Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-17, 12:42 Autor: Daniel Klimczak

W Łambinowicach upamiętniono rocznicę wyzwolenia obozu jenieckiego. Część uroczystości przeniesiono do internetu [ZDJĘCIA]

Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Daniel Klimczak]
Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Daniel Klimczak]
Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Daniel Klimczak]
Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Daniel Klimczak]
Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Daniel Klimczak]
Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Daniel Klimczak]
Łambinowice wspominają 76. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. Z tej okazji dziś (17.03) rano przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych złożono kwiaty i modlono się w intencji ofiar wojennego terroru.
Tegoroczne uroczystości, ze względu na pandemię, mają zupełnie inny przebieg niż dotychczas. Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska wskazuje, że mimo, iż z roku na rok zmniejsza się liczba żyjących świadków tych wydarzeń, Opolszczyzna nie zapomina o ich dramacie.

- Zaprosiliśmy nielicznych gości po to, aby osobiście w miejscu pamięci oddać hołd i powiedzieć, że cały czas pamiętamy. Ta ceremonia dzisiaj ma postać modlitwy. Towarzyszą nam przedstawiciele wszystkich wyznań - wyjaśnia.

Wicewojewoda opolska Teresa Barańska zauważa z kolei, że mimo upływu wielu lat, ofiarna postawa walczących w czasie II Wojny Światowej wciąż ma spory wpływ na naszą codzienność.

- Walczyli o to, żebyśmy dzisiaj żyli w wolnej Polsce, niepodległej. Naszym obowiązkiem jest to, aby czcić te wszystkie uroczystości, przekazywać tę wiedzę, podtrzymywać historię, pamiętać o tych wszystkich najważniejszych dla nas wydarzeniach. Nie możemy przejść obojętnie obok wielu takich sytuacji - dodała.

Dodajmy, że relacja filmowa z uroczystości pojawi się jeszcze dziś w mediach społecznościowych muzeum. W przygotowanym z okazji rocznicy filmie będzie można także wysłuchać relacji jeńców więzionych w Lamsdorf oraz przemówień samorządowców, czy ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego. Premiera filmu planowana jest na godzinę 17:00.
dr Violetta Rezler-Wasielewska
Teresa Barańska

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Ryszard Galla zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych mediów Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla od dłuższego czasu zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych tych ośrodków medialnych… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Przyrodnicy i wolontariusze policzyli susły w Kamieniu Śląskim. Łąkę w okolicy lotniska zamieszkuje 315 gryzoni 315 susłów moręgowanych zamieszkuje łąki w okolicy lotniska w Kamieniu Śląskim w gminie Gogolin. Tak wynika z szacunków wolontariuszy Polskiego Towarzystwa… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Polska Cerekiew: po tym, jak woda wlała się do sali ślubów, gmina chce wybudować zadaszenie dziedzińca starego p… Zabytkowemu pałacowi w Polskiej Cerekwi zagraża woda. Nie chodzi o lokalne podtopienia, ale wody opadowe. Zbudowany na planie kwadratu budynek ma otwarty dziedziniec… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »