Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2023-12-02, 07:30

Wśród czarnocińskich buczyn... [ZDJĘCIA}

Czrnocińskie buczyny [fot. Beata Wielgosik]
Czrnocińskie buczyny [fot. Beata Wielgosik]
Nie zważając, że w tym roku nieco wcześniej jesień zderza się z zimą, w magazynie Obieżyświat będzie kolorowo; ostatnie uroki jesieni wyczaruje swoją barwną opowieścią Beata Wielgosik, główna specjalistka do spraw ochrony przyrody w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych, kierująca Parkiem Krajobrazowym „Góra Świętej Anny”. Będzie to – zapowiadana w ubiegłym tygodniu - druga część przyrodniczo – historycznego spaceru wśród czarnocińskich buczyn.
Ponadto zaprosimy do brzeskiej Kafejki pod Globusem na środowe spotkanie (6 grudnia o godz. 18-tej) z Mirosławem Czoppą, który opowie o perłach Ziemi Lubelskiej oraz do filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie ( 8 grudnia godz. 18- ta) z Jędrzejem Józefowiczem, dziennikarzem i podróżnikiem, autorem książki „Dziennik wędrowca, czyli jak dotarłem pieszo do Rzymu”. Tym razem Jędrzej Józefowicz opisze swoją polarną wyprawę na Grenlandię.
2023-11-25, 07:30

Pieszo wokół Czarnocina [ZDJĘCIA]

Beata Wielgosik przy tablicy przystankowej na ścieżce przyrodniczej „Czarnocińskie Buczyny” [fot. Barbara Tyslik]
Beata Wielgosik przy tablicy przystankowej na ścieżce przyrodniczej „Czarnocińskie Buczyny” [fot. Barbara Tyslik]
W oczekiwaniu na sprzyjającą pogodę umożliwiającą piesze wędrówki, wspólnie z Beatą Wielgosik, główną specjalistką do spraw ochrony przyrody w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych, zapraszamy na przyrodniczo – historyczny spacer w Parku Krajobrazowym „Góra Świętej Anny”.
2023-11-18, 07:30

Magiczna Suwalszczyzna... [ZDJĘCIA]

Wigierski Park Narodowy [fot. Jan Janota]
Wigierski Park Narodowy [fot. Jan Janota]
W radiową podróż bez biletu dziś podążymy na północno – wschodnie krańce Polski, bo odwiedzimy najdalej położony na północy magiczny zakątek, zwany – ze względu na rekordowe mrozy występujące w tym regionie – biegunem zimna.
To Suwalszczyzna, którą w czasie tegorocznych wakacji odwiedził Jan Janota, instruktor krajoznawstwa Polski, a także m.in. pomysłodawca i organizator brzeskich biesiad turystycznych w „Kafejce pod globusem”, która już wznowiła swoją działalność. Kolejne spotkanie odbędzie się 22 listopada o godz. 18-tej, w kawiarni „ Ambrozja.” Tym razem na beskidzkie szlaki zaprosi Andrzej Seńczuk.
Natomiast w Opolu – 22 listopada wyczekiwana inauguracja Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. O godz. 18-tej w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, Krystyna Waindzoch zaprosi na rajską wyspę Saint Lucia, natomiast o 19-tej – w podróż po Zimbabwe i Mozambiku udamy się z prof. Januszem Słodczykiem, a o 20-tej, z Przemysławem Supernakiem będziemy w Maroku, na festiwalu saharyjskich nomadów. Zatem, 22 listopada na pasjonatów dalekich podróży w Opolu, a w Brzegu – tych bliskich, czekają wspaniałe spotkania.
2023-11-04, 07:30

Grand Zimbabwe - ślady tajemniczej cywilizacji [ZDJĘCIA]

Tradycyjne instrumenty i taniec ludu Shona, których przodkowie zbudowali Wielkie Zimbabwe [fot. Janusz Słodczyk]
Tradycyjne instrumenty i taniec ludu Shona, których przodkowie zbudowali Wielkie Zimbabwe [fot. Janusz Słodczyk]
Informacjami o ciekawych spotkaniach podróżniczych rozpoczynamy dzisiejszy magazyn. Najpierw o propozycjach brzeskiej „Kafejki pod globusem”: 8 listopada o godz. 18-tej w kawiarni Ambrozja na ulicy Długiej , brzeską biesiadę turystyczną zainauguruje Jan Janota, który będzie zachęcał m.in. do wojaży po Opolszczyźnie. Natomiast 15 listopada, Maria i Jan Lewoszowie zaproszą w podróż do Toskanii, by opowiedzieć m.in. o etruskich zabytkach. Będzie to zatem fascynująca podróż w bardzo odległą przeszłość.

Z kolei w Opolu, od 22 do 25 listopada, w ramach IX Opolskiego Festiwalu Podróżniczego, będziemy mogli uczestniczyć w bardzo ciekawych spotkaniach. Np. 22 listopada o godz. 19-tej, w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, prof. Janusz Słodczyk opowie o swojej niezwykłej wakacyjnej podróży do Zimbabwe i Mozambiku.
2023-10-28, 07:30

W Zimbabwe – widok na świat [ZDJĘCIA]

Janusz Słodczyk przy Wodospadach Wiktorii [fot. arch. prywatne J. Słodczyka]
Janusz Słodczyk przy Wodospadach Wiktorii [fot. arch. prywatne J. Słodczyka]
Spragnionych dalekich wojaży i słońca również, pragniemy dziś uradować wizytą m.in. w jednym z najbardziej widowiskowym miejscu na świecie, zaliczanym do siedmiu naturalnych cudów świata. To Wodospady Wiktorii, leżące po środku rzeki Zambezi, kierującej swoje wody do Oceanu Indyjskiego.

W magazynie Obieżyświat relacja prof. Janusza Słodczyka, dyrektora Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej w Uniwersytecie Opolskim, którego wielu z nas nie tylko podziwia, ale też i trochę mu zazdrości możliwości bycia w różnych zakątkach świata…
2023-10-21, 07:30

Z Trampem na bieszczadzkich szlakach... [ZDJĘCIA]

Schron Turystyczny „Chatka Puchatka 2” na Połoninie Wetlińskiej [fot. Helena Kubiczek]
Schron Turystyczny „Chatka Puchatka 2” na Połoninie Wetlińskiej [fot. Helena Kubiczek]
W ubiegłym tygodniu Andrzej Kubiczek, prezes koła Tramp, działającego w Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego oraz Helena Kubiczek, pełniąca w tym kole funkcję sekretarza obiecali, że z ochotą wyruszą ze słuchaczami magazynu Obieżyświat na bieszczadzkie szlaki turystyczne.
Tym bardziej, że jest to ich - a także członków koła Tramp – ulubiona kraina.

Zatem dziś w Bieszczadach będziemy.
2023-10-14, 07:30

Tramp od kuchni [ ZDJĘCIA]

Członkowie koła TRAMP na Masywie Babiej Góry [fot. Helena Kubiczek]
Członkowie koła TRAMP na Masywie Babiej Góry [fot. Helena Kubiczek]
W dzisiejszym wydaniu magazynu Obieżyświat, zatytułowanym „Tramp od kuchni”, o gotowaniu – nawet posiłków turystycznych – mowy nie będzie, lecz o pracy zarządu koła Tramp, działającego w Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego. Zachęcając przy okazji – taką mamy nadzieję – szukających bratnich dusz do wspólnego wędrowania, by dołączyli do grona członków koła Tramp. Tym bardziej, że jest ono zaliczane do jednych z najbardziej aktywnie działających.
W magazynie Obieżyświat, Andrzej Kubiczek, prezes tego koła, oraz Helena Kubiczek, pełniąca funkcję sekretarza, opowiedzą nie tylko o statutowych przywilejach, ale i o wspaniałych wyprawach, których w tym roku było bez liku.
2023-10-07, 07:30

Na Szlaku Piastowskim - w Kaliszu [ZDJĘCIA]

W Kaliszu - ławeczka podróżnika i odkrywcy Kamerunu, Stefana Szolc – Rogozińskiego [fot. Jan Janota]
W Kaliszu - ławeczka podróżnika i odkrywcy Kamerunu, Stefana Szolc – Rogozińskiego [fot. Jan Janota]
Pomysłodawca i organizator biesiad turystycznych w brzeskiej Kafejce pod Globusem, Jan Janota, który został uhonorowany przez Zarząd Główny PTTK elitarnym tytułem instruktora krajoznawcy Polski, dziś będzie zachęcał do odwiedzenia miasta położonego w środkowo – zachodniej Polsce, szczycącego się posiadaniem najstarszej metryki pisanej wśród polskich miast, czyli do Kalisza.
2023-09-30, 07:30

W Muzeum Wsi Opolskiej - Targi Miodów i Rzemiosła [ZDJĘCIA]

W Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
W Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Jutro (01.10), najsłodszym miejscem w naszym regionie będzie…Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie – za sprawą cyklicznej imprezy plenerowej, wyczekiwanej przez smakoszy miodu – odbędą się Targi Miodów i Rzemiosła. Ponadto będziemy mogli zasmakować również w innych śląskich przysmakach prezentowanych na stoiskach z wyrobami kulinarnymi, a także – jak na takich imprezach w opolskim skansenie bywa – spotkać się i porozmawiać z twórcami ludowymi i pospacerować po tym urokliwym miejscu, zaglądając do zabytkowych obiektów, które po 20 października nie będą dostępne dla turystów. Dlaczego?

W magazynie Obieżyświat wyjaśni etnograf z bierkowickiego skansenu, Bogdan Jasiński. Ponadto – za sprawą naszej wyobraźni – „wejdziemy” do chałupy rybaka, gdzie m.in. znajduje się wystawa sprzętu i narzędzi, o których nam opowie opiekun zagrody rybackiej, Adam Malczewski. A potem wstąpimy jeszcze do wiejskiego sklepu i zagościmy w karczmie by posłuchać opowieści opiekunki tych ekspozycji, Natalii Łozińskiej.
2023-09-23, 07:30

W Muzeum Wsi Opolskiej - o twórcach ludowych [ZDJĘCIA]

Gertruda i Norbert Klemanowie , twórcy ludowi z Opola [fot. Barbara Tyslik]
Gertruda i Norbert Klemanowie , twórcy ludowi z Opola [fot. Barbara Tyslik]
W ramach odbywających się we wrześniu Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku inspirowały do utrwalania pamięci o niematerialnym dziedzictwie kulturowym, mogliśmy uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. M.in. w Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie – w ubiegłym tygodniu – odbył się wernisaż wystawy „Wielkanocne procesje konne na Górnym Śląsku”, a wcześniej – 9 września – z okazji 50 – lecia Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, udostępniona została bardzo ciekawa ekspozycja ukazująca dorobek opolskich artystów ludowych.

W magazynie Obieżyświat o fenomenie twórczości ludowej powie Bogdan Jasiński, etnograf w Muzeum Wsi Opolskiej oraz Halina Jakubowska, twórczyni ludowa z Tułowic, laureatka wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich.
1234567

Zobacz także

2023-12-02, godz. 07:30 Wśród czarnocińskich buczyn... [ZDJĘCIA} Nie zważając, że w tym roku nieco wcześniej jesień zderza się z zimą, w magazynie Obieżyświat będzie kolorowo; ostatnie uroki jesieni wyczaruje swoją… » więcej 2023-11-25, godz. 07:30 Pieszo wokół Czarnocina [ZDJĘCIA] W oczekiwaniu na sprzyjającą pogodę umożliwiającą piesze wędrówki, wspólnie z Beatą Wielgosik, główną specjalistką do spraw ochrony przyrody w Zespole… » więcej 2023-11-18, godz. 07:30 Magiczna Suwalszczyzna... [ZDJĘCIA] W radiową podróż bez biletu dziś podążymy na północno – wschodnie krańce Polski, bo odwiedzimy najdalej położony na północy magiczny zakątek, zwany… » więcej 2023-11-04, godz. 07:30 Grand Zimbabwe - ślady tajemniczej cywilizacji [ZDJĘCIA] Informacjami o ciekawych spotkaniach podróżniczych rozpoczynamy dzisiejszy magazyn. Najpierw o propozycjach brzeskiej „Kafejki pod globusem”: 8 listopada… » więcej 2023-10-28, godz. 07:30 W Zimbabwe – widok na świat [ZDJĘCIA] Spragnionych dalekich wojaży i słońca również, pragniemy dziś uradować wizytą m.in. w jednym z najbardziej widowiskowym miejscu na świecie, zaliczanym… » więcej 2023-10-21, godz. 07:30 Z Trampem na bieszczadzkich szlakach... [ZDJĘCIA] W ubiegłym tygodniu Andrzej Kubiczek, prezes koła Tramp, działającego w Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego oraz Helena Kubiczek, pełniąca w tym… » więcej 2023-10-14, godz. 07:30 Tramp od kuchni [ ZDJĘCIA] W dzisiejszym wydaniu magazynu Obieżyświat, zatytułowanym „Tramp od kuchni”, o gotowaniu – nawet posiłków turystycznych – mowy nie będzie, lecz o… » więcej 2023-10-07, godz. 07:30 Na Szlaku Piastowskim - w Kaliszu [ZDJĘCIA] Pomysłodawca i organizator biesiad turystycznych w brzeskiej Kafejce pod Globusem, Jan Janota, który został uhonorowany przez Zarząd Główny PTTK elitarnym… » więcej 2023-09-30, godz. 07:30 W Muzeum Wsi Opolskiej - Targi Miodów i Rzemiosła [ZDJĘCIA] Jutro (01.10), najsłodszym miejscem w naszym regionie będzie…Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie – za sprawą cyklicznej imprezy plenerowej, wyczekiwanej przez smakoszy… » więcej 2023-09-23, godz. 07:30 W Muzeum Wsi Opolskiej - o twórcach ludowych [ZDJĘCIA] W ramach odbywających się we wrześniu Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku inspirowały do utrwalania pamięci o niematerialnym dziedzictwie kulturowym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »