Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-05, 14:29 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

O środowisko trzeba dbać. W Opolu uczą tego na ekologicznym pikniku [ZDJĘCIA]

Światowy Dzień Ochrony Środowiska - Piknik "Razem dla środowiska" [fot. Marcin Boczek]
Światowy Dzień Ochrony Środowiska - Piknik "Razem dla środowiska" [fot. Marcin Boczek]
Co kryje w sobie las, jak zmierzyć wilgotność powietrza, czy co zawarte jest w nasionach różnych roślin - tego i wielu innych ciekawostek można dowiedzieć się dziś (05.06) podczas pikniku "Razem dla środowiska". Impreza została zorganizowana na Bulwarach Karola Musioła w Opolu, a jej data nie jest przypadkowa, bo 5 czerwca przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
Oprócz różnego rodzaju łamigłówek, testów, są również stoiska, między innymi lasów państwowych, RZGW, policji, czy IMGW. Gościem specjalnym wydarzenia była ministra klimatu i ochrony środowiska Paulina Hennig-Kloska.

- Każdego dnia chcemy dołożyć małą cegiełkę do tego, by to środowisko zostawić kolejnym pokoleniom w trochę lepszym stanie niż obecnie i tak mamy cel długofalowy. Dzisiaj jesteśmy w miejscu dość symbolicznym, nad Odrą i to stanowi jedno z wyzwań. Poprawa jakość stanu polskich rzek, w tym Odry, jest na pewno jednym z wyzwań, które stawiamy sobie.

Piknik został zorganizowany po raz drugi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Jak mówi jego prezes Aleksandra Drescher, frekwencja przerosła oczekiwania.

- Chcemy pokazać, jak dbać o przyrodę, środowisko, jakim celem powinny być odnawialne źródła energii, co możemy spotkać w lesie. Jest z nami Polski Związek Wędkarski, który pokazuje gatunki ryb. Generalnie chcemy pokazać cały wachlarz tych wszystkich działań, jakie powinniśmy prowadzić ku temu, żeby ta planeta była przydatna dla nas i kolejnych pokoleń przez długie, długie lata.

Są też stanowiska, na których można trochę poeksperymentować. Przykładem jest to przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisław Staszica w Opolu.

- Możemy zobaczyć, czy prąd z cytryny da się wytworzyć i na naszym stanowisku da się. Jest również panel fotowoltaiczny, możemy tutaj zobaczyć, jak za pomocą kabelków jest połączony do wiatraka i dzięki słońcu wytwarza nam moc, która nam ten wiatrak aktywuje.

Jedno jest pewne, dzieci nudy na pikniku nie mają. Jak mówili naszej reporterce, jest co robić.

- Co wy tu musicie zrobić? - Mamy dotykać rzeczy i zgadywać, co to jest. - A było już coś? - Tak, zgadałem, że to szyszka, a teraz od takiego drzewa iglastego. - Musieliśmy zakręcić kołem i odpowiedzieć na pytanie, które wylosowaliśmy. - A jakie ty miałeś? - Energia słońca. Skąd można ją wziąć? Odpowiedziałem, że z paneli słonecznych.

Dodajmy, że piknik potrwa do godziny 17:00, a wstęp na niego jest wolny. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Paulina Hennig-Kloska
Aleksandra Drescher
Uczennica ZSZ im. Stanisława Staszica w Opolu
Dzieci

Wiadomości z regionu

2024-06-24, godz. 19:30 Wandal na cmentarzu w Opolu. Zatruwa drzewa kwasem [INTERWENCJA] Najpierw wywierca dziurę w drzewie, a następnie wstrzykuje do niego toksyczną substancję. Taki mechanizm stosuje nieznany sprawca, który niszczy okazy na… » więcej 2024-06-24, godz. 19:00 Pasieczna w Opolu do remontu. Utrudnienia aż do września Kolejne remonty na opolskiej Pasiece. Od wtorku (25.06) rozpocznie się przebudowa ul. Pasiecznej pomiędzy ulicami Jana Dobrego a Konsularną. W ramach robót… » więcej 2024-06-24, godz. 18:10 Złote algi. Wizja lokalna Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Sytuacja jest stabilna, a parametry wody w Odrze pod względem złotych alg mają akceptowalny poziom - informuje biuro prasowe Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego… » więcej 2024-06-24, godz. 18:00 Niewidomi będą strzelać z broni laserowej. Integracyjny Piknik Rodzinny w Turawie Zajęcia z hipoterapii, pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego, konkursy, gry i zabawy, a nawet strzelanie z broni laserowej - takie atrakcje czekają na uczestników… » więcej 2024-06-24, godz. 17:00 "Chcemy się rozwijać". Inteligentne wioski w gminie Głubczyce Sołectwa Pomorzowice i Grobniki w gminie Głubczyce przystępują do koncepcji inteligentnych wiosek ''Smart Villages''. Uchwałę w tej sprawie samorządowcy… » więcej 2024-06-24, godz. 16:39 Wypadki na opolskich drogach. W Niwnicy lądował LPR Niespokojnie na opolskich drogach. Po południu doszło do kilku groźnych wypadków. » więcej 2024-06-24, godz. 16:00 Poseł Konfederacji obawia się podwyżek za wodę i ścieki. WiK Opole odpowiada - Niedługo mieszkańców całego kraju dotkną drastyczne podwyżki opłat za wodę i ścieki - tak mówił dziś (24.06) konferencji prasowej poseł Konfederacji… » więcej 2024-06-24, godz. 15:30 Dawcy z ujemnymi grupami krwi poszukiwani. Topnieją zapasy w RCKIK w Opolu Topnieją zapasy wszystkich ujemnych grup krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jak informują pracownicy centrum, latem mniej dawców… » więcej 2024-06-24, godz. 15:00 Nowa ścieżka rowerowa pomiędzy Ozimkiem a Nową Schodnią Ścieżka rowerowa pomiędzy wyspą Rehdanz’a w Ozimku a ul. Opolską w Nowej Schodni jest już gotowa. Nowa droga dla jednośladów ma długość prawie 3 … » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 „Wszystkie dzieci są już przyjęte”. Nowe miejsca w żłobku w Głuchołazach W Głuchołazach nie ma już oczekujących na przyjęcie do żłobka. Problem rozwiązała przebudowa części budynku przy al. Jana Pawła II. Dotychczas było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »