Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-06, 14:48 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

W CUP popłynął opolski miód. Jest dobry i słodki [ZDJĘCIA]

Uroczyste miodobranie na dachu CUP [fot. Jędrzej Łuczak]
Uroczyste miodobranie na dachu CUP [fot. Jędrzej Łuczak]
Pszczoły "mieszkające" na dachu Centrum Usług Publicznych nie próżnowały i ponownie wyprodukowały mnóstwo miodu. Za nami drugie miodobranie w ekologicznej pasiece na dachu Opola. Na zbiór pracowało około 70 tysięcy pszczół w każdym z pięciu uli.
- Miody miejskie są lepsze, ponieważ nie mają oprysków ani pestycydów - mówi Michał Lasek z gospodarstwa pszczelarskiego Mila. - Jest to miód wielokwiatowy, czyli to, co pszczoły znajdą w okolicy z wiosny, to m.in. sady. Później już mamy to, co w mieście występuje, czyli klony, lipa, spadzie.

- Ważne było, żeby zdrapać jak najcieńszą warstwę wosku i odłożyć. Jest bardzo dobry, taki słodki - dodają uczniowie PSP nr 33 w Opolu, którzy pomagali przy miodobraniu.

- To pasieka edukacyjna - mówi Kinga Rotkiewicz z fundacji "Odzyskaj środowisko". - Została ona wykonana ze zużytych bębnów od pralek i dlatego znajduje się na szlaku pasiek z recyklingu. Ta pasieka oraz wszystkie działania edukacyjne mają na celu zachęcić mieszkańców Opola do selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci, ale także do dbałości o środowisko naturalne na co dzień. Odsklepiamy wosk od spodu do góry i ściągamy jego jak najcieńszą warstwę.

- Z drugiej strony pokazujemy życie pszczół i to, jak one pracują. Obalamy pewne mity, że ule to tylko z daleka od ludzi mogą żyć - dodaje Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym sezonie w miejskiej pasiece na dachu CUP udało się zebrać blisko 30 kilogramów miodu.
Michał Lasek, uczniowie
Kinga Rotkiewicz, Przemysław Zych

Wiadomości z regionu

2024-06-24, godz. 19:30 Wandal na cmentarzu w Opolu. Zatruwa drzewa kwasem [INTERWENCJA] Najpierw wywierca dziurę w drzewie, a następnie wstrzykuje do niego toksyczną substancję. Taki mechanizm stosuje nieznany sprawca, który niszczy okazy na… » więcej 2024-06-24, godz. 19:00 Pasieczna w Opolu do remontu. Utrudnienia aż do września Kolejne remonty na opolskiej Pasiece. Od wtorku (25.06) rozpocznie się przebudowa ul. Pasiecznej pomiędzy ulicami Jana Dobrego a Konsularną. W ramach robót… » więcej 2024-06-24, godz. 18:10 Złote algi. Wizja lokalna Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Sytuacja jest stabilna, a parametry wody w Odrze pod względem złotych alg mają akceptowalny poziom - informuje biuro prasowe Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego… » więcej 2024-06-24, godz. 18:00 Niewidomi będą strzelać z broni laserowej. Integracyjny Piknik Rodzinny w Turawie Zajęcia z hipoterapii, pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego, konkursy, gry i zabawy, a nawet strzelanie z broni laserowej - takie atrakcje czekają na uczestników… » więcej 2024-06-24, godz. 17:00 "Chcemy się rozwijać". Inteligentne wioski w gminie Głubczyce Sołectwa Pomorzowice i Grobniki w gminie Głubczyce przystępują do koncepcji inteligentnych wiosek ''Smart Villages''. Uchwałę w tej sprawie samorządowcy… » więcej 2024-06-24, godz. 16:39 Wypadki na opolskich drogach. W Niwnicy lądował LPR Niespokojnie na opolskich drogach. Po południu doszło do kilku groźnych wypadków. » więcej 2024-06-24, godz. 16:00 Poseł Konfederacji obawia się podwyżek za wodę i ścieki. WiK Opole odpowiada - Niedługo mieszkańców całego kraju dotkną drastyczne podwyżki opłat za wodę i ścieki - tak mówił dziś (24.06) konferencji prasowej poseł Konfederacji… » więcej 2024-06-24, godz. 15:30 Dawcy z ujemnymi grupami krwi poszukiwani. Topnieją zapasy w RCKIK w Opolu Topnieją zapasy wszystkich ujemnych grup krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jak informują pracownicy centrum, latem mniej dawców… » więcej 2024-06-24, godz. 15:00 Nowa ścieżka rowerowa pomiędzy Ozimkiem a Nową Schodnią Ścieżka rowerowa pomiędzy wyspą Rehdanz’a w Ozimku a ul. Opolską w Nowej Schodni jest już gotowa. Nowa droga dla jednośladów ma długość prawie 3 … » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 „Wszystkie dzieci są już przyjęte”. Nowe miejsca w żłobku w Głuchołazach W Głuchołazach nie ma już oczekujących na przyjęcie do żłobka. Problem rozwiązała przebudowa części budynku przy al. Jana Pawła II. Dotychczas było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »