Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2021-07-31, 06:40

Łukasza Chyżego podróże sentymentalne... [ZDJĘCIA]

Widok na miasto Lyon i słynny ołówek, którego kopułę projektował polski inżynier, Stéphane du Château [fot. Łukasz Chyż]
Widok na miasto Lyon i słynny ołówek, którego kopułę projektował polski inżynier, Stéphane du Château [fot. Łukasz Chyż]
Skoro w lipcowe sobotnie poranki, za sprawą radiowej wyobraźni, wędrowaliśmy po urokliwej i bliskiej nam Opolszczyźnie – dziś odwiedzimy… Francję.


Będzie to kolejna relacja Łukasza Chyżego, tłumacza i nauczyciela języka francuskiego, współpracującego w ramach wolontariatu z Biblioteką Obcojęzyczną Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2021-07-24, 06:40

Poszukiwacze skarbów, ale tylko w zgodzie z prawem... [ZDJĘCIA]

Grodzisko Zawadno [fot.Włodzimierz Fudali]
Grodzisko Zawadno [fot.Włodzimierz Fudali]
Wędrując mniej uczęszczanymi szlakami, np. w powiecie brzeskim, między miejscowościami Różyna i Kopanie, dojdziemy do miejsca… tajemniczego, obecnie zwanego grodziskiem stożkowym, Jest to pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie. Jak tam dotrzeć? Podpowie Jan Janota, pasjonat historii lokalnej, instruktor krajoznawstwa Polski PTTK.

Natomiast Elżbieta Molak, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz archeolog, Grzegorz Molenda, kierownik Wydziału Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wyjaśnią, jak w zgodzie z pasją i prawem można zostać poszukiwaczem skarbów.
2021-07-17, 06:40

W Maciejowie oraz nad Stobrawą... [ZDJĘCIA]

Róża Kraczkowska - Kyzioł w maciejowskim skansenie [fot. Barbara Tyslik]
Róża Kraczkowska - Kyzioł w maciejowskim skansenie [fot. Barbara Tyslik]
Każda pora roku sprzyja podglądaniu przyrody, ale teraz, latem, jest ona jakby piękniejsza, bardziej urozmaicona. M.in. za sprawą radosnych śpiewów ptaków, kolorowych pół i łąk, czy tętniącego życiem lasu…

W magazynie Obieżyświat na przyrodnicze wędrówki wyruszymy dziś z Janem Łukasiewiczem w drugiej części audycji, ponieważ teraz, zapowiadana w ubiegłym tygodniu, wizyta w kolebce światowego pszczelarstwa, czyli w Pasiece Zarodowej w Maciejowie, gdzie przez ponad 20 lat mieszkał światowej sławy odkrywca i naukowiec, ksiądz doktor Jan Dzierżon.

Po znajdującym się tam skansenie pszczelarskim oprowadzi nas Róża Kraczkowska – Kyzioł.
2021-07-10, 06:40

Region mlekiem i miodem kuszący... [ZDJĘCIA]

Izabella Gomułkiewicz na wystawie "Pszczelarstwo dawne i nowe" [fot. Barbara Tyslik]
Izabella Gomułkiewicz na wystawie "Pszczelarstwo dawne i nowe" [fot. Barbara Tyslik]
Dziś odwiedzimy region słynący z ciekawych i różnorodnych tras turystycznych, zapewniający odwiedzającym kontakt z naturą, oferując nie tylko doskonały wypoczynek m.in. w znajdujących się tam gospodarstwach agroturystycznych, ale również edukację ekologiczną.
Natomiast pasjonatom historii – wiodący przez ten region szlak drewnianego budownictwa sakralnego, a smakoszom – kuszącą, oryginalną kuchnię, wyśmienite potrawy z charakterystycznymi dla tej Ziemi produktami, czyli mlekiem i miodem.
To urokliwa, przyjazna turystom Ziemia Kluczborska, zwana krainą miodem płynącą. I od miodu, bo wystawy „Pszczelarstwo dawne i nowe”, z której słynie Muzeum Regionalne w Kluczborku rozpoczniemy naszą radiową wędrówkę.
O śląskim Koperniku ula, ojcu współczesnego pszczelarstwa, Janie Dzierżonie, a także o miodowych skarbach prezentowanych w kluczborskim muzeum opowie dyrektorka muzeum, kustoszka Izabella Gomułkiewicz.
2021-07-03, 06:40

Na szlaku opolskich fontann... [ZDJĘCIA]

Multimedialna fontanna na Stawie Zamkowym w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Multimedialna fontanna na Stawie Zamkowym w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Turystom odwiedzającym Opole, a także jego mieszkańcom, pragniemy zaproponować letni spacer szlakiem…fontann.
Być może poznanie historii obiektów zaliczanych do tzw. małej architektury ożywi w nas jakieś wspomnienia, tak jak w przypadku nestora polskich architektów, Andrzeja Hamady, z którym wspólnie na szlak opolskich fontann zapraszamy.
2021-06-26, 06:40

Renaty Matusiak wspomnienia z Boliwii [ZDJĘCIA]

Renata Matusiak na Salarze de Uyuni [fot. archiwum R. Matusiak]
Renata Matusiak na Salarze de Uyuni [fot. archiwum R. Matusiak]
Dziś ruszamy w daleki świat!

Do kraju będącego przed hiszpańskimi podbojami częścią Imperium Inków, a obecnie tylko graniczącym z Brazylią na północy i wschodzie, Argentyną i Paragwajem na południu, oraz Chile i Peru na zachodzie, gdzie znajduje się największa na świecie pustynia solna oraz najgroźniejsza droga zwana Drogą Śmierci, a także tajemnicze, urzekające Andy.

To Boliwia, którą chętnie wspomina Renata Matusiak, znana słuchaczom magazynu Obieżyświat, z samotnych wojaży po świecie.
2021-06-19, 06:40

Skarby opolskiej łąki... [ZDJĘCIA]

Krystyna Słodczyk na łące w Nowej Wsi Królewskiej [fot. Barbara Tyslik]
Krystyna Słodczyk na łące w Nowej Wsi Królewskiej [fot. Barbara Tyslik]
Tym razem nie nad morzem, ani po górach, tylko wśród ukwieconej, zielonej łąki będziemy wędrować. Jest to łąka niezwykła, bo wpisane w ścieżkę dydaktyczną, spełniającą funkcje nie tylko edukacyjne. Szczególnie latem, kiedy jest wyjątkowo pachnąca i olśniewająca różnorodnością kolorów - zachwyca każdego wędrowca, dodatkowo ofiarując mu nastrojowy spokój, urzekające widoki i … zdrowie również.
Wspólnie z doktor nauk przyrodniczych Krystyną Słodczyk, ekolożką i prezeską Klubu Przyrodników „Bolko” w Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego, zapraszamy do Nowej Wsi Królewskiej, dzielnicy Opola.
2021-06-12, 06:40

Opolski Świstak na górskich szlakach [ZDJĘCIA]

Jan Białek na Rusinowej Polanie, kultowym miejscu w Tatrach Wysokich [fot. archiwum J. Białka]
Jan Białek na Rusinowej Polanie, kultowym miejscu w Tatrach Wysokich [fot. archiwum J. Białka]
Szukających wyjątkowych, mistycznych miejsc, stwarzających możliwość okrywania nie tylko urzekających widoków czy dzikiej przyrody, ale także … siebie, gdzie mimo zmęczenia doznajemy poczucia wewnętrznego wyzwolenia i ogromnej radości oraz siły by żyć, ciesząc się ze zwykłych codziennych spraw – zapraszamy na spotkanie z Janem Białkiem, który przez 50 lat działając w Polskim Towarzystwie Turystyczno- Krajoznawczym, nie tylko pełnił wiele różnych funkcji, ale także uzyskał wszystkie możliwe uprawnienia turystyczne, jak również wyróżnienia i odznaczenia. Obecnie jest członkiem zarządu Klubu Górskiego „Świstak” przy Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego, w którym właśnie trwają przygotowania do jubileuszowego 50. Jesiennego Opolskiego Rajdu Tatrzańskiego.
2021-06-05, 06:40

Wśród lawendowych pól i antycznych zabytków.... [ZDJĘCIA]

Łukasz Chyż przed wejściem na most w Avignon [fot. Gabriela Idasiak]
Łukasz Chyż przed wejściem na most w Avignon [fot. Gabriela Idasiak]
Kolejnym etapem naszej podróży po Francji będzie region słynący z lawendowych pól i gajów oliwnych oraz znakomitego wina. Stanowiący inspirację dla wielu artystów, m.in. Paula Cézanne’a, Vincenta van Gogha czy Pabla Picassa.

Natomiast turystów urzeka nie tylko malowniczym krajobrazem, ale przede wszystkim gościnnością i serdecznością mieszkańców, a także niezwykłymi zabytkami; z najlepiej zachowanym na świecie teatrem antycznym, czy słynnym Pałacem Papieskim oraz podziwianym i opiewanym w piosenkach XII – wiecznym mostem św. Benedykta, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO… Jaki to region?

Odpowiedzi udzieli Łukasz Chyż, rozkochany we Francji tłumacz z języka francuskiego, a także nauczyciel, m.in. prowadzący, w ramach wolontariatu, konwersacje w Bibliotece Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu. Łukasz Chyż często francuskie " pogwarki "rozpoczyna od...piosenki. Oczywiście francuskiej.
Dlaczego ? O tym także za chwilę opowie.
2021-05-29, 06:40

W Burgundii, w jednym z najpiękniejszych francuskich regionów... [ZDJĘCIA]

Dekoracyjne, zabytkowe pokrycia dachowe w Burgundii [fot. Łukasz Chyż]
Dekoracyjne, zabytkowe pokrycia dachowe w Burgundii [fot. Łukasz Chyż]
W oczekiwaniu na Europejski Cyfrowy Certyfikat Covidowy umożliwiający podróżowanie po Europie w czasie panującej jeszcze – niestety – pandemii, stęsknieni wyczekiwanych wojaży poza granice naszego kraju, już teraz snują wakacyjne plany.
Łukasz Chyż poleca wyjazd do Francji, lecz nie koniecznie do Paryża, gdzie z pewnością będzie wielu turystów, ale do serca Francji, czyli oddalonej o godzinę drogi od Paryża – Burgundii, która odwiedzających zauroczy malowniczymi widokami, przyrodą i zabytkową architekturą. I co najważniejsze; mieszkańcy tego regionu zawsze mają czas dla turystów, z którymi w swoich winnicach chętnie wzniosą toast za pomyślne spotkanie.
Oczywiście, osobiste kontakty wymagają znajomości języka francuskiego, który w przypadku Łukasza Chyża jest – jak sam określa – językiem jego duszy. Ponadto jest tłumaczem z języka francuskiego, a także nauczycielem, współpracującym w ramach wolontariatu z Biblioteką Obcojęzyczną Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu.
Zanim za sprawą radiowej wyobraźni odwiedzimy Burgundię – o języku duszy Łukasza Chyża kilka refleksji…
1234567

Zobacz także

2021-07-31, godz. 06:40 Łukasza Chyżego podróże sentymentalne... [ZDJĘCIA] Skoro w lipcowe sobotnie poranki, za sprawą radiowej wyobraźni, wędrowaliśmy po urokliwej i bliskiej nam Opolszczyźnie – dziś odwiedzimy… Francję. Będzie… » więcej 2021-07-24, godz. 06:40 Poszukiwacze skarbów, ale tylko w zgodzie z prawem... [ZDJĘCIA] Wędrując mniej uczęszczanymi szlakami, np. w powiecie brzeskim, między miejscowościami Różyna i Kopanie, dojdziemy do miejsca… tajemniczego, obecnie zwanego… » więcej 2021-07-17, godz. 06:40 W Maciejowie oraz nad Stobrawą... [ZDJĘCIA] Każda pora roku sprzyja podglądaniu przyrody, ale teraz, latem, jest ona jakby piękniejsza, bardziej urozmaicona. M.in. za sprawą radosnych śpiewów ptaków… » więcej 2021-07-10, godz. 06:40 Region mlekiem i miodem kuszący... [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy region słynący z ciekawych i różnorodnych tras turystycznych, zapewniający odwiedzającym kontakt z naturą, oferując nie tylko doskonały… » więcej 2021-07-03, godz. 06:40 Na szlaku opolskich fontann... [ZDJĘCIA] Turystom odwiedzającym Opole, a także jego mieszkańcom, pragniemy zaproponować letni spacer szlakiem…fontann. Być może poznanie historii obiektów zaliczanych… » więcej 2021-06-26, godz. 06:40 Renaty Matusiak wspomnienia z Boliwii [ZDJĘCIA] Dziś ruszamy w daleki świat! Do kraju będącego przed hiszpańskimi podbojami częścią Imperium Inków, a obecnie tylko graniczącym z Brazylią na północy… » więcej 2021-06-19, godz. 06:40 Skarby opolskiej łąki... [ZDJĘCIA] Tym razem nie nad morzem, ani po górach, tylko wśród ukwieconej, zielonej łąki będziemy wędrować. Jest to łąka niezwykła, bo wpisane w ścieżkę dydaktyczną… » więcej 2021-06-12, godz. 06:40 Opolski Świstak na górskich szlakach [ZDJĘCIA] Szukających wyjątkowych, mistycznych miejsc, stwarzających możliwość okrywania nie tylko urzekających widoków czy dzikiej przyrody, ale także … siebie… » więcej 2021-06-05, godz. 06:40 Wśród lawendowych pól i antycznych zabytków.... [ZDJĘCIA] Kolejnym etapem naszej podróży po Francji będzie region słynący z lawendowych pól i gajów oliwnych oraz znakomitego wina. Stanowiący inspirację dla wielu… » więcej 2021-05-29, godz. 06:40 W Burgundii, w jednym z najpiękniejszych francuskich regionów... [ZDJĘCIA] W oczekiwaniu na Europejski Cyfrowy Certyfikat Covidowy umożliwiający podróżowanie po Europie w czasie panującej jeszcze – niestety – pandemii, stęsknieni… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »