Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-07, 13:21 Autor: Jarosław Madzia

Co z tym deszczem? Za kulisami 60. KFPP [ZDJĘCIA]

Zabezpieczenia przed opadami deszczu [fot. Jarosław Madzia]
Zabezpieczenia przed opadami deszczu [fot. Jarosław Madzia]
Kamery, lampy i mikrofony zabezpieczone odpowiednimi okryciami, technika przygotowana do przywdziania się w przeciwdeszczowe peleryny. Zgodnie z 60-letnią tradycją podczas festiwalu spodziewany jest deszcz.
Choć jak przekonuje inspicjent Mariusz Jankowski dramatu nie prognozują.

- Sprawdzałem dziś rano pogodę i... jednak zachmurzenie, ale bez opadów. Najlepiej, żeby słońce było za chmurami i żeby nie było za gorąco.

Pracujący przy kamerach nie mają osób na zastępstwo. W razie ulewy pozostaje odpowiednie okrycie siebie i sprzętu. To ekipa, która pracuje w opolskim amfiteatrze od lat, więc deszczowych wspomnień nie brakuje.

- Mam dużo przygód w tym amfiteatrze. Raz spadł taki deszcz, że po pięciu minutach byłem przemoczony już do suchej nitki, łącznie z bielizną. Już mi było wszystko jedno, na szczęście to był ciepły deszcz - mówi Łukasz Fryde, operator kamery.

- Parę razy deszcz przylał w czasie koncertu, w czasie realizacji telewizyjnej. Realizacja była ograniczona tylko do paru kamer, bo w czasie burzy niektóre kamery, szczególnie te na kranach, czyli wysięgnikach nie mogą pracować - dodaje Mariusz Jankowski.

Ale są tacy, którym przeszkadza coś zupełnie innego. To muzycy.

- Były takie lata, że padało. My zawsze jesteśmy pod dachem, więc nigdy nie było tak, żeby zalewało instrumenty albo coś takiego. Choć słońce czasem wręcz pali w momencie jak się gra - mówi skrzypek Waldemar Dźwigaj.

60. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu rusza w piątek. Wszystkie koncerty transmitować będziemy w Radiu Opole, które jest patronem imprezy.
Mariusz Jankowski
Łukasz Fryde, Mariusz Jankowski
Waldemar Dźwigaj

Kultura i rozrywka

2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia… » więcej 2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej 2023-09-19, godz. 19:00 Znowu mogą wypożyczać książki. Biblioteka w Sławięcicach przeszła remont Ponad 1,2 mln zł kosztowała modernizacja filii bibliotecznej w Sławięcicach. Dziś (19.09) nastąpiło oficjalne otwarcie placówki, a to oznacza, że mieszkańcy… » więcej 2023-09-19, godz. 17:15 Wspólne brzmienie. Koncert polsko-ukraiński w NCPP Wokaliści i instrumentaliści z Polski i Ukrainy wystąpią w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie koncertu pojawią się utwory polskie i… » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Opolski Festiwal Fotografii powraca jak echo. Przed nami 13. odsłona wydarzenia Kilkanaście wystaw, w tym legendy opolskiej fotografii Adama Śmietańskiego, 12 spotkań autorskich i warsztaty fotograficzne. Rusza kolejna, 13. już edycja… » więcej 2023-09-19, godz. 11:21 Niewidomi muzycy z całej Polski wystąpią w Filharmonii Opolskiej Niewidomi wokaliści z całej Polski wystąpią na scenie Filharmonii Opolskiej w ramach finału Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Koncert… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »