Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-22, 16:12 Autor: Jakub Biel

Zakasali rękawy i posadzili drzewa w pobliżu Dobrzenia Wielkiego w ramach akcji "Lasy pełne energii"

Akcja "Las Pełen Energii" [fot. Jędrzej Łuczak]
Akcja "Las Pełen Energii" [fot. Jędrzej Łuczak]
Dęby, jawory, lipy czy sosny – kilka tysięcy sadzonek tych drzew dzięki pracy młodzieży, pracowników Elektrowni Opole i Nadleśnictwa w Kup wzbogaciło przestrzeń w pobliżu lasu w sąsiedztwie Dobrzenia Wielkiego. Było to możliwe dzięki akcji Polskiej Grupy Energetycznej „Lasy pełne energii”, która odbywa się już od 24 lat.
- Ten projekt ma charakter warsztatowo-edukacyjny – podkreśla Justyna Soppa, zastępca dyrektora w Elektrowni Opole. - Sadzimy drzewa, sadzimy lasy w 14 województwach. Akcja ma na celu wsparcie środowiska i wymiar ekologiczny. Polityka odpowiedzialnego biznesu zobowiązuje nas też do tego, abyśmy wspierali środowisko.

- To wielka lekcja biologii i cieszymy się, że możemy wziąć w niej udział – mówi Barbara Baucz-Malij, wicedyrektor Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. - Bardzo się cieszymy, że możemy kolejny raz brać udział w tej szczytnej akcji sadzenia lasów i szczególnie, że jest to teren nam bliski, blisko naszej szkoły, wszyscy będziemy z tego korzystać. Uczniowie widzą, jak wygląda las. Jest to lekcja biologii w terenie, ekologii, o której się uczymy, widzimy. Jakie są gatunki, które rosną naturalnie, którym musimy pomóc. No i naprawdę jesteśmy zadowoleni, że możemy to wszystko obserwować tutaj w terenie.

- Asortymentu z pewnością nam nie zabraknie - mówi Marek Koteluk, leśniczy z Nadleśnictwa w Kup. - Sadzimy tutaj cztery gatunki drzew. Dęba, jawora, lipę oraz sosnę. Powierzchnia ma około 3,5 ha. Wysadzimy tutaj około 21 tys. sadzonek. Będziemy sadzić tu w 50% sosnę, w 30% dęba i reszta gatunków to będzie zajmowało 20%.

W 2023 roku podczas akcji „Lasy pełne energii” zasadzono 110 tys. drzew. W tym roku ten wynik ma być jeszcze lepszy.
Justyna Soppa
Barbara Baucz-Malij
Marek Koteluk

Wiadomości z regionu

2024-05-29, godz. 22:03 "Różnorodność jest siłą i zasobem". Szymon Hołownia w Opolu Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia przyjechał dzisiaj (29.05) do Opola. Wsparł Różę Thun, która startuje w eurowyborach z listy Trzeciej Drogi w okręgu… » więcej 2024-05-29, godz. 20:00 Strażacy świętowali w Prudniku. Wręczono odznaczenia i awanse Dzień Strażaka obchodzono oficjalnie oraz piknikowo w Prudniku. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, awanse i nagrody rzeczowe. Za oddaną służbę… » więcej 2024-05-29, godz. 19:00 Opolscy policjanci gotowi do sezonu nad jeziorami turawskimi Policja oficjalnie rozpoczęła sezon wodny nad jeziorami turawskimi. Funkcjonariusze zapowiadają patrole na wodzie, nad wodą i wytężone kontrole trzeźwości… » więcej 2024-05-29, godz. 18:00 Metamorfoza DPS-u w Prudniku. Będą komfortowe warunki pobytu seniorów i niepełnosprawnych Więcej udogodnień i pomieszczeń dla pensjonariuszy - to efekt gruntownej modernizacji Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Zakres inwestycji obejmuje przebudowę… » więcej 2024-05-29, godz. 17:15 Jednak weto. Prezydent Andrzej Duda zadecydował w sprawie uznania języka śląskiego Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i przekazał ustawę Sejmowi do ponownego… » więcej 2024-05-29, godz. 16:52 Dramatyczna sytuacja pracowników walcowni z Zawadzkiego. "Szukamy rozwiązań" Sytuacja w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem jest dramatyczna. Do końca września prace straci ponad 400 osób. Dziś (29.05) z częścią załogi zakładu, jego… » więcej 2024-05-29, godz. 16:15 Do rodziny Odry Opole dołączyło sześć kolejnych lokalnych klubów Rodło Opole, UKP Gol Opole, UKS Dziesiątka Opole, LZS Sławice, Groszmal Opole oraz LZS Grudzice - te kluby sportowe stały się oficjalnymi partnerami Odry… » więcej 2024-05-29, godz. 16:15 Podczas remontu pałacu w Wysokiej odkryto unikatowe malowidła cenionego artysty z XVIII wieku Wyjątkowe odkrycie w pałacu w Wysokiej. Podczas prac remontowych w głównym salonie zabytkowego obiektu natrafiono na malowidła ścienne Fratiska Sebastiniego… » więcej 2024-05-29, godz. 15:30 Uczniowie opolskiej "dziewiątki" nie zapomną o gen. Andersie Gen. Władysław Anders od dziś będzie lepiej znany uczniom opolskiego liceum nr 9. Na ścianie placówki odsłonięto poświęconą mu tablicę, a młodzież… » więcej 2024-05-29, godz. 13:20 Wjechał ciężarówką w słup i ogrodzenie domu w Kopicach, a następnie uciekł Mieszkańców jednej z posesji w Kopicach (gm. Grodków) obudził dziś hałas. W przydrożny słup, ogrodzenie posesji i dom tuż po 6:30 uderzył samochód ciężarowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »