Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-28, 17:54 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Dla nas jest symbolem mówienia prawdy". W ramach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu upamiętniono sierż. Jana Sabina [ZDJĘCIA]

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
W Brzegu już dzisiaj (28.02) rozpoczęto świętowanie przypadającego na 1 marca Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości skupione były wokół postaci sierżanta Jana Sabina, pseudonim "Wiewiórka", który ostatnie lata swojego życia spędził w tym mieście. Był on nie tylko ostatnim z trzech żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, ale także działał w konspiracji niepodległościowej. Z inicjatywy opolskiego IPN-u o osobie Sabina przypominać będzie od dziś tablica pamiątkowa. Niezłomny pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Ten dzień jest dla nas bardzo ważny. Przede wszystkim jest to uhonorowanie mojego zmarłego ojca - mówi Wanda Opoka, córka sierż. Jana Sabina.

- Szkoda tylko, że tak późno, że nie doczekał tego. Tata niestety zmarł w wieku 65 lat i nie doczekał niczego. Nawet rehabilitacji jego nazwiska, bo to zrobiłyśmy po śmierci jego z mamą.

- Jest to jakiś sposób nobilitacji dla nas i przede wszystkim dla dziadka, który już nie żyje 30 lat. W końcu został doceniony. Moim zdaniem, jest to też, uhonorowanie jego oraz jego kolegów - dodaje Artur Opoka, wnuk sierż. Jana Sabina.

- Staramy się w naszych działaniach przypominać nie tylko o tych wielkich, znanych w całym kraju, bo o nich już naród wie - mówi Marcin Żukowski z Instytut Pamięci Narodowej w Opolu.

- Naszym zadaniem jest przypominać o tych bohaterach, uczestnikach powojennego powstania antykomunistycznego, którzy byli związani z miejscami, w których my żyjemy. Jan Sabin co prawda nie pochodził ze Śląska Opolskiego, pochodził z Wileńszczyzny, ale tutaj spędził kilka lat swojego życia. Najpierw w więzieniu, a później po wyjściu z niego zamieszkał w Brzegu, pracował zawodowo, założył rodzinę i tutaj został pochowany. Warto abyśmy znali osoby ważne, które związane są z naszym miejscem zamieszkania, z naszą ziemią.

Jak podkreślił Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu Jan Sabin jest dla mieszkańców miasta reprezentantem i symbolem żołnierzy wyklętych.

- Powinniśmy dbać i pamiętać o tych osobach, które odważyły się mówić prawdę, tak jak to już zostało dzisiaj wspomniane podczas nabożeństwa. Ci żołnierze, oni byli posłannikami, którzy mieli mówić prawdę. Nie każdego było na to stać. Byli tacy, którzy bardzo szybko o tym zapomnieli, ale byli też tacy, którzy ten system wzmacniali.

Tablica pamiątkowa została umieszczona w Klubie Wojskowym 1. Pułku Saperów w Brzegu przy ulicy Piastowskiej 4.
Wanda Opoka i Artur Opoka
Marcin Żukowski
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2021-04-10, godz. 20:30 RAPORT DNIA: prawie 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Utrzymuje się wysoka liczba zgonów związanych z COV… 24 856 nowych zakażeń koronawirusem zdiagnozowano ostatniej doby w Polsce - przekazało dziś (10.04) Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 749 zakażonych… » więcej 2021-04-10, godz. 20:00 Działkowcy z Kluczborka będą mieć nowy parking przy obwodnicy miasta Gmina Kluczbork wybuduje parking dla działkowców przy rondzie na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą powiatową po północnej stronie miasta. » więcej 2021-04-10, godz. 19:29 Do końca wakacji ma być gotowa nowa remiza w Skoroszycach. "Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem" Jeszcze w tym roku zakończy się budowa nowej remizy OSP w Skoroszycach. Do tej pory prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, budynek zyskał już między… » więcej 2021-04-10, godz. 18:04 W Namysłowie rośnie zainteresowanie terapią EEG biofeedback. Seanse pomagają walczyć z negatywnymi neurologicznymi… Powiat namysłowski chce skuteczniej wspierać najmłodszych, którzy odczuwają negatywny wpływ pandemii koronawirusa na sprawność intelektualną. Pomóc w… » więcej 2021-04-10, godz. 17:49 Uroczystości w Kostowie zakończyły tegoroczne oficjalne obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej na Opolszczyź… Kostów w gminie Byczyna to ostatni punkt tegorocznych oficjalnych uroczystości związanych z upamiętnieniem rocznicy katastrofy smoleńskiej w naszym regionie… » więcej 2021-04-10, godz. 17:04 Grabienie, pielenie, kopanie grządek, czyli wiosenne porządki na działkach w Opolu Ruszył sezon działkowy. Opolanie wykorzystali ładną pogodę i licznie pojawili się dziś na ogródkach działkowych, żeby uporządkować grządki po zimie… » więcej 2021-04-10, godz. 16:00 Do brzeskiego muzeum trafiły pamiątki z wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Jego przyjazd to ważne wydarzenie h… Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się dziś (10.04) o kolejne eksponaty. To pamiątki z wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który gościł w… » więcej 2021-04-10, godz. 14:30 11. rocznica katastrofy smoleńskiej - z archiwum Radia Opole. Komentarze opolskich polityków dzień po tragedii 11 lat temu doszło do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób. Polska delegacja 10 kwietnia 2010 roku leciała na obchody 70. rocznicy… » więcej 2021-04-10, godz. 14:20 Opole upamiętniło 11. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. "10 kwietnia 2010 roku to dzień, który zmienił nas wszystkich"… Msza święta w kościele Franciszkanów oraz złożenie wieńców na placu Wolności. Tak wyglądały tegoroczne opolskie uroczystości upamiętniające 11. rocznicę… » więcej 2021-04-10, godz. 13:15 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wspomnienia-refleksje Ryszarda Galli i Ryszarda Wilczyńskiego Dziś (10.04) przypada 11. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W tragedii zginęło 96 osób. Delegacja zmierzała na uroczystości ku czci polskich jeńców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »