Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole

Publicystyka w Radiu Opole

2024-11-19, 20:00

"To decyzja polityczna, inicjatorem jest czynny polityk" - Wojciech Komarzyński o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS (19.11.2024)

"To decyzja polityczna, inicjatorem jest czynny polityk" - Wojciech Komarzyński o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS
Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Dla największej partii opozycyjnej może to oznaczać utratę nawet ponad 75 miliomów złotych. O znaczenie tej decyzji pytamy członka rady politycznej PiS Wojciecha Komarzyńskiego, z którym rozmawialiśmy także o przyszłorocznych wyborach prezydenckich, a także nowych władzach regionalnych ugrupowania. Nie zabrakło też pytań o jedność ugrupowania w regionie.
2024-11-18, 15:16

Opolscy radni oceniają projekt przyszłorocznego budżetu i 10 lat prezydentury Arkadiusza Wiśniewskiego (18.11.2024)

To ma być rekordowy budżet Opola! Jakie są jego mocne i słabe strony? Zapytaliśmy miejskich radnych
To ma być rekordowy budżet - tak o planie wpływów wydatków na przyszły rok mówią władze Opola. Według wstępnych założeń, stolica regionu chce wydać w przyszłym roku ponad 1,8 miliarda złotych. Jakie są mocne i słabe strony planowanego budżetu? Czego najbardziej w nim brakuje? O to zapytamy przedstawicieli wszystkich klubów radnych w opolskiej radzie miejskiej.

W programie wzięli udział:

- Przemysław Pospieszyński - Koalicja Obywatelska
- Sławomir Batko - Prawo i Sprawiedliwość
- Piotr Mielec - Klub Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego
2024-11-15, 19:00

Paweł Wantuch o tym jakim prezydentem będzie (jeśli będzie) Szymon Hołownia i dyskusji wokół budowy obwodnicy Brzegu

Paweł Wantuch o tym jakim prezydentem będzie (jeśli będzie) Szymon Hołownia
W drugiej części popołudniowego spotkania z publicystyką gościliśmy Pawła Wantucha brzeskiego działacza Polski2050, który odpowiadał na pytania związane z deklaracją jego szefa Szymona Hołowni, o tym, że chce startować w wyborach prezydenckich. W drugiej części rozmowy poruszyliśmy sprawy lokalne; z Brzegu mocno wybrzmiewa dyskusja wokół budowy obwodnicy tego miasta wraz z przeprawą mostową.
2024-11-15, 19:00

Karolina Pisz o tym dlaczego warto zgłosić się do Plebiscytu "Liderki Równości"

Karolina Pisz o tym dlaczego warto zgłosić się do Plebiscytu "Liderki Równości"
Studio Radia Opole odwiedziła Karolina Pisz, laureatka II edycji Plebiscytu "Liderki Równości", z którą rozmawialiśmy o kolejnej edycji plebiscytu (już czwartej), o tym dlaczego warto się zgłosić i jakie znaczenie ma to, że trzeba to zrobić samemu.

Plebiscyt organizuje Ambasada Brytyjska we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet. W konkursie promowane są lokalne liderki za działania na rzecz swoich społeczności, głównie antydyskryminacyjne i pro równościowe. Zgłoszenia do czwartej edycji ruszają 20 listopada.
2024-11-14, 19:00

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o podatku minimalnym i zwiększonej ilości badań medycyny pracy

Debata "Pracodawcy i związkowcy. Wspólna sprawa" (14.11.2024)
W tym tygodniu rozmawialiśmy o podatku minimalnym, a także o zapowiedziach Ministerstwa Zdrowia o zwiększeniu ilości badań, które trzeba będzie wykonać w ramach medycyny pracy. Naszymi gośćmi byli dr Artur Żurakowski, Grzegorz Kuliś (BCC) i Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa).
2024-11-13, 19:00

Dr Błażej Choroś o możliwościach obronnych Unii Europejskiej i polskich komisarzach

Unia Europejska a obronność - rozmowa z dr Błażejem Chorosiem
Zmiana administracji w USA oraz niepewność co do dalszej pomocy dla Ukrainy stawiają Europę w nowej sytuacji politycznej. Czy Unia Europejska posiada odpowiednie narzędzia i siłę, by odpowiedzieć na te wyzwania? W dzisiejszym odcinku nasz gość, dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odpowiedział na kluczowe pytania o możliwości reakcji UE i jej możliwościach obronnych.

Historia Polski w Unii Europejskiej to także historia ludzi. W ramach cyklu "20 lat Polski w UE" przypomnieliśmy sylwetki polskich komisarzy, jacy od początku dołączenia Polski do wspólnoty, zasiadali w Komisji Europejskiej.
2024-11-12, 19:00

Tomasz Kostuś o prawyborach, relacjach Polski z nową administracją USA

Po co Koalicji Obywatelskiej prawybory? Rozmowa z posłem Tomaszem Kostusiem z Koalicji Obywatelskiej
Gościem popołudniowego spotkania z publicystyką był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej. Pytaliśmy o prawybory w koalicji i na kogo będzie głosował; nasz gość odpowiadał też na pytania związane z relacjami amerykańskiej administracji z Polską, w kontekście negatywnych ocen kierowanych pod adresem Donalda Trumpa.
2024-11-12, 19:00

Daniel Szkarupski o Marszu Niepodległości i roli Polski w relacjach amerykańsko-ukraińskich

15-lecie Marszu Niepodległości – rozmowa z Danielem Szkarupskim prezesem opolskiego Ruchu Narodowego
Gościem Radia Opole był lider Ruchu Narodowego w Opolu Daniel Szkarupski. Pytaliśmy m.in. o tegoroczne Marsze Niepodległości ale i te organizowane w przeszłości. Jak nasz gość komentuje fakt, że na marszu w tym roku oficjalnie pojawili się przedstawiciele PiS? Drugim tematem była kwestia amerykańsko-ukraińskich relacji. Jak nowa administracja Trumpa będzie chciała rozwiązać sprawę wojny na Ukrainie? Jaką rolę w tym układzie powinna zająć Polska?
2024-11-07, 19:00

Protest w policji. O co walczą funkcjonariusze i jak wpłynie on na nasze bezpieczeństwo?

Protest policjantów – kto zadba o bezpieczeństwo na ulicach?
Nawet 10 tysięcy policjantów w kraju przebywa na zwolnieniu lekarskim. To efekt protestu, w ramach którego funkcjonariusze domagają się m. in. wyższych wynagrodzeń i dodatkowych przywilejów emerytalnych.

O przyczynach takich działań oraz ich wpływie na bezpieczeństwo rozmawialiśmy w czwartkowe popołudnie. Naszymi gośćmi byli:

-- dr Krzysztof Potaczek - Przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Opolskiego
- Piotr Godziszewski zastępca przewodniczącego tej organizacji.
2024-11-07, 19:00

Jakie aktywności powinny być dozwolone na zwolnieniu lekarskim? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa

Debata "Pracodawcy i związkowcy. Wspólna sprawa" 7.11.2024
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jego projekt jest już znany. Jedną z tych kwestii, które ma regulować nowa ustawa jest aktywność w czasie zwolnienia lekarskiego. Wśród proponowanych zmian jest możliwość wykonywania niektórych czynności zawodowych, w tym dorabiania w drugiej firmie, jeśli nie koliduje to z rodzajem schorzenia - tu decyzję co do ich zakresu ma podejmować lekarz. Po wejściu w życie nowych zasad, pracodawcy będą też mogli zwrócić się do pracowników przebywających na zwolnieniu z prośbą o wykonanie określonych zadań, jeśli ich niezałatwienie mogłoby spowodować straty finansowe dla firmy. Pracownik na zwolnieniu będzie mógł też wskazać jako swoje miejsce pobytu adres zagraniczny, jeśli to uzasadnione będzie zaleceniami lekarskimi lub innymi istotnymi okolicznościami. Czy to konieczne zmiany? A może będą one okazją do nadużyć? O to pytaliśmy w czwartkowe popołudnie.
1234567

Zobacz także

2024-11-19, godz. 20:00 "To decyzja polityczna, inicjatorem jest czynny polityk" - Wojciech Komarzyński o odrzuceniu sprawozdania finansowego… Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Dla największej partii opozycyjnej może to oznaczać utratę… » więcej 2024-11-18, godz. 15:16 Opolscy radni oceniają projekt przyszłorocznego budżetu i 10 lat prezydentury Arkadiusza Wiśniewskiego (18.11.2024) To ma być rekordowy budżet - tak o planie wpływów wydatków na przyszły rok mówią władze Opola. Według wstępnych założeń, stolica regionu chce wydać… » więcej 2024-11-15, godz. 19:00 Paweł Wantuch o tym jakim prezydentem będzie (jeśli będzie) Szymon Hołownia i dyskusji wokół budowy obwodnicy B… W drugiej części popołudniowego spotkania z publicystyką gościliśmy Pawła Wantucha brzeskiego działacza Polski2050, który odpowiadał na pytania związane… » więcej 2024-11-15, godz. 19:00 Karolina Pisz o tym dlaczego warto zgłosić się do Plebiscytu "Liderki Równości" Studio Radia Opole odwiedziła Karolina Pisz, laureatka II edycji Plebiscytu "Liderki Równości", z którą rozmawialiśmy o kolejnej edycji plebiscytu (już… » więcej 2024-11-14, godz. 19:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o podatku minimalnym i zwiększonej ilości badań medycyny pracy W tym tygodniu rozmawialiśmy o podatku minimalnym, a także o zapowiedziach Ministerstwa Zdrowia o zwiększeniu ilości badań, które trzeba będzie wykonać… » więcej 2024-11-13, godz. 19:00 Dr Błażej Choroś o możliwościach obronnych Unii Europejskiej i polskich komisarzach Zmiana administracji w USA oraz niepewność co do dalszej pomocy dla Ukrainy stawiają Europę w nowej sytuacji politycznej. Czy Unia Europejska posiada odpowiednie… » więcej 2024-11-12, godz. 19:00 Tomasz Kostuś o prawyborach, relacjach Polski z nową administracją USA Gościem popołudniowego spotkania z publicystyką był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej. Pytaliśmy o prawybory w koalicji i na kogo będzie głosował… » więcej 2024-11-12, godz. 19:00 Daniel Szkarupski o Marszu Niepodległości i roli Polski w relacjach amerykańsko-ukraińskich Gościem Radia Opole był lider Ruchu Narodowego w Opolu Daniel Szkarupski. Pytaliśmy m.in. o tegoroczne Marsze Niepodległości ale i te organizowane w przeszłości… » więcej 2024-11-07, godz. 19:00 Protest w policji. O co walczą funkcjonariusze i jak wpłynie on na nasze bezpieczeństwo? Nawet 10 tysięcy policjantów w kraju przebywa na zwolnieniu lekarskim. To efekt protestu, w ramach którego funkcjonariusze domagają się m. in. wyższych wynagrodzeń… » więcej 2024-11-07, godz. 19:00 Jakie aktywności powinny być dozwolone na zwolnieniu lekarskim? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jego projekt jest już znany. Jedną z… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »