Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-01, 22:22 Autor: Daniel Klimczak

Stary Grodków uczcił pamięć o żołnierzach wyklętych. "Naród, który nie pamięta o swoich bohaterach, nie jest narodem"

Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Poczty sztandarowe, kombatanci, politycy, a także rodziny żołnierzy wyklętych i mieszkańcy Opolszczyzny upamiętnili wczoraj (01.03) pomordowanych w 1946 roku pod Starym Grodkowem podkomendnych mjr. Henryka Flamego.
Podczas uroczystości przed pomnikiem na Polanie Śmierci podkreślano między innymi znaczenie, jakie ma dla społeczeństwa przywrócenie pamięci o partyzantach podziemia antykomunistycznego.

- Naród, który nie pamięta o swoich bohaterach, nie jest narodem. Musimy pamiętać o nich, bo oni walczyli o naszą Polskę - apelował Michał Niedzielski, przewodniczący Społecznego Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Grodkowa im. "Bartka".

- Tutaj codziennie ktoś jest. Tutaj palą się znicze, tutaj są sprzątane zwiędłe kwiaty. My to żołnierzom niezłomnym jesteśmy winni, bo to rzeczywiście byli młodzi chłopcy, którzy poświęcili życie, walczyli w tej straceńczej walce - zauważa wójt Skoroszyc, Barbara Dybczak.

- Odpowiedzialność, zadośćuczynienie, to są odpowiednie słowa do historii, którą chcemy opowiedzieć. Musimy wytłumaczyć, przede wszystkim starszym pokoleniom, dlaczego żołnierze walczyli po 1945 roku. Myślę, że w końcu nam się uda zrealizować to zadanie. Będzie to moment, kiedy zadośćuczynimy tym żołnierzom, których podwójny sposób zamordowano, również w wymiarze duchowym i tutaj musimy ich nazywać po imieniu. To jest proces na lata - wskazuje dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Dodajmy, że za ofiary komunistycznego reżimu modlono się także podczas niedzielnej mszy świętej w miejscowym kościele.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej 2024-04-19, godz. 15:17 "Błędy" na chodniku na opolskiej Pasiece znikną. Wykonawca ma poprawić projekt Jest reakcja na interwencję Radia Opole dotyczącą nowego chodnika przy Powstańców Śląskich w Opolu. Przypomnijmy, z tematem zgłosili się do nas mieszkańcy… » więcej 2024-04-19, godz. 13:55 Nowa "atrakcja" na dworcu PKP w Opolu. Co na to pasażerowie? Po lokomotywie przyszedł czas na most kolejowy, a dokładnie jego fragment. Na opolskim dworcu PKP pojawił się nowy zabytek, pomnik techniki. Pod gołym niebem… » więcej 2024-04-19, godz. 13:18 "Tym razem nocki nie zarwiemy". W 23 gminach odbędzie się druga tura wyborów Obwodowe komisje wyborcze szykują się do drugiej tury wyborów samorządowych. Przypomnijmy, wójtów, burmistrzów i prezydenta, będziemy wybierali w 23 gminach… » więcej 2024-04-19, godz. 12:47 Opole pamięta. Dziś 81. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie 81 lat temu wybuchło powstanie w warszawskim getcie. Ludność żydowska stolicy chwyciła za broń i stawiła zacięty opór niemieckiemu okupantowi. » więcej 2024-04-19, godz. 12:08 Jazda bez prawka, pół kilo amfetaminy w lodówce i to jeszcze nie wszystko. Zatrzymanie w Kędzierzynie-Koźlu Ponad pół kilo amfetaminy znaleźli w domu mieszkańca Kędzierzyna-Koźla policjanci. 40-latek wpadł na drodze. » więcej 2024-04-19, godz. 11:21 Rafał Tkacz z KBW w Radiu Opole: Wszystko gotowe do drugiej tury wyborów - Wszystko jest gotowe. Karty już są, gdzie mają być - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego… » więcej 2024-04-19, godz. 11:19 Tu studzienka, tam latarnia, wszystko - w chodniku. "Jestę architektę" w centrum Opola [INTERWENCJA] - To jest jakiś absurd - tak mieszkańcy opolskiej Pasieki komentują prace budowlane na dzielnicy. Chodzi o chodnik, który powstaje w sąsiedztwie remontowanego… » więcej 2024-04-19, godz. 10:58 Kacza rodzina w niebezpieczeństwie. Z pomocą przyszli uczniowie Plastyczniaka [ZDJĘCIA, FILM] To była akcja jak z amerykańskiego filmu. Uczniowie z opolskiego Plastyczniaka ratowali kaczą rodzinę, która postanowiła wybrać się na spacer wzdłuż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »