Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-05, 14:29 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

O środowisko trzeba dbać. W Opolu uczą tego na ekologicznym pikniku [ZDJĘCIA]

Światowy Dzień Ochrony Środowiska - Piknik "Razem dla środowiska" [fot. Marcin Boczek]
Światowy Dzień Ochrony Środowiska - Piknik "Razem dla środowiska" [fot. Marcin Boczek]
Co kryje w sobie las, jak zmierzyć wilgotność powietrza, czy co zawarte jest w nasionach różnych roślin - tego i wielu innych ciekawostek można dowiedzieć się dziś (05.06) podczas pikniku "Razem dla środowiska". Impreza została zorganizowana na Bulwarach Karola Musioła w Opolu, a jej data nie jest przypadkowa, bo 5 czerwca przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
Oprócz różnego rodzaju łamigłówek, testów, są również stoiska, między innymi lasów państwowych, RZGW, policji, czy IMGW. Gościem specjalnym wydarzenia była ministra klimatu i ochrony środowiska Paulina Hennig-Kloska.

- Każdego dnia chcemy dołożyć małą cegiełkę do tego, by to środowisko zostawić kolejnym pokoleniom w trochę lepszym stanie niż obecnie i tak mamy cel długofalowy. Dzisiaj jesteśmy w miejscu dość symbolicznym, nad Odrą i to stanowi jedno z wyzwań. Poprawa jakość stanu polskich rzek, w tym Odry, jest na pewno jednym z wyzwań, które stawiamy sobie.

Piknik został zorganizowany po raz drugi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Jak mówi jego prezes Aleksandra Drescher, frekwencja przerosła oczekiwania.

- Chcemy pokazać, jak dbać o przyrodę, środowisko, jakim celem powinny być odnawialne źródła energii, co możemy spotkać w lesie. Jest z nami Polski Związek Wędkarski, który pokazuje gatunki ryb. Generalnie chcemy pokazać cały wachlarz tych wszystkich działań, jakie powinniśmy prowadzić ku temu, żeby ta planeta była przydatna dla nas i kolejnych pokoleń przez długie, długie lata.

Są też stanowiska, na których można trochę poeksperymentować. Przykładem jest to przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisław Staszica w Opolu.

- Możemy zobaczyć, czy prąd z cytryny da się wytworzyć i na naszym stanowisku da się. Jest również panel fotowoltaiczny, możemy tutaj zobaczyć, jak za pomocą kabelków jest połączony do wiatraka i dzięki słońcu wytwarza nam moc, która nam ten wiatrak aktywuje.

Jedno jest pewne, dzieci nudy na pikniku nie mają. Jak mówili naszej reporterce, jest co robić.

- Co wy tu musicie zrobić? - Mamy dotykać rzeczy i zgadywać, co to jest. - A było już coś? - Tak, zgadałem, że to szyszka, a teraz od takiego drzewa iglastego. - Musieliśmy zakręcić kołem i odpowiedzieć na pytanie, które wylosowaliśmy. - A jakie ty miałeś? - Energia słońca. Skąd można ją wziąć? Odpowiedziałem, że z paneli słonecznych.

Dodajmy, że piknik potrwa do godziny 17:00, a wstęp na niego jest wolny. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Paulina Hennig-Kloska
Aleksandra Drescher
Uczennica ZSZ im. Stanisława Staszica w Opolu
Dzieci

Wiadomości z regionu

2024-07-15, godz. 17:01 Kot sprawcą kolizji. Przewożony bez zabezpieczenia zwierzak zdekoncentrował kierowcę Do tego zdarzenia doszło na trasie z Nysy do Przełęku. 20-letni kierowca osobówki zjechał z drogi i uderzył w latarnię. » więcej 2024-07-15, godz. 17:00 Wyremontowany "Lipsk" ma być gotowy w październiku 2025 roku [ZDJĘCIA] Budynek 'Lipsk' przy ul. Sosnkowskiego w Opolu nabiera kształtu i nowoczesnego wyglądu. Choć gotowa jest już elewacja, to do ostatecznego zakończenia prac… » więcej 2024-07-15, godz. 16:32 Kolizja dwóch samochodów na DK45. Dostawczy przewoził butle z gazem Do tego zdarzenia doszło wczesnym popołudniem w okolicy Bierdzan na drodze krajowej nr 45. » więcej 2024-07-15, godz. 16:30 Ruszył remont obwodnicy Opola. Jest zmiana organizacji ruchu Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj (15.07) rozpoczęły się prace na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2024-07-15, godz. 16:00 Kierowców czeka ruch wahadłowy na DK46 w sąsiedztwie autostrady Będzie ruch wahadłowy na drodze krajowej 46 w sąsiedztwie autostrady A4 i obwodnicy Niemodlina. » więcej 2024-07-15, godz. 15:30 Więziennicy świętowali na zamku w Brzegu. "Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega, że to potrzebna służba" Awanse na wyższe stopnie, medale i podziękowania za dotychczasową pracę. W ten sposób strażnicy więzienni obchodzili dziś (15.07) swoje święto. Na Zamku… » więcej 2024-07-15, godz. 15:17 Sinice znów dają o sobie znać na zbiorniku w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz kąpieli Znów nie można kąpać się w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. » więcej 2024-07-15, godz. 14:45 Przyszli studenci najchętniej wybierają kierunek lekarski i informatykę na opolskich uczelniach Prawie dziewięć tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Opolskim, a ponad trzy na Politechnice Opolskiej. Obie uczelnie zakończyły właśnie pierwszą… » więcej 2024-07-15, godz. 12:40 Będzie kara, ale najpierw... ekspertyza. Co dalej ws. cisu z opolskiego Zaodrza Wykonawcy zewnętrznej ekspertyzy dotyczącej stanu cisu rosnącego przy ulicy Niemodlińskiej szuka Urząd Miasta Opola. To będzie podstawa do ukarania winnych… » więcej 2024-07-15, godz. 11:55 Zamiast 6 osób, było... 14. Przeładowany bus zatrzymany na A4 Mandat karny oraz zabrane prawo jazdy - tym dla młodego kierowcy busa skończyło się spotkanie z mundurowymi na opolskim odcinku autostrady A4. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »