Radio Opole » Gospodarka
2024-06-06, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej

Międzynarodowa Konferencja Naukowa o Rzemiośle na Politechnice Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowa Konferencja Naukowa o Rzemiośle na Politechnice Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowa Konferencja Naukowa o Rzemiośle na Politechnice Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowa Konferencja Naukowa o Rzemiośle na Politechnice Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy, a uczestniczyli w niej specjaliści z Polski, Indii, Portugalii, Ukrainy czy Turcji.
To była okazja między innymi do podzielenia się doświadczeniami czy omówienia problemów rzemieślników. - Rzemiosło to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - przekonuje dr Anida Stanik-Besler, prorektor do spraw kształcenia i dydaktyki PO.

- Czemu rzemiosło na Politechnice Opolskiej? Produktem jest pomysł człowieka, a narzędzia można wykorzystać różne, na przykład z przemysłu 4.0. Naukowcy chętnie pomogą, jak dany produkt stworzyć, zbudować. To jednak człowiek od początku do końca jest w stanie stworzyć pomysł na ten produkt.

Dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania PO, podkreśla, że tematy podejmowane na konferencji są bardzo różne.

- Od tematów ogólnych, pokazujących wsparcie rozwoju szczególnie inteligentnego rzemiosła przez politykę regionalną. To wywodzi się z pracy człowieka, ale też jest wspomagana nowoczesnymi rozwiązaniami oraz technologią. Są również konkretne przykłady wyrobów rzemieślniczych właśnie z różnych krajów.

Jan Damboń, cechmistrz Opolskiego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, potwierdza, że rzemiosło musi nadążać za standardami XXI wieku. - Dzisiaj rzemieślnik musi szybko uczyć się - ocenia.

- Z tego względu cech jest pomocą. Organizujemy między innymi takie konferencje, żeby również podbudować rzemieślnika, że jednak rzemiosło istnieje w świecie i aby nie zniechęcał się. Rzemieślnik rzadko słyszy słowo "dziękuję" za to, że jest, maluje ściany w mieście i ma ładne witryny, a jeszcze podnosi mu się podatki. My go mobilizujemy taką konferencją, że warto to robić.

Radio Opole objęło tę konferencję patronatem medialnym.
Anida Stanik-Besler
Marzena Szewczuk-Stępień
Jan Damboń

Gospodarka

2024-06-24, godz. 14:00 Zamknięte z powodu remontu. Problemy kierowców na dwóch traktach wojewódzkich Dwie kolejne drogi wojewódzkie zamknięte na czas prac remontowych. Jedna z nich to ta oznaczona numerem 454. » więcej 2024-06-23, godz. 09:41 Są pieniądze na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla obcokrajowców Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, którzy przebywają w naszym kraju legalnie i chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, mogą starać się o zwrot kosztów… » więcej 2024-06-21, godz. 12:00 Baborów zmienia oświetlenie. Nowe lampy w całej gminie Samorząd Baborowa przystępuje do kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego. Gmina pozyskała na ten cel ponad 1,3 mln złotych z rządowego programu ''Rozświetlamy… » więcej 2024-06-21, godz. 07:30 Podwyżki taryf za prąd i gaz wymuszą na gminach windowanie lokalnych opłat Gminy z Opolszczyzny szykują się do podnoszenia lokalnych opłat. Od lipca państwowe firmy mają wprowadzić nowe taryfy na prąd i gaz. » więcej 2024-06-20, godz. 20:00 Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw i samorządów były tematami kongresu w Mosznej Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Do zamku w Mosznej przyjechali naukowcy, specjaliści oraz przedsiębiorcy na Opolski Kongres ESG… » więcej 2024-06-20, godz. 15:30 Politechnika Opolska wyróżniła firmy najbardziej przyjazne cudzoziemcom 29 opolskich przedsiębiorstw zgłosiło się do trzeciej edycji konkursu 'Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom'. Dzisiaj (20.06) poznaliśmy laureatów plebiscytu… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 Centrum Integracji Cudzoziemców z nową ofertą dla bezrobotnych obywateli spoza UE Obywatele spoza Unii Europejskiej, którzy szukają pracy, mogą skorzystać z nowej oferty, jaką przygotowało Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu. W ramach… » więcej 2024-06-19, godz. 17:00 "Będzie tętnić życiem". WSSE otworzyła w Brzegu Lokalne Centrum Biznesu Brzeg ma Lokalne Centrum Biznesu. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park otworzyła halę przemysłową na terenie po byłej jednostce wojskowej… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 Jest dokumentacja i pozwolenie. Z poślizgiem ruszy budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach Budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach nie została zakończona - czytamy w „Raporcie o stanie gminy Biała za rok 2023”. W maju dokument przedłożono… » więcej 2024-06-19, godz. 11:26 Karta czy gotówka? Sprawdzamy, czym lepiej i bezpieczniej płacić na wakacjach za granicą Wakacje zaplanowane, a co z wydatkami na nich? Płatności kartą czy gotówką? Przed wyjazdem na zagraniczne wojaże przypominamy, że warto sprawdzić, jakie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »