Niedzielna Loża Radiowa (22.12) o azylu dla Marcina Romanowskiego i proceduralnym zagrożeniu dla wyborów prezydenckich
Poseł Romanowski, już będąc za granica poskarżył się, że nie może w Polsce liczyć na uczciwy proces, więc poprosił o azyl. Premier Węgier Wiktor Orban zapowiedział, że przypadek Romanowskiego " nie będzie zapewne ostatni".
Decyzja Romanowskiego i Węgrów spotkała się ze zdecydowana krytyką rządu i partii koalicyjnych.
Premier Donald Tusk stwierdził, że ucieczka Romanowskiego pokazuje, jak państwo było korumpowane w ostatnich latach. "Nie ma w tym przypadku, że ci, którzy kradli, ci skorumpowani, szukają schronienia w państwach rządzonych przez polityków, którzy są podobni do nich samych" - powiedział.
Poseł PiS Marcin Romanowski jest podejrzanym w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura Krajowa zarzuca mu, że będąc w latach 2019-2023 wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości - popełnił 11 przestępstw. Chodzi m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu.
Jakie były powody decyzji Romanowskiego, o czym ona świadczy i jakie jego ucieczka będzie miała konsekwencje?
Drugim z tematów Niedzielnej Loży Radiowej była decyzja Państwowej Komisji Wyborczej, która większością 5 do 4 przegłosowała bezterminowe odroczenie decyzji w sprawie subwencji dla PiS. PKW ogłosiła, że poczeka z decyzją do czasu rozwiązania zamieszania w Sądzie najwyższym, a konkretniej w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która nakazała PKW wypłacić PiS subwencję, mimo zastrzeżeń do wydatków kampanijnych. Status Izby jest kwestionowany m.in. przez obecny rząd i część członków PKW. Ta sama izba ma ważną rolę do odegrania w wyborach prezydenckich. Czy więc będzie miał kto potwierdzić wybór nowego prezydenta?
Udział w programie wzięli:
Robert Węgrzyn - Koalicja Obywatelska
Fabian Pszon - Prawo i Sprawiedliwość
Ryszard Skawiński - Konfederacja
Paweł Wantuch - Polska 2050
Jerzy Przystajko - Partia Razem
Program prowadził Ireneusz Prochera