Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-24, 11:08 Autor: Witold Wośtak

Opolski Festiwal Kariery w CWK. "Opowiadamy o opolskim rynku pracy, ale nie w statystyce"

Opolski Festiwal Kariery 2024 w CWK [fot. Marcin Boczek]
Opolski Festiwal Kariery 2024 w CWK [fot. Marcin Boczek]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci oraz dorośli szukający swojego miejsca na rynku pracy - do tych grup kierowany jest Opolski Festiwal Kariery, który zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w stolicy regionu.
W programie jest kilka debat i prelekcji, między innymi wykład motywacyjny Krzysztofa Skiby. Jest też ponad 30 stanowisk wystawienniczych. Jak zaznacza Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, celem jest opowiedzenie o opolskim rynku pracy.

- Pokazanie go oczywiście nie od strony statystycznej, tylko jakie daje szanse i możliwości, w jakich zawodach. Chcemy również zaakcentować, że kompetencje są niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach oraz nawiązać do kompetencji społecznych, technologicznych oraz wielu innych, które pozwalają odnaleźć się w miejscu pracy.

Okazuje się, że wielu nastolatków ma już konkretne plany na karierę zawodową.

- Myślałem, żeby po ukończeniu „Elektryczniaka” pójść na studia - na architekta instalacji elektrycznych – i prawdopodobnie to będę chciał zrobić.

- Myślę nad tym, czy nie zostać programistką. Jestem uczennicą pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej, także jeszcze nie znalazłam swojego miejsca, natomiast gdzieś to programowanie kusiło mnie od dawna i zawsze o tym myślałam. Wydaje mi się, że pójdę w tę stronę.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura dodaje, że w tak dynamicznym świecie ważne jest, by być przygotowanym na różne zmiany.

- Chodzi o to, abyśmy potrafili odnaleźć się w tym świecie jako ludzie, ale również jako pracownicy. Chcemy, aby mieszkanki i mieszkańcy naszego województwa widzieli w pracy sposób na samorealizację oraz sposób na zarabianie pieniędzy.

Jednym z uczestników jest dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Jego zdaniem, kierunki humanistyczne nie ograniczają możliwości na rynku pracy.

- Elastyczność to niewątpliwie jedna z wartości, dla których warto podjąć studia na kierunkach społecznych czy humanistycznych, mówiąc szerzej. To daje szerokie przygotowanie do życia, wyposażenie w kompetencje miękkie i umiejętność dostosowania się do wymagań pracodawców oraz zmieniających się warunków na rynku pracy.

Tomasz Stec, informatyk z Uniwersytetu WSB Merito w Opolu, uważa, że przynajmniej na razie sztuczna inteligencja nie odbierze ludziom miejsc pracy.

- Na ten moment i przez najbliższy czas sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić człowieka w wysokopoziomowych funkcjach naszego umysłu i tak naprawdę jedynie w niewielkim obszarze. Można więc oddelegowywać sztuczną inteligencję jedynie do prostych zadań, które może wykonywać nasz umysł.

Opolski Festiwal Kariery potrwa do 14:00. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Maciej Kalski
Uczniowie
Zuzanna Donath-Kasiura
Błażej Choroś
Tomasz Stec

Wiadomości z regionu

2024-05-27, godz. 18:45 Festiwal od kuchni, wywiady, transmisje koncertów. Rusza studio festiwalowe Radia Opole Radio Opole będzie nadawać prosto z opolskiego amfiteatru. Nasz wóz transmisyjny już został ustawiony przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, a we wtorek… » więcej 2024-05-27, godz. 17:58 To już ostatnie szlify. Scenografia na 61. KFPP na ukończeniu Budowa dekoracji do 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu jest już na ostatniej prostej. W tym roku również nie zabraknie złotych elementów scenografii… » więcej 2024-05-27, godz. 17:37 Polska 2050 chce walczyć z uliczną mową nienawiści. Działacze ruszyli w teren, by zmywać obraźliwe napisy 'Na ulicach Opola nie ma miejsca na mowę nienawiści skierowaną w stronę imigrantów z Ukrainy' - tak przekonują działacze Polski 2050, którzy postanowili… » więcej 2024-05-27, godz. 16:11 Odkrywają „skrawek ojcowizny dla siebie i dla innych”. Młodzi krajoznawcy zawitali do Prudnika Prudnik był gospodarzem finału 31. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Jego laureaci w nagrodę zwiedzali najciekawsze… » więcej 2024-05-27, godz. 16:00 Ktoś zastrzelił bociana w Hajdukach Nyskich. Policja szuka sprawcy W Hajdukach Nyskich ktoś strzelał z broni o małym kalibrze, prawdopodobnie prochowej, do bociana białego. » więcej 2024-05-27, godz. 15:53 "Województwo ma unikatową szansę na zdobycie mandatu". Nowoczesna popiera Andrzeja Bułę Nowoczesna wspólnie ze stowarzyszeniem „Młodych Nowoczesnych” z oficjalnym poparciem dla Andrzeja Buły w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poseł Witold… » więcej 2024-05-27, godz. 14:51 Obchody Dnia Weterana i 25-lecia Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Było wręczenie odznaczeń, okolicznościowe wystąpienia gości, Apel Pamięci, a także wręczenie dyplomów, pucharów i nagród. Dziś na Placu Wolności… » więcej 2024-05-27, godz. 14:00 ADR pod kontrolą. Akcja WITD na drogach województwa Zmasowane kontrole ciężarówek, którymi przewożone są towary niebezpieczne przeprowadzili inspektorzy transportu drogowego. Na 42 sprawdzone auta w 5 przypadkach… » więcej 2024-05-27, godz. 12:47 Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego uzupełnia tabor Bezpieczeństwo mieszkańców Opolszczyzny będzie wzmocnione. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego poinformował o przekazanej dotacji na dwa nowe ambulanse… » więcej 2024-05-27, godz. 12:41 Akcja USK w Opolu dla mam małych pacjentów. Był fryzjer i kosmetyczki Zabiegi na dłonie oraz twarz, a wcześniej wizyta fryzjera. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zadbał o mamy małych pacjentów. Upiększaniem pań zajęły… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »