Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2022-10-01, 06:40

O mniej znanych urokach Paryża i Wiednia [ZDJĘCIA]

Panorama z Wieży Montparnasse [fot. Natalia Żywicka]
Panorama z Wieży Montparnasse [fot. Natalia Żywicka]
Skoro w czasie wakacji promowaliśmy hasło "bądź turystą we własnym regionie", dziś – dla odmiany – odwiedzimy odleglejsze miejsca: Paryż i Wiedeń. Kusząc przy tym do nauki języków obcych.

Jak dowodzi Natalia Żywicka, absolwentka filologii romańskiej w Uniwersytecie Opolskim, a obecnie studentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i paryskiej Sorbony, niezbędną umiejętnością w podróżowaniu i poznawaniu różnych kultur jest znajomość języków obcych.
2022-09-24, 06:40

Spacerkiem przez Strzelce Opolskie... [ZDJĘCIA]

Henryk Mielcarz przed bramą zamkową w Strzelcach Opolskich [fot. Barbara Tyslik]
Henryk Mielcarz przed bramą zamkową w Strzelcach Opolskich [fot. Barbara Tyslik]
Pragnąc zachęcić do aktywnego poznawania historii naszego regionu dziś o najstarszych strzeleckich zabytkach opowie Henryk Mielcarz, geograf, przewodnik terenowy po Opolszczyźnie, prezes Oddziału PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich.
2022-09-17, 06:40

Św. Roch - na szlaku drewnianego budownictwa sakralnego [ZDJĘCIA]

Zabytkowy kościół pw. św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim – na opolskim szlaku budownictwa sakralnego [fot. Barbara Tyslik]
Zabytkowy kościół pw. św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim – na opolskim szlaku budownictwa sakralnego [fot. Barbara Tyslik]
W ubiegłym tygodniu, promując dobrzeńskie imprezy organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego obiecaliśmy, że do Dobrzenia Wielkiego jeszcze wrócimy, zachęcając do odwiedzenia zabytkowego kościoła drewnianego pod wezwaniem św. Rocha.

Dziś, w magazynie Obieżyświat, m.in. o historii budowy kościoła, a także o jego patronie – świętym Rochu, opowie ksiądz Jan Polok, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim.
2022-09-10, 06:40

W Dobrzeniu Wielkim - o tradycji i historii [ZDJĘCIA]

Piotr Szafrański prezentuje wykonaną przez siebie pracę haftem dobrzeńskim [fot. Barbara Tyslik]
Piotr Szafrański prezentuje wykonaną przez siebie pracę haftem dobrzeńskim [fot. Barbara Tyslik]
Sporo imprez będzie się odbywało w ten weekend. A to za sprawą Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Np. w Dobrzeniu Wielkim m.in. warsztaty haftu dobrzeńskiego, podczas których będzie okazja nie tylko do poznania tradycji haftu, ale także wypróbowania swoich umiejętności w tworzeniu tych artystycznych dzieł.

W magazynie Obieżyświat więcej o hafcie dobrzeńskim dowiemy się od Piotra Szafrańskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

Natomiast w drugiej części magazynu, ksiądz Jan Polok, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, opowie o swojej pracy nad książką o ludziach, którzy wpisali się w historię Dobrzenia Wielkiego.
2022-09-03, 06:45

W krainie spiżowego strzelca [ZDJĘCIA]

Pomnik myśliwego – symbol Strzelec Opolskich [fot. Barbara Tyslik]
Pomnik myśliwego – symbol Strzelec Opolskich [fot. Barbara Tyslik]
Za sprawą radiowej wyobraźni w krainie spiżowego strzelca, czyli w Strzelcach Opolskich, będziemy zachęcać do poznania zabytków tego miasta. Tym bardziej, że dziś, o godzinie 10-tej, na Placu Myśliwca, obok fontanny koło ratusza i pomnika myśliwego – symbolu Strzelc Opolskich, spotykają się pasjonaci historii lokalnej z różnych stron województwa, na kolejnym miejskim spacerze organizowanym przez strzelecki oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej.

Natomiast nasz radiowy spacer rozpoczynamy od Placu Stefana Żeromskiego, który – jak podkreślają mieszkańcy – po rewitalizacji wypiękniał. M.in przez wgląd na szklane domy i …wierną rzekę, czyli dodatkowe elementy nawiązujące do patrona placu – Stefana Żeromskiego.

Roli radiowego przewodnika podjął się Henryk Mielcarz, geograf, przewodnik terenowy po Opolszczyźnie, prezes strzeleckiego oddziału PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej.
2022-08-27, 06:40

Nie tylko o Szybowicach... [ZDJĘCIA]

Plakat promujący spacery po Strzelcach Opolskich [fot. Henryk Czempiel]
Plakat promujący spacery po Strzelcach Opolskich [fot. Henryk Czempiel]
Franciszek Dendewicz, instruktor krajoznawstwa regionu, wiceprezes prudnickiego oddziału PTTK Sudety Wschodnie, szukających ciekawych szlaków w rejonie Gór Opawskich, tym razem zaprasza do…siebie, czyli do Szybowic, najdłuższej wsi na Śląsku Opolskim .
Lecz najpierw profesor Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, a także kierownik zespołu ds. bioróżnorodności roślin i grzybów w Uniwersytecie Opolskim, udzieli kilku rad zainteresowanym bioróżnorodnością roślin. To taki skromny radiowy wkład w trwające teraz obchody Roku Botaniki.
Ponadto Henryk Mielcarz, prezes Oddziału PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej opowie o miejskich spacerach organizowanych przez strzelecki oddział.
2022-08-20, 06:40

Weekend w Jakubowicach i Nowej Kuźni [ZDJĘCIA]

Dorota Szymłowska w Szkole Jeździeckiej „Jakubus” [fot. Barbara Tyslik]
Dorota Szymłowska w Szkole Jeździeckiej „Jakubus” [fot. Barbara Tyslik]
Dziś po raz kolejny odwołamy się do jakże aktualnej frazy 19.wiecznego polskiego poety i pedagoga, Stanisława Jachowicza „ cudze chwalicie, swego nie znacie”, zachęcając do odwiedzania miejsc niezbyt odległych

Tym razem z Janem Łukasiewiczem – w drugiej części magazynu - udamy się do Nowej Kuźni w gminie Prószków, gdzie znajduje się, w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Bory Niemodlińskie”, rezerwat przyrody Staw Nowokuźnicki, bo najpierw odwiedzimy Jakubowice, miejscowość w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.

O atrakcjach i walorach turystycznych tego miejsca opowie Olga Skolasińska, a Dorota Szymłowska, instruktor jazdy konnej – o działającej tam Szkole Jeździeckiej „Jakubus”. Natomiast Zbigniew Maliński, historyk, autor książki „Wilków. Zarys monografii gminy” o kilku ważnych wydarzeniach.
2022-08-13, 06:40

Skarby jemielnickiej świątyni [ZDJĘCIA]

W jemielnickiej świątyni [fot. Barbara Tyslik]
W jemielnickiej świątyni [fot. Barbara Tyslik]
Radiowych obieżyświatów odwiedzających najodleglejsze zakątki świata, którzy nie mieli okazji być w jemielnickim kościele, będącym perłą zespołu klasztorno – kościelnego na turystycznym Szlaku Cysterskim, za sprawą magii – tam właśnie zapraszamy.


Po zabytkowym jemielnickim kościele oprowadzi i jego historię opowie, kustosz diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ksiądz Henryk Pichen, dziekan dekanatu Strzelce Opolskie.
2022-08-06, 06:40

Na turystycznym Szlaku Cysterskim, w Jemielnicy [ZDJĘCIA]

W Jemielnicy, na turystycznym Szlaku Cysterskim [fot. Barbara Tyslik]
W Jemielnicy, na turystycznym Szlaku Cysterskim [fot. Barbara Tyslik]
Dziś odwiedzimy urokliwą miejscowość przy drodze wojewódzkiej nr 426, położoną we wschodniej części województwa opolskiego, w powiecie strzeleckim. Słynącą przede wszystkim z pocysterskiego zespołu klasztorno – kościelnego. To Jemielnica.

O historii tej miejscowości i jej mieszkańcach opowie przewodnik terenowy po województwie opolskim, pasjonat historii lokalnej, autor wielu publikacji, m.in. „Jemielnica. Dzieje wsi i parafii”, a także prowadzący w Jemielnicy punkt informacji turystycznej, Piotr Michalik.
2022-07-30, 06:40

Podróż nie tylko do Hiszpanii [ZDJĘCIA]

Estación de Atocha – największy dworzec kolejowy w Madrycie [fot. Karolina Kubaszczyk]
Estación de Atocha – największy dworzec kolejowy w Madrycie [fot. Karolina Kubaszczyk]
Dzisiejsze wydanie magazynu Obieżyświat rozpoczniemy od relacji z Hiszpanii, bo tam właśnie przez pół roku przebywała, w ramach programu Erasmus +, Karolina Kubaszczyk, obecnie już absolwentka studiów licencjackich filologii romańskiej od podstaw w Uniwersytecie Opolskim.
Natomiast w drugiej części magazynu, Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody PTTK, podpowie gdzie – niedaleko Opola – można podglądać żurawie.
1234567

Zobacz także

2022-10-01, godz. 06:40 O mniej znanych urokach Paryża i Wiednia [ZDJĘCIA] Skoro w czasie wakacji promowaliśmy hasło "bądź turystą we własnym regionie", dziś – dla odmiany – odwiedzimy odleglejsze miejsca: Paryż i Wiedeń… » więcej 2022-09-24, godz. 06:40 Spacerkiem przez Strzelce Opolskie... [ZDJĘCIA] Pragnąc zachęcić do aktywnego poznawania historii naszego regionu dziś o najstarszych strzeleckich zabytkach opowie Henryk Mielcarz, geograf, przewodnik terenowy… » więcej 2022-09-17, godz. 06:40 Św. Roch - na szlaku drewnianego budownictwa sakralnego [ZDJĘCIA] W ubiegłym tygodniu, promując dobrzeńskie imprezy organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego obiecaliśmy, że do Dobrzenia Wielkiego jeszcze… » więcej 2022-09-10, godz. 06:40 W Dobrzeniu Wielkim - o tradycji i historii [ZDJĘCIA] Sporo imprez będzie się odbywało w ten weekend. A to za sprawą Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Np. w Dobrzeniu Wielkim m.in. warsztaty haftu… » więcej 2022-09-03, godz. 06:45 W krainie spiżowego strzelca [ZDJĘCIA] Za sprawą radiowej wyobraźni w krainie spiżowego strzelca, czyli w Strzelcach Opolskich, będziemy zachęcać do poznania zabytków tego miasta. Tym bardziej… » więcej 2022-08-27, godz. 06:40 Nie tylko o Szybowicach... [ZDJĘCIA] Franciszek Dendewicz, instruktor krajoznawstwa regionu, wiceprezes prudnickiego oddziału PTTK Sudety Wschodnie, szukających ciekawych szlaków w rejonie Gór… » więcej 2022-08-20, godz. 06:40 Weekend w Jakubowicach i Nowej Kuźni [ZDJĘCIA] Dziś po raz kolejny odwołamy się do jakże aktualnej frazy 19.wiecznego polskiego poety i pedagoga, Stanisława Jachowicza „ cudze chwalicie, swego nie znacie”… » więcej 2022-08-13, godz. 06:40 Skarby jemielnickiej świątyni [ZDJĘCIA] Radiowych obieżyświatów odwiedzających najodleglejsze zakątki świata, którzy nie mieli okazji być w jemielnickim kościele, będącym perłą zespołu… » więcej 2022-08-06, godz. 06:40 Na turystycznym Szlaku Cysterskim, w Jemielnicy [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy urokliwą miejscowość przy drodze wojewódzkiej nr 426, położoną we wschodniej części województwa opolskiego, w powiecie strzeleckim… » więcej 2022-07-30, godz. 06:40 Podróż nie tylko do Hiszpanii [ZDJĘCIA] Dzisiejsze wydanie magazynu Obieżyświat rozpoczniemy od relacji z Hiszpanii, bo tam właśnie przez pół roku przebywała, w ramach programu Erasmus +, Karolina… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »