Radio Opole » Gospodarka
2024-06-19, 11:26 Autor: Witold Wośtak

Karta czy gotówka? Sprawdzamy, czym lepiej i bezpieczniej płacić na wakacjach za granicą

Wakacje [fot. Pixabaya]
Wakacje [fot. Pixabaya]
Wakacje [Image by Oleg Mityukhin from Pixabay]
Wakacje [Image by Oleg Mityukhin from Pixabay]
Wakacje zaplanowane, a co z wydatkami na nich? Płatności kartą czy gotówką? Przed wyjazdem na zagraniczne wojaże przypominamy, że warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują w państwie docelowym i jakie prowizje ma nasz bank.
Danuta Gajewska, bankowiec z Kluczborka, przypomina, że gotówkę i kartę należy nosić w bezpiecznym miejscu, i nie jest nim tylna kieszeń spodni.

- Dla mnie, jako nie tylko bankowca, ale przede wszystkim turystki ważne jest posiadanie alternatywy i wyboru. Karta kredytowa to jest najbezpieczniejsza forma płatności, natomiast warto mieć alternatywną kartę. Zdarza się, że karta kredytowa nie zadziała. Nie zmienia to faktu, że warto mieć przy sobie co najmniej trochę gotówki, bo bywają awarie terminali czy bankomatów.

Zenon Kos, dyrektor oddziału banku w Kluczborku, dodaje, że nie należy obawiać się płatności kartą w barach czy pubach.

- Tam również jest bezpiecznie płacić, dlatego że kelner podchodzi do stolika, a karty używamy, mając ją przez cały czas "na oku". Funkcja dotykowa plus dobry kod PIN ubezpiecza i zabezpiecza nas przed utratą pieniędzy z konta.

Anna Ożga, doradca bankowości osobistej, zwraca uwagę, że wszędzie obowiązują te same zasady płacenia kartą.

- Mówimy o całym świecie. Teraz karty działają tak, że nie ograniczają nas terytorialnie na przykład do Europy. Dzisiaj mamy możliwość korzystania z nich na całym świecie przy tych samych warunkach, co na naszym kontynencie.

Więcej o tym temacie powiemy w dzisiejszym (19.06) magazynie Reporterski Obraz Dnia po 15:00.
Danuta Gajewska
Zenon Kos
Anna Ożga

Gospodarka

2024-07-19, godz. 18:00 Cała załoga Walcowni Rur Andrzej z wypowiedzeniami. Czy znajdzie się dla nich praca? Wszyscy pracownicy Walcowni Rur 'Andrzej' w Zawadzkiem otrzymali już wypowiedzenia. Przypomnijmy, po tym jak zarząd spółki Alchemia z Grupy Boryszew podjął… » więcej 2024-07-19, godz. 15:01 Czy będzie rządowa dotacja na budowę nowego mostu w Opolu? Było spotkanie z ministrem Władze Opola lobbują za budową nowego mostu przez Odrę. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski spotkał się w tej sprawie z Dariuszem Klimczakiem, ministrem infrastruktury… » więcej 2024-07-18, godz. 08:00 Coraz mniej ofert pracy trafia do publicznych pośredników. "Portale są szybsze i łatwiejsze" O zgłaszanie ofert pracy apeluje do przedsiębiorców Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. » więcej 2024-07-17, godz. 11:45 Brakuje ofert wakacyjnej pracy dla uczniów. "To większa odpowiedzialność pracodawców" Niewiele jest ofert pracy w te wakacje dla uczniów. Tak wynika z danych Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy… » więcej 2024-07-17, godz. 11:15 Prezes SIM Opolskie w Radiu Opole: Czy plan spółki jest zagrożony? 12 opolskich gmin oraz Krajowy Zasób Nieruchomości są udziałowcami powołanej w listopadzie 2021 roku spółki SIM Opolskie, która zapowiadała wybudowanie… » więcej 2024-07-16, godz. 21:09 Jest pomysł na pompownię ze zlewnią. Jasiona w gminie Lubrza ma być podłączona do kanalizacji Prudnika Władze Lubrzy zapowiadają przyśpieszenie w kanalizowaniu gminy. Większość wiosek nie ma zbiorczego odbioru przydomowych ścieków, które przewożone są… » więcej 2024-07-15, godz. 14:22 Najpierw wypiękniał rynek. Teraz drogi dojazdowe Na rynek główny w Koźlu dostaniemy się kolejną odrestaurowaną przecznicą. Właśnie zakończyła się gruntowna przebudowa ulicy Sienkiewicza. Brukowa nawierzchnia… » więcej 2024-07-14, godz. 14:00 Ruszył remont drogi powiatowej na trasie Rozmierka-Grodzisko. Będą utrudnienia dla kierowców Już nie grysy, a przede wszystkim masy bitumiczne na całych odcinkach jezdni. Powiat strzelecki inwestuje w remonty i wymienia części dróg, aby te były bardziej… » więcej 2024-07-13, godz. 16:29 Nowy "dywanik" asfaltowy na pięciu drogach osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu Dziury i pęknięcia zniknęły z pięciu ulic na osiedlu Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy 'dywanik' asfaltowy został położony na Ogrodowej, Leszczynowej… » więcej 2024-07-11, godz. 13:01 "Od dawna chcieliśmy wykorzystać nasze położenie". W Branicach powstanie nowe targowisko W Branicach powstanie przygraniczna giełda rolno-towarowa. Władze gminy zakupiły już teren po byłym tartaku na realizację tego przedsięwzięcia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »