Radio Opole » Gospodarka
2015-11-14, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Czy przedsiębiorcy i samorządy lokalne zaangażują się w ekonomię społeczną?

Spotkania Gospodarcze w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Spotkania Gospodarcze w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
35 tysięcy nowych stanowisk pracy ma powstać w sektorze ekonomii społecznej. Do 2020 roku na wsparcie związanych z tym działań państwo przeznaczy prawie trzy miliardy złotych. Takie są założenia Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Rozmawiano o tym podczas kolejnego Spotkania Gospodarczego w Prudniku. Uczestniczą w nim lokalni pracodawcy z sektora publicznego i prywatnego. Celem ekonomii społecznej jest wspieranie osób bezrobotnych i wykluczonych. Ministerstwo pracy zaleca nowe standardy działania w regionach.
- Dotyczy to m.in. współpracy samorządów lokalnych i firm - mówi Jadwiga Olszowska–Urban, ekspert ekonomii społecznej. – Chodzi o to, aby tworzyć nowe miejsca pracy i żeby zlecenia dla tego sektora pozyskiwać nie tylko od jednostek samorządu terytorialnego, ale przede wszystkim od zwykłego mieszkańca, który będzie kupował towary i usługi tego sektora. Także, aby lokalne firmy zlecały mu różnego rodzaju usługi, podwykonawstwa i produkcje.

Podczas prudnickiego Spotkania Gospodarczego kilku przedsiębiorcom wręczono wyróżnienia ministra gospodarki. - Coraz trudniej jest o dobrą ofertę z rynku pracy - mówi Artur Żurakowski, współwłaściciel prudnickiej firmy. – Słyszę, że w Prudniku mamy 2,5 tysiąca bezrobotnych, a ja sądzę, że nie mamy nawet 500 bezrobotnych. Owszem są, ale tacy, którzy nie chcą pracować i tego nie da się zmienić. Zastanowiłbym się bardzo nad tym, czy tych, których mamy w firmach nie uczyć nowych technologii IT, przystosować do tego, żeby wykorzystać w firmie, a nie szukać następnych, bo często są pieniądze dla nowych pracowników, a nie dla tych, którzy już pracują.

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej zakłada m.in. wspieranie spółdzielni socjalnych. Aby ją założyć wystarczy pięć osób lub minimum dwa podmioty prawne. Mogą to być samorządy lokalne i różne organizacje pozarządowe. W powiecie prudnickim jedyna, jak dotąd spółdzielnia socjalna działa w Głogówku. Czynnikiem ograniczającym rozwój tego sektora jest brak ustawy o przedsiębiorczości społecznej.
Jadwiga Olszowska – Urban
Artur Żurakowski

Gospodarka

2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej 2024-06-03, godz. 20:00 Prudnik: urząd pracy pozyskał dodatkowe fundusze na aktywizację bezrobotnych Blisko 400 tysięcy złotych dodatkowych pieniędzy pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku. Zwiększy to możliwości aktywizacji bezrobotnych. Od stycznia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »