Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca

Radio Opole poleca

Sprawdź zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu

Policja na cmentarzu na Półwsi [fot. Wanda Kownacka]
Policja na cmentarzu na Półwsi [fot. Wanda Kownacka]
Sprawdź zmiany organizacji w ruchu, jakie wprowadzono na drogach w naszym regionie. Policjanci podpowiadają jak bezpiecznie i w miarę komfortowo dojechać na opolskie nekropolie. Mamy też informacje o kursach autobusów.

Literackie impresje prof. Adriana Glenia o Patronach Roku 2024

Adrian Gleń [fot. Radio Opole]
Adrian Gleń [fot. Radio Opole]
W bardzo wyjątkowy dzień, czyli 1 listopada, przedstawiliśmy kilka opowieści, których bohaterami są polscy literaci, których w roku 2024 Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowili Patronami Roku. Co oni dzisiaj nam mówią? Naszym przewodnikiem po biografiach pisarzy, dramaturgów czy poetów był dr hab. Adrian Gleń, prof. UO z Instytutu Nauk o Literaturze. Przyjemnego słuchania.

Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie

Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie [fot. https://pixabay.com/pl]
Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie [fot. https://pixabay.com/pl]
Więcej patroli na głównych trasach i zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarzy. Rozpoczyna się policyjna akcja "Wszystkich Świętych". Oprócz tradycyjnych Autopilotów, w których informujemy, jak się odnaleźć na drogach regionu, Radio Opole włącza się dziś (31.10) w akcję "Łączy nas A4", czyli wspólnego projektu pięciu regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, położonych wzdłuż autostrady A4 - Radia Opole, Radia Wrocław, Radia Katowice, Radia Kraków i Radia Rzeszów.

31 października łączenia zaczną się 2 minuty przed pełnymi godzinami o 14:58, 15:58, 16:58 i 17:58. Będziemy przekazywać informacje o ewentualnych korkach i wypadkach. Opolski odcinek A4 patrolują Adam Wołek i Jakub Biel.

Z kolei 1 listopada informacje drogowe na naszej antenie co godzinę w Wiadomościach od 8:00 do 18:00. Dodatkowo 1 listopada zapraszamy od 18:05 do 20:00 na specjalne wydanie audycji Moto Radio Opole, gdzie Kacper Śnigórski na bieżąco będzie informować o sytuacji na drogach w regionie.

Jedźcie bezpiecznie z włączonym Radiem Opole w samochodzie!

"Wspólnie wspomóżmy powodzian" – charytatywna akcja Radia Opole

Woda zabrała im majątki, uszkodziła domostwa, pozbawiła dorobku całego życia. Skutki powodzi odczuły również organizacje wspierające powodzian, a podczas niesienia pomocy ich sprzęt uległ zużyciu bądź całkowitemu zniszczeniu. Jeszcze przez długi czas mieszkańcy Opolszczyzny, wiele firm, organizacji oraz władze samorządowe będą zmagać się z konsekwencjami wrześniowej klęski żywiołowej.

Radio Opole, realizując swoją misję, nie tylko informuje o najważniejszych wydarzeniach w regionie, ale chce również wspomóc najbardziej poszkodowanych podczas powodzi. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie przedsiębiorstwa, z którymi na co dzień współpracujemy.

Swoje podziękowania i wyrazy wdzięczności za udział w akcji charytatywnej "Wspólnie wspomóżmy powodzian” składamy następującym firmom i organizacjom:

Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian

Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian
Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian
Kup cegiełkę dla powodzian i pozdrów bliskie Ci osoby. Twoje serdeczności wyemitujemy w specjalnym, niedzielnym bloku, z którego cały dochód przekażemy powodzianom. #POZDRAWIASZIPOMAGASZ to specjalna akcja Radia Opole, która ma pomóc najbardziej poszkodowanym podczas ostatniego żywiołu.

Jak rozważnie zadbać o mieszkania i domy po powodzi?

Dariusz Bajno [fot. Jędrzej Łuczak]
Dariusz Bajno [fot. Jędrzej Łuczak]
Prof. dr hab. inż. Dariusz Bajno omówił w rozmowie z Radiem Opole najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując zalane przez powódź budynki do remontu. Kiedy usuwać wodę z piwnic? Jak długo powinno trwać osuszanie i jak ważne jest zadbanie o właściwą wentylację, które daje ochronę przed pleśnią i bakteriami?

Ważne informacje dotyczące leków

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny trafić od razu do utylizacji. O tym m.in. rozmawialiśmy z Markiem Tomkowem, prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej, który zwrócił uwagę też na to, że zdarza się, że przy klęskach żywiołowych ludzie często dzielą się też ze sobą lekami, albo dokonują ich zbiórek.

Stan klęski żywiołowej w części województwa

Głuchołazy - sytuacja w poniedziałek 16 września 2024 roku [fot. Sławomir Mielnik]
Głuchołazy - sytuacja w poniedziałek 16 września 2024 roku [fot. Sławomir Mielnik]
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. Dla mieszkańców tych terenów oznacza to obowiązek poddania się ewakuacji zarządzonej przez lokalne władze.

Sprawdź, jak możesz pomóc powodzianom

W obliczu tragicznej powodzi, która dotyka mieszkańców południowej Polski, wspólnie walczymy z wielką wodą. Radio Opole włącza się w kampanię społeczną Polskiego Radia i 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia pt. "Pomoc powodzianom”. Na naszej antenie informujemy gdzie i w jakiej formie możesz pomóc. Wszystkie rzetelne informacje znajdziesz w naszych programach i w tej zakładce internetowej. Pomagajmy solidarnie, bądźmy razem!

Sprzątanie po powodzi, liczenie strat – sprawdź Poradnik powodziowy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało "Poradnik powodziowy" [grafika na podstawie materiałów RCB]
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało "Poradnik powodziowy" [grafika na podstawie materiałów RCB]
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało "Poradnik powodziowy" [grafika na podstawie materiałów RCB]
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało "Poradnik powodziowy" [grafika na podstawie materiałów RCB]
Zanim wejdziesz do domu, upewnij się, że budynek jest stabilny i nie grozi zawaleniem, unikaj kontaktu z wodą popowodziową, dokumentuj wszystkie szkody za pomocą zdjęć lub filmów i skontaktuj się z ubezpieczycielem – to tylko kilka z podpowiedzi o tym, jak zachowywać się, gdy już dotknęła nas powódź, czas na sprzątanie i sprawdzanie strat. Na końcu tego artykułu zamieszczamy cały "Poradnik powodziowy" przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
1234567

Zobacz także

2024-10-31, godz. 16:16 Sprawdź zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu Sprawdź zmiany organizacji w ruchu, jakie wprowadzono na drogach w naszym regionie. Policjanci podpowiadają jak bezpiecznie i w miarę komfortowo dojechać na… » więcej 2024-11-01, godz. 21:00 Literackie impresje prof. Adriana Glenia o Patronach Roku 2024 W bardzo wyjątkowy dzień, czyli 1 listopada, przedstawiliśmy kilka opowieści, których bohaterami są polscy literaci, których w roku 2024 Sejm i Senat Rzeczpospolitej… » więcej 2024-10-31, godz. 09:55 Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie Więcej patroli na głównych trasach i zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarzy. Rozpoczyna się policyjna akcja "Wszystkich Świętych". Oprócz tradycyjnych… » więcej 2024-10-11, godz. 05:56 "Wspólnie wspomóżmy powodzian" – charytatywna akcja Radia Opole Woda zabrała im majątki, uszkodziła domostwa, pozbawiła dorobku całego życia. Skutki powodzi odczuły również organizacje wspierające powodzian, a podczas… » więcej 2024-09-26, godz. 09:52 Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian Kup cegiełkę dla powodzian i pozdrów bliskie Ci osoby. Twoje serdeczności wyemitujemy w specjalnym, niedzielnym bloku, z którego cały dochód przekażemy… » więcej 2024-09-23, godz. 13:01 Jak rozważnie zadbać o mieszkania i domy po powodzi? Prof. dr hab. inż. Dariusz Bajno omówił w rozmowie z Radiem Opole najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując zalane przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 20:00 Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny… » więcej 2024-09-17, godz. 08:26 Stan klęski żywiołowej w części województwa Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 14:39 Sprawdź, jak możesz pomóc powodzianom W obliczu tragicznej powodzi, która dotyka mieszkańców południowej Polski, wspólnie walczymy z wielką wodą. Radio Opole włącza się w kampanię społeczną… » więcej 2024-09-16, godz. 11:13 Sprzątanie po powodzi, liczenie strat – sprawdź Poradnik powodziowy Zanim wejdziesz do domu, upewnij się, że budynek jest stabilny i nie grozi zawaleniem, unikaj kontaktu z wodą popowodziową, dokumentuj wszystkie szkody za… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »