Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności

Aktualności

2023-09-17, 13:11

Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej

Niedzielna Loża Radiowa o rządowym embargu na ukraińskie produkty rolne i aferze wizowej
Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią dla niego zagrożenia. Polska, Słowacja i Węgry twierdzą jednak, że tak nie jest i jednostronnie stawiają tamę dla zbóż, co stanowi naruszenie unijnych reguł i może się skończyć kolejnym wnioskiem o kary do Trybunału w Strasburgu. A w tle mamy dodatkowo groźbę ukraińskich władz, że będą się z nami sądzić w trybunale Światowej Organizacji Handlu. Ukraińcy mają przedstawić sposoby kontroli swojego eksportu, by nie destabilizował rynków w sąsiednich krajach. A premier Morawiecki mówi, że polskie embargo będzie obowiązywać do czasu wypracowania modelu współpracy z naszym wschodnim, ukraińskim sąsiadem. Jak ten konflikt oceniają opolscy przedstawiciele partii politycznych? Czy dało się to jakoś inaczej rozegrać? Jakie mogą być konsekwencje tego konfliktu w trójkącie Polska- Bruksela - Ukraina?
2023-09-10, 12:58

Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej

Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej
Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak zwanych konkretach, dodając do nich jeszcze emerytury stażowe.

Koalicja Obywatelska także używa słowa "konkret" i zaprezentowała ich w Tarnowie aż 100, zapowiadając, że pomysły te zostaną wprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni rządów.

To miedzy innymi podwyżki dla budżetówki i nauczycieli, koniec z zadaniami domowymi dla uczniów, wyższe finansowanie szpitali czy rozliczenie 8 lat rządów PiS-u.

Oba bloki mówiły też o transformacji energetycznej, czy wyższych zarobkach. Podobnie postąpiła Trzecia Droga, która również w tę sobotę nie próżnowała. Podczas swojego kongresu w Warszawie liderzy Polski 2050 i PSL, oprócz rozwoju tzw. zielonej energii, zapowiedzieli także ustanowienie 2 niedziel handlowych w miesiącu.

Lewica zapowiada natomiast stopniowe skracanie czasu pracy, docelowo mamy w niej spędzać 35 godzin tygodniowo. Na Konwencji w Poznaniu zapowiadano także, że będziemy zarabiać więcej.

Konfederacja swoją konwencję programową zorganizowała pod koniec czerwca. Mówiono wtedy między innymi o obniżeniu podatków, dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców, konstytucyjnej ochronie gotówki, czy tańszych mieszkaniach.

Czy ponad miesiąc, który dzieli nas od wyborów, upłynie pod znakiem merytorycznej dyskusji na temat programów, czy jednak górę będą brały emocje, wytykanie błędów przeciwnikom lub symbole, takie jak marsze? Między innymi o to pytaliśmy gości pierwszej po wakacjach Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole.
2023-06-25, 13:14

Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela

Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela
Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy oznaka zbliżającego się upadku Władymira Putina? Jak w związku z tym Polska powinna zareagować? Swoje refleksje wokół tego tematu przedstawili uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej.

- Dlaczego rząd jest bardziej skupiony na interesie partyjnym, a nie na bezpieczeństwie Polaków? Widać ewidentnie, że jest ono bardziej zagrożone niż przed marszem Prigożyna - mówił poseł Witold Zembaczyński z .N/KO.

- Chciałbym podziękować rządowi za tak spokojną, wyważoną reakcję, bez wzniecania paniki. To zachowanie niczym się nie różniło od zachowania poważnych państw, członków NATO - podkreślał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Ja jestem przestraszony! Rząd jest na wyjeździe, zajęty konwentyklem partyjnym. Rada Bezpieczeństwa Narodowego zbiera się po fakcie. No to rzeczywiście powinniśmy się bać. - stwierdził poseł Ryszard Wilczyński z PO/KO.

-To pokazuje jak duże zamieszanie panuje w Rosji. Sami siebie niszczą! Reakcja rządu była bardzo dobra, bo nie było sztucznego pompowania tematu. - uznał Sebastian Wnuk z ugrupowania Republikanie/ ZP.

-Na pewno sobotni poranek mroził krew w żyłach nie tylko Polaków, ale i w innych państwach Unii Europejskiej, czy też obserwatorów na całym świecie. To rzecz niespotykana, że Grupa Wagnera przejmuje rosyjskie obiekty wojskowe, jej szef stawia warunki Kremlowi i rusza na Moskwę. I widzimy też przestraszonego Putina w orędziu. Pytanie czy ostateczne porozumienie wprowadza spokój w Rosji czy nie? W moim przekonaniu to jeszcze nie jest chyba koniec sprawy. - uznał poseł Ryszard Galla z MN.

Myślę, że każdy liczył na to, że ten koszmar w historii Rosji się skończy, że uda się coś ugrać buntem wagnerowców. Niestety nie! Niszczenie Putina jednak trwa, trwa na froncie z Ukrainą i trwa też wewnętrznie. Putin pokazał swoją bezsilność. - ocenił Grzegorz Janiczak z Nowej Lewicy.

Uczestnicy programu ocenili również w jakiej kondycji kończy rok szkolny polska oświata oraz jakie znaczenie ma inwestycja Intela pod Wrocławiem.
2023-06-18, 12:55

Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów

Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów
Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska? Tym bardziej, że Sejm przyjął uchwałę w sprawie unijnego mechanizmu relokacji migrantów, choć nie jednogłośnie: 5 posłów było przeciw, 34 wstrzymało się od głosu, a 179 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw należących do Unii Europejskiej, przy sprzeciwie Polski i Węgier, przyjęli zapisy paktu migracyjnego. Zapisano w nim zasadę warunkowości - albo kraje zgodzą się na relokację migrantów docierających na południe Europy przez Morze Śródziemne, albo będą płacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Polski rząd krytykuje ten zapis i domaga się, aby tą kwestią zajęli się przywódcy unijnych krajów na szczycie, bo tam decyzje są podejmowane jednomyślnie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaproponował, aby w sprawie relokacji migrantów Polacy wypowiedzieli się w referendum.

- Oczywiście, że pomysł przeprowadzenia referendum jest uzasadniony. Jest ważne, by w tak ważnych i wrażliwych kwestiach społeczeństwo polskie mogło wyrazić swoją opinię. A temat jest ważny, bo Unia Europejska prowadzi swego rodzaju szantaż - uważa poseł Katarzyna Czochara (PiS).

- Mówimy de facto o przepisach, których nie ma. To stanowisko ma być dopiero przedmiotem debaty Parlamentu Europejskiego i decyzji Komisji Europejskiej w czerwcu 2024 roku, a więc po nowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. A więc dzisiaj sprawa jest bezprzedmiotowa - przekonywał poseł Tomasz Kostuś (PO/KO).

- Może byśmy zastanowili się po co PiS to w ogóle robi? Jak nie idzie w kampanii, to nie idzie. Próbują sięgnąć po stare chwyty, które już w tej kampanii po prostu nie żrą. Komisja poprosiła rząd, by rozpatrzyła 1900 wniosków, a w międzyczasie 350 tys. ludzi z krajów muzułmańskich trafiło do Polski za rządów PiS - stwierdził poseł Witold Zembaczyński(N./KO)

- Co by nie zrobił rząd Zjednoczonej Prawicy, zawsze w odbiorze opozycji będzie złe. Przyjęliśmy te 500 tysięcy ludzi spoza Unii - oni są w polskich firmach - to też jest źle. My musimy patrzeć przede wszystkim pod kątem naszego polskiego interesu. Za przyjętego Ukraińca dano nam po 200 złotych, a z drugiej strony chcą nas karać po 20 tys. euro za nielegalnego imigranta! - mówił Paweł De Dydyński z Suwerennej Polski.

- Widać, że jest to zagranie kampanijne, piarowe. I ta kampania po prostu PiS-owi nie wychodzi. Czego dowodem finalnym jest to, że musiał szef tej kampanii zrezygnować. Nie widzę powodu, aby robić to referendum, choć jesteśmy przeciwko przyjmowaniu nielegalnych imigrantów. - stwierdził Kacper Kunstler (PSL).

- Moim zdaniem strach ze strony opozycji jest nieuzasadniony, jeżeli chodzi o to, by Polacy wypowiedzieli się suwerennie w referendum czy chcą uchodźców na terenie naszego kraju czy nie. To jest dla mnie objaw normalny! A pomysł przymusowej relokacji mija się z pojęciem solidarności. Nie ma solidarnego przymusu! Przy przyjmowaniu tego projektu KE zastosowała wybieg, aby ominąć decyzję premierów, gdzie można zawetować takie rozwiązanie. - mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
2023-06-11, 12:02

Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa

Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa
Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego Buzka, około 100 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny utworzyło żywy łańcuch mający pokazać władzom centralnym determinację w walce o przyszłość naszej "Małej Ojczyzny". Na tak wielki zryw rząd nie mógł pozostać obojętny i w efekcie województwo opolskie pozostało na administracyjnej mapie Polski.

W Niedzielnej Loży Radiowej 11 czerwca opolscy politycy zastanawiali się, czy nasz region właściwie wykorzystał szansę, którą daje niezależność.
2023-06-04, 12:35

Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji ustawy, a także o dobrych danych gospodarczych

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o nowelizacji ustawy powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich zaproponowanej przez Prezydenta RP
W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele niektórych partii mówili w programie, że ich zdaniem prezydent nie podpisze tej ustawy lub skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Dzień później Andrzej Duda ustawę podpisał, a po kilku dniach zaproponował jej nowelizację.
2023-05-28, 13:19

Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski

Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski
Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.
2023-05-21, 13:09

Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych

Niedzielna Loża Radiowa o socjalnych obietnicach wyborczych
Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się dostrzec dwa obozy: tych, którzy mówili, że trzeba przeprowadzić transfer socjalny, poprzez różnego rodzaju dodatki finansowe i tych, którzy nazywali to pustym rozdawnictwem, szkodzącym państwu. Tymczasem teraz , gdy PiS obiecuje podwyżkę 500 plus na 800, Koalicja Obywatelska mówi, że daje to samo plus dwukrotnie wyższą kwotę dochodu wolnego od podatku. Gdy PiS daje od lipca kredyt hipoteczny z oprocentowaniem dwóch proc., to KO zapowiada ten sam kredyt, ale na zero procent od listopada. Do licytacji przyłącza się PSL, bo Marek Sawicki mówi, że wspólnie z partia Szymona Hołowni zaproponuje tak zwany francuski model systemu podatkowego, gdzie rozliczanie podatku będzie w ramach rodziny.

Na ile potrzebne i wiarygodne są składane dziś przez partie obietnice? Pomagają czy szkodzą obywatelom i państwu? Czy wygra wybory ten, który więcej obieca, nie oglądając się na to czy da się to zrealizować?
2023-05-14, 11:57

Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą

Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą
Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Na konferencji prasowej powiedział, że generał broni Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych nie przekazał mu informacji o tym, że przestrzeń powietrzna Polski została naruszona. Pojawiły się plotki o możliwej dymisji generała, pałac prezydencki powiedział jednak, że prezydent powodów do dymisji nie widzi.
2023-05-07, 12:26

Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych

Niedzielna Loża Radiowa o inicjatywie „Chrońmy dzieci” i manifestacji Polskiego Ruchu Antywojennego
Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski projekt ustawy dotyczący inicjatywy „Chrońmy dzieci”. W całej Polsce rozpoczęto zbieranie pod nim  podpisów. 

Chodzi o projekt nowelizacji Prawa oświatowego , w której przewidziano wyłączenie możliwości działania stowarzyszeń i organizacji, które chcą na terenie przedszkoli i szkół podstawowych „promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci”.
Czy to potrzebna zmiana czy polityczny zwrot akcji? Nad tym dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej.

- Moim zdaniem to bardzo potrzebna zmiana i bardzo cenna inicjatywa obywatelska. Ona sprowadza się do tego, aby rodzice mieli pełną kontrolę nad tym czego nauczane są w szkole ich dzieci. A zagrożeń jeśli chodzi o te kwestie jest tutaj sporo. Nikt z rodziców nie chciałby, aby ich dzieci w szkole podlegającej państwu były seksualizowane - mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Przede wszystkim musimy odróżnić pojęcie seksualizacji od seksualności. Seksualizacja jako narzucanie z zewnątrz młodemu człowiekowi określonego sposobu bycia, zachowania, nie jest niczym pozytywnym. Młody człowiek powinien sam odkrywać własną seksualność, a szkoła może mu w tym pomagać w ramach zajęć do wychowania w rodzinie - przekonywał Jarosław Krzywoń z PSL, dodając jednak, że obecna sytuacja prawna w tym zakresie jest wystarczająca.

- Rodzice mają wpływ na to z jakich zajęć dodatkowych ich dzieci korzystają. Projekty obywatelskie rządzą się swoim prawem, ale chciałbym zwrócić uwagę, że pierwszymi osobami, które się w tej sprawie wypowiadały byli prezes Kaczyński i marszałek Witek, więc to jest sygnał niepokojący. Po drugie czy to nie jest wpuszczenie tylnymi drzwiami Lex Czarnek? - pytał poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla

- Skoro obywatele zgłaszają, widzą tego typu problem jest potrzeba zajęcia się nim. Trzeba uregulować pewne kwestie, abyśmy mogli spać spokojnie. Nauczyciele i dyrektorzy szkół są różni. Nie uważam , że jest coś złego w tym, że kurator wydaje opinie w tego typu sprawach. Ale trzeba poczekać na ostateczny kształt projektu - mówił poseł Katarzyna Czochara z Prawa i Sprawiedliwości

- Ten projekt to wprost "kopiuj - wklej" Lex Czarnek! Obalam mit, że to ma być oddanie rodzicom jakiś kompetencji. Nie! Ten projekt odbiera wszelkie kompetencje rodzicom. Tak właściwie Jarosław Kaczyński zdecydował za rodziców, w jaki sposób ich nawet 15-letnie dzieci będą edukowane, czego się będą uczyć, a czego nie będą się uczyć. To tylko potwierdza, że jest to element podłej wojny ideologicznej - uznał poseł Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

- Ten obywatelski projekt ustawy jest druzgocącą recenzją 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. No bo jeżeli dowiadujemy się, że są potrzebne zmiany w systemie edukacji dotyczącej seksualności wśród najmłodszych dzieci to znaczy, że dochodziło tam do wielkich nieprawidłowości. Rozumiem, że obywatele dowiedzieli się, że źle się dzieje w szkołach i stąd ten projekt zmian - uznał Tomasz Kaliszan z Platformy Obywatelskiej.


- Ten projekt obywatelski daje jakąś formę wpływu rodziców na to czego uczone są w szkołach dzieci. Były w kraju skargi rodziców na to, że do szkół wchodzą stowarzyszenia i organizacje, które promują idee LGBT czyli idee deprawujące. Chodzi o większe przekazywanie w szkole tradycji, wiary, polskości. Tego nie ma! - powiedział Paweł Tomasz De Dydyński z Suwerennej Polski.

Uczestnicy programu odnieśli się również do działalności tzw. ruchów antywojennych, które także w Polsce kwestionują wspieranie Ukrainy w wojnie z Rosją.
1234567

Zobacz także

2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej 2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej 2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »