Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-02, 19:15 Autor: Katarzyna Doros

Za nami VII edycja Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Tym razem w wersji zdalnej

VII Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych [fot. Marcin Żukowski]
VII Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych [fot. Marcin Żukowski]
VII Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych [fot. Marcin Żukowski]
VII Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych [fot. Marcin Żukowski]
Za nami VII edycja Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorośli. Z powodu pandemii konkurs przeprowadzono zdalnie. Do zdobycia było 25 punktów.
- Zgłoszonych było 41 uczestników, ale w regulaminowym czasie spłynęło do nas 30 kart z odpowiedziami - mówi Marcin Żukowski z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

- Większość osób, które znalazły się na podium, zdobyło 20 punktów, co w historii naszego testu nie zdarza się często. Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani. W tym roku chcieliśmy skupić się na trzech wybranych sylwetkach uczestników czy to podziemia niepodległościowego powojennego lub żołnierzy Armii Krajowej, prześladowanych przez reżim komunistyczny po wojnie, a związanych w jakiś sposób z Opolszczyzną. To był Jerzy Kozarzewski ps. "Konrad", Jan Sabin ps. "Wiewiórka" i Władysław Załogowicz ps. "Felek".

Zwycięzcą w kategorii szkół ponadpodstawowych został Michał Jurczyk z ZHR Głuchołazy. - Historia jest moją pasją, ale zawsze do testu warto się uczyć wszystkiego od nowa - mówi. - Pytania były dosyć proste, bo dotyczyły trzech biogramów publikowanych na facebookowym profilu IPN w Opolu. Natomiast pozostałe pytania były o wiele trudniejsze. Brałem udział w teście po raz trzeci.

Dodajmy, że organizatorami konkursu jest opolska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej oraz fundacja „Dla Dziedzictwa”. Radio Opole patronowało medialnie temu wydarzeniu.
Marcin Żukowski
Michał Jurczyk

Wiadomości z regionu

2021-04-23, godz. 11:43 41-latek z powiatu opolskiego handlował alkoholem zza wschodniej granicy. Za nielegalny obrót odpowie przed sądem Mężczyznę podejrzanego o posiadanie i obrót nielegalnym alkoholem zatrzymali policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z komendy miejskiej w Opolu… » więcej 2021-04-23, godz. 10:55 MZ: ponad 10 tysięcy nowych przypadków zakażenia COVID-19 i 539 zgonów [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 858 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 293 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-23, godz. 10:30 Wolontariusze zapraszają do wspólnego sprzątania na Górze św. Anny EDefenders to grupa wolontariacka, która organizuje cykliczne akcje sprzątania śmieci w rejonie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny. Do tej pory dzięki ich… » więcej 2021-04-23, godz. 10:00 Zaginęła 16-letnia Joanna Gibka z województwa łódzkiego Mieszkanka miejscowości Niechmirów w gminie Burzenin ostatni raz widziana była w miejscu swojego zamieszkania 26 lutego ok. godz. 21:20. » więcej 2021-04-23, godz. 09:40 "Zielony certyfikat" wkrótce pozwoli na poruszanie się po Unii Europejskiej. "Prace są zaawansowane" Unia Europejska pracuje na rozporządzeniem mającym na celu ułatwienie poruszania się po terenie Wspólnoty w czasie pandemii. Europoseł PiS Anna Zalewska… » więcej 2021-04-23, godz. 08:40 Skręcił w lewo mimo zakazu i doprowadził do czołowego zderzenia Na styku ulic Wrocławskiej i Niemodlińskiej w Opolu doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych. » więcej 2021-04-23, godz. 08:00 Urząd gminy w Dąbrowie przejdzie kompleksową termodernizację Urząd gminy w Dąbrowie przejdzie kompleksową termodernizację. Oprócz docieplenia budynku zmienią się także pomieszczenia biurowe wewnątrz. Budynek zyska… » więcej 2021-04-23, godz. 07:00 Punkt szczepień przeciw COVID-19 w Strzelcach Opolskich jest już gotowy do pracy Punkt szczepień masowych w Strzelcach Opolskich przeszedł pozytywnie kontrolę sanepidu i Narodowego Funduszu Zdrowia. Starostwo strzeleckie rozpoczęło rejestrację… » więcej 2021-04-22, godz. 22:00 Baborów planuje zorganizować największy piknik militarny w regionie Pierwszy piknik militarny 'Południowa Opolszczyzna' - pod taką nazwą gmina Baborów zamierza zorganizować w tym roku największą tego typu imprezę w naszym… » więcej 2021-04-22, godz. 21:00 Ponad 600 piłkarskich koszulek zyska drugie życie i uszczęśliwi dzieci z krajów Trzeciego Świata w ramach akcji "Oddaj… Ponad 600 sportowych koszulek piłkarskich zebranych w ramach akcji 'Oddaj fejka' trafi do dzieci z Afryki i krajów Bliskiego Wschodu. Inicjatorem akcji jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »