Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-24, 14:38 Autor: Mariusz Chałupnik

"Nadal wielu z tych bohaterów pozostaje anonimowych". Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Podczas II wojny światowej Żydom pomagało wielu Polaków [fot. Mariusz Chałupnik]
Podczas II wojny światowej Żydom pomagało wielu Polaków [fot. Mariusz Chałupnik]
Podczas II wojny światowej Żydom pomagało wielu Polaków [fot. Mariusz Chałupnik]
Podczas II wojny światowej Żydom pomagało wielu Polaków [fot. Mariusz Chałupnik]
Wystawa "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej" [fot. Mariusz Chałupnik]
Wystawa "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej" [fot. Mariusz Chałupnik]
Ratowali przed pewną śmiercią innych, narażając życie swoje oraz swoich najbliższych. 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Do tej pory medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymało około 8 tysięcy Polaków. To najwyższe cywilne odznaczenie Izraela przyznawane obywatelom innych narodowości.

- W ostatnich dziesięciu latach z naszego województwa to wyróżnienie trafiło do 8 osób - mówi Janusz Oszytko z archiwum opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. - To jest odznaczenie specjalne. Wskazuje na moralne cnoty tej osoby, która bezinteresownie, bez żadnych innych przesłanek pomagała Żydom. To między innymi z powodu chrześcijańskiego miłosierdzia. To było często koordynowane przez parafię, na przykład na Kresach, czy też przez obwody AK.

Wśród odznaczonych są nieżyjące już Stefania Smykała z Brzegu i Jadwiga Kozłowska-Borkowska z Nysy. Ale jak podkreśla Janusz Oszytko, nadal jest grono tak zwanych "cichych bohaterów", którzy w czasie drugiej wojny światowej uratowali Żydów, a nie otrzymali do tej pory nagrody za poświęcenie.

- Pomagały anonimowo pojedyncze osoby, bądź też całe grupy - mówi Oszytko. - Taką grupą anonimową, która jest słabo upamiętniona są siostry zakonne. One zajmowały się dziećmi żydowskimi. Wraz z upływem II wojny światowej większość tych przypadków nie została ujawniona. Dla nas to są pola do badań.

Na facebookowym profilu opolskiej delegatury IPN opublikowane zostały życiorysy Rudolfa Merkela i ks. Alojzego Chrobaka, którzy angażowali się w ocalenie Żydów. W tym samym miejscu znajdziemy również link do wystawy "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej".
Janusz Oszytko
Janusz Oszytko

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 21:15 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i hospitalizowanych pacjentów. Chorują głównie osoby młode, które nie… 8 nowych zakażeń i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 infekcjach… » więcej 2021-09-28, godz. 20:00 Jeszcze tylko opinia geologa i wznowione będą prace przy budowie PSZOK-u w Kielczy Ponad pół rok opóźniona jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy, w gminie Zawadzkie. Problemem były niezgodności projektowe… » więcej 2021-09-28, godz. 19:00 Na 1200 szkół i przedszkoli w regionie w czterech placówkach nauka jest prowadzona hybrydowo po wykryciu zakażeń … W 4 szkołach w regionie w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem prowadzone jest nauczanie hybrydowe. W sumie zdalna edukacja dotyczy uczniów 11 klas… » więcej 2021-09-28, godz. 18:00 Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu szpitala przy ul. Wodociągowej. Psychiatryczny oddział… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. To oznacza, że 40-łóżkowy… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 W szpitalu tymczasowym hospitalizowanych jest 16 pacjentów. Siedmiu z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii Pogarsza się sytuacja epidemiczna w kraju. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie informowało o 975 nowych infekcjach koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 Dzień Chemika w Zakładach Azotowych Kędzierzyn Po raz pierwszy od dwóch lat w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano Dni Chemika. Spotkanie byłych i obecnych pracowników Grupy Azoty ZAK S.A. to wieloletnia tradycja… » więcej 2021-09-28, godz. 16:25 Zderzenie trzech samochodów na autostradzie. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Do kolizji trzech samochodów osobowych doszło na opolskim odcinku autostrady. Są utrudnienia na jezdni do Wrocławia. » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Poseł Witold Zembaczyński: niech policja zacznie kierować ruchem. Policja: to słowa krzywdzące - Policja powinna zająć się kierowaniem ruchem w Opolu - tak sugeruje Witold Zembaczyński. Poseł Nowoczesnej na konferencji prasowej przed ratuszem odniósł… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Opole: Arkadiusz Wiśniewski sprzeciwia się rozszerzeniu działalności firmy Remondis. ''W mieście nie ma miejsca na… Prezydent Opola nie zgadza się na planowane rozszerzenie działalności firmy Remondis. Przedsiębiorstwo podejmuje starania, które ma na celu zwiększenie składowiska… » więcej 2021-09-28, godz. 15:00 "Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu… Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »