Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze…
2024-06-19, 15:10 Autor: Dawid Rajwa, oprac. Agnieszka Lubczańska

Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA]

Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu [fot. https://pixabay.com/pl]
Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu [fot. https://pixabay.com/pl]
Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami placów zabaw, czy innych terenów dużych blokowisk, to mały problem w porównaniu z tym, co... może pojawić się w naszym domu. O tym postanowiliśmy porozmawiać w audycji z biologiem dr. Grzegorzem Olosiem.
Do zajęcia się tematem zainspirował nas telefon od słuchacza z Brzegu.

- Jestem mieszkańcem Brzegu i zobaczyłem taką informację na Facebooku, że macie artykuł odnośnie ul. Rybackiej w Brzegu odnośnie gołębi, które zagnieździły się na balkonie. Powiem tak, na ul. Zamkowej, jak mieszkały gołębie po remoncie budynku doszło do tego, że zagnieździły się tam obrzeżki gołębie na ul. Jana Pawła. Tam też są gołębie i też tam są obrzeżki gołębie!. Nikt z tym nic nie robi - mówi słuchacz.
Telefon słuchacza
Telefon zainspirował nas do zgłębienia tematu: co to są te obrzeżki i jak się przed nimi ochronić.

Obrzeżki gołębie to kleszcze. Rozwijają się w gniazdach gołębi. Mogą zaatakować człowieka, kiedy stracą dostęp do naturalnych żywicieli (ptaków). Dzieje się tak na przykład podczas remontu budynków. Obrzeżki, podobnie jak inne kleszcze, mogą być wektorami groźnych chorób – m.in. boreliozy... O więcej szczegółów dopytaliśmy biologa dra Grzegorza Olosia.
- Istotnie gołębie mogą być rezerwuarem różnych chorób, a po drugie przez pasożyty, które na nich pasożytują, mogą przenosić te choroby na nas i tutaj słuchacz słusznie zwrócił uwagę na ów obrzeżek To jest kleszcz przy czym różni się od kleszczy, które możemy złapać gdzieś w parku czy na łące, bo to jest kleszcz, który przychodzi, kąsa w nocy i później odchodzi, nie znajdziemy go na skórze. Wróci kolejnej nocy jak zgłodnieje - tłumaczy biolog.

- Obrzeżek karmił się z reguły krwią ptaków głównie gołębi, ale jeśli była przeprowadzona na przykład jakaś termomodernizacja budynku albo jakieś prace remontowe i zablokowano dostęp gołębiom do wlatywania na przykład na stropodachy, to te obrzeżki będą automatycznie szukały innego żywiciela z głodu - zauważa biolog.
Dr Grzegorz Oloś (1)
- Obrzeżek jest dosyć duży. Może dorastać od pół do jednego centymetra. Charakterystyczną ma barwę, taką pomarańczową czasem nawet wpadającą w czerwoną także tym się różni. Jest taki obły. Nie da się go nie zauważyć, natomiast z reguły go na sobie nie czujemy, bo po pierwsze atakuje w nocy, a po drugie kleszcze w swojej ślinie mają szereg substancji znieczulających. Na pewno po pewnym czasie będzie nas to swędziało - mówi dr Grzegorz Oleś.
Dr Grzegorz Oloś (2)
- Niebezpieczny jest wstrząs anafilaktyczny w wyniku kontaktu z różnymi substancjami w ślinie kleszcza, a oprócz tego to jest wektor do bardzo wielu różnych chorób odzwierzęcych, takie które mogą przyjść na człowieka i podobnie jak kleszcze, które możemy spotkać na łące czy w lesie może, chociaż nie musi, ale może zarazić nas różnymi wirusami czy bakteriami i to z kolei może przełożyć się, w szczególności w przypadku osób starszych z jakimiś deficytami immunologicznymi na konieczność porady lekarskiej, hospitalizację i jakieś powikłania zdrowotne - zauważa biolog.
Dr Grzegorz Oloś (3)
Jak się zabezpieczyć przed tymi kleszczami? Nasz ekspert radzi, by przepędzać gołębie oraz zlikwidować powierzchnie, które mogą być potencjalnie potraktowane przez ptaki jako miejsce do gniazdowania. Absolutnie nie trzeba też dokarmiać gołębi.
12

Zobacz także

2024-06-25, godz. 14:22 "Zwracam się do pana red. Dobrowolskiego o ponowną interwencję dotyczącą naprawy drogi w Nysie" - prosi słuchacz… Słuchacz z Nysy mieszkający w okolicy ulic Ujejskiego, Kościuszki, Głowackiego przypomniał nam, że sekretarz miasta Piotr Bobak obiecał w naszym magazynie… » więcej 2024-06-21, godz. 14:45 Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? - to pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki łowiska pstrągów. Od 4 lat… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-17, godz. 12:48 Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA] Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej 2024-06-04, godz. 13:02 Dramatyczna sytuacja w Walcowni Rur "Andrzej" [INTERWENCJA] Hutnicy Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem oraz związkowcy z NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego walczą o miejsca pracy i swój byt. Dziś (4.06) odbywa… » więcej 2024-06-03, godz. 12:20 Brak udogodnień dla niepełnosprawnych w Skoroszycach: Jakie działania podejmuje urząd? [INTERWENCJA] Zgodnie z ustawą każdy obiekt użyteczności publicznej musi być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak nie wszystkie miejsca spełniają… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »