Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-18, 18:50 Autor: Daniel Klimczak

W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas do wolnej Polski" [ZDJĘCIA]

Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75 lat temu w ramach operacji "Lawina" będącej wspólną akcją funkcjonariuszy UB i NKWD.
Uroczystości odbyły się w miejscu, gdzie w 2016 roku Instytut Pamięci Narodowej odkrył ludzkie szczątki, a także rzeczy osobiste podkomendnych Flamego. Podczas homilii wygłoszonej w czasie mszy polowej ksiądz Jerzy Chybicki wskazywał, że postawa partyzantów była fundamentem, na którym po latach możliwa była odbudowa wolnej Polski.

- To ci, którzy nie mieścili się w ramach systemu narzuconego. To ofiary ludzi, którzy po polsku mówili, nosili polskie mundury, ale Polski nie byli godni - powiedział.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślał z kolei, że ofiary komunistycznego terroru przez długie lata nie doczekały się należnego im szacunku.

- Przez kilkadziesiąt lat trwania systemu komunistycznego prawda o tym mordzie była ściśle strzeżoną tajemnicą państwową. Także później, w wolnej Polsce, wiedza na temat tego, co wydarzyło się tutaj bardzo wolno docierała do świadomości Polaków - wskazywał.

W uroczystościach uczestniczył także wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, który odczytał list napisany przez marszałek sejmu Elżbietę Witek, a także w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych. Polityk przekonywał, że wiedza o ofierze, jaką złożyli żołnierze wyklęci powinna trafiać do jak największej liczby osób, zwłaszcza do najmłodszego pokolenia.

- Szybko musimy nadrobić ten stracony czas, kiedy był to temat zakazany w szkołach, kiedy był to temat zakazany i bardzo często karany więzieniem. Ci ludzie zbliżyli nas do wolnej Polski. To, co osiągnęliśmy w 1989 roku to jest w dużej mierze ich zasługa - dodał.

Dodajmy, że IPN-owi udało się odnaleźć szczątki około 60 osób pomordowanych w okolicach Starego Grodkowa, majątku Scharfenberg oraz wsi Barut. Do tej pory udało się potwierdzić tożsamość 14 z nich.
Jerzy Chybicki
prof. Krzysztof Szwagrzyk
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2021-10-20, godz. 08:00 Nadal nie wiadomo, kiedy "poprawiona" Nike wróci do Namysłowa. Wykonawca unika kontaktu z urzędnikami Wciąż nie wiadomo, kiedy pomnik Nike wróci na Plac Wolności w Namysłowie. Magistrat nie może porozumieć się w tej sprawie z wykonawcą rzeźby. » więcej 2021-10-19, godz. 21:00 Policja: jesienią na drogach zwolnijmy i zachowajmy większe odstępy między pojazdami Policja apeluje do opolskich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w związku ze zmiennymi, jesiennymi warunkami na drogach. Niedostosowanie prędkości… » więcej 2021-10-19, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 51 zakażeń. Zmarło 5 chorych. W kraju mamy ponad 3900 nowych infekcji [… 51 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 5 chorych potwierdzono dziś (19.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-19, godz. 19:49 Program "Opolska Rodzina" ciągle się rozrasta. Opole podziękowało partnerom Program 'Opolska Rodzina' funkcjonuje od stycznia 2019, a obecnie zrzesza 140 partnerów, którzy udzielają zniżek dla rodzin i seniorów. To przedsiębiorcy… » więcej 2021-10-19, godz. 19:32 Opolscy uczniowie mierzyli się z tematem zdalnego nauczania w konkursie. Nagrodzono najlepszych Blisko 1000 uczniów szkół podstawowych w regionie wzięło udział w konkursach, plastycznym i literackim, poświęconych zdalnemu nauczaniu. To część projektu… » więcej 2021-10-19, godz. 18:51 Są wyniki konkursu na szkolenia zgłoszone przez organizacje pozarządowe. Unijne dotacje w ramach EBO [LISTA] 10 opolskich organizacji pozarządowych zdobyło unijne dofinansowanie na organizację szkoleń. Urząd marszałkowski ogłosił wyniki pierwszego konkursu w ramach… » więcej 2021-10-19, godz. 18:30 USK w Opolu dołączył do ogólnopolskiej kampanii leczenia otyłości. Tu wykonywane są zabiegi bariatryczne Chirurgiczne leczenie otyłości ale także profilaktyka oraz uświadamianie skali problemu - między innymi takie są założenia ogólnopolskiej kampanii 'W… » więcej 2021-10-19, godz. 17:30 Praszkowski magistrat oczekuje na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego. Projekty do 50 tysięcy złotych Wystartował budżet obywatelski gminy Praszka na 2022 rok. Wczoraj (18.10) ruszył nabór wniosków, który potrwa przez dwa tygodnie. » więcej 2021-10-19, godz. 17:15 Dotacje, turystyka, rekreacja i ochrona zabytków. LGD "Górna Prosna" ma plan na wydanie dodatkowych 400 tysięcy euro 401 tysięcy euro otrzymała dodatkowo Lokalna Grupa Działania 'Górna Prosna' w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Opolskie LGD realizują… » więcej 2021-10-19, godz. 16:00 Do Nysy zbliża się silny wiatr, zebrał się sztab kryzysowy. To tylko ćwiczenia! W związku z prognozami silnego wiatru, w nyskim starostwie obradował dziś (19.10) powiatowy zespół zarządzania kryzysowego. Tym razem to element ćwiczeń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »