Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-21, 08:00 Autor: Witold Wośtak

Pogoda sprzyja aktywności kleszczy. Warto pamiętać o kilku zasadach przed i podczas spaceru w lesie czy parku

Czy bać się kleszczy? Jak nie dać się boreliozie? Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie"! [fot. https://pixabay.com/pl]
Czy bać się kleszczy? Jak nie dać się boreliozie? Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie"! [fot. https://pixabay.com/pl]
Kleszcz [fot. Pixabay]
Kleszcz [fot. Pixabay]
Uwaga na kleszcze. Aktualnie pajęczaki są bardzo aktywne, bo w przyrodzie jest dużo wilgoci, a lada chwila temperatura w ciągu dnia będzie znacznie wyższa niż obecnie.
To daje im najlepsze warunki. Podczas wycieczki do lasu czy parku należy mieć nakrycie głowy, unikać zarośli, ale też założyć strój z długimi rękawami i nogawkami.

- Kleszcze nie wiszą wyłącznie na drzewach, bo wspinają się nawet na półtora metra - mówi dr inż. Krzysztof Reszko z Nadleśnictwa Kluczbork.

- Trzeba używać w miarę jasnych ubrań i wtedy będzie widać jego obecność, więc można swobodnie ściągnąć go. Gdy wrócimy do domu, musimy z kolei uważnie przyjrzeć się swojemu ciału. Chodzi zwłaszcza o newralgiczne miejsca typu zgięcia łokcia czy kolana. Kleszcze tam umiejscawiają się, bo lubią ciepłe miejsca z cieńszą skórą.

Najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Krzysztof Reszko przypomina, że jednym z jej objawów może być rumień.

- Nie zawsze to występuje, ale rumień jest jedynym swoistym objawem. Po infekcji przychodzą natomiast objawy nieoczywiste i wtedy trudno jest jednoznacznie stwierdzić przyczynę. Pojawiają się zawroty głowy, zmęczenie, ogólna niedyspozycja, a dopiero później przeradza się to w bóle kręgosłupa czy stawów, zwłaszcza kolanowych. Po powrocie z lasu musimy obserwować cale ciało i monitorować, czy coś zmienia się.

Trzeba pamiętać, że kleszcze są również niebezpieczne dla naszych zwierząt domowych.
Krzysztof Reszko 1
Krzysztof Reszko 2

Wiadomości z regionu

2021-08-04, godz. 20:45 Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców. 10 mieszkańców Opolszczyzny i Śląska parało się przestępstwami… Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców, którzy na terenie Opolszczyzny i Śląska parali się przestępstwami narkotykowymi. Do sprawy zatrzymano… » więcej 2021-08-04, godz. 20:30 Raport dnia. 3 nowe zakażenia w regionie i 164 w całej Polsce. Przy tysiącu infekcji na dzień będą wracać obost… 3 nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (04.08) o 164 kolejnych infekcjach i 4 zgonach… » więcej 2021-08-04, godz. 20:00 Jabłka suszone z pieca na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Jabłka suszone z pieca trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. To, po zupie rakowej i krośnickiej szpajzie… » więcej 2021-08-04, godz. 19:30 Pomarańczowy kolor i nowe logotypy. Uniwersytet Opolski chce być rozpoznawalny dzięki zmienionej symbolice Nowy logotyp, kolor, hasła i kampanie w mediach społecznościowych. Uniwersytet Opolski zaprezentował swój nowy system identyfikacji wizualnej. » więcej 2021-08-04, godz. 18:30 Działacze "Polski 2050" pytali w Opolu o największe problemy i potrzeby naszego regionu. To część ogólnopolskiej… 'Poznajmy się' to tytuł spotkania zorganizowanego w Opolu przez Pokolenie 2050. Młodzi działacze związani w Szymonem Hołownią ankietowali mieszkańców… » więcej 2021-08-04, godz. 18:00 Czy szkoły są przygotowane na powrót uczniów do klas? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja dwóch liceów w Opolu Dystans, dezynfekcja, maseczka i wietrzenie. Poznaliśmy wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki odnośnie wrześniowego powrotu uczniów do szkół. » więcej 2021-08-04, godz. 17:26 W Jeziorze Nyskim zakwitły sinice. Jest zakaz kąpieli w Skorochowie Sinice i zakaz kąpieli w Jeziorze Nyskim na wysokości Ośrodka Wypoczynkowego Akwa Marina w Skorochowie. » więcej 2021-08-04, godz. 17:15 Sarna utknęła w ogrodzeniu. Kolejna nietypowa akcja strażaków Wieczorny spacer po Brzegu zakończyła przy... cmentarzu. Kolejną nietypową interwencję zaliczyli opolscy strażacy. » więcej 2021-08-04, godz. 17:10 Zabrał znaleziony portfel, teraz odpowie za kradzież Zabrał portfel zostawiony przy kasie na jednej ze stacji paliw w Kędzierzynie-Koźlu teraz odpowie za kradzież. Mowa o 43-latku z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2021-08-04, godz. 16:00 Jedna firma zgłosiła się do przetargu na budowę nowego wejścia do zoo. Oferta jest o 150 tysięcy złotych droższa… Tylko jedna firma stanęła do przetargu na budowę nowego wejścia do zoo w Opolu. Jej oferta jest o blisko 25% droższa niż wcześniej zakładano. Przypomnijmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »