na temat energii atomowej, elektrowniach atomowych, energii pozyskiwanej z Odnawialnych Źródłach Energii i elektrowniach gazowych. Jakie są wydajne metody magazynowania energii, gdzie szukać stabilnych źródeł energii? Jakie są zalety elektrowni jądrowych, czy są bezpieczne?
2024-01-09, 15:07

Dr inż. Adam Czubak: "Regularnie mamy głośne sprawy na temat wycieku danych z sieci". Czy mamy na to wpływ?

Adam Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adam Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
"Salon naukowy" w pierwszej w tym roku audycji zagościł w Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Z doktorem inż. Adamem Czubakiem z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Opolskiego, kierownikiem zespołu badawczego ds. cyberbezpieczeństwa rozmawialiśmy o tym, jak chronić dane w sieci, na co uważać w poruszaniu się w wirtualnym świecie. Zapytaliśmy także o cel projektu „CyberEva".

Zobacz także

2024-02-19, godz. 23:00 Co to znaczy miasto inteligentne i na czym polega projekt Katedry Marketingu i Zarządzania Łańcuchami Dostaw UO? Zespół pracowników Katedry Marketingu i Zarządzania Łańcuchami Dostaw pozyskał środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Nauka… » więcej 2024-02-13, godz. 11:34 "Przyszłość należy do ogniw wodorowych" - dr inż. Paweł Włodarczyk Technologia wodorowych ogniw paliwowych może okazać się najbardziej opłacalną z dostępnych dziś możliwości generowania energii elektrycznej w branży… » więcej 2024-02-06, godz. 13:58 Co paleontolodzy robią zimą, kiedy ciężko pracować przy wykopaliskach? Gościem audycji był dr Mateusz Antczak, paleontolog z Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obronił pracę… » więcej 2024-01-30, godz. 10:45 "To był bardzo wyjątkowy czas" - dr Magdalena Przysiężna-Pizarska o pracach archeologicznych w katedrze W audycji podsumowaliśmy to, co zostało znalezione w czasie prac archeologicznych w opolskiej katedrze. Co dalej dziać się będzie z artefaktami? Jak długo… » więcej 2024-01-29, godz. 11:29 Nowy Chat GPT - jaki może mieć wpływ na nasze funkcjonowanie? Rozwój sztucznej inteligencji następuje bardzo dynamicznie. Na horyzoncie już widać kolejny model oznaczony cyfrą 5, który ma być prawdziwą rewolucją… » więcej 2024-01-23, godz. 12:37 Dlaczego spoglądamy w niebo? W "Salonie naukowym" Radia Opole spoglądaliśmy w niebo. Dzieje się tam wiele ciekawych rzeczy, o których opowie dr Katarzyna Książek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu… » więcej 2024-01-15, godz. 22:55 "Na jaką wysokość trzeba podnieść słonia, by zużytkować na to tyle energii, ile jej trzeba na zagotowanie szklanki… Gościem programu był dr Ireneusz Książek z Katedry Fizyki Spektroskopii Plazmy Uniwersytetu Opolskiego. Rozmawialiśmy na temat energii atomowej, elektrowniach… » więcej 2024-01-09, godz. 15:07 Dr inż. Adam Czubak: "Regularnie mamy głośne sprawy na temat wycieku danych z sieci". Czy mamy na to wpływ? "Salon naukowy" w pierwszej w tym roku audycji zagościł w Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Z doktorem inż. Adamem Czubakiem z Instytutu Informatyki Uniwersytetu… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »