Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-07, 11:28 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Czas ołowiu" z miłością i protest songami. Trwają próby do sobotnich koncertów 60. KFPP [ZDJĘCIA]

"Czas Ołowiu" - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
"Czas Ołowiu" - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
Zosia Nowakowska - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
Zosia Nowakowska - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
Andrzej Lampert - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
Andrzej Lampert - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
Wielcy nieobecni w muzycznych wspomnieniach współczesnych gwiazd - tak przedstawia się plan sobotniego (10.06) koncertu 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Koncert nosi tytuł "Czas ołowiu”, czyli utworu wykonywanego przez Budkę Suflera, poświęconego gwiazdom światowych scen lat 70. i 80. zmarłym w tragicznych okolicznościach.
Opolski "Czas ołowiu" w reżyserii Michała Bandurskiego ma zabrać nas w w muzyczną sentymentalną podróż szlakiem przebojów m.in. Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Wodeckiego czy Andrzeja Zauchy.

Justyna Steczkowska zaśpiewa utwór "Moja krew", protest song Republiki z początku lat 90, traktujący o postępującej cyfryzacji świata. Jak mówi artystka czas pokazał, że treści zawarte w utworze nie starzeją się.

- Piosenka ma dzisiaj podwójną moc. Przy tak dużym i szerokim rozwoju IT, sztucznej inteligencji, cyfryzacji, które zaczynają nas wyprzedzać warto pamiętać, że tylko my mamy emocje. Życie biegnie w parze z duchowością, trzeba pamiętać o rozwoju duchowości człowieka.

W koncercie "Czas ołowiu" będzie też miejsce na debiut. Zosia Nowakowska, którą wielu kojarzy z musicalami teatru Buffo, wyśpiewa z opolskiej sceny "Moje jedyne marzenie" Anny Jantar.

- Tutaj czuję, że mierzę się podwójnie z legendą, bo przecież jest to jubileuszowy festiwal. Trafił mi się song, który jest taki osobisty i pełen miłości oraz ciepłych uczuć i z tego też się bardzo cieszę, bo to jest takie moje.

Tytułowy "Czas ołowiu" wybrzmi ze sceny 7 głosami. W formacji, która zmierzy się z legendą Felicjana Andrzejczaka usłyszymy m.in. Mateusza Ziółkę, który zdradza, że aranż będzie bardzo ciekawy, choć on nie obiera drogi protest songów.

- Ja raczej zawsze podchodzę do muzyki z duchem miłości. Więc wychodzę na scenę, żeby śpiewać o rzeczach dobrych i żeby inspirować ludzi do dobrych rzeczy i do dobrych zmian.

Sobotni koncert "Czas ołowiu" startuje po 22.00. Będzie, jak wszystkie koncerty 60. KFPP transmitowany w Radiu Opole, które jest patronem medialnym festiwalu.
Justyna Steczkowska
Zosia Nowakowska
Mateusza Ziółko

Kultura i rozrywka

2023-09-28, godz. 18:00 "Raz w roku jest taka impreza". Festiwal Radości dla osób niepełnosprawnych w Prudniku Wokalne, instrumentalne i taneczne umiejętności prezentowali uczestnicy Festiwalu Radości - IV Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 40 osób powalczy w Opolskim Banku Talentów 2023 W piątek (29.09) rusza kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów. To przedsięwzięcie, które ma wspomagać młodych muzyków w osiągnięciu sukcesu. Spośród… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Jak wzmocnić odporność psychiczną przy pomocy literatury. Konferencja Biblioterapeutyczna w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej 2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej 2023-09-26, godz. 11:40 Wielki sukces głubczyckiego chóru Angelus Cantat na międzynarodowym konkursie w Hiszpanii Trzy złote dyplomy wywalczyli wokaliści głubczyckiego chóru Angelus Cantat podczas międzynarodowego festiwalu i konkursu chórów ''Canco Mediterrania'' w… » więcej 2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »