Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-07, 15:41 Autor: Jarosław Madzia

"Wielcy nieobecni" będą bohaterami sobotniego koncertu 60. KFPP [ZDJĘCIA]

Piotr Kupicha - Próby 60. KFPP. Koncert "Czas Ołowiu" [fot. Jarosław Madzia]
Piotr Kupicha - Próby 60. KFPP. Koncert "Czas Ołowiu" [fot. Jarosław Madzia]
Muzyczne spotkanie z tymi, którzy już odeszli - to idea sobotniego koncertu 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej zatytułowanego "Czas Ołowiu". W opolskim amfiteatrze ruszyła druga część prób muzyczno-kamerowych.
Dla widzów będzie to spotkanie z piosenkami znanymi w nowych aranżacjach. Dla artystów to często wspomnienie bliskich z sąsiedztwa. Tak można powiedzieć o utworze Łucji Prus i Skaldów, który w Opolu w duecie z Kubą Badachem zaśpiewa Alicja Majewska.

- Łucja była moją sąsiadką, mieszkałyśmy na tym samym osiedlu i bardzo wspierałam się estetyką Łucji. Ona dobierała jakieś meble, ja podpatrywałam. Łucja jest wyjątkową piosenkarką. Ta tonacja jej była dla mnie do udźwignięcia, choć tak trochę wysoko, ale problemem tu był głos męski. Kuba Badach przyjął to wyzwanie i Włodek Korcz twierdzi nawet, że my pięknie brzmimy razem.

W klimat dyskotek lat 80' zabierze nas Piotr Kupicha, który śpiewać będzie utwory sąsiada zza miedzy, Mirka Breguły, czyli zespołu UNIVERSE.

- Niekoniecznie byłem zagorzałym fanem zespołu UNIVERSE. Wiedziałem, że Mirek Breguła, Wiedziałem, że Heniek [Henryk Piotr Czich - przyp. red.], to są po prostu fajni ludzie. Mieszkają na Śląsku, mieszkają niedaleko mnie i tutaj, teraz dowiedziałem się, że Mirek Breguła był większym romantykiem niż Piotr Kupicha z jego "Jak anioła głos".

Będzie romantyzm, będzie protest song, ale i inna piosenka patriotyczna. Jerzy Grunwald wyśpiewa Biały Krzyż, zespołu Czerwone Gitary, z którym, jak mówi, zdarzało mi się koncertować jeszcze w czasach składu No To Co.

- W gąszczu tych wszystkich piosenek, które są energetyczne, ciepłe wydaje mi się, że to będą 3,4 minuty utworu, który wprowadzi nas w zupełnie inny nastrój, nie bójmy się tego powiedzieć, patriotyczny. Ten tekst ma bardzo, bardzo silny przekaz.

W koncercie Czas Ołowiu usłyszymy również m.in. Justynę Steczkowską, Halinę Mlynkową, Anię Rusowicz i Piotra Cugowskiego.

Koncert rozpocznie się w sobotę (10.06) po godzinie 22:00. Radio Opole będzie transmitowało wszystkie koncerty 60. KFPP.
Alicja Majewska
Piotr Kupicha
Jerzy Grunwald

Kultura i rozrywka

2023-09-24, godz. 08:33 Jubileuszowy przegląd w Komprachcicach Będzie konkurs, będzie uroczysta gala, a na koniec występ gwiazdy. Tak w skrócie można opisać program XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia… » więcej 2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej 2023-09-19, godz. 19:00 Znowu mogą wypożyczać książki. Biblioteka w Sławięcicach przeszła remont Ponad 1,2 mln zł kosztowała modernizacja filii bibliotecznej w Sławięcicach. Dziś (19.09) nastąpiło oficjalne otwarcie placówki, a to oznacza, że mieszkańcy… » więcej 2023-09-19, godz. 17:15 Wspólne brzmienie. Koncert polsko-ukraiński w NCPP Wokaliści i instrumentaliści z Polski i Ukrainy wystąpią w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie koncertu pojawią się utwory polskie i… » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Opolski Festiwal Fotografii powraca jak echo. Przed nami 13. odsłona wydarzenia Kilkanaście wystaw, w tym legendy opolskiej fotografii Adama Śmietańskiego, 12 spotkań autorskich i warsztaty fotograficzne. Rusza kolejna, 13. już edycja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »