Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole

Publicystyka w Radiu Opole

2024-11-20, 10:27

Jak obecność w Unii Europejskiej odmieniła polską naukę?

Jak Unia Europejska wpłynęła na polską naukę ?
Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, podsumowując 20 lat Polski w Unii, wskazuje na dwa główne filary związane z naszą obecnością we wspólnocie. To nauka bez granic - zarówno dla studentów, jak i naukowców. A także pieniądze na rozwój uczelni i badań naukowych. Podobne wnioski płyną z opracowania Polskiej Akademii Nauk. Jak ostatnie dwie dekady oceniają największe uczelnie w regionie? O to zapytaliśmy w kolejnym programie w ramach naszego cyklu poświęconemu 20-leciu polskiej obecności w UE.

Naszymi gośćmi byli:

- dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy, Politechnika Opolska.
- prof. Rafał Matwiejczuk, prorektor ds. rozwoju i finansów, pierwszy zastępca rektora Uniwersytetu Opolskiego
2024-11-19, 20:00

"To decyzja polityczna, inicjatorem jest czynny polityk" - Wojciech Komarzyński o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS (19.11.2024)

"To decyzja polityczna, inicjatorem jest czynny polityk" - Wojciech Komarzyński o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS
Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Dla największej partii opozycyjnej może to oznaczać utratę nawet ponad 75 miliomów złotych. O znaczenie tej decyzji pytamy członka rady politycznej PiS Wojciecha Komarzyńskiego, z którym rozmawialiśmy także o przyszłorocznych wyborach prezydenckich, a także nowych władzach regionalnych ugrupowania. Nie zabrakło też pytań o jedność ugrupowania w regionie.
2024-11-18, 15:16

Opolscy radni oceniają projekt przyszłorocznego budżetu i 10 lat prezydentury Arkadiusza Wiśniewskiego (18.11.2024)

To ma być rekordowy budżet Opola! Jakie są jego mocne i słabe strony? Zapytaliśmy miejskich radnych
To ma być rekordowy budżet - tak o planie wpływów wydatków na przyszły rok mówią władze Opola. Według wstępnych założeń, stolica regionu chce wydać w przyszłym roku ponad 1,8 miliarda złotych. Jakie są mocne i słabe strony planowanego budżetu? Czego najbardziej w nim brakuje? O to zapytamy przedstawicieli wszystkich klubów radnych w opolskiej radzie miejskiej.

W programie wzięli udział:

- Przemysław Pospieszyński - Koalicja Obywatelska
- Sławomir Batko - Prawo i Sprawiedliwość
- Piotr Mielec - Klub Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego
2024-11-15, 19:00

Paweł Wantuch o tym jakim prezydentem będzie (jeśli będzie) Szymon Hołownia i dyskusji wokół budowy obwodnicy Brzegu

Paweł Wantuch o tym jakim prezydentem będzie (jeśli będzie) Szymon Hołownia
W drugiej części popołudniowego spotkania z publicystyką gościliśmy Pawła Wantucha brzeskiego działacza Polski2050, który odpowiadał na pytania związane z deklaracją jego szefa Szymona Hołowni, o tym, że chce startować w wyborach prezydenckich. W drugiej części rozmowy poruszyliśmy sprawy lokalne; z Brzegu mocno wybrzmiewa dyskusja wokół budowy obwodnicy tego miasta wraz z przeprawą mostową.
2024-11-15, 19:00

Karolina Pisz o tym dlaczego warto zgłosić się do Plebiscytu "Liderki Równości"

Karolina Pisz o tym dlaczego warto zgłosić się do Plebiscytu "Liderki Równości"
Studio Radia Opole odwiedziła Karolina Pisz, laureatka II edycji Plebiscytu "Liderki Równości", z którą rozmawialiśmy o kolejnej edycji plebiscytu (już czwartej), o tym dlaczego warto się zgłosić i jakie znaczenie ma to, że trzeba to zrobić samemu.

Plebiscyt organizuje Ambasada Brytyjska we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet. W konkursie promowane są lokalne liderki za działania na rzecz swoich społeczności, głównie antydyskryminacyjne i pro równościowe. Zgłoszenia do czwartej edycji ruszają 20 listopada.
2024-11-14, 19:00

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o podatku minimalnym i zwiększonej ilości badań medycyny pracy

Debata "Pracodawcy i związkowcy. Wspólna sprawa" (14.11.2024)
W tym tygodniu rozmawialiśmy o podatku minimalnym, a także o zapowiedziach Ministerstwa Zdrowia o zwiększeniu ilości badań, które trzeba będzie wykonać w ramach medycyny pracy. Naszymi gośćmi byli dr Artur Żurakowski, Grzegorz Kuliś (BCC) i Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa).
2024-11-13, 19:00

Dr Błażej Choroś o możliwościach obronnych Unii Europejskiej i polskich komisarzach

Unia Europejska a obronność - rozmowa z dr Błażejem Chorosiem
Zmiana administracji w USA oraz niepewność co do dalszej pomocy dla Ukrainy stawiają Europę w nowej sytuacji politycznej. Czy Unia Europejska posiada odpowiednie narzędzia i siłę, by odpowiedzieć na te wyzwania? W dzisiejszym odcinku nasz gość, dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odpowiedział na kluczowe pytania o możliwości reakcji UE i jej możliwościach obronnych.

Historia Polski w Unii Europejskiej to także historia ludzi. W ramach cyklu "20 lat Polski w UE" przypomnieliśmy sylwetki polskich komisarzy, jacy od początku dołączenia Polski do wspólnoty, zasiadali w Komisji Europejskiej.
2024-11-12, 19:00

Tomasz Kostuś o prawyborach, relacjach Polski z nową administracją USA

Po co Koalicji Obywatelskiej prawybory? Rozmowa z posłem Tomaszem Kostusiem z Koalicji Obywatelskiej
Gościem popołudniowego spotkania z publicystyką był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej. Pytaliśmy o prawybory w koalicji i na kogo będzie głosował; nasz gość odpowiadał też na pytania związane z relacjami amerykańskiej administracji z Polską, w kontekście negatywnych ocen kierowanych pod adresem Donalda Trumpa.
2024-11-12, 19:00

Daniel Szkarupski o Marszu Niepodległości i roli Polski w relacjach amerykańsko-ukraińskich

15-lecie Marszu Niepodległości – rozmowa z Danielem Szkarupskim prezesem opolskiego Ruchu Narodowego
Gościem Radia Opole był lider Ruchu Narodowego w Opolu Daniel Szkarupski. Pytaliśmy m.in. o tegoroczne Marsze Niepodległości ale i te organizowane w przeszłości. Jak nasz gość komentuje fakt, że na marszu w tym roku oficjalnie pojawili się przedstawiciele PiS? Drugim tematem była kwestia amerykańsko-ukraińskich relacji. Jak nowa administracja Trumpa będzie chciała rozwiązać sprawę wojny na Ukrainie? Jaką rolę w tym układzie powinna zająć Polska?
2024-11-07, 19:00

Protest w policji. O co walczą funkcjonariusze i jak wpłynie on na nasze bezpieczeństwo?

Protest policjantów – kto zadba o bezpieczeństwo na ulicach?
Nawet 10 tysięcy policjantów w kraju przebywa na zwolnieniu lekarskim. To efekt protestu, w ramach którego funkcjonariusze domagają się m. in. wyższych wynagrodzeń i dodatkowych przywilejów emerytalnych.

O przyczynach takich działań oraz ich wpływie na bezpieczeństwo rozmawialiśmy w czwartkowe popołudnie. Naszymi gośćmi byli:

-- dr Krzysztof Potaczek - Przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Opolskiego
- Piotr Godziszewski zastępca przewodniczącego tej organizacji.
1234567

Zobacz także

2024-11-20, godz. 10:27 Jak obecność w Unii Europejskiej odmieniła polską naukę? Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, podsumowując 20 lat Polski w Unii, wskazuje na dwa główne filary związane z naszą obecnością we wspólnocie… » więcej 2024-11-19, godz. 20:00 "To decyzja polityczna, inicjatorem jest czynny polityk" - Wojciech Komarzyński o odrzuceniu sprawozdania finansowego… Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Dla największej partii opozycyjnej może to oznaczać utratę… » więcej 2024-11-18, godz. 15:16 Opolscy radni oceniają projekt przyszłorocznego budżetu i 10 lat prezydentury Arkadiusza Wiśniewskiego (18.11.2024) To ma być rekordowy budżet - tak o planie wpływów wydatków na przyszły rok mówią władze Opola. Według wstępnych założeń, stolica regionu chce wydać… » więcej 2024-11-15, godz. 19:00 Paweł Wantuch o tym jakim prezydentem będzie (jeśli będzie) Szymon Hołownia i dyskusji wokół budowy obwodnicy B… W drugiej części popołudniowego spotkania z publicystyką gościliśmy Pawła Wantucha brzeskiego działacza Polski2050, który odpowiadał na pytania związane… » więcej 2024-11-15, godz. 19:00 Karolina Pisz o tym dlaczego warto zgłosić się do Plebiscytu "Liderki Równości" Studio Radia Opole odwiedziła Karolina Pisz, laureatka II edycji Plebiscytu "Liderki Równości", z którą rozmawialiśmy o kolejnej edycji plebiscytu (już… » więcej 2024-11-14, godz. 19:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o podatku minimalnym i zwiększonej ilości badań medycyny pracy W tym tygodniu rozmawialiśmy o podatku minimalnym, a także o zapowiedziach Ministerstwa Zdrowia o zwiększeniu ilości badań, które trzeba będzie wykonać… » więcej 2024-11-13, godz. 19:00 Dr Błażej Choroś o możliwościach obronnych Unii Europejskiej i polskich komisarzach Zmiana administracji w USA oraz niepewność co do dalszej pomocy dla Ukrainy stawiają Europę w nowej sytuacji politycznej. Czy Unia Europejska posiada odpowiednie… » więcej 2024-11-12, godz. 19:00 Tomasz Kostuś o prawyborach, relacjach Polski z nową administracją USA Gościem popołudniowego spotkania z publicystyką był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej. Pytaliśmy o prawybory w koalicji i na kogo będzie głosował… » więcej 2024-11-12, godz. 19:00 Daniel Szkarupski o Marszu Niepodległości i roli Polski w relacjach amerykańsko-ukraińskich Gościem Radia Opole był lider Ruchu Narodowego w Opolu Daniel Szkarupski. Pytaliśmy m.in. o tegoroczne Marsze Niepodległości ale i te organizowane w przeszłości… » więcej 2024-11-07, godz. 19:00 Protest w policji. O co walczą funkcjonariusze i jak wpłynie on na nasze bezpieczeństwo? Nawet 10 tysięcy policjantów w kraju przebywa na zwolnieniu lekarskim. To efekt protestu, w ramach którego funkcjonariusze domagają się m. in. wyższych wynagrodzeń… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »