Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności

Aktualności

2024-07-14, 12:13

O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024)

O szczycie NATO, bezpieczeństwie Polski i pracy sejmowych komisji śledczych. Niedzielna Loża Radiowa (14.07.2024)
W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz kraj odwiedził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oba państwa podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W skrócie chodzi o to, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w walce z nieprzyjacielem, jednak jak podkreślał premier Donald Tusk, nie będzie to odbywało się kosztem naszego bezpieczeństwa.

O wsparciu Ukrainy i wzmacnianiu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO rozmawiano także podczas szczytu sojuszu w Waszyngtonie. Jak ustalono, w Bydgoszczy powstanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, a w Niemczech od 2026 roku będą stacjonować kolejne amerykańskie systemy obrony powietrznej. Podczas szczytu potwierdzono też, że Rosja jest dla sojuszu głównym zagrożeniem, choć wskazano, że niejedynym, bo coraz większe jest dostrzegane także ze strony Chin.

Opolskich polityków zapytaliśmy, czy szczyt spełnił ich oczekiwania i czy przyniesie on realne wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. W programie poruszyliśmy też wątek sejmowych komisji śledczych, które coraz częściej stają się areną wymiany uszczypliwości.
2024-07-07, 13:00

O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07)

O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej
Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół, który wylicza zagadnienia i zobowiązania obu krajów dotyczące bezpieczeństwa. Pojawiły się też deklaracje ze strony premierów. "Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji" - mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz na wspólnej konferencji z Donaldem Tuskiem. Dodając, że "wiadomo, jakie jest stanowisko Niemiec w tej sprawie".
"Nie ma takich gestów, które by usatysfakcjonowały Polaków i takiej sumy pieniędzy, która by zrównoważyła to, co się stało w trakcie II wojny światowej" - stwierdził Donald Tusk. Z konkretów pojawiła sie zapowiedź budowy domu polsko-niemieckiego w Berlinie, który ma przypominać o napaści na Polskę w 1939 roku.
Czy rzeczywiście te konsultacje przyniosły nowe otwarcie jak oczekiwano, czy raczej rozczarowanie zakresem propozycji i projektów? Jaki jest, a jaki powinien być stan stosunków Polski z Niemcami?

Drugi z tematów dotyczył naszych relacji z Ukraińcami. Otóż okazuje się, że Ukraińcy ufają dziś Niemcom i Francji bardziej niż nam. 35 proc. uważa, że Polska nie jest niezawodnym sojusznikiem. Z badania European Council on Foreign Relations wyszło, że polega na nas 60 proc. Ukraińców, w tym tylko 15 proc. bardzo. Najbardziej Ukraińcy polegają na Wielkiej Brytanii i małej Litwie.
Co więc poszło nie tak? Czy powinniśmy podjąć jakieś działania, by poprawić naszą ocenę wiarygodności? I jak to bęzie rzutowało na przyszłość?

Udział w programie wzięli:
Fabian Pszon - Prawo i Sprawiedliwość
Karol Tobolak - Konfederacja
Jarosław Krzywoń - Polskie Stronnictwo Ludowe
Program prowadził Ireneusz Prochera
2024-06-30, 12:13

Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024)

Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024)
Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach tego programu połączeń kolejowych. Czy ta nowa wizja spełnia oczekiwania? Czy jest możliwe porozumienie wszystkich partii w sprawie poparcia tego projektu, który przecież jest projektem wieloletnim, wykraczającym poza jedną- dwie kadencje parlamentu? Czy mają szansę takie działania jak inicjatywa @takdlarozwoju, która połączyła posła Marcina Horałę z PiS i posłankę Paulinę Matysiak z partii Razem?
Drugim z tematów poruszonych w NLR jest polityka unijna. Kontynuacja czy korekta kursu? 27 przywódców Unii Europejskiej uzgodniło przywództwo polityczne na następnych pięć lat. Najwyższe stanowiska mają zająć Ursula von der Leyen, Antonio Costa i Kaja Kallas. Czy to dobry wybór dla Polski?
2024-06-23, 12:15

800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna Loża Radiowa 23.06.2024

800 plus i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Niedzielna Loża Radiowa
Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim a Patrykiem Jakim. Zapytany o to czy ugrupowanie przetrwa bez zaangażowania Zbigniewa Ziobry, Kowalski stwierdził, że Suwerenna Polska to Zbigniew Ziobro. Nieoficjalne doniesienia wskazują, że obecnie trwają rozmowy mające na celu fuzję Suwerennej Polski z Prawem i Sprawiedliwością. Ale to niejedyna mała partia, której przetrwanie nie jest pewne.
2024-06-16, 11:28

Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024

Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024
W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by porozmawiać o tym, jakie konsekwencje te wybory będą miały dla krajowej polityki?

Najlepszy wynik uzyskała Koalicja Obywatelska - 37,06 procent, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36,16 procent głosów, Konfederacja 12,08 procent, Trzecia Droga 6,9 procent, Lewica 6,3 procent. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.  

Premier Tusk mówi, że wyborcy pokazali tym samym, że chcą kontynuacji polityki rozliczeń z prawicą, Jarosław Kaczyński stwierdził, że wynik to tylko pozorna porażka, natomiast prawica powinna się teraz jednoczyć, a Krzysztof Boska skomentował wyniki wyborów mówiąc, że pokazały iż Polacy chcą alternatywy i zobaczyli, że tę alternatywę mają w Konfederacji.

Kto więc, patrząc na to politycznie a nie tylko statystycznie, wygrał te wybory, jaki sygnał wysłali wyborcy i jakie to będzie miało konsekwencje w polityce krajowej?

Drugim z tematów były wydarzenia na naszej wschodniej granicy. Najpierw śmierć żołnierza zaatakowanego prawdopodobnie przez jednego z migrantów, później wieść o zatrzymaniu i zakuciu w kajdanki dwóch innych żołnierzy, którzy mieli strzelać w powietrze, a być może też w stronę białoruskiej strony granicy, spowodowały dyskusję na temat tego, jak daleko mogą się posunąć żołnierze i funkcjonariusze strzegący naszej granicy? Rząd zapowiedział rewizję zasad, ale od razu odezwały się głosy, że to może nas poprowadzić ku wojnie z reżimem Łukaszenki. Uczestnicy NLR zastanawiali się jak skutecznie strzec granicy i nie narażać przy tym zdrowia i życia tych, którzy pełnią na niej służbę?

W programie udział wzięli:
poseł Paweł Masełko - Platforma Obywatelska
Szymon Godyla - Nowoczesna
Piotr Fitowski - Polska 2050 Szymona Hołowni
Daniel Szkarupski - Konfederacja
Fabian Pszon - Prawo i Sprawiedliwość

Program prowadził Ireneusz Prochera
2024-06-02, 12:48

Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024)

Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024)
Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach obejmujących jedno lub dwa województwa. Opolszczyzna, wraz z Dolnym Śląskiem, stanowi w tych wyborach okręg nr 12.

W niedzielnej debacie Radia Opole wzięli udział kandydaci wskazani przez wszystkie komitety biorące udział w tych wyborach w naszym okręgu. Prawie wszyscy to mieszkańcy województwa opolskiego.

Wszystkich pytaliśmy o zielony ład, bezpieczeństwo Unii oraz ogólny kształt, jaki powinna w przyszłości przybierać wspólnota. Kandydaci mieli także możliwość zadawania własnych pytań oponentom.
2024-05-26, 13:00

Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu

Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu
" Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział premier Donald Tusk. Tymczasem to politycy wiodą prym w komisjach śledczych i w komentarzach. Czy dzięki przesłuchaniom przed komisjami jesteśmy bliżej poznania prawdy o domniemanych nadużyciach w minionych latach?
Co ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości? Czy doszło tu do nadużycia prawa, a jesli tak to w jakim zakresie? Kto ponosi za to odpowiedzialność?
2024-05-19, 13:00

Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej

Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej
Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w nim tzw. mechanizm dobrowolnej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tysięcy osób. Kraje członkowskie, będą jednak mogły odmówić przyjęcia migrantów, jednak będą musiały wpłacić do unijnego budżetu po 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Mimo, iż Polska nie poparła tych rozwiązań, premier Donald Tusk zapewnia, że nasz kraj będzie ich beneficjentem.
2024-05-12, 12:25

Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024

Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024
W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu.

Ucieczka sędziego Tomasza Sz na Białoruś budzi wciąż ogromne polityczne emocje. Pozostawia też wiele pytań: czy stanowi realne zagrożenie dla państwa? Czy to odosobniony przypadek, czy systemowe zagrożenie dla państwa przez rosyjskich i białoruskich agentów? Jakie wnioski należy wyciągnąć po tej sprawie? Już wiadomo, że ma nastąpić szybka reaktywacja komisji ds. rosyjskich wpływów. Czy jest potrzebna?

Premier Donald Tusk ogłosił nazwiska nowych członków rządu. Szefem MSWIA od będzie Tomasz Siemoniak, ministrem kultury Hanna Wróblewska, ministrem rozwoju Krzysztof Paszyk, a ministrem aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Dotychczasowi szefowie wszystkich tych resortów startują w wyborach do europarlamentu. Jak oceniani są nowi ministrowie?

W programie udział wzięli:
Barbara Kamińska - Koalicja Obywatelska
Jarosław Krzywoń - Polskie Stronnictwo Ludowe
Maciej Piotrowski - Konfederacja
Michał Kalinowski - Lewica
Fabian Pszon - Prawo i Sprawiedliwość

Program prowadził Ireneusz Prochera
2024-05-05, 13:21

Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2024

Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną?
40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób kojarzonych przez opinię publiczną z działalności, która nie u wszystkich wzbudza zachwyt. Niewykluczone, że część z nich może wkrótce usłyszeć co najmniej prokuratorskie zarzuty. Jedną z takich osób jest były prezes Orlenu Daniel Obajtek będący „jedynką” PiS-u na Podkarpaciu. Liderem listy tej samej partii w województwie lubelskim jest natomiast były szef CBA Mariusz Kamiński, a jego były zastępca Maciej Wąsik trafił na szczyt listy w okręgu obejmującym Podlasie oraz Warmię i Mazury. Po drugiej stronie także nie brakuje osób, których działalność kojarzona jest także z niepopularnymi decyzjami.
1234567

Zobacz także

2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej 2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »