Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-28, 19:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Jesteśmy im to winni". Na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie zapłonęły znicze pamięci [ZDJĘCIA]

W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
Pamięć o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych uczona została w Starym Grodkowie na Polanie Śmierci. To właśnie w tamtejszym lesie w 1946 roku Urząd Bezpieczeństwa przeprowadził operację „Lawina”, wymordowano ponad 100 członków oddziału kapitana NSZ Henryka Flamego, pseudonim „Bartek”. W obchodach udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz w regionie, rodziny żołnierzy wyklętych i okoliczni mieszkańcy.
- Zawsze, kiedy tu jestem, to patrzę na te kamienie, bo kiedy zgaśnie pamięć i odejdą świadkowie to zostaną tylko one, jako wyraz i symbol tych, którzy walczyli - mówi Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby uczcić tych, którzy rzeczywiście walczyli o wolną Polskę, demokrację oraz o to, żebyśmy właśnie dzisiaj w takim miejscu mogli się spotkać. Pamiętajmy o przeszłości, ku przestrodze także. Bardzo ważne są także dla nas Polaków słowa wolność i demokracja. To nie są puste słowa, to są wartości, które bardzo wiele dla nas znaczą. Dlatego myślę, że warto pamiętać i znaleźć chwilę czasu i być w takich miejscach jak to.

- My o to miejsce, jako mieszkańcy dbamy każdego dnia. Codziennie jest przez kogoś odwiedzane. Palą się tu znicze i sprzątane są ich groby - dodaje Barbara Dybczak,  wójt Skoroszyc.

- Ja myślę, że tym chłopakom, którzy zostali tutaj zgładzeni, jesteśmy im to winni. Dla nich wojna nie skończyła się w maju 1945 roku. Oni marzyli o wolnej Polsce, nieskażonej sowietyzmem. Zapłacili za to niechybną śmiercią. Właśnie tutaj w bezimiennym grobie. Wielu z nich nadal nie ma not biograficznych. Do dziś nie wiemy, kto tutaj leży i kto tutaj zginął.

W 2016 roku w Starym Grodkowie IPN odkrył masowe groby, w których obok ludzkich szczątków, noszących ślady postrzałów i eksplozji, znaleziono także m.in. ryngrafy i krzyż harcerski. Od czerwca 2019 roku to oficjalne miejsce upamiętnienia ofiar mordu z 1946 roku. Miejsca znalezienia szczątków żołnierzy Bartka wskazują symboliczne kamienie.
Antoni Konopka
Barbara Dybczak

Wiadomości z regionu

2021-04-19, godz. 08:00 Od dzisiaj ponownie będą otwarte żłobki i przedszkola. Uczniowie co najmniej do 25 kwietnia mają zajęcia zdalne Po kilkutygodniowej przerwie od dzisiaj (19.04) ponownie zostały otwarte żłobki i przedszkola. Otwarcie szkół minister zdrowia uzależnia od liczby potwierdzonych… » więcej 2021-04-19, godz. 07:15 Na opolskim Toropolu startuje dzisiaj punkt masowych szczepień przeciw COVID-19 Punktualnie o godzinie 8.00 rano na rozmrożonym krytym lodowisku Toropol w Opolu rozpocznie działalność pierwszy na Opolszczyźnie punkt masowych szczepień… » więcej 2021-04-18, godz. 20:10 Gmina Leśnica chce doprowadzić internet do każdej sali szkolnej Na razie uczniowie lekcje mają zdalnie, przez internet, ale nie wiadomo w jakiej formie zajęcia będą prowadzone po wakacjach. Możliwe, że w formie hybrydowej… » więcej 2021-04-18, godz. 19:45 Raport dnia: 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-18, godz. 19:16 Podnyska Bioagra kontynuuje program nasadzeń drzew i krzewów. Rośliny mają ograniczyć hałas i zapachy z zakładu Około 850 krzewów i drzew chce zasadzić tegorocznej wiosny podnyska Bioagra. Rośliny mają pomóc w zatrzymywaniu zapachów i dźwięków dobiegających z… » więcej 2021-04-18, godz. 19:00 Seniorzy mogą dokonać spisu powszechnego w centrum "Senior" w Opolu Centrum 'Senior' w Opolu postanowiło pomóc mieszkańcom w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W placówce uruchomiono specjalne dyżury… » więcej 2021-04-18, godz. 17:00 Bezpłatny program dla rodzin dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym “FAScynujące Rodzicielstwo” to projekt mający na celu niesienie pomocy rodzinom z Kędzierzyna-Koźla, które borykają się z problemem FAS, czyli Alkoholowym… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Fundacja "Flexi Mind" poszukuje chętnych rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych do programu "Opieki wytchnienio… Członkowie rodzin lub opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą starać się o wsparcie w ramach rządowego programu 'Opieki wytchnieniowej'. Ma on na celu odciążenie… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Strażacy z Boryczy sieją łąki kwietne z nasion od niemieckiej gminy partnerskiej Choć z powodu pandemii mieszkańcy gminy Izbicko i partnerskiego miasta Florstadt nie mogą się wzajemnie odwiedzać, to kontakty się nie urwały. Z inicjatywy… » więcej 2021-04-18, godz. 15:30 Nietoperze zajmą się komarami w kluczborskim parku. Gmina zamontowała na drzewach sto budek lęgowych Sto budek lęgowych dla nietoperzy zamontowano na drzewach Parku Miejskiego w Kluczborku. To projekt zwycięski w trzecim obszarze Kluczborskiego Budżetu Oby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »