Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-10, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Opolskie lasy obrodziły grzybami i jagodami. Na kilka rzeczy trzeba jednak uważać

Grzybobranie w opolskich lasach [fot. Jacek Rudnik]
Grzybobranie w opolskich lasach [fot. Jacek Rudnik]
grzyby foto:WSSE/facebook
grzyby foto:WSSE/facebook
Pierwszy tego roku wysyp grzybów można zaobserwować w części opolskich lasów. W ostatnim czasie regularnie pada deszcz, a do tego jest ciepło, co sprzyja wzrostowi zwłaszcza borowików, ale też maślaków, podgrzybków czy kurek.
Początkujący grzybiarze nie powinni zbierać gatunków blaszkowych, a raczej skupić się na tych z gąbką.

- Borowiki zalecamy nawet dla niedoświadczonych grzybiarzy, bo one są gąbczaste i łatwo je odróżnić - mówi Anna Brzozowska, grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

- Nie ma wśród nich silnie trujących. Jedyne co, trzeba zwrócić uwagę, bo bardzo często borowik jest mylony z goryczakiem żółciowym. Goryczaka odróżnimy przede wszystkim po smaku, ale również od spodu ta gąbka wpada w róż, natomiast u borowika jest jasna lub oliwkowa. Goryczak ma różową i ma bardzo wyraźną siatkę na trzonie.

W lasach można spotkać również coraz więcej jagód. Czy te owoce leśne można pomylić?

- Pomylić raczej nie da się. Jedyne co, tak samo jak przy grzybach, tak i przy jagodach, nie jest wskazane spożycie surowych owoców. One mogą być skażone jakimś bąblowcem czy innym tasiemcem - dodaje Anna Brzozowska.

Po powrocie z lasu warto zweryfikować swoje zbiory. Można odwiedzić sanepid przy ulicy Mickiewicza 1 w Opolu, od poniedziałku do piątku między 8:00 a 14:00.
Anna Brzozowska 1
Anna Brzozowska 2

Wiadomości z regionu

2024-06-24, godz. 19:30 Wandal na cmentarzu w Opolu. Zatruwa drzewa kwasem [INTERWENCJA] Najpierw wywierca dziurę w drzewie, a następnie wstrzykuje do niego toksyczną substancję. Taki mechanizm stosuje nieznany sprawca, który niszczy okazy na… » więcej 2024-06-24, godz. 19:00 Pasieczna w Opolu do remontu. Utrudnienia aż do września Kolejne remonty na opolskiej Pasiece. Od wtorku (25.06) rozpocznie się przebudowa ul. Pasiecznej pomiędzy ulicami Jana Dobrego a Konsularną. W ramach robót… » więcej 2024-06-24, godz. 18:10 Złote algi. Wizja lokalna Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Sytuacja jest stabilna, a parametry wody w Odrze pod względem złotych alg mają akceptowalny poziom - informuje biuro prasowe Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego… » więcej 2024-06-24, godz. 18:00 Niewidomi będą strzelać z broni laserowej. Integracyjny Piknik Rodzinny w Turawie Zajęcia z hipoterapii, pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego, konkursy, gry i zabawy, a nawet strzelanie z broni laserowej - takie atrakcje czekają na uczestników… » więcej 2024-06-24, godz. 17:00 "Chcemy się rozwijać". Inteligentne wioski w gminie Głubczyce Sołectwa Pomorzowice i Grobniki w gminie Głubczyce przystępują do koncepcji inteligentnych wiosek ''Smart Villages''. Uchwałę w tej sprawie samorządowcy… » więcej 2024-06-24, godz. 16:39 Wypadki na opolskich drogach. W Niwnicy lądował LPR Niespokojnie na opolskich drogach. Po południu doszło do kilku groźnych wypadków. » więcej 2024-06-24, godz. 16:00 Poseł Konfederacji obawia się podwyżek za wodę i ścieki. WiK Opole odpowiada - Niedługo mieszkańców całego kraju dotkną drastyczne podwyżki opłat za wodę i ścieki - tak mówił dziś (24.06) konferencji prasowej poseł Konfederacji… » więcej 2024-06-24, godz. 15:30 Dawcy z ujemnymi grupami krwi poszukiwani. Topnieją zapasy w RCKIK w Opolu Topnieją zapasy wszystkich ujemnych grup krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jak informują pracownicy centrum, latem mniej dawców… » więcej 2024-06-24, godz. 15:00 Nowa ścieżka rowerowa pomiędzy Ozimkiem a Nową Schodnią Ścieżka rowerowa pomiędzy wyspą Rehdanz’a w Ozimku a ul. Opolską w Nowej Schodni jest już gotowa. Nowa droga dla jednośladów ma długość prawie 3 … » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 „Wszystkie dzieci są już przyjęte”. Nowe miejsca w żłobku w Głuchołazach W Głuchołazach nie ma już oczekujących na przyjęcie do żłobka. Problem rozwiązała przebudowa części budynku przy al. Jana Pawła II. Dotychczas było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »