Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa

Aktualności

2024-02-18, 12:04

Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami?

Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami?
"Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili w Polsce podczas II wojny światowej" - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (PO).
Temat był jedną ze sztandarowych kwestii w relacjach z Niemcami za poprzedniego rządu. Co oznacza ta deklaracja szefa MSZ? Czy jest wstępem do poprawy relacji z sąsiadem?

Czy w polskiej polityce zagranicznej zmieniamy strategiczny kierunek?

Potencjalny nowy prezydent USA D.Trump zagroził, że będzie zachęcał Putina do ataku na kraje, które nie wydają dość pieniędzy na zbrojenia. Zarazem prezydent USA Joe Biden spotka się w Białym Domu z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Spotkanie odbędzie się 12 marca. Wczesniej pojawiały się pytania o to, czy Polska odchodzi od bliskich więzi z USA na rzecz ściślejszej współpracy z Niemcami i Francją? Czy to dobry kierunek?

Rolnicy kontynuują protesty m.in. w sprawie towarów rolnych napływających wciąż do Polski z Ukrainy. Pojawiła się w tej sprawie także seria krytycznych wypowiedzi ukraińskich polityków. Przeciwko komu jest ten protest i kto powienien rozwiązać kryzys?

Udział w programie wzięli:
senator Tadeusz Jarmuziewicz (Platforma Obywatelska)
Waldemar Hartman (Polska 2050 Szymona Hołowni)

Paweł De Dydyński (Suwerenna Polska)
Wojciech Komarzyński (Prawo i Sprawiedliwość)
2024-02-11, 12:08

O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024)

O proteście rolników, zbożu z Ukrainy oraz przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w NLR
Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także przez weekend. Z zapowiedzi wynika, że w nowym tygodniu również musimy liczyć się z możliwymi utrudnieniami. Podobnie jak 24 stycznia, właściciele gospodarstw domagają się ustępstw w unijnej polityce "Zielonego ładu" i regulacji przepływu towarów z Ukrainy.
2024-02-04, 12:41

O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa (04.02.2024)

Odwołanie Daniela Obajtka, obsadzanie stanowisk w spółkach skarbu państwa i wybory samorządowe - o tym w Niedzielnej Loży Radiowej (04.02.2024)
Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają się w typowaniu, kto zostanie nowym szefem energetycznego giganta. W Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowaliśmy o obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa, czy instytucjach publicznych. Czy jesteśmy skazani na to, że te stanowiska już zawsze będą politycznym łupem zgarnianym przez sejmową, czy samorządową większość? Czy może da się doprowadzić do tego, o czym słyszymy od wielu lat, mianowicie obsadzać te stanowiska w sposób transparentny, przez apolitycznych fachowców.
2024-01-28, 13:17

Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej Loży Radiowej (28.01.2024)

Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości w Niedzielnej Loży Radiowej z dnia 28.01.2024
W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów rolnych z Ukrainy mówiąc, że to protest przeciw Komisji Europejskiej a nie rządowi. Podobne protesty w Niemczech i Francji. Czy jest szansa, że to skłoni Brukselę do zmiany kursu?
2024-01-21, 12:42

O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024

Czy polska polityka wkroczyła w fazę rozliczeń ?
Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed nią bywa różnie - jedni szczegółowo odpowiadają na pytania, inni jak mantrę powtarzają niemal identyczną odpowiedź na każde z nich. Tymczasem sejm powołuje kolejną - tym razem mającą ustalić okoliczności wykorzystywania systemu Pegasus.
2024-01-14, 09:33

Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego

O zatrzymaniu i osadzeniu w więzieniu Kamińskiego oraz Wąsika. Zmiany w wymiarze sprawiedliwości
W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy.
Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, omawiając zarówno okoliczności tego zatrzymania, jak i konsekwencje.
Pojawiła się też kwestia związana z zamieszaniem wokół zmian w wymiarze sprawiedliwości. Sąd Najwyższy, stwierdził ważność wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 roku. O ważności głosowania do Sejmu i Senatu rozstrzygnął cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Ta izba przez cześć ugrupowań nie jest jednak uznawana za sąd. Pojawiły się też kontrowersje związane z Prokuratorem Krajowym, którego miał odwołać minister sprawiedliwości, choć zarówno sam prokurator, jak i jego zastępcy twierdzą, że odbyło się to drogą niezgodną z prawem.
Goście programu odnieśli się także do pierwszych przesłuchań komisji śledczej w tzw. aferze kopertowej.

Udział w programie wzięli:
poseł Włodzimierz Skalik - Konfederacja
Robert Węgrzyn - Platforma Obywatelska
Paweł De Dydyński - Suwerenna Polska
Justyna Zielińska - Prawo i Sprawiedliwość
Miłosz Komarnicki - Polskie Stronnictwo Ludowe
2024-01-07, 13:00

Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków

Niedzielna Loża Radiowa o wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji oraz budżecie państwa.
Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania od tej decyzji, po raz kolejny widzimy, że Polski system sądowniczy nie jest w najlepszej sytuacji. Kto za to odpowiada i jakie mogą być konsekwencje tego paraliżu - między innymi o to pytaliśmy opolskich polityków. W niedzielne przedpołudnie zastanawialiśmy się też, czy uda się wypracować kompromis pozwalający na przyjęcie budżetu państwa.

W debacie wzięli udział:

- Justyna Zielińska - Prawo i Sprawiedliwość
- Piotr Wojtasik - Konfederacja
- Adam Gomoła - Polska 2050
- Szymon Godyla - Nowoczesna
- Tadeusz Jarmuziewicz - Platforma Obywatelska
2023-12-31, 12:10

Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej

Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej
W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym rokiem? Czy gwałtowne spory polityczne z końcówki 2023 roku przeniosą się na rok 2024? Czy uda się odbudować poczucie wspólnoty narodowej? Jakie będą największe zagrożenia zewnętrzne w roku przyszłym dla Polski i Polaków? O to Ireneusz Prochera pytał swoich gości.
2023-12-24, 12:00

Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków

Wigilijna Loża Radiowa
Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach domowego ogniska, a także o wpadkach, które zdarza się zaliczać ludziom władzy. Kto odpowiada za zbieranie grzybów na wigilijne uszka w rodzinie prezydenta Opola? Kto odsyła karpia na "wieczne łowiska" w rodzinie posła Kostusia? Skąd potrawy na świąteczny stół bierze wojewoda i dlaczego białe kozaki to nie najlepszy pomysł na prezent dla wicemarszałkini województwa? Odpowiedzi na te i inne pytania w specjalnym, wigilijnym wydaniu Niedzielnej Loży Radiowej, którą nadajemy zaledwie kilka godzin przed pierwszą gwiazdką.
2023-12-17, 12:36

Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu

Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu
Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje - poczynili też pierwsze zapowiedzi.
Jaki obraz rządu wyłania się po tym początkowym etapie? Jak pierwsze decyzje nowych władz oceniają opolscy politycy? Co dalej z KPO? Czy zapowiedź wypłaty zaliczki jest równoznaczna z zapowiedzią wypłaty całości środków dla Polski?
1234567

Zobacz także

2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »