Radio Opole » Magazyn ekonomiczny. Popołudniówka Radia Opole

Posłuchaj magazynów

2023-03-23, 10:57

Tomasz Hanzel o konferencji „Akademia Biznesu OCRG”

Tomasz Hanzel [fot. Barbara Więcek]
Tomasz Hanzel [fot. Barbara Więcek]
Gościem programu był Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Rozmawialiśmy o konferencji „Akademia Biznesu OCRG” – sukcesja firmy, jak ułatwić następcom kontynuowanie działalności. To spotkanie adresowane do właścicieli firm rodzinnych z terenu naszego województwa. Czy dużo jest takich firm? Jak funkcjonują w trudnej rzeczywistości? Odpowiedź w części ekonomicznej "Popołudniówki".
2023-03-22, 13:37

Sebastian Szczurek o obowiązku zgłaszania umów o dzieło

Sebastian Szczurek [fot. Julia Dołhasz]
Sebastian Szczurek [fot. Julia Dołhasz]
W programie rozmawialiśmy o obowiązku zgłaszania umów o dzieło, który obowiązuje już dwa lata. Kto musi zgłaszać takie umowy? Czy wiąże się to z dodatkowymi opłatami? Na te i inne pytania odpowiedział mój gość - Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego.
2023-03-21, 14:25

Jak dbać o nieruchomość, by utrzymać ją w dobrym stanie przez długie lata?

Nieruchomość w trakcie remontu [fot. UM w Białej]
Nieruchomość w trakcie remontu [fot. UM w Białej]
Tym razem gościem był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Rozmawialiśmy o tym, jakich materiałów używać, by dom był odporny na warunki atmosferyczne jak ulewa czy silny wiatr. Zapytaliśmy też o to, jak dbać o nieruchomość, by utrzymać ją w dobrym stanie przez długie lata.
2023-03-16, 14:20

Rafał Parvi o prognozowanym spadku inflacji

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Kolejne miesiące przyniosą gwałtowny spadek inflacji, spowolni jednak głównie wzrost cen żywności i energii - wskazali w dzisiejszym komentarzu do danych GUS analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Inflacja bazowa na koniec roku będzie oscylować w okolicach 8 proc. - dodali. Co jeszcze wydarzyło się w świecie ekonomii w ciągu ostatniego tygodnia? O komentarz poprosiliśmy naszego gościa dr. Rafała Parviego z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
2023-03-15, 12:45

Dorota Merska o nowym kalkulatorze emerytalnym

ZUS w Opolu [fot. Maciej Marciński]
ZUS w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Planujesz przejść na emeryturę a nie wiesz kiedy będzie dla Ciebie najkorzystniejszy moment? ZUS ułatwi przyszłym emerytom podjąć świadomą decyzję. Od marca tego roku można samodzielnie wyliczyć przyszłe świadczenie. Gościem programu była koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji, Dorota Merska, która opowiedziała jak działa nowy kalkulator emerytalny na PUE.
2023-03-14, 11:22

Aleksandra Szubryt o przyszłości start-upów

Aleksandra Szubryt [fot. Paula Hołubowicz]
Aleksandra Szubryt [fot. Paula Hołubowicz]
Jakie technologie mogą liczyć na sukces? Jak pomaga się młodym rozwijać biznes? O tym rozmawialiśmy z Aleksandrą Szubryt, kierowniczką Inkubatora Przedsiębiorczości w Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.
2023-03-12, 13:45

Antoni Kolek o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK)

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
PPK stały się benefitem dla dobrze zarabiających pracowników - mówi dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Jak podkreśla, potrzebne jest przemyślenie na nowo konstrukcji tego programu i zmiany, które podniosą poziom partycypacji osób, które w przyszłości będą miały bardzo niskie świadczenia. Ten temat przedstawiliśmy w części ekonomicznej "Popołudniówki".
2023-03-10, 12:21

Z Piotrem Malinowskim o najnowszych zmianach w kodeksie pracy

Piotr Malinowski [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Malinowski [fot. Paula Hołubowicz]
Tematem przewodnim programu były zmiany w kodeksie pracy. W środę (8.03) Senat wprowadził poprawki do noweli, która ma na celu wdrożenie unijnych dyrektyw w sprawie tzw. work-life balance. Nowelizacja wprowadza m.in. prawo do urlopu z powodu siły wyższej oraz prawo do urlopu opiekuńczego. Senatorowie wprowadzili do ustawy 45 poprawek. Naszym gościem był doradca z zakresu prawa pracy - Piotr Malinowski, którego zapytaliśmy również o to, w jaki sposób (w myśl przepisów) można realizować w firmach pracę zdalną?
2023-03-09, 10:45

Rafał Parvi o dużych zobowiązaniach firm wobec ZUSu

ZUS w Opolu [fot. Maciej Marciński]
ZUS w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Po 16. (w części ekonomicznej "Popołudniówki") gościem będzie dr Rafał Parvi z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. Podsumujemy to, co wydarzyło się w minionym tygodniu w świecie ekonomii. Porozmawiamy o tym, dlaczego Polacy nie garną się do zakładania nowych firm i jak wielkim obciążeniem dla firm stają się zobowiązania wobec ZUS. Z danych wynika, że Już ponad 630 tys. płatników ma kłopot z opłacaniem składek.
123456

Zobacz także

2023-03-23, godz. 10:57 Tomasz Hanzel o konferencji „Akademia Biznesu OCRG” Gościem programu był Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Rozmawialiśmy o konferencji „Akademia Biznesu OCRG” – sukcesja firmy… » więcej 2023-03-22, godz. 13:37 Sebastian Szczurek o obowiązku zgłaszania umów o dzieło W programie rozmawialiśmy o obowiązku zgłaszania umów o dzieło, który obowiązuje już dwa lata. Kto musi zgłaszać takie umowy? Czy wiąże się to z dodatkowymi… » więcej 2023-03-21, godz. 14:25 Jak dbać o nieruchomość, by utrzymać ją w dobrym stanie przez długie lata? Tym razem gościem był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Rozmawialiśmy o tym… » więcej 2023-03-16, godz. 18:31 Ile kosztuje posiadanie motocykla? O tym Arkadiusz Szymański z firmy HUSATOR Gościem programu był Arkadiusz Szymański z firmy HUSATOR, z którym rozmawialiśmy ile kosztuje bycie motocyklistą, jakie finanse należy ponieść, aby nim… » więcej 2023-03-16, godz. 14:20 Rafał Parvi o prognozowanym spadku inflacji Kolejne miesiące przyniosą gwałtowny spadek inflacji, spowolni jednak głównie wzrost cen żywności i energii - wskazali w dzisiejszym komentarzu do danych… » więcej 2023-03-15, godz. 12:45 Dorota Merska o nowym kalkulatorze emerytalnym Planujesz przejść na emeryturę a nie wiesz kiedy będzie dla Ciebie najkorzystniejszy moment? ZUS ułatwi przyszłym emerytom podjąć świadomą decyzję… » więcej 2023-03-14, godz. 11:22 Aleksandra Szubryt o przyszłości start-upów Jakie technologie mogą liczyć na sukces? Jak pomaga się młodym rozwijać biznes? O tym rozmawialiśmy z Aleksandrą Szubryt, kierowniczką Inkubatora Przedsiębiorczości… » więcej 2023-03-12, godz. 13:45 Antoni Kolek o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) PPK stały się benefitem dla dobrze zarabiających pracowników - mówi dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Jak podkreśla, potrzebne jest przemyślenie… » więcej 2023-03-10, godz. 12:21 Z Piotrem Malinowskim o najnowszych zmianach w kodeksie pracy Tematem przewodnim programu były zmiany w kodeksie pracy. W środę (8.03) Senat wprowadził poprawki do noweli, która ma na celu wdrożenie unijnych dyrektyw… » więcej 2023-03-09, godz. 10:45 Rafał Parvi o dużych zobowiązaniach firm wobec ZUSu Po 16. (w części ekonomicznej "Popołudniówki") gościem będzie dr Rafał Parvi z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. Podsumujemy to, co wydarzyło się w minionym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »