Radio Opole » Salon naukowy » Posłuchaj audycji:

Posłuchaj audycji:

2024-11-20, 09:04

„To zdecydowanie są powijaki” – Tomasz Turba o aktualnej współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją

Tomasz Turba [fot. Adam Dubiński]
Tomasz Turba [fot. Adam Dubiński]
Gorący temat - sztuczna inteligencja. Co nam może dać i jak możemy z niej skorzystać? Czy powinniśmy się bać IA? Czy nasze miejsca pracy są zagrożone przez jej rozwój? Na czym polega pisanie prompta? „To zdecydowanie są powijaki” – powiedział o aktualnej współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją w rozmowie z Kacprem Śnigórskim informatyk, programista Tomasz Turba, który przewiduje, że wkrótce „cały system edukacji będzie musiał się zmienić”. Warto posłuchać!
2024-11-05, 12:52

Harris czy Trump? Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych okiem politologa

Błażej Choroś [fot. Radio Opole]
Błażej Choroś [fot. Radio Opole]
5 listopada w Stanach Zjednoczonych odbywają się wybory prezydenckie. Głosowanie przebiega tam jednak inaczej niż w Polsce. Z europejskiego punktu widzenia nie jest to proces prosty i bezproblemowy. O tym, jak to wygląda i kto ma szansę na wygraną, rozmawiamy z doktorem Błażejem Chorosiem, politologiem z Uniwersytetu Opolskiego.
2024-10-21, 08:12

"Cyberbezpieczeństwo to dyscyplina, która w Polsce rozwija się imponująco" - Marcin Szymanek z UO

[fot. materiały Uniwersytetu Opolskiego, źródło: https://www.uni.opole.pl/page/6677/przed-nami-konferencja-cyberbezpieczenstwa-stosowanego]
[fot. materiały Uniwersytetu Opolskiego, źródło: https://www.uni.opole.pl/page/6677/przed-nami-konferencja-cyberbezpieczenstwa-stosowanego]
W CWK odbędzie się konferencja na temat cyberbezpieczeństwa. Jakie ataki są teraz najpopularniejsze? Jak możemy ich uniknąć? Na te pytanie w Salonie Naukowym odpowiedział jeden z organizatorów konferencji, wykładowca akademicki Marcin Szymanek z Uniwersytetu Opolskiego.
2024-07-15, 23:00

Jak zadbać o skórę w upały? Pytamy Monikę Rusztowicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu UO

Monika Rusztowicz [fot. Daria Pakuła]
Monika Rusztowicz [fot. Daria Pakuła]
Monika Rusztowicz [fot. Daria Pakuła]
Monika Rusztowicz [fot. Daria Pakuła]
Czynników drażniących skórę podczas wakacji jest mnóstwo. To przede wszystkim słońce, ale także słona woda po kąpielach w morzu i duża suchość powietrza. Jak chronić się przed promieniowaniem i na czym w szczególności polega dbanie o skórę w czasie upałów, pytamy kosmetyczkę Monikę Rusztowicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.
2024-07-02, 15:06

"Staramy się mówić ludzkim językiem" - dr Katarzyna Książek o tym, jak promować naukę wśród nienaukowców

Katarzyna Książek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Katarzyna Książek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Fizyka plazmy, mechanika kwantowa – za tymi określeniami stoi ogromna wiedza, którą mają tylko ci, którzy zajmują się tymi zagadnieniami. Ale czy nauka musi być skomplikowana? Jak zainteresować nią młodych? Jak promować i przekazywać opinii publicznej to, co robią w swoich laboratoriach naukowcy? O tym rozmawialiśmy z dr Katarzyną Książek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, od wielu lat zaangażowaną właśnie w promocję nauki.
2024-07-02, 13:30

Sztuczna inteligencja - jak wykorzystujemy ją dziś, co wydarzy się jutro? O to pytamy Damiana Kolarczyka z PNT

Damian Kolarczyk [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Damian Kolarczyk [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Sztuczna inteligencja ma wiele twarzy. Jej niebywały rozwój powoduje również, że rośnie ilość pytań związanych z tą technologią. Jak wykorzystujemy ją dziś? Co wydarzy się jutro? Na wiele pytań trudno na ten moment znaleźć odpowiedź, o czym przekonają się Państwo słuchając rozmowy z Damianem Kolarczykiem, dyrektorem Centrum Przetwarzania Danych w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu.
2024-06-25, 15:30

O radiu, radości życia, kotle bałkańskim i zdolnym studencie

Dr hab. Danuta Gibas-Krzak i Dawid Krężel gośćmi audycji Wiesława Kolbusza [fot. archiwum prywatne]
Dr hab. Danuta Gibas-Krzak i Dawid Krężel gośćmi audycji Wiesława Kolbusza [fot. archiwum prywatne]
Dawid Krężel gościem audycji Wiesława Kolbusza [fot. archiwum prywatne]
Dawid Krężel gościem audycji Wiesława Kolbusza [fot. archiwum prywatne]
W audycji tym razem spotkanie z dr hab. Danutą Gibas-Krzak, prof. Uniwersytetu Opolskiego, autorką książki "Gra wielkich mocarstw o Bałkany". Książka ukazała się pod koniec maja tego roku i jest to kolejna pozycja w dorobku autorki analizująca sytuację na Bałkanach. Studio odwiedził również młody, zdolny student, którego prof. Danuta Gibas-Krzak wypatrzyła na swojej uczelni. Dawid Krężel, bo o nim mowa, poza nauką oddaje się bez reszty muzyce. Ma już na swoim koncie spore osiągnięcia. Ale o tym opowie Państwu sam.
2024-06-21, 11:05

Jaką ścieżką – w zgodzie z ekologią – podąża współczesne budownictwo, pytamy dra hab. inż. Dariusza Bajno

Dariusz Bajno [fot. Jędrzej Łuczak]
Dariusz Bajno [fot. Jędrzej Łuczak]
Niektórym ekologia w budownictwie kojarzy się z prymitywnymi chatkami z gliny i słomy. Nic bardziej mylnego! W programie postaraliśmy się zwalczyć różne stereotypy i pokazać, jaką ścieżką – w zgodzie z ekologią – podąża współczesne budownictwo. Gościem był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Rady Inżynierów Budownictwa, profesor Politechniki w Bydgoszczy, rzeczoznawca budowlany, a zarazem rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
1234

Zobacz także

2024-11-20, godz. 09:04 „To zdecydowanie są powijaki” – Tomasz Turba o aktualnej współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją Gorący temat - sztuczna inteligencja. Co nam może dać i jak możemy z niej skorzystać? Czy powinniśmy się bać IA? Czy nasze miejsca pracy są zagrożone… » więcej 2024-11-05, godz. 12:52 Harris czy Trump? Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych okiem politologa 5 listopada w Stanach Zjednoczonych odbywają się wybory prezydenckie. Głosowanie przebiega tam jednak inaczej niż w Polsce. Z europejskiego punktu widzenia… » więcej 2024-10-29, godz. 09:50 "Mediacja to bardzo dobry sposób rozwiązywania konfliktów, o ile w nią uwierzymy" - dr Ewa Kosowska-Korniak Gościem Salonu Naukowego była dr Ewa Kosowska-Korniak. Z mediatorką rozmawialiśmy o tym szybszym, tańszym i skuteczniejszym sposobie rozwiązywania konfliktów… » więcej 2024-10-21, godz. 08:12 "Cyberbezpieczeństwo to dyscyplina, która w Polsce rozwija się imponująco" - Marcin Szymanek z UO W CWK odbędzie się konferencja na temat cyberbezpieczeństwa. Jakie ataki są teraz najpopularniejsze? Jak możemy ich uniknąć? Na te pytanie w Salonie Naukowym… » więcej 2024-07-15, godz. 23:00 Jak zadbać o skórę w upały? Pytamy Monikę Rusztowicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu UO Czynników drażniących skórę podczas wakacji jest mnóstwo. To przede wszystkim słońce, ale także słona woda po kąpielach w morzu i duża suchość powietrza… » więcej 2024-07-09, godz. 21:21 "Matematyka zawsze wypada najsłabiej w tym zestawieniu" - Paulina Miś o wynikach egzaminu ósmoklasistów Gościem "Salonu naukowego" była Paulina Miś, znana jako "Paulina od matematyki". Wspólnie omówiliśmy tegoroczne wyniki egzaminu ósmoklasistów. Rozmawialiśmy… » więcej 2024-07-02, godz. 15:06 "Staramy się mówić ludzkim językiem" - dr Katarzyna Książek o tym, jak promować naukę wśród nienaukowców Fizyka plazmy, mechanika kwantowa – za tymi określeniami stoi ogromna wiedza, którą mają tylko ci, którzy zajmują się tymi zagadnieniami. Ale czy nauka… » więcej 2024-07-02, godz. 13:30 Sztuczna inteligencja - jak wykorzystujemy ją dziś, co wydarzy się jutro? O to pytamy Damiana Kolarczyka z PNT Sztuczna inteligencja ma wiele twarzy. Jej niebywały rozwój powoduje również, że rośnie ilość pytań związanych z tą technologią. Jak wykorzystujemy… » więcej 2024-06-25, godz. 15:30 O radiu, radości życia, kotle bałkańskim i zdolnym studencie W audycji tym razem spotkanie z dr hab. Danutą Gibas-Krzak, prof. Uniwersytetu Opolskiego, autorką książki "Gra wielkich mocarstw o Bałkany". Książka ukazała… » więcej 2024-06-21, godz. 11:05 Jaką ścieżką – w zgodzie z ekologią – podąża współczesne budownictwo, pytamy dra hab. inż. Dariusza Bajno Niektórym ekologia w budownictwie kojarzy się z prymitywnymi chatkami z gliny i słomy. Nic bardziej mylnego! W programie postaraliśmy się zwalczyć różne… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »