Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2021-01-16, 06:40

Skrzydlaci mieszkańcy Opola [ZDJĘCIA]

Łukasz Berlik w czasie obserwacji ptaków [fot. Barbara Tyslik]
Łukasz Berlik w czasie obserwacji ptaków [fot. Barbara Tyslik]
W ramach akcji „bądź turystą we własnym mieście”, wspólnie z Łukaszem Berlikiem, prezesem Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, zapraszamy na spotkanie z niezwykłymi – bo skrzydlatymi – mieszkańcami Opola.

Tym razem na radiowe podpatrywanie różnorodnych ptaków wybraliśmy się nad Odrę, koło katedry.
2021-01-09, 06:45

Na placu Mickiewicza i pod samotnym dębem w Opolu [ZDJĘCIA]

Plac Adama Mickiewicza w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Plac Adama Mickiewicza w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
W ramach akcji „ Bądź turystą we własnym mieście”, dziś udamy się na trochę zapomniany, a nawet i zaniedbany, niewielki plac Adama Mickiewicza w Opolu, który ma też swoją historię. Nawet związaną a Krakowem.

Naszym radiowym przewodnikiem będzie Andrzej Hamada, nestor architektów, autor książek o opolskiej architekturze, a także publikacji w doskonałym czasopiśmie „ Index ”, wydawanym przez Uniwersytet Opolski.

Natomiast o samotnym dębie, rosnącym nad Kanałem Ulgi w Opolu, opowie Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody PTTK.
2021-01-02, 06:45

Ekwadorskie fiesty [ZDJĘCIA]

Obchody święta Trzech Króli w Salinas [fot. Renata Matusiak]
Obchody święta Trzech Króli w Salinas [fot. Renata Matusiak]
Na pierwszą w 2021 roku radiową podróż zapraszamy do Ameryki Południowej. Odwiedzimy kraj położony nad Oceanem Spokojnym, sąsiadujący od południa z Peru, a od północy z Kolumbią, czyli Ekwador. Określany przez turystów „ rajem na ziemi”.

Jednak tym razem nie o cudach natury i jego największej atrakcji turystycznej – Wyspach Galapagos mówić będziemy, ale o… ekwadorskich fiestach, które tam są organizowane nie tylko z okazji karnawału.

O roztańczonych i rozśpiewanych Ekwadorczykach opowie, odwiedzająca wielokrotnie Amerykę Południową, Renata Matusiak, autorka ciekawych reportaży w czasopiśmie „Poznaj świat”, a słuchaczom magazynu Obieżyświat znana z innych opowieści oraz samotnych wojaży po świecie.
2020-12-19, 06:45

W Opolu, nad Młynówką... [ZDJĘCIA]

Urszula Zajączkowska nad Młynówką [fot. Barbara Tyslik]
Urszula Zajączkowska nad Młynówką [fot. Barbara Tyslik]
Popularyzując akcję „ bądź turystą we własnym regionie ”, wspólnie z Urszulą Zajączkowską, prezesem opolskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich, zapraszamy na edukacyjny, bo z historią w tle, spacer po jednym z najbardziej urokliwych miejsc Opola. Są to oczywiście bulwary i Młynówka, rozdzielająca prawobrzeżną część miasta od Wyspy Pasieki.
Natomiast miłośników podglądania przyrody, Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody PTTK, zaprosi do spacer „ku zdrowotności” do Wielopola, w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.
2020-12-12, 06:45

W Brzegu - przed najcenniejszym pomnikiem renesansowej rzeźby architektonicznej w Polsce

Renesansowa brama wjazdowa do Zamku w Brzegu [fot. Józef Środa]
Renesansowa brama wjazdowa do Zamku w Brzegu [fot. Józef Środa]
W ramach radiowej akcji „ bądźmy turystami we własnym regionie ”, dziś odwiedzimy Brzeg, a konkretnie rezydencję księstwa brzeskiego, czyli zamek brzeski, zwany Śląskim Wawelem, w którym obecnie mieści się Muzeum Piastów Śląskich.

Z Dariuszem Byczkowskim, dyrektorem muzeum, jego zwiedzanie rozpoczynamy od wystroju kamiennej fasady budynku bramnego, która – tak jak Kaplica Zygmuntowska na Wawelu - jest zaliczana do najcenniejszego pomnika renesansowej rzeźby architektonicznej w Polsce.

Natomiast miłośników podglądania przyrody, zaprosimy jeszcze na spotkanie z Janem Łukasiewiczem, instruktorem ochrony przyrody PTTK, który opowie o…gawronach.
2020-12-05, 06:45

Tankowcem przez Europę [ZDJĘCIA]

Aleksandra i Daniel Hellsztein na jarmarku w Hamburgu [fot. Aleksandra Hellsztein]
Aleksandra i Daniel Hellsztein na jarmarku w Hamburgu [fot. Aleksandra Hellsztein]
Magister pedagogiki, Aleksandra Hellsztein, obecnie sternik żeglugi śródlądowej i jej mąż, Daniel Hellsztein, kapitan żeglugi śródlądowej, wspólnie pływając na tankowcu najpiękniejszymi rzekami Europy, mają sposobność podziwiania malowniczych krajobrazów z pokładu statku, a także poczucia wyjątkowej atmosfery i klimatu portowych miast.
W magazynie Obieżyświat opowiedzą nie tylko o portowych miastach, które w czasie rejsów odwiedzają, ale także o życiu na tankowcu, który jest ich domem. Więcej na Eurosailors.
2020-11-28, 06:45

Laski tutaj były, czyli wirtualny spacer po opolskiej kulturze [ZDJĘCIA]

Dominka Bassek-Laskowska w parku dendrologicznym w Lipnie [fot. Dawid Laskowski]
Dominka Bassek-Laskowska w parku dendrologicznym w Lipnie [fot. Dawid Laskowski]
Autorzy bloga turystycznego, Dominika Bassek-Laskowska i Dawid Laskowski dowodzą, że o realizacji marzeń, np. wyjeździe do Japonii, nie decyduje zasobność portfela, tylko… pomyślunek, czyli tzw. podróż na swoją rękę, z dobrym planem.

Teraz, kiedy rozsądek, a także i stosowne nakazy ograniczają dalekie wojaże, postanowili odkrywać uroki Opolszczyzny.

W magazynie Obieżyświat opowiedzą m.in. jak zostali przewodnikami wirtualnych spacerów po opolskiej kulturze, które przez internautów są bardzo dobrze oceniane.
2020-11-21, 06:45

Z Trytonem do Miasta Miast [ZDJĘCIA]

Marcin Nowak, licencjonowany przewodnik po Pradze [fot. archiwum M. Nowaka]
Marcin Nowak, licencjonowany przewodnik po Pradze [fot. archiwum M. Nowaka]
W oczekiwaniu na możliwość odwiedzenia stolicy Czech, gdzie można przejrzeć, a nawet dotknąć, zapisaną m.in. w architekturze historię Europy, licencjonowany przewodnik po Pradze, prezes Oddziału PTTK „Tryton”, Marcin Nowak, opowie jak zwiedzać jedną z najpiękniejszych stolic Europy, a także o prężnie działającym Oddziale PTTK „Tryton” w Nysie.
Natomiast z Janem Łukasiewiczem, instruktorem ochrony przyrody PTTK, udamy się na jesienny spacer „ku zdrowotności”, wsłuchując się w śpiew… kruka.
2020-11-14, 06:40

Do Pokoju na spacer "ku zdrowotności" i... nie tylko [ZDJĘCIA]

Park w Pokoju - ruina salonu wodnego zwanego herbaciarnią [fot. Małgorzata Sussek]
Park w Pokoju - ruina salonu wodnego zwanego herbaciarnią [fot. Małgorzata Sussek]
Zachęcając do wędrowania po regionalnych szlakach turystycznych, zapraszamy do położonego w sercu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego – salonu wodnego, zwanego herbaciarnią.

By poznać historię tego miejsca, a także m.in. znajdującego się opodal śpiącego lwa, z pasjonatem i popularyzatorem historii lokalnej, prezesem Stowarzyszenia „Pokój”, Hubertem Kołodziejem, umówiłam się w centrum miejscowości, a dokładniej na rondzie w Pokoju. Dlaczego? O tym m.in. w audycji.
2020-11-07, 06:45

Drzewa - przyrodniczy skarb Ziemi [ZDJĘCIA]

Dr Elżbieta Gołąbek w Nadodrzańskim Parku [fot. Barbara Tyslik]
Dr Elżbieta Gołąbek w Nadodrzańskim Parku [fot. Barbara Tyslik]
Nieodłączny element naszego krajobrazu określany „zielonymi płucami”, a nawet przyrodniczym skarbem Ziemi, czyli drzewa będące pomnikami przyrody – to temat naszej jesiennej wędrówki.
Mimo bardzo wietrznej jesiennej pogody, zaproszenie do opolskiego Nadodrzańskiego Parku przyjęła dr nauk przyrodniczych, Elżbieta Gołąbek, która drzewami, a także roślinami drzewiastymi i krzewami jest zafascynowana nie tylko z racji zawodu i prowadzonych badań naukowych.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »