Radio Opole » Gospodarka
2024-06-06, 14:30 Autor: Witold Wośtak

O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej

Konferencja "Ratownictwo i Energetyka" na Politechnice Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja "Ratownictwo i Energetyka" na Politechnice Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja "Ratownictwo i Energetyka" na Politechnice Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja "Ratownictwo i Energetyka" na Politechnice Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja "Ratownictwo i Energetyka" na Politechnice Opolskiej.
Jedna z prelekcji była o mikroinstalacjach fotowoltaicznych, których na koniec ubiegłego roku funkcjonowało ponad 400 tysięcy w Polsce.

- Wykonaliśmy kontrole poziomu mocy i poziomu napięcia, co wykazało wiele nieprawidłowości - mówi dr inż. Maciej Mróz, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

- One dotyczyły zarówno wysokości mocy wprowadzanej, jak i parametrów nastawień inwerterów, które powodują wzrost napięcia w naszej sieci i reklamacje naszych klientów. Podjęliśmy akcje listownego poinformowania klientów o zaistniałych nieprawidłowościach. W drugiej kolejności, przy braku reakcji ze strony klientów, dokonaliśmy ponad tysiąc fizycznych takich mikroinstalacji.

Wśród tematów były również magazyny przydomowe energii. Dr hab. inż Sławomir Zator, kierownik katedry Inżynierii Bezpieczeństwa i Systemów Technicznych, mówił o zagrożeniu pożarowym tych instalacji, które jest jego zdaniem duże.

- Kiedy pali się samochód elektryczny, on topi się. Albo umieszcza się go w kontenerze zalewanym wodą, albo wprost wrzucamy taki samochód do kontenera. Takiej możliwości nie ma w przypadku przydomowego magazynu energii. Problem ratowniczy polega na tym, że on oprócz palenia się, wydziela również gazy toksyczne.

Dodajmy, za współorganizację tej konferencji odpowiadała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Maciej Mróz
Sławomir Zator

Gospodarka

2024-06-24, godz. 14:00 Zamknięte z powodu remontu. Problemy kierowców na dwóch traktach wojewódzkich Dwie kolejne drogi wojewódzkie zamknięte na czas prac remontowych. Jedna z nich to ta oznaczona numerem 454. » więcej 2024-06-23, godz. 09:41 Są pieniądze na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla obcokrajowców Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, którzy przebywają w naszym kraju legalnie i chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, mogą starać się o zwrot kosztów… » więcej 2024-06-21, godz. 12:00 Baborów zmienia oświetlenie. Nowe lampy w całej gminie Samorząd Baborowa przystępuje do kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego. Gmina pozyskała na ten cel ponad 1,3 mln złotych z rządowego programu ''Rozświetlamy… » więcej 2024-06-21, godz. 07:30 Podwyżki taryf za prąd i gaz wymuszą na gminach windowanie lokalnych opłat Gminy z Opolszczyzny szykują się do podnoszenia lokalnych opłat. Od lipca państwowe firmy mają wprowadzić nowe taryfy na prąd i gaz. » więcej 2024-06-20, godz. 20:00 Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw i samorządów były tematami kongresu w Mosznej Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Do zamku w Mosznej przyjechali naukowcy, specjaliści oraz przedsiębiorcy na Opolski Kongres ESG… » więcej 2024-06-20, godz. 15:30 Politechnika Opolska wyróżniła firmy najbardziej przyjazne cudzoziemcom 29 opolskich przedsiębiorstw zgłosiło się do trzeciej edycji konkursu 'Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom'. Dzisiaj (20.06) poznaliśmy laureatów plebiscytu… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 Centrum Integracji Cudzoziemców z nową ofertą dla bezrobotnych obywateli spoza UE Obywatele spoza Unii Europejskiej, którzy szukają pracy, mogą skorzystać z nowej oferty, jaką przygotowało Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu. W ramach… » więcej 2024-06-19, godz. 17:00 "Będzie tętnić życiem". WSSE otworzyła w Brzegu Lokalne Centrum Biznesu Brzeg ma Lokalne Centrum Biznesu. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park otworzyła halę przemysłową na terenie po byłej jednostce wojskowej… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 Jest dokumentacja i pozwolenie. Z poślizgiem ruszy budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach Budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach nie została zakończona - czytamy w „Raporcie o stanie gminy Biała za rok 2023”. W maju dokument przedłożono… » więcej 2024-06-19, godz. 11:26 Karta czy gotówka? Sprawdzamy, czym lepiej i bezpieczniej płacić na wakacjach za granicą Wakacje zaplanowane, a co z wydatkami na nich? Płatności kartą czy gotówką? Przed wyjazdem na zagraniczne wojaże przypominamy, że warto sprawdzić, jakie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »