Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-17, 19:45 Autor: Daniel Klimczak

Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach przeniesiono w tym roku do internetu. "Musimy pamiętać, by ta historia się nie powtórzyła"

Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Zamiast rozmów z jeńcami dawnego obozu w Łambinowcach i ich rodzinami, tym razem spotkanie z nimi zorganizowano w sieci. Ze względu na pandemię koronawirusa, w czasie obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf zrezygnowano też z otwartej uroczystości pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych.
W miejscu pamięci pojawiła się dziś (17.03) rano jedynie niewielka grupa lokalnych władz i pracowników muzeum, którzy połączyli się we wspólnej modlitwie odmówionej przez duchownych 4 wyznań. O godzinie 17:00 można było obejrzeć w internecie film nagrany w czasie uroczystości. W materiale można także wysłuchać wspomnień Wandy Traczyk-Stawskiej, która do Lamsdorf trafiła kilka dni po upadku Powstania Warszawskiego.

- Jechałyśmy po ponad 50 osób w wagonach bydlęcych. Kiedy wysiadłyśmy, musiałyśmy iść kilka kilometrów do obozu. Ta droga była dla nas bardzo wyczerpująca, ponieważ prawie wszystkie wyszłyśmy z powstania ranne - podkreśla.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, który przypomniał, że Łambinowice to miejsce szczególnie naznaczone cierpieniem.

- Przez stalag przeszło ponad 300 tysięcy żołnierzy z niemal wszystkich państw pozostających w konflikcie z Niemcami. Łambinowice były świadkiem prześladowań także po II Wojnie Światowej, kiedy funkcjonował tam obóz pracy prowadzony pod nadzorem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie. To zatem miejsce, w którym ginęły ofiary dwóch XX-wiecznych totalitaryzmów - dodał.

Z kolei marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła apelował, by miejsce to było przestrogą chroniącą ludzkość przed powtórką dramatu, jaki niesie ze sobą wojna.

- Musimy pamiętać, aby ta historia nigdy się nie powtórzyła. Musimy dawać przykłady pamięci, ale też zrozumienia, dla różnicy zdań, dla różnicy poglądów. Dlatego, że to, co staje się konfliktem, staje się później wielką tragedią ludzką - zauważa.

44-minutowy film upamiętniający 76. rocznicę wyzwolenia obozu można obejrzeć na profilu facebookowym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Dodajmy, że w obchody rocznicy włączył się również kanał TVP Historia, który o 17:50 wyemitował film „Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w niewoli” w reż. Mirosława Basaja.
Wanda Traczyk-Stawska
prof. Piotr Gliński
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Ryszard Galla zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych mediów Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla od dłuższego czasu zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych tych ośrodków medialnych… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Przyrodnicy i wolontariusze policzyli susły w Kamieniu Śląskim. Łąkę w okolicy lotniska zamieszkuje 315 gryzoni 315 susłów moręgowanych zamieszkuje łąki w okolicy lotniska w Kamieniu Śląskim w gminie Gogolin. Tak wynika z szacunków wolontariuszy Polskiego Towarzystwa… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Polska Cerekiew: po tym, jak woda wlała się do sali ślubów, gmina chce wybudować zadaszenie dziedzińca starego p… Zabytkowemu pałacowi w Polskiej Cerekwi zagraża woda. Nie chodzi o lokalne podtopienia, ale wody opadowe. Zbudowany na planie kwadratu budynek ma otwarty dziedziniec… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »