Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-25, 12:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Pełnimy obserwacje przez 7 dni w tygodniu". Rozpoczęły się dyżury na wieżach obserwacyjnych w lasach

Archiwum: Stanisław Szydło w dostrzegalni pożarowej Nadleśnictwa Strzelce Opolskie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Archiwum: Stanisław Szydło w dostrzegalni pożarowej Nadleśnictwa Strzelce Opolskie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Opolskie lasy [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie lasy [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie lasy [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie lasy [fot.M.Matuszkiewicz]
Pożar lasu [fot. Mario]
Pożar lasu [fot. Mario]
Opolscy strażnicy leśni powrócili na wieże obserwacyjne. Takie stałe dyżury zostały wznowione w całym kraju. Wszystko po to, aby zapobiegać pożarom w lasach, do których często dochodzi w okresie wiosennym - przyczyną jest wypalanie traw. Jak przekonują leśnicy, dzięki obserwatorom na wieżach 90 procent pożarów lasów udaje się zagasić w zarodku.
- W momencie, kiedy leśnik na wieży zauważy pożar, to natychmiast na wskazane miejsce wysyłana jest straż pożarna i śmigłowiec gaśniczy - mówi Jacek Boczar, leśniczy z Leśnictwa Walidrogi.

- Taki jak jest pod Opolem w Polskiej Nowej Wsi. Tam na co dzień stacjonują dwa samoloty, które zabezpieczają lasy całej Opolszczyzny przed pożarami. Każdego ranka dowiadujemy się, że wilgotność ściółki jest niska i jest już zagrożenie, to wtedy taki dyżur trwa do godzin wieczornych. Natomiast, kiedy danego dnia jest duża wilgotność, to dyżur jest odwoływany i pracownik nie musi pełnić obserwacji.

Przy dobrych warunkach pogodowych widoczność z takiej wieży to nawet 15 kilometrów.

Dodajmy, że na terenie Nadleśnictwa Opole są cztery takie wieże obserwacyjne.
Jacek Boczar

Wiadomości z regionu

2021-08-04, godz. 07:15 Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Nie tylko w lesie i przy drodze, także na opuszczonej posesji Są zostawiane w lesie, przy ruchliwych drogach czy na opuszczonej posesji. Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Zdaniem wolontariuszy Towarzystwa Opieki… » więcej 2021-08-04, godz. 07:00 Strzelce Opolskie: są pierwsze wyniki prac ekshumacyjnych - więźniów chowano nago, trumny wrzucano jak popadnie [Z… Po tygodniu od rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich odkryto kilkadziesiąt jam grobowych, pochodzących… » więcej 2021-08-03, godz. 21:00 Urząd marszałkowski przyznał kolejne dotacje na przedsięwzięcia kulturalne. Wsparcie dla 23 inicjatyw Festiwal Opolskie Lamy, konfrontacje literackie Syfon w Brzegu i rzeźbiarski plener artystyczny. Między innymi te inicjatywy kulturalne otrzymają dotacje w… » więcej 2021-08-03, godz. 20:00 Zdzieszowice: kilkanaście tysięcy gmina zapłaciła w tym roku za naprawę tego, co zniszczyli wandale Coraz większe problemy z wandalami ma gmina Zdzieszowice. Od początku roku na naprawianie strat wyrządzonych przez nieznanych sprawców samorząd wydał już… » więcej 2021-08-03, godz. 19:45 Raport dnia. 164 nowe infekcje w kraju, 4 na Opolszczyźnie. Czy nowy wariant Lambda jest znacznie odporniejszy na szc… 4 nowe zarażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (03.08) o 164 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-08-03, godz. 18:25 Wykopaliska archeologiczne w Nowej Cerekwi. Jest szansa na ciekawe znaleziska Ruszyły badania archeologiczne na stanowisku w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. Prace zlecił Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu po tym, jak stwierdzono… » więcej 2021-08-03, godz. 17:20 14 osób odpowie przed sądem za handel narkotykami. Proces nie ruszył, bo oskarżony... nie dostał urlopu W opolskim sądzie okręgowym miał ruszyć proces, w którym prokuratura oskarża 14 osób o popełnienie wielu przestępstw związanych z obrotem narkotykami… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Nocne wyścigi w Opolu gehenną dla mieszkańców ul. Plebiscytowej i Ozimskiej. ''Jesteśmy stałymi bywalcami z telefonami… Ryk silników i strzelające tłumiki - to dźwięki, z którymi w każdy weekend zmagają się mieszkańcy ul. Plebiscytowej i Ozimskiej w Opolu. Jak informują… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Brzeg: wyrobisko po byłej cegielni może stać się lokalną atrakcją. Miasto chce stworzyć tam lepsze warunki do w… Brzeg chce lepiej zagospodarować okolice stawu przy ulicy Kusocińskiego. Magistrat planuje wybudować tam ścieżkę dydaktyczną wraz z infrastrukturą przeznaczoną… » więcej 2021-08-03, godz. 15:30 Ruszyła akcja wyjazdowych szczepień w gminie Kluczbork. Można będzie przyjąć preparat w kilkunastu punktach Rozpoczęła się akcja szczepień wyjazdowych w sołectwach gminy Kluczbork. Od dzisiaj (03.08) do 17 sierpnia preparat przeciwko koronawirusowi będzie można… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »