Radio Opole » Gospodarka
2021-05-28, 14:19 Autor: Mariusz Chałupnik

Reagować i zaradzać. Powstał opolski zespół do spraw strat w rolnictwie wywołanych negatywnymi zmianami atmosferycznymi

Susza [fot. A. Pospiszyl]
Susza [fot. A. Pospiszyl]
Powołano zespół do spraw strat w rolnictwie wywołanych na skutek negatywnych zmian atmosferycznych [fot. Mariusz Chałupnik]
Powołano zespół do spraw strat w rolnictwie wywołanych na skutek negatywnych zmian atmosferycznych [fot. Mariusz Chałupnik]
Susza, podtopienia, intensywne opady czy gradobicia. Co sezon rolnicy narażeni są na straty, których powodem jest nieprzychylna aura. W Opolu został powołany zespół do spraw strat w rolnictwie wywołanych na skutek negatywnych zmian atmosferycznych, który będzie działał przy wojewodzie opolskim.
Jego głównym zadaniem będzie reagowanie na bieżące potrzeby rolników oraz wdrażanie systemów, dzięki którym będzie można zminimalizować straty.

Jednym z nich jest program "Lokalnych Partnerstw do spraw Wody". Jak informuje Mariusz Litwinowicz, dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, system ten wdrażany jest od czerwca ubiegłego roku.

- Zostało przeszkolonych 120 osób - mówi Mariusz Litwinowicz. - To burmistrzowie, starostowie oraz rolnicy. Szkolenia odbyły się we wszystkich powiatach. Powstało już pierwsze partnerstwo wodne w powiecie krapkowickim. W całym kraju natomiast mamy uruchomione stacje pomiaru wiatrów i opadów deszczu.

Swoje projekty prowadzą również Wody Polskie. W ramach działań pod nazwą "Stop suszy" realizowane są programy retencji korytowej.

- Celem jest przywrócenie dwufunkcyjności urządzeń melioracyjnych - mówi Aleksandra Drescher ze spółki Wody Polskie. - Chodzi o nawadnianie i odnawianie, aby w czasie susz była możliwość wykorzystania jazów i zastawek na rzekach celem spiętrzenia wody. Natomiast drugą funkcją tego programu jest to, aby w czasie dużych opadów pozwolić wodzie odpłynąć i nie dopuścić do podtopień.

Ważnym elementem w walce przede wszystkim z suszą mają być nowe stacje pomiaru opadów. Zgodnie z opinią Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach na terenie Opolszczyzny ma powstać pięć dodatkowych stacji.

- Obecnie funkcjonuje 17 takich urządzeń. Jednak nie gwarantowało to odpowiedniej diagnostyki w całym regionie - zaznacza Teresa Barańska, wicewojewoda opolski. - Po wizji lokalnej akceptację IUNG-u uzyskały działki na terenie pięciu gmin. Nasze województwo w przyszłości będzie w całości wyposażone w stacje meteorologiczne, które pozwolą dać całkowity obraz pod względem pogodowym, aby móc ocenić zagrożenia.

Zespół do spraw strat w rolnictwie wywołanych na skutek negatywnych zmian atmosferycznych liczy około 20 osób. Znaleźli się w nim przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych, a także samorządowcy. Spotkania planowane są raz w miesiącu.
Mariusz Litwinowicz
Aleksandra Drescher
Teresa Barańska

Gospodarka

2021-07-27, godz. 10:15 Z małym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa w Kombinacie Rolnym w Kietrzu. Powodem była niesprzyjająca aura Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu na dobre ruszyły żniwa. Chłodny i wilgotny przełom maja oraz czerwca spowodował, że prace w największym gospodarstwie… » więcej 2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Nie tylko od przedsiębiorców i pracodawców. 8 tysięcy wniosków wpłynęło do opolskiego ZUS-u w sprawie ulg związanych… Odroczenie terminu płacenia składek lub rozłożenie ich na raty. Z takich form pomocy korzystali najczęściej ci, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii… » więcej 2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej 2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej 2021-07-24, godz. 15:00 100 tysięcy złotych z budżetu powiatu opolskiego na renowację zabytków Starostwo w Opolu przyznało pieniądze na renowację zabytków. Wsparcie otrzymają trzy obiekty. Zarząd powiatu opolskiego zdecydował, że największa dotacja… » więcej 2021-07-24, godz. 12:25 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w regionie. Większość z nich stanowią osoby zza wschodniej granicy 22 843 cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w naszym regionie. Oznacza to, że od kwietnia liczba ta zwiększyła się o ponad 900 osób. » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej 2021-07-23, godz. 12:30 Opole: z budynków komunalnych znikną "kopciuchy". Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście Z budynków komunalnych w stolicy regionu znikną tak zwane kopciuchy. Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych zostanie 10 nieruchomości, co daje łącznie… » więcej 2021-07-23, godz. 08:48 Remontują trzy drogi za 1,5 miliona złotych Po wiosennej porcji robót drogowych w gminie Kolonowskie rozpoczyna się letnia faza tego typu inwestycji. Wyremontowane będą 3 ulice oraz dodatkowo kilka skrzyżowań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »