Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2022-05-14, 06:40

Na spacer - szlakiem opolskich pomników [ZDJĘCIA]

Joanna Filipczyk przed Galerią Sztuki Współczesnej, w miejscu gdzie będzie stał Pegaz, Mariana Nowaka [fot. Barbara Tyslik]
Joanna Filipczyk przed Galerią Sztuki Współczesnej, w miejscu gdzie będzie stał Pegaz, Mariana Nowaka [fot. Barbara Tyslik]
W przyszłym tygodniu, wśród wielu imprez, które odbędą się w stolicy naszego regionu w ramach DNI OPOLA, pragnę zaanonsować cykl spotkań organizowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej.
W niedzielę, 22 maja, od godz. 15-tej, na Placu Jana Pawła II, tuż przed siedzibą galerii odbędą się – pod kierunkiem artystów edukatorów – warsztaty, a także pokazy z udziałem artystów z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki oraz uroczyste otwarcie wystawy planszowej prezentującej dorobek artystyczny opolskiego rzeźbiarza, Mariana Nowaka.
Cykl imprez promujących twórczość mistrza Mariana Nowaka jest związany z planowanym powrotem jego słynnej rzeźby Pegaz, na obecny Plac Jana Pawła II, jak również z tematem dzisiejszego wydania magazynu Obieżyświat – szlakiem opolskich pomników.
Dr historii sztuki, Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, opowie o pomnikach wpisanych w przestrzeń architektoniczną miasta, autorstwa Jana Borowczaka i Mariana Nowaka.
2022-05-07, 06:40

Na wyspach, wśród malowniczych plaż... [ZDJĘCIA]

Trynidad, północne wybrzeża wyspy - plaża Maracas [fot. arch.prywatne R. Matusiak]
Trynidad, północne wybrzeża wyspy - plaża Maracas [fot. arch.prywatne R. Matusiak]
Dziś odwiedzimy wyjątkowo bajeczny kraj, w którym niewielu radiowych obieżyświatów było. Jest to wyspiarskie państwo Ameryki Południowej w archipelagu Małych Antyli. Zaliczane do jednych z najbogatszych państw Ameryki Środkowej m.in. za sprawą gazu ziemnego, ropy naftowej i … ósmego cudu świata, czyli złóż naturalnego asfaltu.
To Republika Trynidadu i Tobago, gdzie panuje gorący, wilgotny klimat równikowy, a przepiękne, malownicze plaże, słynące z białych piasków i wody o jasnym, turkusowym kolorze – kuszą turystów spragnionych spokoju i kontaktu z dziką, egzotyczną przyrodą.
Tam była i odpoczywała, a także z mieszkańcami Trynidadu i Tobago rozmawiała, wszędobylska Renata Matusiak z Kędzierzyna – Koźla.
2022-04-30, 06:40

Weekend z architekturą i... naturą [ZDJĘCIA]

Andrzej Hamada przy portalu w opolskiej katedrze [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Hamada przy portalu w opolskiej katedrze [fot. Barbara Tyslik]
Jeśli jesteśmy w trakcie ustalania planu na majowy weekend to warto skorzystać z rady Jana Łukasiewicza, instruktora ochrony przyrody w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, by odwiedzić , znajdujący się na terenie gminy Prószków, rezerwat przyrody Staw Nowokuźnicki, będący ciekawym miejscem, wyróżniającym się przed wszystkim różnorodną awifauną wodno-błotną. Ale nie tylko. O szczegółach Jan Łukasiewicz opowie w drugiej części audycji, bo najpierw na spacer, tropem opolskich portali, zaprasza nestor polskich architektów, niestrudzony popularyzator historii Opola, Andrzej Hamada.
2022-04-23, 06:40

Z Januszem Słodczykiem na archipelagu Galapagos.... [ZDJĘCIA]

Janusz Słodczyk na Galapagos. Obok lwy morskie na plaży wyspy San Cristobal [fot. archiwum pryw. J. Słodczyka]
Janusz Słodczyk na Galapagos. Obok lwy morskie na plaży wyspy San Cristobal [fot. archiwum pryw. J. Słodczyka]
W poszukiwaniu cudów natury, udamy się m.in. do miejsca gdzie żyją różnorodne, często niespotykane nigdzie na świecie, gatunki zwierząt, od których zresztą zawdzięcza swoją nazwę.
A jeśli dodam, że to zaczarowane miejsce, zwane również Rajem na Ziemi, należące do Ekwadoru, a znajdujące się na Oceanie Spokojnym, w celu chronienia różnorodności zwierząt jakie tylko tam można spotkać, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO – to już wiemy, że to znane nam, ale raczej tylko z przewodników lub podróżniczych relacji – WYSPY ŻÓŁWIE, czyli archipelag GALAPAGOS.
Niedawno z wysp archipelagu Galapagos powrócił prof. Janusz Słodczyk, dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej w Uniwersytecie Opolskim, z którym teraz, za sprawą naszej osobistej imaginacji, również i tam też będziemy.
2022-04-16, 06:40

Wielkanocne pogwarki w bierkowickim skansenie [ZDJĘCIA]

Bogdan Jasiński, etnograf w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Bogdan Jasiński, etnograf w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Jeżeli w Poniedziałek Wielkanocny, przy sprzyjającej pogodzie, będziemy chcieli skorzystać z rodzinnych spacerów – polecamy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach.

By lepiej poczuć magię tego miejsca, o wielkanocnych zwyczajach, które ongiś panowały na opolskiej wsi, opowie Bogdan Jasiński, etnograf w opolskim skansenie.
2022-04-09, 06:40

Egzotyczna Tajlandia [ZDJĘCIA]

Bangkok, fragment świątyni przy pałacu królewskim [fot. Tadeusz Jurek]
Bangkok, fragment świątyni przy pałacu królewskim [fot. Tadeusz Jurek]
Dziś proponujemy egzotyczną podróż. Odwiedzimy kraj położony w południowo-wschodniej Azji, graniczący na południu z Malezją, na wschodzie z Laosem i Kambodżą, a na zachodzie i północnym zachodzie z Mijanmą/Birmą – czyli będziemy w Królestwie Tajlandii.
W roli radiowego przewodnika po Tajlandii - znany słuchaczom magazynu Obieżyświat krajoznawca i przewodnik turystyczny po Sudetach, Dolnym Śląsku, a także Opolszczyźnie, znakomity popularyzator Polichromii Brzeskich oraz autor przewodnika „Małujowice” - Tadeusz Jurek z Brzegu.
2022-04-02, 06:40

Na tropach wiosennej przyrody [ZDJĘCIA]

Cieszynianka wiosenna w Grądzie Grudzickim [fot. Krystyna Słodczyk]
Cieszynianka wiosenna w Grądzie Grudzickim [fot. Krystyna Słodczyk]
Szukającym pomysłu na wiosenne podglądanie przyrody proponujemy spacer do Grudzickiego Grądu, gdzie się zadomowiła urokliwa bylina zwana cieszynianką wiosenną, a także do Parku Miejskiego na Wyspie Bolko aby, m.in. poznać historię tajemniczego napisu na kamieniu ukrytym na wysepce parkowego stawku,
W roli przewodnika – doktor nauk przyrodniczych, Krystyna Słodczyk, ekolożka, instruktorka ochrony przyrody PTTK, prezeska Klubu Przyrodników „Bolko” w Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego.
2022-03-26, 06:10

Autostopem na Pamir Highway...... [ZDJĘCIA]

Na pamirskiej autostradzie bywa, że godzinami żaden samochód nie zakłóca ciszy [fot. arch. prywatne Renaty Matusiak]
Na pamirskiej autostradzie bywa, że godzinami żaden samochód nie zakłóca ciszy [fot. arch. prywatne Renaty Matusiak]
Sympatycy opowieści Renaty Matusiak z Kędzierzyna-Koźla, podróżującej po świecie autostopem, z pewnością pamiętają jej relację z Tadżykistanu, kraju w Azji Środkowej, którego około 90 procent powierzchni pokrywa rozległy górski region Pamir. To także kraj przez który wiedzie jedna z najwyżej położonych na świecie autostrad M41, Pamir Highway. Właśnie o tej autostradzie i spotkanych tam ludziach opowie Renata Matusiak.
2022-03-19, 06:40

W wiosennym nastroju... [ZDJĘCIA]

Urszula Zajączkowska na Placu Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Urszula Zajączkowska na Placu Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Skoro jutro, w niedzielę, o godz. 16:33, kiedy Słońce przejdzie przez punkt Barana, powitamy pierwszy dzień wiosny astronomicznej, to i nasze radiowe spotkanie obieżyświatów niech już ma wiosenny charakter.
Miłośników podglądania przyrody Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody PTTK zaprosi - drugiej części magazynu – do Chróścic, w gminie Dobrzeń Wielki, bo najpierw odwiedzimy historyczny zakątek w Opolu - Plac Św. Sebastiana.
O przeszłości, a także legendach związanych z tym miejscem opowie Urszula Zajączkowska, starszy kustosz, muzealnik.
2022-03-12, 06:40

Jubileusz Franciszka Kamysza, nestora polskich turystów [ZDJĘCIA]

Franciszek Kamysz i Danuta Sołyga oraz Urszula i Tomasz Sipowie [fot. Bronisław Adamski]
Franciszek Kamysz i Danuta Sołyga oraz Urszula i Tomasz Sipowie [fot. Bronisław Adamski]
Dziś niecodzienna relacja, bo ze spotkania opolskich obieżyświatów z nestorem polskich turystów, Franciszkiem Kamyszem, który 27 lutego, obchodził 99. rocznicę urodzin.
Pomysłodawcami i organizatorami tej znamienitej uroczystości byli, sprawujący opiekę nad Szanownym Jubilatem, Urszula i Tomasz Sipowie, których najpierw odwiedzimy w ich domu. Ponadto usłyszymy jeszcze;
Janusza Kwiatkowskiego, prezesa Koła Opole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz przyjaciół, z którymi Franciszek Kamysz wspólnie po górach wędrował;
Józefa Michalczewskiego i Franciszka Olszewskiego z prudnickiego oddziału PTTK, Henryka Łątkę, byłego nauczyciela i opolskiego wicekuratora oświaty i wychowania, Elżbietę Lądwik, Anielę Parynę i Grzegorza Słomczyńskiego z Oddziału PTTK w Opolu, a także Bronisława Adamskiego, przewodniczącego Komisji Historii i Tradycji przy opolskim oddziale PTTK.
1234567

Zobacz także

2022-05-14, godz. 06:40 Na spacer - szlakiem opolskich pomników [ZDJĘCIA] W przyszłym tygodniu, wśród wielu imprez, które odbędą się w stolicy naszego regionu w ramach DNI OPOLA, pragnę zaanonsować cykl spotkań organizowanych… » więcej 2022-05-07, godz. 06:40 Na wyspach, wśród malowniczych plaż... [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy wyjątkowo bajeczny kraj, w którym niewielu radiowych obieżyświatów było. Jest to wyspiarskie państwo Ameryki Południowej w archipelagu… » więcej 2022-04-30, godz. 06:40 Weekend z architekturą i... naturą [ZDJĘCIA] Jeśli jesteśmy w trakcie ustalania planu na majowy weekend to warto skorzystać z rady Jana Łukasiewicza, instruktora ochrony przyrody w Polskim Towarzystwie… » więcej 2022-04-23, godz. 06:40 Z Januszem Słodczykiem na archipelagu Galapagos.... [ZDJĘCIA] W poszukiwaniu cudów natury, udamy się m.in. do miejsca gdzie żyją różnorodne, często niespotykane nigdzie na świecie, gatunki zwierząt, od których zresztą… » więcej 2022-04-16, godz. 06:40 Wielkanocne pogwarki w bierkowickim skansenie [ZDJĘCIA] Jeżeli w Poniedziałek Wielkanocny, przy sprzyjającej pogodzie, będziemy chcieli skorzystać z rodzinnych spacerów – polecamy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu… » więcej 2022-04-09, godz. 06:40 Egzotyczna Tajlandia [ZDJĘCIA] Dziś proponujemy egzotyczną podróż. Odwiedzimy kraj położony w południowo-wschodniej Azji, graniczący na południu z Malezją, na wschodzie z Laosem i… » więcej 2022-04-02, godz. 06:40 Na tropach wiosennej przyrody [ZDJĘCIA] Szukającym pomysłu na wiosenne podglądanie przyrody proponujemy spacer do Grudzickiego Grądu, gdzie się zadomowiła urokliwa bylina zwana cieszynianką wiosenną… » więcej 2022-03-26, godz. 06:10 Autostopem na Pamir Highway...... [ZDJĘCIA] Sympatycy opowieści Renaty Matusiak z Kędzierzyna-Koźla, podróżującej po świecie autostopem, z pewnością pamiętają jej relację z Tadżykistanu, kraju… » więcej 2022-03-19, godz. 06:40 W wiosennym nastroju... [ZDJĘCIA] Skoro jutro, w niedzielę, o godz. 16:33, kiedy Słońce przejdzie przez punkt Barana, powitamy pierwszy dzień wiosny astronomicznej, to i nasze radiowe spotkanie… » więcej 2022-03-12, godz. 06:40 Jubileusz Franciszka Kamysza, nestora polskich turystów [ZDJĘCIA] Dziś niecodzienna relacja, bo ze spotkania opolskich obieżyświatów z nestorem polskich turystów, Franciszkiem Kamyszem, który 27 lutego, obchodził 99. rocznicę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »