Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-07, 13:21 Autor: Jarosław Madzia

Co z tym deszczem? Za kulisami 60. KFPP [ZDJĘCIA]

Zabezpieczenia przed opadami deszczu [fot. Jarosław Madzia]
Zabezpieczenia przed opadami deszczu [fot. Jarosław Madzia]
Kamery, lampy i mikrofony zabezpieczone odpowiednimi okryciami, technika przygotowana do przywdziania się w przeciwdeszczowe peleryny. Zgodnie z 60-letnią tradycją podczas festiwalu spodziewany jest deszcz.
Choć jak przekonuje inspicjent Mariusz Jankowski dramatu nie prognozują.

- Sprawdzałem dziś rano pogodę i... jednak zachmurzenie, ale bez opadów. Najlepiej, żeby słońce było za chmurami i żeby nie było za gorąco.

Pracujący przy kamerach nie mają osób na zastępstwo. W razie ulewy pozostaje odpowiednie okrycie siebie i sprzętu. To ekipa, która pracuje w opolskim amfiteatrze od lat, więc deszczowych wspomnień nie brakuje.

- Mam dużo przygód w tym amfiteatrze. Raz spadł taki deszcz, że po pięciu minutach byłem przemoczony już do suchej nitki, łącznie z bielizną. Już mi było wszystko jedno, na szczęście to był ciepły deszcz - mówi Łukasz Fryde, operator kamery.

- Parę razy deszcz przylał w czasie koncertu, w czasie realizacji telewizyjnej. Realizacja była ograniczona tylko do paru kamer, bo w czasie burzy niektóre kamery, szczególnie te na kranach, czyli wysięgnikach nie mogą pracować - dodaje Mariusz Jankowski.

Ale są tacy, którym przeszkadza coś zupełnie innego. To muzycy.

- Były takie lata, że padało. My zawsze jesteśmy pod dachem, więc nigdy nie było tak, żeby zalewało instrumenty albo coś takiego. Choć słońce czasem wręcz pali w momencie jak się gra - mówi skrzypek Waldemar Dźwigaj.

60. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu rusza w piątek. Wszystkie koncerty transmitować będziemy w Radiu Opole, które jest patronem imprezy.
Mariusz Jankowski
Łukasz Fryde, Mariusz Jankowski
Waldemar Dźwigaj

Kultura i rozrywka

2023-09-28, godz. 18:00 "Raz w roku jest taka impreza". Festiwal Radości dla osób niepełnosprawnych w Prudniku Wokalne, instrumentalne i taneczne umiejętności prezentowali uczestnicy Festiwalu Radości - IV Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 40 osób powalczy w Opolskim Banku Talentów 2023 W piątek (29.09) rusza kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów. To przedsięwzięcie, które ma wspomagać młodych muzyków w osiągnięciu sukcesu. Spośród… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Jak wzmocnić odporność psychiczną przy pomocy literatury. Konferencja Biblioterapeutyczna w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej 2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej 2023-09-26, godz. 11:40 Wielki sukces głubczyckiego chóru Angelus Cantat na międzynarodowym konkursie w Hiszpanii Trzy złote dyplomy wywalczyli wokaliści głubczyckiego chóru Angelus Cantat podczas międzynarodowego festiwalu i konkursu chórów ''Canco Mediterrania'' w… » więcej 2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »