Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-18, 15:30 Autor: Grzegorz Frankowski

"Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać". Uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu żołnierzy NSZ w ramach operacji "Lawina" [ZDJĘCIA]

Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich rozpoczęły się dziś przed południem (18.09) uroczystości upamiętniające 75 rocznicę mordu na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu VII Śląskiego kpt. Henryka Flamego, ps."Bartek". W jednym z trzech miejsc, gdzie zamordowano partyzantów przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i rodziny pomordowanych złożyli kwiaty i oddali hołd bohaterom.
W ramach prowadzonej w 1946 roku na Opolszczyźnie operacji "Lawina" funkcjonariusze UB i NKWD z premedytacją zabili około 100 żołnierzy tego zgrupowania.

Obecny na uroczystościach Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w okolicznościowym przemówieniu powiedział między innymi, że gdyby nie najwyższa ofiara ludzi pomordowanych tutaj skrytobójczo przez siepaczy spod znaku sierpa i młota, to dzisiaj nie żylibyśmy w wolnej Polsce.

- To oni podłożyli podwaliny pod to, żebyśmy mogli dzisiaj czcić wolna Polskę, żyć w wolnej Polsce. Moja obecność tutaj, ja traktuje jako właśnie spłatę im tego wielkiego długu. To im się po prostu należy, a na nas spoczywa ogromny obowiązek, żebyśmy tego typu miejsca przekazywali następnym pokoleniom. Pamięć o tych ludziach, o takich miejscach, zwłaszcza na Opolszczyźnie, jeszcze raz to powtórzę, zwłaszcza na Opolszczyźnie, nie może zaginąć.

- W tym miejscu, na terenie byłego majątku Scharfenberg zamordowano około 30 partyzantów – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Wiemy już, że tu ich zamordowano. Dzisiaj wiemy już, że tutaj były ich szczątki. Odnaleźliśmy je. Niektóre już zidentyfikowaliśmy poprzez badanie DNA, przywracając tym ludziom imiona i nazwiska. Od kilku lat spotykamy się tutaj na uroczystości z udziałem lokalnej społeczności po to, żeby powiedzieć pamiętamy o tym, co się tutaj zdarzyło.

W krótkiej uroczystości i modlitwie przed krzyżem wzięła udział duża grupa krewnych pomordowanych w tym miejscu partyzantów.

- Zginął tutaj brat naszego taty, bo tutaj jest razem ze mną siostra, przyjaciele i wiele rodzin. Jeszcze nie został wprawdzie odnaleziony, ale ogromnie wierzymy w to. Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać i upamiętniać to miejsce - powiedziała reporterowi Radia Opole Aleksandra Moroń, córka ppor. Tadeusza Przewoźnika ps. "Kuba" z oddziału "Bartka"

Główne uroczystości rozpocznie o godz. 14.00 msza święta polowa na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem.
Sławomir Kłosowski
Krzysztof Szwagrzyk
Aleksandra Moroń

Wiadomości z regionu

2021-10-27, godz. 16:12 Koronawirus potwierdzony u jednego z uczniów z opolskiej podstawówki W szkole podstawowej nr 14 w Opolu potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. » więcej 2021-10-27, godz. 15:17 W Głuchołazach pamiętają o zasługach Leona Woźnicy, uczestnika walk o niepodległość Polski Społecznym sumptem i przy zaangażowaniu samorządowych funduszy odnowiono nagrobek powstańca śląskiego w Głuchołazach. Na tamtejszym cmentarzu spoczywa… » więcej 2021-10-27, godz. 15:14 Trwają przygotowania do akcji "Znicz 2021". Opolska policja informuje o zmianach w organizacji ruchu [FILM] Sprawdzanie stanu technicznego samochodu, kontrolowanie trzeźwości kierujących, a także prędkości i zachowania wobec pieszych. Tak będzie wyglądała tegoroczna… » więcej 2021-10-27, godz. 15:06 Dwie klasy z brzeskiej podstawówki trafiły na zdalne nauczanie Uczniowie dwóch klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu zostali przekierowani na naukę zdalną. Jak przekazała dyrekcja placówki… » więcej 2021-10-27, godz. 14:00 Andrzej Butra skazany za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy Były wiceminister rolnictwa i radny powiatu kluczborskiego Andrzej Butra został dzisiaj (27.10) skazany za znieważenie prezydenta. Polityk po zwycięstwie Andrzeja… » więcej 2021-10-27, godz. 12:51 To już końcówka wielkiej przebudowy dróg w gminie Reńska Wieś Druga połowa tego roku w gminie Reńska Wieś upływa pod znakiem inwestycji drogowych. Budowanych czy remontowanych jest w sumie kilkanaście ulic. Większość… » więcej 2021-10-27, godz. 12:47 Nadzór wojewody miał zastrzeżenia, więc Rada Miejska w Kluczborku przyjęła kolejną uchwałę w sprawie budżetu… Trwa impas w sprawie Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Nadzór wojewody drugi raz podważył treść uchwały w tej sprawie. » więcej 2021-10-27, godz. 11:32 Zimna krew policjantów, negocjacje i szczęśliwy finał. Mężczyzna chciał skoczyć pod pociąg w Byczynie Policjanci z Byczyny zapobiegli próbie samobójczej na wiadukcie kolejowym. » więcej 2021-10-27, godz. 10:47 Czwarta fala przyspiesza: 8361 nowych zakażeń w Polsce i 119 na Opolszczyźnie. Zmarły 133 zarażone osoby [INFOGRA… 2 zgony osób zarażonych koronawirusem i 119 nowych zakażeń potwierdzono na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10) o 8361 kolejnych… » więcej 2021-10-27, godz. 10:30 Aleksander Iszczuk o nauce w pandemii. "Jedni nauczyli się samodzielności, inni pogubili w tym wszystkim" Jakość kształcenia w okresie pandemii będzie jednym z aspektów czwartkowej (28.10) sesji Rady Miasta Opola. Jakie wnioski wynikają z raportu przygotowanego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »