Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole

Posłuchaj audycji

2024-04-21, 02:30

Łona o sukcesie płyty "Taxi"

NCPP koncert Łona Konieczny Krupa
NCPP koncert Łona Konieczny Krupa
"Taxi" tria Łona x Konieczny x Krupa to bez wątpienia jeden z najważniejszych rodzimych albumów 2023 roku. Twórcy płyty i promujących ją teledysków zdobyli aż trzy Fryderyki podczas 30. Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Łona znalazł chwilę dla słuchaczy Radia Opole tuż przed występem grupy w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Rozmowę zaczęliśmy od aktualnego statusu współpracy rapera z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą.
2024-04-21, 03:13

Pablopavo o płycie "Lakuna"

Pablopavo i Ludziki, „Scena Alternatywna. Książę Nocy”, (07.09.2020), 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Łukasz Fura]
Pablopavo i Ludziki, „Scena Alternatywna. Książę Nocy”, (07.09.2020), 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Łukasz Fura]
Pablopavo i Ludziki nie kryją, że Lakuna to najbardziej różnorodna płyta w dorobku grupy. Dowodzący zespołem Paweł Sołtys zdradził nam kulisy powstawania wydawnictwa. Porozmawialiśmy o wymagających partiach wokalnych, przestrzeni dla instrumentalistów i swobodzie, którą daje tworzenie muzyki ilustracyjnej.
2024-04-21, 01:45

Szymon Weiss o płycie "Only One Life Left"

Szymon Weiss [fot. archiwum artysty]
Szymon Weiss [fot. archiwum artysty]
Szymon Weiss to bez wątpienia jedna z najbardziej oryginalnych postaci rodzimej sceny techno. Pod koniec 2023 producent podzielił się ze światem płytą "Only One Life Left". Pochodzący z Ozimka artysta zdradził kulisy powstawania koncepcyjnego albumu. Porozmawialiśmy o wyjściu poza użytkowy charakter muzyki elektronicznej, inspiracji rezonansem magnetycznym i perfekcjonizmie w nagrywaniu.
2024-04-19, 10:54

"Stan Theta" - spektakl Zuzanny Ślusarczyk już dziś w Miejscu X

Zuzanna Ślusarczyk [fot. archiwum prywatne]
Zuzanna Ślusarczyk [fot. archiwum prywatne]
O twórczych poszukiwaniach, łączeniu różnych form, estetyk i środków wyrazu rozmawiamy z Zuzanną Ślusarczyk, która, w ramach Teatru Jednego Aktora, wyreżyserowała spektakl "Stan Theta", w którym również zagrała - ale nie jest to, jak mówi, typowy monodram i słowa "gra", czy "reżyseria" mają tu więcej znaczeń i nie wyczerpują elementów z jakich zbudowane jest to przedstawienie, czy, idąc za słowami artystki, spotkanie.
2024-04-21, 20:42

Natalia Przybysz o płycie "Tam" [GALERIA]

Natalia Przybysz podczas koncertu w NCPP 12.04.2024 [fot. Sławomir Mielnik]
Natalia Przybysz podczas koncertu w NCPP 12.04.2024 [fot. Sławomir Mielnik]
Natalia Przybysz bez wątpienia może liczyć na wsparcie swoich fanów. Publiczność szczelnie wypełniła Narodowe Centrum Polskiej Piosenki podczas kwietniowego koncertu artystki i entuzjastycznie przyjęła repertuar z jej najnowszej płyty "Tam". Wokalistka zdradziła kulisy powstawania zeszłorocznego wydawnictwa. Rozmowę zaczęliśmy od utworu tytułowego, którego instrumentalna wersja z początku nie zachwyciła songwriterki.
2024-04-19, 18:00

Arty na stół

[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
Dla wielu artystów wkraczających w zawodowe życie, jednym z kluczowych pytań jest: jak się utrzymać ze sztuki? Gościnie audycji: Patrycja Kostyra, wykładowczyni Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz studentka tego wydziału, Emilia Piątek, opowiedzą o studenckiej inicjatywie, która ma przybliżyć najważniejsze zagadnienia dotyczące profesjonalnego funkcjonowania artysty nie tylko wystawowo-galeryjnym, ale i w szeroko rozumianym biznesie. Przez kilka dni odbywać się będą w Galerii M w Opolu spotkania ze specjalistami od wystaw, reklamy, praw autorskich i zawodowymi artystami z doświadczeniem rynkowym.
2024-04-16, 13:00

Romowie kolejnymi gośćmi cyklu "Mniejszości w dialogu"

Weronika Wiese [fot. archiwum prywatne]
Weronika Wiese [fot. archiwum prywatne]
Pierwsze w tym roku spotkanie: "Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych", w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce działającym przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, gościć będzie przedstawicieli mniejszości romskiej w Polsce. Wśród zaproszonych gości pojawi się Władysław Kwiatkowski, dyrektor Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu oraz bard muzyki romskiej Józef Merstein Jochymczyk.

O przebiegu spotkania i planowanej również wystawie fotograficznej opowiedziała dyrektor CDWNwP Weronika Wiese.
2024-04-15, 14:58

Odlot w głębiny

Titanic Sea Moon [fot. archiwum zespołu, źródło: https://titanicseamoon.bandcamp.com/]
Titanic Sea Moon [fot. archiwum zespołu, źródło: https://titanicseamoon.bandcamp.com/]
Nowe otwarcie doświadczonych muzyków, którzy jak mówią, chcą, a nie muszą (co słychać w nowych nagraniach) i pod nową nazwą Titanic Sea Moon zabierają słuchaczy w niezwykłą podróż. W rozmowie podkreślają, że zwłaszcza granie na żywo jest dla nich ważne. Wspólne przeżywanie z publicznością budowanego niespiesznie klimatu, przenikająca energia i medytacyjny nastrój, to także cechy studyjnych opracowań, a do tego oszczędna, ale intensywna warstwa tekstowa.
2024-04-12, 10:16

O filmie pt. "Mensch" z Pawłem Wysoczańskim. Fascynująca i mało znana historia lekarza i naukowca Ludwika Hirszfelda

Paweł Wysoczański [fot. Katarzyna Zawadzka]
Paweł Wysoczański [fot. Katarzyna Zawadzka]
Bohaterem filmu pt. "Mensch" jest Ludwik Hirszfeld - bakteriolog i immunolog, badacz krwi i odkrywca konfliktu serologicznego. Na antenie Radia Opole rozmawialiśmy z reżyserem dokumentu Pawłem Wysoczańskim, który stolicę regionu odwiedził na zaproszenie Biblioteki Obcojęzycznej. Dzięki temu mogliśmy ten obraz przedpremierowo zobaczyć w namiocie WBP w Opolu.
1234567

Zobacz także

2024-04-21, godz. 02:30 Łona o sukcesie płyty "Taxi" "Taxi" tria Łona x Konieczny x Krupa to bez wątpienia jeden z najważniejszych rodzimych albumów 2023 roku. Twórcy płyty i promujących ją teledysków zdobyli… » więcej 2024-04-21, godz. 03:13 Pablopavo o płycie "Lakuna" Pablopavo i Ludziki nie kryją, że Lakuna to najbardziej różnorodna płyta w dorobku grupy. Dowodzący zespołem Paweł Sołtys zdradził nam kulisy powstawania… » więcej 2024-04-21, godz. 01:45 Szymon Weiss o płycie "Only One Life Left" Szymon Weiss to bez wątpienia jedna z najbardziej oryginalnych postaci rodzimej sceny techno. Pod koniec 2023 producent podzielił się ze światem płytą "Only… » więcej 2024-04-19, godz. 10:54 "Stan Theta" - spektakl Zuzanny Ślusarczyk już dziś w Miejscu X O twórczych poszukiwaniach, łączeniu różnych form, estetyk i środków wyrazu rozmawiamy z Zuzanną Ślusarczyk, która, w ramach Teatru Jednego Aktora, wyreżyserowała… » więcej 2024-04-17, godz. 18:09 Czy literaturoznawstwo jest nauką? Rozmowa z prof. UO Adrianem Gleniem Przyglądaliśmy się różnym sposobom myślenia o literaturze i jej badania. Kluczowe dla naszej rozmowy było zaś pytanie: czy literaturoznawstwo jest nauką?… » więcej 2024-04-21, godz. 20:42 Natalia Przybysz o płycie "Tam" [GALERIA] Natalia Przybysz bez wątpienia może liczyć na wsparcie swoich fanów. Publiczność szczelnie wypełniła Narodowe Centrum Polskiej Piosenki podczas kwietniowego… » więcej 2024-04-19, godz. 18:00 Arty na stół Dla wielu artystów wkraczających w zawodowe życie, jednym z kluczowych pytań jest: jak się utrzymać ze sztuki? Gościnie audycji: Patrycja Kostyra, wykładowczyni… » więcej 2024-04-16, godz. 13:00 Romowie kolejnymi gośćmi cyklu "Mniejszości w dialogu" Pierwsze w tym roku spotkanie: "Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych", w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce działającym… » więcej 2024-04-15, godz. 14:58 Odlot w głębiny Nowe otwarcie doświadczonych muzyków, którzy jak mówią, chcą, a nie muszą (co słychać w nowych nagraniach) i pod nową nazwą Titanic Sea Moon zabierają… » więcej 2024-04-12, godz. 10:16 O filmie pt. "Mensch" z Pawłem Wysoczańskim. Fascynująca i mało znana historia lekarza i naukowca Ludwika Hirszfel… Bohaterem filmu pt. "Mensch" jest Ludwik Hirszfeld - bakteriolog i immunolog, badacz krwi i odkrywca konfliktu serologicznego. Na antenie Radia Opole rozmawialiśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »