Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2021-12-04, 06:40

W niedzielę - tylko z RAJDEREM [ZDJĘCIA]

Członkowie Opolskiego Klubu Rowerowego RAJDER na Placu Adama Mickiewicza w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Członkowie Opolskiego Klubu Rowerowego RAJDER na Placu Adama Mickiewicza w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Coraz więcej pasjonatów zyskuje turystyka rowerowa. I nie dlatego, że jest najtańszym środkiem podróżowania. Rowerowe wyprawy, w przeciwieństwie do innych form turystyki, gwarantują stały kontakt z naturą, możliwość odkrywania ciekawych i niezwykłych miejsc, do których samochodem nie dojedziemy. I co najważniejsze – rower nie zanieczyszcza środowiska, jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Ponadto regularna jazda na rowerze pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. 82.letni Tadeusz Działowski z Opolskiego Klubu Turystyki Rowerowej RAJDER jest najlepszym przykładem.
W magazynie Obieżyświat o rowerowych rajdach organizowanych przez Klub Turystyki Rowerowej RAJDER opowiedzą; Ewa Trojok, Tadeusz Działowski, Kazimierz Pierzga, Adam Gozdek i Sławomir Szota.
2021-11-27, 06:40

Rowerem nad Balaton [ZDJĘCIA]

Michał Szkudlarek w drodze nad Balaton [fot. archiwum M. Szkudlarka]
Michał Szkudlarek w drodze nad Balaton [fot. archiwum M. Szkudlarka]
Za sprawą magii radia, dziś wyruszymy nad Balaton. Ale nie samochodem czy samolotem, tylko… najtańszym środkiem lokomocji, czyli rowerem.
Tak właśnie od blisko 20.lat podróżuje nauczyciel języka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu, Michał Szkudlarek, który oprócz turystyki rowerowej uwielbia biegi… maratońskie.
Co jeszcze lubi? Na przykład odwiedzać brzeską kawiarnię „Ambrozja”, gdzie z uczestnikami działającej tam „ Kafejki pod Globusem ” wspomina wakacyjne wojaże. Rowerem nad Balaton także.
2021-11-20, 06:40

Z Andrzejem Hamadą na Placu Mikołaja Kopernika [ZDJĘCIA]

Andrzej Hamada na Placu Mikołaja Kopernika w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Hamada na Placu Mikołaja Kopernika w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Zachęcając do poznania historii stolicy naszego regionu, Andrzej Hamada, nestor polskich architektów, współpracujący z doskonałym czasopismem Uniwersytetu Opolskiego „INDEKS”, a także niestrudzony radiowy gawędziarz o architekturze Opola, zaprasza na Plac Mikołaja Kopernika, który - jak wiele innych miejsc w mieście – także jest wpisany w Jego życiorys.
2021-11-13, 06:40

Barwnie o Kamerunie i… Brzegu [ZDJĘCIA]

Dziewczynka z plemienia Mbororo przy zmywaniu naczyń [fot. Renata Matusiak]
Dziewczynka z plemienia Mbororo przy zmywaniu naczyń [fot. Renata Matusiak]
W Brzegu, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusem, zostały wznowione tradycyjne spotkania podróżnicze. Pomysłodawca i organizator tych spotkań, instruktor krajoznawstwa Polski, Jan Janota, już do końca roku ma opracowany szczegółowy program. Opowie o nim w drugiej części magazynu, bo najpierw – za sprawą radiowej wyobraźni – powrócimy do Kamerunu, gdzie w czasie tegorocznych wakacji przebywała Renata Matusiak, nauczycielka z Kędzierzyna – Koźla. Pierwsza część relacji, dostępna na stronie internetowej Radia Opole w zakładce Obieżyświat, była emitowana w ubiegłym tygodniu. Natomiast dziś, Renata Matusiak opowie m.in. o spotkaniach z miejscową ludnością.
2021-11-06, 06:40

Kamerun - Afryka w pigułce [ZDJĘCIA]

Renata Matusiak z kobietami Mbororo [fot. arch. R. Matusiak]
Renata Matusiak z kobietami Mbororo [fot. arch. R. Matusiak]
Renata Matusiak, nauczycielka z Kędzierzyna – Koźla, tegoroczne wakacje spędziła w kraju określanym „ Afryką w pigułce ”, położonym w środkowej Afryce nad Zatoką Gwinejską, graniczącym z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. To Kamerun…
Pojechała tam nie po to, aby - jak większość obieżyświatów – tylko podziwiać tropikalną, dziką, afrykańską przyrodę, lecz – w ramach wolontariatu – pomagać dzieciom, m.in. w sierocińcach, prowadzonych przez przebywających tam polskich misjonarzy.
Drugim ważnym celem jej podróży była chęć poznania żyjących tam ludzi i ich różnorodnych kultur. Dlatego nie mieszkała w hotelach, lecz u gościnnych Kamerunów.
W magazynie Obieżyświat, Renata Matusiak, znana z indywidualnych podróży autostopem opowie o swoich spotkaniach i obserwacjach
2021-10-30, 06:40

Trekking w najwyższych górach świata [ZDJĘCIA]

Bartosz Malinowski na Wielkim Szlaku Himalajskim [fot. Bartosz Malinowski @wielkiszlakhimalajski]
Bartosz Malinowski na Wielkim Szlaku Himalajskim [fot. Bartosz Malinowski @wielkiszlakhimalajski]
Uczestnicy tegorocznego Opolskiego Festiwalu Gór mieli już okazję poznać Bartosza Malinowskiego, który w 2015 roku, wraz z Joanną Lipowczan, jako pierwsi Europejczycy przeszli część nepalską Wielkiego Szlaku Himalajskiego. Bez przewodników turystycznych i bez wsparcia tragarzy. Wędrując tylko we dwoje, przez 120 dni pokonali 1700 kilometrów
Ów sukces, a może raczej ciekawość świata, bo Bartosz Malinowski jest takim współczesnym nomadą sprawiła, iż zapragnął iść dalej, i jeszcze dalej. Dlatego powstał następny, autorski projekt uwzględniający nie tylko nepalskie Himalaje. Trawersując dodatkowo Himalaje Indii, Pakistanu i Bhutanu przeszli jeszcze prawie 4 tysiące kilometrów.
W magazynie turystycznym Obieżyświat o trekkingach w najwyższych górach świata, a także ludziach tam mieszkających opowie koordynator i lider programu Wielki Szlak Himalajski, górski przewodnik, nomada, Bartosz Malinowski, autor fascynujących książek: „Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal” oraz „ Wielki Szlak Himalajski – Indie, Pakistan, Bhutan”.
2021-10-23, 06:40

Z Andrzejem Hamadą spacer po ulicy Krakowskiej w Opolu [ZDJĘCIA]

Andrzej Hamada przed arkadami w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Hamada przed arkadami w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Od średniowiecza była ważną arterią grodu, którą podążali kupcy udający się z zachodu na wschód Europy. Także współcześnie jest zaliczana do głównego i okazałego szlaku komunikacyjnego w stolicy naszego regionu. To ulica Krakowska.

O jej historii, różnorodnej architekturze, a także ludziach z tą ulicą związanych, opowie Andrzej Hamada, nestor polskich architektów, którego życiorys również jest w nią wpisany.
2021-10-16, 06:40

Jesienne wyprawy przyrodnicze [ZDJĘCIA]

Uczestnicy wycieczki pod pomnikową grotowicką lipą [fot. Barbara Tyslik]
Uczestnicy wycieczki pod pomnikową grotowicką lipą [fot. Barbara Tyslik]
Szukającym atrakcyjnych miejsc na weekend podpowiadamy, że w niedzielę (17.10), warto odwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej i uczestniczyć w imprezie plenerowej „ Jesienne targi miodów i rękodzieła”.
Różnorodnym kiermaszom wyrobów pszczelich i wyrobów artystów ludowych, będą towarzyszyły m.in. występy zespołów folklorystycznych, degustacja chleba z zabytkowego pieca, pieczenie ziemniaków w popiele, a nawet pokaz wędzenia wędlin. Oczywiście w zabytkowym kominie.
Spacerując ścieżkami skansenu będziemy mieli sposobność odkrywania tajemnic jesiennej przyrody. Np. dostrzec dziwne twory na liściach dębu w kształcie kulek, które można określić mianem kapsuły przetrwania. O tajemniczych galasach opowie w drugiej części magazynu, Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody PTTK, bo najpierw zapraszamy do wysłuchania relacji z wycieczki przyrodniczo – historycznej, zorganizowanej przez Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. Przewodnikami wyprawy z Grotowic do Przywór, a potem jeszcze przez wyrobiska m.in. koło Kosorowic – byli prezesi Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, Łukasz Berlik i Łukasz Furowicz.
2021-10-09, 06:40

Spacerkiem po Warszawie [ZDJĘCIA]

Warszawa nocą [fot. Franciszek Mazur].
Warszawa nocą [fot. Franciszek Mazur].
Łukasz Chyż, nauczyciel języka francuskiego, współpracujący w ramach wolontariatu z Biblioteką Obcojęzyczną Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, który najchętniej opowiada o Francji, nie tylko dlatego, że tam ma rodzinę, ale także – jak podkreśla – językiem jego duszy jest właśnie francuski, tym razem zaprosi nas na spacer po Warszawie, gdzie obecnie mieszka…
Ale za Opolem chyba tęskni, bo często nas odwiedza...
2021-10-02, 06:40

Autostopem po Tadżykistanie i pieszo do...Rybnej {ZDJĘCIA]

Rudaki Park w Duszanbe [fot. Renata Matusiak]
Rudaki Park w Duszanbe [fot. Renata Matusiak]
Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, od lat zachęca do spacerów po lesie. Lecz nie w celu np. zbierania grzybów, ale…zdrowia.
Dziś, magię lasu grądowego słowem wyczaruje w drugiej części audycji, ponieważ nasze radiowe spotkanie rozpoczynamy od opowieści Renaty Matusiak o kraju położonym w Azji Środkowej, graniczącym z Uzbekistanem, Kirgistanem, Afganistanem i Chinami, słynącym z przepięknych górskich krajobrazów, i urokliwych dolin, w którym żyją życzliwi turystom ludzie. To Tadżykistan, leżący w samym środku Eurazji.
Dziś odwiedzimy m.in. stolicę Tadżykistanu – Duszanbe.
1234567

Zobacz także

2021-12-04, godz. 06:40 W niedzielę - tylko z RAJDEREM [ZDJĘCIA] Coraz więcej pasjonatów zyskuje turystyka rowerowa. I nie dlatego, że jest najtańszym środkiem podróżowania. Rowerowe wyprawy, w przeciwieństwie do innych… » więcej 2021-11-27, godz. 06:40 Rowerem nad Balaton [ZDJĘCIA] Za sprawą magii radia, dziś wyruszymy nad Balaton. Ale nie samochodem czy samolotem, tylko… najtańszym środkiem lokomocji, czyli rowerem. Tak właśnie… » więcej 2021-11-20, godz. 06:40 Z Andrzejem Hamadą na Placu Mikołaja Kopernika [ZDJĘCIA] Zachęcając do poznania historii stolicy naszego regionu, Andrzej Hamada, nestor polskich architektów, współpracujący z doskonałym czasopismem Uniwersytetu… » więcej 2021-11-13, godz. 06:40 Barwnie o Kamerunie i… Brzegu [ZDJĘCIA] W Brzegu, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusem, zostały wznowione tradycyjne spotkania podróżnicze. Pomysłodawca i organizator tych spotkań… » więcej 2021-11-06, godz. 06:40 Kamerun - Afryka w pigułce [ZDJĘCIA] Renata Matusiak, nauczycielka z Kędzierzyna – Koźla, tegoroczne wakacje spędziła w kraju określanym „ Afryką w pigułce ”, położonym w środkowej… » więcej 2021-10-30, godz. 06:40 Trekking w najwyższych górach świata [ZDJĘCIA] Uczestnicy tegorocznego Opolskiego Festiwalu Gór mieli już okazję poznać Bartosza Malinowskiego, który w 2015 roku, wraz z Joanną Lipowczan, jako pierwsi… » więcej 2021-10-23, godz. 06:40 Z Andrzejem Hamadą spacer po ulicy Krakowskiej w Opolu [ZDJĘCIA] Od średniowiecza była ważną arterią grodu, którą podążali kupcy udający się z zachodu na wschód Europy. Także współcześnie jest zaliczana do głównego… » więcej 2021-10-16, godz. 06:40 Jesienne wyprawy przyrodnicze [ZDJĘCIA] Szukającym atrakcyjnych miejsc na weekend podpowiadamy, że w niedzielę (17.10), warto odwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej i uczestniczyć w imprezie plenerowej… » więcej 2021-10-09, godz. 06:40 Spacerkiem po Warszawie [ZDJĘCIA] Łukasz Chyż, nauczyciel języka francuskiego, współpracujący w ramach wolontariatu z Biblioteką Obcojęzyczną Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej 2021-10-02, godz. 06:40 Autostopem po Tadżykistanie i pieszo do...Rybnej {ZDJĘCIA] Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, od lat zachęca do spacerów po lesie. Lecz nie w celu np… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »