Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-01, 17:41 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: Lewica chce zmiany nazwy wiaduktu przy ulica Struga. Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski mówi stanowczo "Nie"

Opole - ul. Władysława Reymonta [fot. Barbara Tyslik]
Opole - ul. Władysława Reymonta [fot. Barbara Tyslik]
Opolska Lewica chce zmiany nazwy wiaduktu w ciągu ulicy Struga i Reymonta. Patronem mostu są "Żołnierze Wyklęci", jednak przedstawiciele Lewicy chcą, aby nazywał się "Praw Kobiet". Dzisiaj (01.03) mają w tej sprawie złożyć petycję do rady miasta. Z takim pomysłem nie zgadza się Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski, który był jednym z inicjatorów powstania Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Przypomnijmy, że w 2009 roku to Janusz Kowalski złożył petycję o stworzeniu takiego dnia do śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
"Teraz mówi się tylko głośno o żołnierzach wyklętych, a nie o prawach kobiet, które są zabierane" - tak opolska lewica argumentuje złożoną przez nich petycję. Uważają, że obecna nazwa jest zbyt ogólna i kojarzeni są z nią nie tylko bohaterowie, ale także bandyci. Do ich prośby dołączyli przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji.

- Nie podoba nam się ta nazwa i chcemy jej zmiany. Mamy nadzieję, że nasza petycja zostanie przyjęta - mówi Michał Kalinowski, koordynator Wiosny w województwie opolskim.

- Widzimy, co w tej chwili dzieje się w Polsce. Kobietom zabiera się prawa, więc w ramach zadośćuczynienia chcielibyśmy, aby ten wiadukt nazwany został imieniem "Praw Kobiet".

- Obecnie zbyt dużą wagę przykłada się do gloryfikacji tak zwanych żołnierzy wyklętych - dodaje Beata Wajda z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

- Według nas część z nich była po prostu przestępcami. Poza tym udział tak zwanych żołnierzy wyklętych w zakończeniu II wojny światowej był minimalny, nie był współmierny do wkładu naszego wojska polskiego. Według nas walka o prawa kobiet jest zbyt mało widoczna. My, jako lewica walczymy o to i byłabym przeszczęśliwa, jakby ten wiadukt nosił nazwę "Praw Kobiet".

Do tego pomysłu odniósł się także Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski, który wyraził swój sprzeciw.

- Pragniemy zaapelować, aby nie dzielić Opola i pamięci o żołnierzach wyklętych. To właśnie Opole było tym miejscem, które bez względu na opcję polityczną i wrażliwość łączyło wszystkich - mówi Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.

- Nigdy nie dzieliliśmy pamięci o żołnierzach wyklętych ze względów politycznych. Chcę przypomnieć, że w roku 2009, tę inicjatywę święta Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych poparły wszystkie środowiska polityczne. Zarówno te centrowe, jak i prawicowe. Dzisiejsza inicjatywa Lewicy, postkomunistycznej Lewicy wpisuje się dokładnie w tę narrację komunistów z całego okresu PRL i niestety do początków XXI wieku.

- Jako radny sejmiku województwa opolskiego proszę radnych miasta, aby podczas głosowania nad tym pomysłem głęboko się zastanowili i przemyśleli swoją decyzję - dodaje Tomasz Gabor, radny wojewódzki z Solidarnej Polski.

- To ten moment, kiedy możemy się zastanowić nad swoją historią i miejsca, w którym mieszkamy. A Stary Grodków i miejsce tej tragicznej zbrodni niech będzie przykładem dzisiaj tego, że ktoś za nas kiedyś oddał życie. Możemy przez to dzisiaj funkcjonować, uczyć się, pogłębiać edukację i wychowywać swoje dzieci.

Gość Loży Radiowej senator PiS Jerzy Czerwiński pomysł lewicy nazwał bzdurą, która na celu ma wzburzenie, zaistnienie medialne, a niczego dobrego nie przyniesie.
Michał Kalinowski
Beata Wajda
Janusz Kowalski
Tomasz Gabor

Wiadomości z regionu

2021-04-19, godz. 08:00 Od dzisiaj ponownie będą otwarte żłobki i przedszkola. Uczniowie co najmniej do 25 kwietnia mają zajęcia zdalne Po kilkutygodniowej przerwie od dzisiaj (19.04) ponownie zostały otwarte żłobki i przedszkola. Otwarcie szkół minister zdrowia uzależnia od liczby potwierdzonych… » więcej 2021-04-19, godz. 07:15 Na opolskim Toropolu startuje dzisiaj punkt masowych szczepień przeciw COVID-19 Punktualnie o godzinie 8.00 rano na rozmrożonym krytym lodowisku Toropol w Opolu rozpocznie działalność pierwszy na Opolszczyźnie punkt masowych szczepień… » więcej 2021-04-18, godz. 20:10 Gmina Leśnica chce doprowadzić internet do każdej sali szkolnej Na razie uczniowie lekcje mają zdalnie, przez internet, ale nie wiadomo w jakiej formie zajęcia będą prowadzone po wakacjach. Możliwe, że w formie hybrydowej… » więcej 2021-04-18, godz. 19:45 Raport dnia: 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-18, godz. 19:16 Podnyska Bioagra kontynuuje program nasadzeń drzew i krzewów. Rośliny mają ograniczyć hałas i zapachy z zakładu Około 850 krzewów i drzew chce zasadzić tegorocznej wiosny podnyska Bioagra. Rośliny mają pomóc w zatrzymywaniu zapachów i dźwięków dobiegających z… » więcej 2021-04-18, godz. 19:00 Seniorzy mogą dokonać spisu powszechnego w centrum "Senior" w Opolu Centrum 'Senior' w Opolu postanowiło pomóc mieszkańcom w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W placówce uruchomiono specjalne dyżury… » więcej 2021-04-18, godz. 17:00 Bezpłatny program dla rodzin dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym “FAScynujące Rodzicielstwo” to projekt mający na celu niesienie pomocy rodzinom z Kędzierzyna-Koźla, które borykają się z problemem FAS, czyli Alkoholowym… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Fundacja "Flexi Mind" poszukuje chętnych rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych do programu "Opieki wytchnienio… Członkowie rodzin lub opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą starać się o wsparcie w ramach rządowego programu 'Opieki wytchnieniowej'. Ma on na celu odciążenie… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Strażacy z Boryczy sieją łąki kwietne z nasion od niemieckiej gminy partnerskiej Choć z powodu pandemii mieszkańcy gminy Izbicko i partnerskiego miasta Florstadt nie mogą się wzajemnie odwiedzać, to kontakty się nie urwały. Z inicjatywy… » więcej 2021-04-18, godz. 15:30 Nietoperze zajmą się komarami w kluczborskim parku. Gmina zamontowała na drzewach sto budek lęgowych Sto budek lęgowych dla nietoperzy zamontowano na drzewach Parku Miejskiego w Kluczborku. To projekt zwycięski w trzecim obszarze Kluczborskiego Budżetu Oby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »