Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-16, 15:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Nie wypalaj traw! Akcja ARiMR-u, policji i straży pożarnej. "Takie podpalanie to katastrofa ekologiczna"

Pożar lasu [fot. Mario]
Pożar lasu [fot. Mario]
Akcja "Nie wypalaj traw!" [fot. www.arimr.gov.pl]
Akcja "Nie wypalaj traw!" [fot. www.arimr.gov.pl]
Pożary traw wypalanie, straż pożarna, strażacy © (fot. OSP Pakosławice)
Pożary traw wypalanie, straż pożarna, strażacy © (fot. OSP Pakosławice)
Jak zwykle o tej porze roku rośnie zagrożenie związane z wypalaniem traw. W związku z tym opolski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa razem z policją oraz strażą pożarną rozpoczęli akcję "Nie wypalaj traw!". Warto po raz kolejny przypomnieć, że ten proceder jest nielegalny.
- Takie podpalanie to katastrofa ekologiczna. Jest to zaburzenie całego ekosystemu. Odbudowa takiej ziemi trwa kilkanaście lat, dlatego takie osoby, które dopuszczą się wypalania będziemy karać - mówi Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Dodatkowo, informujemy, że agencja może w sposób częściowy, bądź całościowy odstąpić, ograniczyć dopłaty bezpośrednie gospodarzowi, który wypala trawy. Tak więc, nie jest to korzystne.

Wypalanie traw jest szczególnie niebezpieczne dla zwierząt, ale także dla ludzi. Pożar może się rozprzestrzenić. Dodatkowo powstałe zadymienie stwarza zagrożenie dla kierowców. Jak informuje policja każde takie wykroczenie jest karane.

- Sprawcy mogą podlegać karze aresztu lub grzywny. Jeżeli chodzi o karę grzywny to wynosi ona nawet 5 tysięcy złotych. Natomiast w przypadku zdarzeń o cięższym gatunku, mam na myśli tutaj, że wypalanie traw spowodowało pożar zagrażający życiu i zdrowiu większej ilości osób, to zagrożenie jest tutaj dużo wyższe. Taki sprawca może podlegać karze pozbawienia wolności nawet do 12 lat - dodaje inspektor Adam Tychowicz, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.

Jeśli chodzi o statystyki, to w bieżącym roku straż pożarna odnotowała już takich interwencji 44, a policja obecnie prowadzi jedno postępowanie.
Wojciech Komarzyński
insp. Adam Tychowicz

Wiadomości z regionu

2021-09-23, godz. 07:30 Kierowcy ciężarówek mają ostatnie dni, żeby przestawić się na e-TOLL. Nowy system wejdzie w życie na opolskim odcinku… Coraz mniej czasu do wyłączenia systemu viaTOLL. Od początku października za przejazd ciężarówek na drogach płatnych będzie można rozliczać się wyłącznie… » więcej 2021-09-23, godz. 06:00 Opole: mieszkańcy mogą zadecydować, co będzie zrobione w mieście. Rusza głosowanie w VIII edycji Budżetu Obywat… O północy (z środy na czwartek 23/24.09) ruszyło głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Oddać swój głos może każdy, kto mieszka w stolicy… » więcej 2021-09-22, godz. 21:15 Raport dnia. Ponad 100 uczniów z Opola trafiło na kwarantannę. W całej Polsce zaraziło się blisko 900 osób, jest… 12 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (22.09) o 882 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-09-22, godz. 21:00 Walce: urzędnicy i mieszkańcy wspólnie chcą stworzyć strategię rozwoju gminy Gdzie mają być tereny inwestycyjne? Czy trzeba budować nowe przedszkole, a może bardziej potrzebny jest ośrodek rehabilitacji albo świetlica wiejska? Odpowiedzi… » więcej 2021-09-22, godz. 19:30 5 lat pozbawienia wolności za dotkliwe pobicie w Kluczborku. Sprawca ma zapłacić 25 tysięcy złotych zadośćuczyn… Na pięć lat pozbawienia wolności skazał dziś (22.09) Sąd Okręgowy w Opolu Dariusza L. za pobicie i ciężkie uszkodzenie ciała Krzysztofa K. w Kluczbo… » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Kolejny odcinek DW 494 w kierunku Częstochowy doczekał się remontu. Chodzi o kilometr w Borkach Małych Mniej niż 70 dni ma firma Remost z Olesna na przebudowę kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 494 w Borkach Małych. » więcej 2021-09-22, godz. 18:30 Szpachelki i pędzle poszły w ruch. W Opolu przy kościele "na górce" powstaje fresk Na ścianie wzdłuż pasażu przy kościele 'na górce' w Opolu powstaje fresk tworzony klasyczną techniką z czasów Michała Anioła. Wszystko za sprawą międzynarodowego… » więcej 2021-09-22, godz. 18:00 Ruchliwe skrzyżowanie przy hali sportowej w Zawadzkiem zostanie doświetlone. Ma to poprawić bezpieczeństwo Jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań na drodze wojewódzkiej 901 w Zawadzkiem niedługo będzie doświetlone. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo przede wszystkich… » więcej 2021-09-22, godz. 17:00 Czy mieszkaniec Pawłowiczek groził śmiercią ukraińskiemu małżeństwu? Poszło o mycie schodów, w sądzie ruszył… W opolskim sądzie okręgowym ruszył proces Zbigniewa B. oskarżonego o kierowanie gróźb wobec obywateli Ukrainy. Mężczyzna zamieszkały w Pawłowiczkach… » więcej 2021-09-22, godz. 15:50 Urząd w Strzeleczkach w remoncie Z prawie dwuletnim opóźnieniem rozpoczął się ostatni etap remontu urzędu gminy w Strzeleczkach. Inwestycja była planowana na początek roku 2020, ale pandemia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »