Radio Opole » Salon naukowy » Posłuchaj audycji:

Posłuchaj audycji:

2024-07-15, 23:00

Jak zadbać o skórę w upały? Pytamy Monikę Rusztowicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu UO

Monika Rusztowicz [fot. Daria Pakuła]
Monika Rusztowicz [fot. Daria Pakuła]
Monika Rusztowicz [fot. Daria Pakuła]
Monika Rusztowicz [fot. Daria Pakuła]
Czynników drażniących skórę podczas wakacji jest mnóstwo. To przede wszystkim słońce, ale także słona woda po kąpielach w morzu i duża suchość powietrza. Jak chronić się przed promieniowaniem i na czym w szczególności polega dbanie o skórę w czasie upałów, pytamy kosmetyczkę Monikę Rusztowicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.
2024-07-02, 15:06

"Staramy się mówić ludzkim językiem" - dr Katarzyna Książek o tym, jak promować naukę wśród nienaukowców

Katarzyna Książek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Katarzyna Książek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Fizyka plazmy, mechanika kwantowa – za tymi określeniami stoi ogromna wiedza, którą mają tylko ci, którzy zajmują się tymi zagadnieniami. Ale czy nauka musi być skomplikowana? Jak zainteresować nią młodych? Jak promować i przekazywać opinii publicznej to, co robią w swoich laboratoriach naukowcy? O tym rozmawialiśmy z dr Katarzyną Książek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, od wielu lat zaangażowaną właśnie w promocję nauki.
2024-07-02, 13:30

Sztuczna inteligencja - jak wykorzystujemy ją dziś, co wydarzy się jutro? O to pytamy Damiana Kolarczyka z PNT

Damian Kolarczyk [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Damian Kolarczyk [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Sztuczna inteligencja ma wiele twarzy. Jej niebywały rozwój powoduje również, że rośnie ilość pytań związanych z tą technologią. Jak wykorzystujemy ją dziś? Co wydarzy się jutro? Na wiele pytań trudno na ten moment znaleźć odpowiedź, o czym przekonają się Państwo słuchając rozmowy z Damianem Kolarczykiem, dyrektorem Centrum Przetwarzania Danych w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu.
2024-06-25, 15:30

O radiu, radości życia, kotle bałkańskim i zdolnym studencie

Dr hab. Danuta Gibas-Krzak i Dawid Krężel gośćmi audycji Wiesława Kolbusza [fot. archiwum prywatne]
Dr hab. Danuta Gibas-Krzak i Dawid Krężel gośćmi audycji Wiesława Kolbusza [fot. archiwum prywatne]
Dawid Krężel gościem audycji Wiesława Kolbusza [fot. archiwum prywatne]
Dawid Krężel gościem audycji Wiesława Kolbusza [fot. archiwum prywatne]
W audycji tym razem spotkanie z dr hab. Danutą Gibas-Krzak, prof. Uniwersytetu Opolskiego, autorką książki "Gra wielkich mocarstw o Bałkany". Książka ukazała się pod koniec maja tego roku i jest to kolejna pozycja w dorobku autorki analizująca sytuację na Bałkanach. Studio odwiedził również młody, zdolny student, którego prof. Danuta Gibas-Krzak wypatrzyła na swojej uczelni. Dawid Krężel, bo o nim mowa, poza nauką oddaje się bez reszty muzyce. Ma już na swoim koncie spore osiągnięcia. Ale o tym opowie Państwu sam.
2024-06-21, 11:05

Jaką ścieżką – w zgodzie z ekologią – podąża współczesne budownictwo, pytamy dra hab. inż. Dariusza Bajno

Dariusz Bajno [fot. Jędrzej Łuczak]
Dariusz Bajno [fot. Jędrzej Łuczak]
Niektórym ekologia w budownictwie kojarzy się z prymitywnymi chatkami z gliny i słomy. Nic bardziej mylnego! W programie postaraliśmy się zwalczyć różne stereotypy i pokazać, jaką ścieżką – w zgodzie z ekologią – podąża współczesne budownictwo. Gościem był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Rady Inżynierów Budownictwa, profesor Politechniki w Bydgoszczy, rzeczoznawca budowlany, a zarazem rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2024-06-19, 13:17

Radon 222 - gdzie występuje, czy jest groźny dla zdrowia? O to pytamy prof. dr hab. Agnieszkę Dołhańczuk-Śródkę

Agnieszka Dołhańczuk-Śródka [fot. Marcin Skomudek]
Agnieszka Dołhańczuk-Śródka [fot. Marcin Skomudek]
Wszyscy jesteśmy narażeni na oddziaływanie promieniowania jonizującego pochodzącego z różnych źródeł, zarówno naturalnych, jak i wynikających z działalności człowieka. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Przykładem może być radon 222, naturalny gaz promieniotwórczy występujący w skorupie ziemskiej. I to właśnie on był tematem „Salonu naukowego”. Gdzie występuje ten rodzaj promieniowania, czy stanowi zagrożenie dla zdrowia? Co na to normy i jak je egzekwować? O tym rozmawialiśmy z prof. dr hab. Agnieszką Dołhańczuk-Śródką z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego.
2024-06-18, 15:00

O uprawach hydroponicznych i roślinach modyfikowanych genetyczne rozmawiamy z prof. Tomaszem Ciesielczukiem z UO

Tomasz Ciesielczuk [fot. Jędrzej Łuczak]
Tomasz Ciesielczuk [fot. Jędrzej Łuczak]
Czy rośliny można hodować w inny sposób niż tradycyjny i czy odpowiedź na to pytanie może zmienić rolnictwo? W programie rozmawialiśmy o uprawach hydroponicznych, które mogą być alternatywą dla upraw glebowych. A co z roślinami modyfikowanymi genetycznie, których tak się boimy? Na czym polegają te modyfikacje? O tym w rozmowie z prof. Tomaszem Ciesielczukiem z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego.
2024-06-11, 10:37

„Stoimy nad krawędzią” – naukowcy o stanie degradacji środowiska

Rzeka Odra w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Rzeka Odra w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Jak monitorować zanieczyszczenie środowiska? Okazuje się, że nie zawsze potrzebna jest skomplikowana aparatura. Z pomocą przychodzi nam sama natura. To na podstawie reakcji mchów, czy glonów można określić wiele parametrów powietrza, wody, czy gleby. O tym w rozmowie z: dr hab. Małgorzatą Rajfur prof. UO i drem inż. Pawłem Świsłowskim – z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego.
2024-06-10, 12:24

"Jeżeli dezinformacja jest zgodna z naszymi poglądami, wtedy łatwiej jej ulegamy" - dr Błażej Choroś

Błażej Choroś [fot. Adam Dubiński]
Błażej Choroś [fot. Adam Dubiński]
Działania hybrydowe to wspólne występowanie (w warunkach pokoju) czynników zagrażających lub mogących zagrażać bezpieczeństwu państwa i jego obywateli. Mogą być prowadzone przy użyciu środków klasycznych, takich jak np. dezinformacja i sabotaż, lub nowoczesnych sposobów, np. cyberataków. Tyle definicja. A jak to wygląda w praktyce? O tym rozmawialiśmy z drem Błażejem Chorosiem z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego.
1234

Zobacz także

2024-07-15, godz. 23:00 Jak zadbać o skórę w upały? Pytamy Monikę Rusztowicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu UO Czynników drażniących skórę podczas wakacji jest mnóstwo. To przede wszystkim słońce, ale także słona woda po kąpielach w morzu i duża suchość powietrza… » więcej 2024-07-09, godz. 21:21 "Matematyka zawsze wypada najsłabiej w tym zestawieniu" - Paulina Miś o wynikach egzaminu ósmoklasistów Gościem "Salonu naukowego" była Paulina Miś, znana jako "Paulina od matematyki". Wspólnie omówiliśmy tegoroczne wyniki egzaminu ósmoklasistów. Rozmawialiśmy… » więcej 2024-07-02, godz. 15:06 "Staramy się mówić ludzkim językiem" - dr Katarzyna Książek o tym, jak promować naukę wśród nienaukowców Fizyka plazmy, mechanika kwantowa – za tymi określeniami stoi ogromna wiedza, którą mają tylko ci, którzy zajmują się tymi zagadnieniami. Ale czy nauka… » więcej 2024-07-02, godz. 13:30 Sztuczna inteligencja - jak wykorzystujemy ją dziś, co wydarzy się jutro? O to pytamy Damiana Kolarczyka z PNT Sztuczna inteligencja ma wiele twarzy. Jej niebywały rozwój powoduje również, że rośnie ilość pytań związanych z tą technologią. Jak wykorzystujemy… » więcej 2024-06-25, godz. 15:30 O radiu, radości życia, kotle bałkańskim i zdolnym studencie W audycji tym razem spotkanie z dr hab. Danutą Gibas-Krzak, prof. Uniwersytetu Opolskiego, autorką książki "Gra wielkich mocarstw o Bałkany". Książka ukazała… » więcej 2024-06-21, godz. 11:05 Jaką ścieżką – w zgodzie z ekologią – podąża współczesne budownictwo, pytamy dra hab. inż. Dariusza Bajno Niektórym ekologia w budownictwie kojarzy się z prymitywnymi chatkami z gliny i słomy. Nic bardziej mylnego! W programie postaraliśmy się zwalczyć różne… » więcej 2024-06-19, godz. 13:17 Radon 222 - gdzie występuje, czy jest groźny dla zdrowia? O to pytamy prof. dr hab. Agnieszkę Dołhańczuk-Śródkę Wszyscy jesteśmy narażeni na oddziaływanie promieniowania jonizującego pochodzącego z różnych źródeł, zarówno naturalnych, jak i wynikających z działalności… » więcej 2024-06-18, godz. 15:00 O uprawach hydroponicznych i roślinach modyfikowanych genetyczne rozmawiamy z prof. Tomaszem Ciesielczukiem z UO Czy rośliny można hodować w inny sposób niż tradycyjny i czy odpowiedź na to pytanie może zmienić rolnictwo? W programie rozmawialiśmy o uprawach hydroponicznych… » więcej 2024-06-11, godz. 10:37 „Stoimy nad krawędzią” – naukowcy o stanie degradacji środowiska Jak monitorować zanieczyszczenie środowiska? Okazuje się, że nie zawsze potrzebna jest skomplikowana aparatura. Z pomocą przychodzi nam sama natura. To na… » więcej 2024-06-10, godz. 12:24 "Jeżeli dezinformacja jest zgodna z naszymi poglądami, wtedy łatwiej jej ulegamy" - dr Błażej Choroś Działania hybrydowe to wspólne występowanie (w warunkach pokoju) czynników zagrażających lub mogących zagrażać bezpieczeństwu państwa i jego obywateli… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »