Radio Opole » Gospodarka
2021-03-11, 19:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Komornik zabrał rolnikowi z Dzierżysławia traktor. AgroUnia chce pomóc

Egzekucja komornicza u rolnika w Dzierżysławiu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Egzekucja komornicza u rolnika w Dzierżysławiu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Egzekucja komornicza u rolnika w Dzierżysławiu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Egzekucja komornicza u rolnika w Dzierżysławiu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Egzekucja komornicza u rolnika w Dzierżysławiu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Egzekucja komornicza u rolnika w Dzierżysławiu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Grzegorz Lach, rolnik z Dzierżysławia w gminie Kietrz tydzień temu, w wyniku komorniczej egzekucji za niespłacone raty za ciągnik stracił maszynę, a komornik dodatkowo wszedł na hipotekę jego kilkunastohektarowego gospodarstwa. Dla pana Grzegorza traktor był głównym narzędziem pracy. Dzisiaj (11.03) do tej miejscowości przyjechał Michał Kołodziejczyk, lider AgroUnii, by wesprzeć rolnika i zaapelować do rządu o zawieszenie egzekucji w czasie pandemii i stworzenie tarczy antykryzysowej także dla rolników.
- Jesteśmy w środku pandemii. Problemy finansowe, nie tylko rolników, nie wynikają z przeinwestowania, czy innych złych decyzji, tylko po prostu z czasu w jakim się znajdujemy – powiedział dziennikarzom Michał Kołodziejczyk.

- Komornik długo się nie zastanawiał. Traktor zabrał, mimo że 75 procent tego traktora było spłacone. Odsetki od kilkudziesięciu tysięcy kredytu, który pozostał do spłaty, gdzie firma kredytowa nie chciała iść na żadne ustępstwo i rozłożyć tych rat kredytowych, zostały wyliczone przez tę firmę na dzień dzisiejszy na prawie 170 tys. złotych, a na kilkanaście hektarów ziemi, na hipotekę w 100 procentach wszedł komornik. Na gospodarstwo, które zostało wycenione prawie na milion złotych.

- Przyjechała policja i ciągnik musieliśmy oddać – relacjonuje Grzegorz Lach, rolnik z Dzierżysławia. – Zrobili nam rewizję, jeszcze w domu, bo kluczyków nie chciałem oddać. To przyjechali złodzieje, odpalili ciągnik bez niczego. Normalnie weszli bez kluczyków do traktora i zabrali traktor. Ja jeszcze tam trochu walczył, ale to nic nie dało. Nie wiemy co robić. Chcieliśmy, żeby AgroUnia nam trochę pomogła, bo ja ani gadać nie umie.

- Egzekucja komornicza to jest ogromny dramat rodzinny, ale mam jedno pytanie do banków, które udzieliły kredytu – mówi Tomasz Ognisty z Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego. - Dlaczego banki dopuściły do zadłużenia gospodarstwa do takiego stopnia, żeby już komornik rozpoczynał egzekucję. Nie wiem, jaka jest sytuacja od początku. Jeśli były wcześniejsze kredyty, które może miały jakieś poślizgi w spłatach, zastanawiam się, czemu kolejne banki udzieliły kolejnych pożyczek.

Rolnicy z Solidarności już zadeklarowali pomoc rodzinie z Dzierżysławia przy wiosennych pracach polowych. W najbliższym czasie ma także dojść do spotkania w tej sprawie w Starostwie Powiatowym w Głubczycach.
Michał Kołodziejczyk
Grzegorz Lach
Tomasz Ognisty

Gospodarka

2021-09-22, godz. 19:00 Osadzeni będą mogli znaleźć zatrudnienie w leśnictwie i rybactwie. Podpisano porozumienie w tej sprawie Więźniowie będą mogli podjąć się płatnej pracy związanej z rybactwem i leśnictwem. To efekt porozumienia Lasów Państwowych z Okręgową Służbą Więzienną… » więcej 2021-09-22, godz. 15:41 Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła… » więcej 2021-09-22, godz. 14:41 Dwie nagrody dla Opola podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwsza za kładkę pieszo-rowerową, a druga za… Most im. Joachima Halupczoka z laurem Top Inwestycji Komunalnych za 2021 rok. Miejska inwestycja została wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego… » więcej 2021-09-21, godz. 18:45 Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie… » więcej 2021-09-21, godz. 10:15 Rusza budowa centrum przesiadkowego w Nysie. Od dzisiaj odjazdy i przyjazdy autobusów z innego miejsca Z uwagi na rozpoczynającą się budowę Centrum Przesiadkowego na dworcu PKS/PKP w Nysie, wszystkie autobusy PKS Nysa od dzisiaj (21.09) odjeżdżają z placu… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Komiks, plakat, a może film? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie materiału, który pokaże seniorom… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej 2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »