Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole

Posłuchaj audycji

2024-11-21, 07:00

Zaprzyjaźnił się z zimnem. Morsowanie w wydaniu Michała Kucińskiego z Tułowic

Michał Kuciński - mors z Tułowic [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Michał Kuciński - mors z Tułowic [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Zimne kąpiele od kilku lat zyskują na popularności. Dla Michała Kucińskiego z Tułowic to sposób na regenerację po treningu jiu jitsu brazylijskiego. Pan Michał ma nawet specjalną zamrażarkę do morsowania przez cały rok. Jak pomaga mu niska temperatura, jakie są jego rekordy zimnych kąpieli, jak morsować? Opowiadał o tym w programie, rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-11-16, 14:00

Przybrała rozmiar epidemii, ale zakaźna nie jest. Cukrzyca - jak jej zapobiegać?

diabetolog, internistka Elwira Cyrys-Świtała [fot. M. Śmierciak]
diabetolog, internistka Elwira Cyrys-Świtała [fot. M. Śmierciak]
Cukrzyca to bardzo poważny problem zdrowia publicznego, który na świecie osiąga rozmiary epidemii. W Polsce pacjenci ze stwierdzoną cukrzycą są liczeni w milionach, tymczasem wiele osób ma stan przedcukrzycowy. A także przy tej chorobie liczy się czas, bo wczesne wykrycie cukrzycy pozwala uniknąć groźnych powikłań.
2024-11-05, 21:44

Tętniak - podstępny i śmiertelnie niebezpieczny. Jak zapobiegać i leczyć?

Marek Cisowski [fot. Radio Opole]
Marek Cisowski [fot. Radio Opole]
Tętniak może być niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta. To swego rodzaju tykająca bomba w organizmie. Dlatego osoby z rozpoznanymi nieprawidłowościami w tętnicach powinny być pod lekarską kontrolą. Jakie są przyczyny powstawania tętniaków, jakie powikłania, a jak leczenie? Gościem audycji był dr hab.n.med. Marek Cisowski, prof. UO, specjalista chirurgii ogólnej i kardiochirurgii, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-11-02, 15:00

Szok, rozpacz, smutek, tęsknota, złość, czyli o żałobie z psychologicznego punktu widzenia

Agata Piwowarczyk [fot. M. Śmierciak]
Agata Piwowarczyk [fot. M. Śmierciak]
W Dniu Zadusznym rozmawialiśmy o żałobie, o stracie. To stan, który prowadzi do kryzysu psychicznego. Wywołuje on bowiem szereg emocji, przede wszystkim negatywnych i przykrych. Możemy odczuwać strach, smutek, rozpacz, żal, tęsknotę czy cierpienie. Strata jest jednak kwestią indywidualną. Jak przeżywamy żałobę i jak ją przejść? O tym w rozmowie z psychoterapeutką Agatą Piwowarczyk. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-10-30, 11:38

Krępujący problem, przez który pacjenci boją się śmiać, kaszleć czy biegać. Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Marcin Życzkowski [fot. Radio Opole]
Marcin Życzkowski [fot. Radio Opole]
W kolejnym wydaniu audycji rozmawialiśmy o krępującym i wstydliwym dla pacjentów schorzeniu - o nietrzymaniu moczu. To nie tylko problem zdrowotny czy higieniczny, ale też społeczny. Bo może utrudniać kontakty międzyludzkie i "zamykać" pacjentów w czterech ścianach. Jak leczyć nietrzymanie moczu? Nasze studio odwiedził specjalista urologii - dr hab. Marcin Życzkowski, prof. UO, kierownik Kliniki Urologii w USK w Opolu.
2024-10-28, 11:32

Leki, suplementy, zioła? To może być niebezpieczna mieszanka

Zofia Zarzycka, farmaceuta kliniczny, kierownik apteki szpitalnej, dr n.med. Piotr Feusette, dyrektor ds. lecznictwa USK Opole [fot. A. Pietrzyk]
Zofia Zarzycka, farmaceuta kliniczny, kierownik apteki szpitalnej, dr n.med. Piotr Feusette, dyrektor ds. lecznictwa USK Opole [fot. A. Pietrzyk]
Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie - wynika ze statystyk. To ponad dwa miliony pacjentów. Jak uniknąć powikłań z tym związanych? Na czym polega polipragmazja? Jak w prawidłowy sposób przyjmować leki? W programie opowiadali o tym dr n. med. Piotr Feusette, lekarz kardiolog, dyrektor ds. lecznictwa USK w Opolu oraz mgr Zofia Zarzycka, specjalistka farmacji klinicznej, kierownik apteki przy USK w Opolu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-10-24, 08:00

Przez stres "zjadamy" zęby. Jak temu zaradzić?

lek. stomatolog Agnieszka Wittek [fot. Marzena Śmierciak]
lek. stomatolog Agnieszka Wittek [fot. Marzena Śmierciak]
Można zjeść na czymś zęby. Ale zęby sami też "zjadamy", a w zasadzie ścieramy. To proces naturalny. Jednak są sytuacje, kiedy dzieje się to w przyśpieszonym tempie i dochodzi do patologii. Pacjentów zgłaszających stomatologom taki problem jest coraz więcej. Z czego to wynika? Jak zaradzić nadmiernemu ścieraniu zębów? Gościem audycji była specjalistka stomatologii lek. Agnieszka Wittek. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-10-20, 11:54

Ból, obrzęk, ograniczenia ruchowe. Jak żyć z reumatoidalnym zapaleniem stawów?

Małgorzata Falenta-Hitnarowicz [fot. Marcin Boczek]
Małgorzata Falenta-Hitnarowicz [fot. Marcin Boczek]
Czy jesienią nasilają się dolegliwości bólowe związane z chorobami reumatoidalnymi? W kolejnej odsłonie programu zajęliśmy się reumatologią. Jakie są przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów? Jak odróżnić tę chorobę od zwyrodnień w stawach związanych z upływem lat? Gościem Marzeny Śmierciak była specjalistka reumatologii i chorób wewnętrznych lek. Małgorzata Falenta-Hitnarowicz ze Stobrawskiego Centrum Medycznego w Kup.
2024-10-14, 12:42

Dorota Różycka o jodze terapeutycznej. Jakie są korzyści płynące z praktyki?

Dorota Różycka [fot. Radio Opole]
Dorota Różycka [fot. Radio Opole]
Działania związane z ciałem, praca z oddechem czy powściągnięcie umysłu - wiele jest elementów, z którymi związana jest praktyka jogi. Jakie dokładnie korzyści dla naszego zdrowia mogą one przynieść? I co kryje się po nazwą joga terapeutyczna? O tym na naszej antenie mówiła nauczycielka jogi i założycielka Szkoły Jogi EKAM w Opolu - Dorota Różycka.
1234567

Zobacz także

2024-11-20, godz. 11:16 Pewność siebie - czym jest i jak ją rozwijać? Rozmowa z Katarzyną Mordowską-Broszkiewicz Czym pewność siebie różni się od poczucia własnej wartości? Jak zbudować w sobie zdrowe poczucie pewności siebie? O to zapytaliśmy socjoterapuetkę Katarzynę… » więcej 2024-11-21, godz. 07:00 Zaprzyjaźnił się z zimnem. Morsowanie w wydaniu Michała Kucińskiego z Tułowic Zimne kąpiele od kilku lat zyskują na popularności. Dla Michała Kucińskiego z Tułowic to sposób na regenerację po treningu jiu jitsu brazylijskiego. Pan… » więcej 2024-11-16, godz. 14:00 Przybrała rozmiar epidemii, ale zakaźna nie jest. Cukrzyca - jak jej zapobiegać? Cukrzyca to bardzo poważny problem zdrowia publicznego, który na świecie osiąga rozmiary epidemii. W Polsce pacjenci ze stwierdzoną cukrzycą są liczeni… » więcej 2024-11-05, godz. 21:44 Tętniak - podstępny i śmiertelnie niebezpieczny. Jak zapobiegać i leczyć? Tętniak może być niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta. To swego rodzaju tykająca bomba w organizmie. Dlatego osoby z rozpoznanymi nieprawidłowościami… » więcej 2024-11-02, godz. 15:00 Szok, rozpacz, smutek, tęsknota, złość, czyli o żałobie z psychologicznego punktu widzenia W Dniu Zadusznym rozmawialiśmy o żałobie, o stracie. To stan, który prowadzi do kryzysu psychicznego. Wywołuje on bowiem szereg emocji, przede wszystkim negatywnych… » więcej 2024-10-30, godz. 11:38 Krępujący problem, przez który pacjenci boją się śmiać, kaszleć czy biegać. Jak leczyć nietrzymanie moczu? W kolejnym wydaniu audycji rozmawialiśmy o krępującym i wstydliwym dla pacjentów schorzeniu - o nietrzymaniu moczu. To nie tylko problem zdrowotny czy higieniczny… » więcej 2024-10-28, godz. 11:32 Leki, suplementy, zioła? To może być niebezpieczna mieszanka Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie - wynika ze statystyk. To ponad dwa miliony pacjentów. Jak uniknąć powikłań z… » więcej 2024-10-24, godz. 08:00 Przez stres "zjadamy" zęby. Jak temu zaradzić? Można zjeść na czymś zęby. Ale zęby sami też "zjadamy", a w zasadzie ścieramy. To proces naturalny. Jednak są sytuacje, kiedy dzieje się to w przyśpieszonym… » więcej 2024-10-20, godz. 11:54 Ból, obrzęk, ograniczenia ruchowe. Jak żyć z reumatoidalnym zapaleniem stawów? Czy jesienią nasilają się dolegliwości bólowe związane z chorobami reumatoidalnymi? W kolejnej odsłonie programu zajęliśmy się reumatologią. Jakie są… » więcej 2024-10-14, godz. 12:42 Dorota Różycka o jodze terapeutycznej. Jakie są korzyści płynące z praktyki? Działania związane z ciałem, praca z oddechem czy powściągnięcie umysłu - wiele jest elementów, z którymi związana jest praktyka jogi. Jakie dokładnie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »