Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-28, 19:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Jesteśmy im to winni". Na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie zapłonęły znicze pamięci [ZDJĘCIA]

W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Starym Grodkowie uczono pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
Pamięć o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych uczona została w Starym Grodkowie na Polanie Śmierci. To właśnie w tamtejszym lesie w 1946 roku Urząd Bezpieczeństwa przeprowadził operację „Lawina”, wymordowano ponad 100 członków oddziału kapitana NSZ Henryka Flamego, pseudonim „Bartek”. W obchodach udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz w regionie, rodziny żołnierzy wyklętych i okoliczni mieszkańcy.
- Zawsze, kiedy tu jestem, to patrzę na te kamienie, bo kiedy zgaśnie pamięć i odejdą świadkowie to zostaną tylko one, jako wyraz i symbol tych, którzy walczyli - mówi Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby uczcić tych, którzy rzeczywiście walczyli o wolną Polskę, demokrację oraz o to, żebyśmy właśnie dzisiaj w takim miejscu mogli się spotkać. Pamiętajmy o przeszłości, ku przestrodze także. Bardzo ważne są także dla nas Polaków słowa wolność i demokracja. To nie są puste słowa, to są wartości, które bardzo wiele dla nas znaczą. Dlatego myślę, że warto pamiętać i znaleźć chwilę czasu i być w takich miejscach jak to.

- My o to miejsce, jako mieszkańcy dbamy każdego dnia. Codziennie jest przez kogoś odwiedzane. Palą się tu znicze i sprzątane są ich groby - dodaje Barbara Dybczak,  wójt Skoroszyc.

- Ja myślę, że tym chłopakom, którzy zostali tutaj zgładzeni, jesteśmy im to winni. Dla nich wojna nie skończyła się w maju 1945 roku. Oni marzyli o wolnej Polsce, nieskażonej sowietyzmem. Zapłacili za to niechybną śmiercią. Właśnie tutaj w bezimiennym grobie. Wielu z nich nadal nie ma not biograficznych. Do dziś nie wiemy, kto tutaj leży i kto tutaj zginął.

W 2016 roku w Starym Grodkowie IPN odkrył masowe groby, w których obok ludzkich szczątków, noszących ślady postrzałów i eksplozji, znaleziono także m.in. ryngrafy i krzyż harcerski. Od czerwca 2019 roku to oficjalne miejsce upamiętnienia ofiar mordu z 1946 roku. Miejsca znalezienia szczątków żołnierzy Bartka wskazują symboliczne kamienie.
Antoni Konopka
Barbara Dybczak

Wiadomości z regionu

2021-04-11, godz. 09:30 Opolszczyzna: rozpoczynają się badania naszego nastawienia do cudzoziemców - Badanie formalnie rozpocznie się lada dzień i potrwa kilka miesięcy, a wyniki sondażu poznamy jesienią - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Marek Witek… » więcej 2021-04-10, godz. 20:30 RAPORT DNIA: prawie 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Utrzymuje się wysoka liczba zgonów związanych z COV… 24 856 nowych zakażeń koronawirusem zdiagnozowano ostatniej doby w Polsce - przekazało dziś (10.04) Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 749 zakażonych… » więcej 2021-04-10, godz. 20:00 Działkowcy z Kluczborka będą mieć nowy parking przy obwodnicy miasta Gmina Kluczbork wybuduje parking dla działkowców przy rondzie na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą powiatową po północnej stronie miasta. » więcej 2021-04-10, godz. 19:29 Do końca wakacji ma być gotowa nowa remiza w Skoroszycach. "Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem" Jeszcze w tym roku zakończy się budowa nowej remizy OSP w Skoroszycach. Do tej pory prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, budynek zyskał już między… » więcej 2021-04-10, godz. 18:04 W Namysłowie rośnie zainteresowanie terapią EEG biofeedback. Seanse pomagają walczyć z negatywnymi neurologicznymi… Powiat namysłowski chce skuteczniej wspierać najmłodszych, którzy odczuwają negatywny wpływ pandemii koronawirusa na sprawność intelektualną. Pomóc w… » więcej 2021-04-10, godz. 17:49 Uroczystości w Kostowie zakończyły tegoroczne oficjalne obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej na Opolszczyź… Kostów w gminie Byczyna to ostatni punkt tegorocznych oficjalnych uroczystości związanych z upamiętnieniem rocznicy katastrofy smoleńskiej w naszym regionie… » więcej 2021-04-10, godz. 17:04 Grabienie, pielenie, kopanie grządek, czyli wiosenne porządki na działkach w Opolu Ruszył sezon działkowy. Opolanie wykorzystali ładną pogodę i licznie pojawili się dziś na ogródkach działkowych, żeby uporządkować grządki po zimie… » więcej 2021-04-10, godz. 16:00 Do brzeskiego muzeum trafiły pamiątki z wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Jego przyjazd to ważne wydarzenie h… Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się dziś (10.04) o kolejne eksponaty. To pamiątki z wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który gościł w… » więcej 2021-04-10, godz. 14:30 11. rocznica katastrofy smoleńskiej - z archiwum Radia Opole. Komentarze opolskich polityków dzień po tragedii 11 lat temu doszło do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób. Polska delegacja 10 kwietnia 2010 roku leciała na obchody 70. rocznicy… » więcej 2021-04-10, godz. 14:20 Opole upamiętniło 11. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. "10 kwietnia 2010 roku to dzień, który zmienił nas wszystkich"… Msza święta w kościele Franciszkanów oraz złożenie wieńców na placu Wolności. Tak wyglądały tegoroczne opolskie uroczystości upamiętniające 11. rocznicę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »