Radio Opole » Gospodarka
2024-06-07, 08:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów

Smog nad Głuchołazami [fot.glucholazyonline.com.pl]
Smog nad Głuchołazami [fot.glucholazyonline.com.pl]
Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu "Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem ponad 6,2 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
- O dotacje może wystąpić osoba fizyczna, jak i wspólnota mieszkaniowa, która ma nie więcej niż siedem lokali mieszkalnych – mówi Mateusz Seretny z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. – Osoba fizyczna może otrzymać dotację do wymiany źródła ciepła, jak i również do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Mamy trzy poziomy dofinansowania, a jest to 30, 60 i 90 procent. Są też kryteria dochodowe. Natomiast wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację budynku od 150 do nawet 375 tys. zł.

Nabór wniosków o dofinansowanie z programu "Ciepłe Mieszkanie" prowadzony będzie do wyczerpania pieniędzy. Natomiast w Głuchołazach dostępna jest też dotacja z gminnego programu zmiany systemu ogrzewania na ekologiczne.

- Tutaj prowadzimy dofinansowanie do 10 procent kosztów, ale nie więcej niż 4 tys. zł. Jest to jakby uzupełnienie programu "Ciepłe Mieszkanie" dla tych rodzin, które mają najniższy dochód, aby mogły wymienić źródło ciepła praktycznie za darmo – powiedział Mateusz Seretny.

Wnioski o udzielenie gminnej dotacji na ten cel głuchołaski urząd miejskim przyjmuje do 15 lipca.
Mateusz Seretny
Mateusz Seretny

Gospodarka

2024-06-24, godz. 14:00 Zamknięte z powodu remontu. Problemy kierowców na dwóch traktach wojewódzkich Dwie kolejne drogi wojewódzkie zamknięte na czas prac remontowych. Jedna z nich to ta oznaczona numerem 454. » więcej 2024-06-23, godz. 09:41 Są pieniądze na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla obcokrajowców Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, którzy przebywają w naszym kraju legalnie i chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, mogą starać się o zwrot kosztów… » więcej 2024-06-21, godz. 12:00 Baborów zmienia oświetlenie. Nowe lampy w całej gminie Samorząd Baborowa przystępuje do kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego. Gmina pozyskała na ten cel ponad 1,3 mln złotych z rządowego programu ''Rozświetlamy… » więcej 2024-06-21, godz. 07:30 Podwyżki taryf za prąd i gaz wymuszą na gminach windowanie lokalnych opłat Gminy z Opolszczyzny szykują się do podnoszenia lokalnych opłat. Od lipca państwowe firmy mają wprowadzić nowe taryfy na prąd i gaz. » więcej 2024-06-20, godz. 20:00 Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw i samorządów były tematami kongresu w Mosznej Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Do zamku w Mosznej przyjechali naukowcy, specjaliści oraz przedsiębiorcy na Opolski Kongres ESG… » więcej 2024-06-20, godz. 15:30 Politechnika Opolska wyróżniła firmy najbardziej przyjazne cudzoziemcom 29 opolskich przedsiębiorstw zgłosiło się do trzeciej edycji konkursu 'Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom'. Dzisiaj (20.06) poznaliśmy laureatów plebiscytu… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 Centrum Integracji Cudzoziemców z nową ofertą dla bezrobotnych obywateli spoza UE Obywatele spoza Unii Europejskiej, którzy szukają pracy, mogą skorzystać z nowej oferty, jaką przygotowało Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu. W ramach… » więcej 2024-06-19, godz. 17:00 "Będzie tętnić życiem". WSSE otworzyła w Brzegu Lokalne Centrum Biznesu Brzeg ma Lokalne Centrum Biznesu. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park otworzyła halę przemysłową na terenie po byłej jednostce wojskowej… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 Jest dokumentacja i pozwolenie. Z poślizgiem ruszy budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach Budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach nie została zakończona - czytamy w „Raporcie o stanie gminy Biała za rok 2023”. W maju dokument przedłożono… » więcej 2024-06-19, godz. 11:26 Karta czy gotówka? Sprawdzamy, czym lepiej i bezpieczniej płacić na wakacjach za granicą Wakacje zaplanowane, a co z wydatkami na nich? Płatności kartą czy gotówką? Przed wyjazdem na zagraniczne wojaże przypominamy, że warto sprawdzić, jakie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »