Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole

Posłuchaj audycji

2023-02-04, 02:54

Riverside w Rewirach kultury!

Riverside [fot. Radek Zawadzki]
Riverside [fot. Radek Zawadzki]
Premiera nowej płyty Riverside zelektryzowała fanów muzyki na całym świecie. Grupa postanowiła wrócić do wspólnego aranżowania repertuaru, co przełożyło się na jego surowość i energiczność. "ID.Entity" to również pierwszy album, na którym Maciej Meller występuje jako pełnoprawny członek zespołu. Gitarzysta opowiedział o kulisach powstawania wydawnictwa.
2023-02-04, 02:35

Szefner o debiutanckiej płycie

Szefner [fot. Natalia Pawłucka-Sadanowicz]
Szefner [fot. Natalia Pawłucka-Sadanowicz]
Mimo że Szefner zajmuje się muzyką od kilkunastu lat, artysta dopiero niedawno zdecydował się na podzielenie się ze światem twórczością wydaną pod własnym nazwiskiem. Songwriter opowiedział o swoim najnowszym singlu "Znój horror pańszczyzna". Porozmawialiśmy o wydawniczych planach artysty, współpracy z producentem Wojciechem Doleżyczkiem i wsparciu przyjaciół z rodzinnych stron.
2023-02-04, 01:55

Adam Miller o nowej płycie Romantyków Lekkich Obyczajów

Romantycy Lekkich Obyczajów [fot. Piotr Doweyko
Romantycy Lekkich Obyczajów [fot. Piotr Doweyko
"Wybaczyć wszystkim wszystko" to nowe otwarcie dla Romantyków Lekkich Obyczajów. Zespół wydal album we własnej wytwórni Stąd Records i wyeksponował swoje bardziej melancholijne oblicze. Adam Miller opowiedział o kulisach powstawania wydawnictwa.
2023-02-01, 10:12

Czy kino chińskie ma na nas wpływ? Rozmowa z prof. UO Stankomirem Nicieją

Stankomir Nicieja i Katarzyna Zawadzka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Stankomir Nicieja i Katarzyna Zawadzka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Chińska kinematografia wyrosła na światową potęgę. Jeśli spojrzeć na ten sukces w wymiarze strice finansowym - produkcje Państwa Środka zdetronizowały Hollywood. Choć zachodni widzowie mało wiedzą o chińskim kinie komercyjnym, jego upodobania wpływają na amerykańskie produkcje, które trafiają także do naszych kin. Na co można pozwolić sobie tworząc film, którego nie zablokuje chińska cenzura? I co sprawia, że chińska kinematografia w ostatnich latach rozwija się tak prężnie? Posłuchajcie.
2023-01-27, 19:28

Hypnosaur w Rewirach kultury!

okładka płyty "Doomsday" zespołu
okładka płyty "Doomsday" zespołu
"Doomsday" to album, obok którego nie powinni przejść obojętnie fani gitarowych brzmień. Hypnosaur łączy na swoim debiucie gitarowy brud i zadziorność z przebojowością i chwytliwymi refrenami. Wokalista Bartosz Kulczycki i basista Marcin Jastrzębski zdradzili kulisy powstania wydawnictwa.
2023-01-27, 17:22

Krzysztof "Puma" Piasecki o płycie "Ciepły kraj"

Koncert jubileuszowy z okazji 65 lat Radia Opole i 800 lat Opola, Krzysztof Puma Piasecki [fot. Wanda Kownacka]
Koncert jubileuszowy z okazji 65 lat Radia Opole i 800 lat Opola, Krzysztof Puma Piasecki [fot. Wanda Kownacka]
Krzysztof "Puma" Piasecki zaprosił doborowych gości do nagrywania swojego najnowszego albumu. Na płycie "Ciepły kraj" pojawiają się m.in. Kuba Badach, Adam Wendt, Spinache, Kasia "Puma" Piasecka i Mieczysław Szcześniak. Wirtuoz gitary opowiedział o powstaniu wydawnictwa. Porozmawialiśmy o inspiracji Góreckim, współpracy z tekściarzem Janem Wołkiem i pisaniu wymagających partii wokalnych.
2023-01-27, 16:52

Agnieszka Musiał o płycie "Jestem u siebie"

Agnieszka Musiał [fot. materiały promocyjne]
Agnieszka Musiał [fot. materiały promocyjne]
Mimo że Agnieszka Musiał jest aktywna na rodzimej scenie muzycznej od wielu lat, płyta "Jestem u siebie" może zaskoczyć słuchaczy artystki. Songwriterka połączyła wraz z Janem Smoczyńskim akustyczne kompozycje z elektronicznymi aranżacjami. Wypytaliśmy wokalistkę o powstawanie wydawnictwa.
2023-01-21, 16:53

Piotr Pawłowski i Mariusz Noskowiak o debiutanckiej płycie FORM Planet

FORMY Planet [fot. Maciek Bielawski]
FORMY Planet [fot. Maciek Bielawski]
Piotr Pawłowski i Mariusz Noskowiak odwiedzili Radio Opole tuż przed występem zespołu FORMY Planet w Wyjściu Awaryjnym. Artyści opowiedzieli o płycie "kosmos jest wszędzie", czyli fonograficzny debiucie grupy. Porozmawialiśmy o jazzowych inspiracjach, perkusyjnych beatach z lat 90. i demokratycznym podejściu w procesie twórczym.
2023-01-21, 16:37

Adam Grycan i Dawid Jurczyk o wspólnej piosence

Adam Grycan i Dawid Jurczyk [fot. Dawid Jurczyk]
Adam Grycan i Dawid Jurczyk [fot. Dawid Jurczyk]
Dawid Jurczyk to doświadczony tatuator i youtuber znany kanałów "Projekt INK" i "Bez kanału". Internetowy twórca zdecydował się na kolejne wyzwanie i nagrał wraz z producentem Adamem Grycanem piosenkę "Stary boomer". Artyści opowiedzieli o wspólnym przedsięwzięciu.
12

Zobacz także

2023-02-07, godz. 03:23 Gentlejam o powstaniu zespołu i nagrywaniu debiutanckiego materiału Adam Tymczyszyn, Grzegorz Ceglarz, Maciej Kciuk i Wiktor Waniowski postanowili podsumować swoje dotychczasowe muzyczne doświadczenia i powołali wspólnie zespół… » więcej 2023-02-04, godz. 02:54 Riverside w Rewirach kultury! Premiera nowej płyty Riverside zelektryzowała fanów muzyki na całym świecie. Grupa postanowiła wrócić do wspólnego aranżowania repertuaru, co przełożyło… » więcej 2023-02-04, godz. 02:35 Szefner o debiutanckiej płycie Mimo że Szefner zajmuje się muzyką od kilkunastu lat, artysta dopiero niedawno zdecydował się na podzielenie się ze światem twórczością wydaną pod własnym… » więcej 2023-02-04, godz. 01:55 Adam Miller o nowej płycie Romantyków Lekkich Obyczajów "Wybaczyć wszystkim wszystko" to nowe otwarcie dla Romantyków Lekkich Obyczajów. Zespół wydal album we własnej wytwórni Stąd Records i wyeksponował swoje… » więcej 2023-02-01, godz. 10:12 Czy kino chińskie ma na nas wpływ? Rozmowa z prof. UO Stankomirem Nicieją Chińska kinematografia wyrosła na światową potęgę. Jeśli spojrzeć na ten sukces w wymiarze strice finansowym - produkcje Państwa Środka zdetronizowały… » więcej 2023-01-27, godz. 19:28 Hypnosaur w Rewirach kultury! "Doomsday" to album, obok którego nie powinni przejść obojętnie fani gitarowych brzmień. Hypnosaur łączy na swoim debiucie gitarowy brud i zadziorność… » więcej 2023-01-27, godz. 17:22 Krzysztof "Puma" Piasecki o płycie "Ciepły kraj" Krzysztof "Puma" Piasecki zaprosił doborowych gości do nagrywania swojego najnowszego albumu. Na płycie "Ciepły kraj" pojawiają się m.in. Kuba Badach, Adam… » więcej 2023-01-27, godz. 16:52 Agnieszka Musiał o płycie "Jestem u siebie" Mimo że Agnieszka Musiał jest aktywna na rodzimej scenie muzycznej od wielu lat, płyta "Jestem u siebie" może zaskoczyć słuchaczy artystki. Songwriterka… » więcej 2023-01-21, godz. 16:53 Piotr Pawłowski i Mariusz Noskowiak o debiutanckiej płycie FORM Planet Piotr Pawłowski i Mariusz Noskowiak odwiedzili Radio Opole tuż przed występem zespołu FORMY Planet w Wyjściu Awaryjnym. Artyści opowiedzieli o płycie "kosmos… » więcej 2023-01-21, godz. 16:37 Adam Grycan i Dawid Jurczyk o wspólnej piosence Dawid Jurczyk to doświadczony tatuator i youtuber znany kanałów "Projekt INK" i "Bez kanału". Internetowy twórca zdecydował się na kolejne wyzwanie i nagrał… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »