Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-22, 16:22 Autor: Anna Kurc

Opolskie przedszkola nagrodzone za zbiórkę zużytego oleju

Akcja "Olej zdasz, drzewko masz" w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Akcja "Olej zdasz, drzewko masz" w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Przez kilka miesięcy zbierali zużyty olej, dziś (22.04) otrzymali za to nagrody. 26 opolskich przedszkoli wzięło udział w akcji "Olej zdasz, drzewko masz". W Centrum Wystawienniczo-Kongrespowym w Opolu zorganizowano finał tego edukacyjnego konkursu dla przedszkolaków.
- Inicjatywa propaguje wśród najmłodszych proekologiczne zachowania - mówi Małgorzata Rdest, wiceprezes firmy EMKA S.A.

- Zwiększa wiedzę przedszkolaków na temat selektywnej zbiórki odpadów, w tym odpadu piątej kategorii, odpadu, a w zasadzie cennego surowca, jakim jest zużyty olej kuchenny, czyli nie tylko to, co zostaje nam po smażeniu, ale też jest to olej po suszonych pomidorach czy rybach w puszce - dodaje Rdest.

Przedszkola uczestniczące w akcji otrzymały sadzonki drzewek. Nagrodą dla trzech placówek, które zebrały najwięcej oleju były ekrany interaktywne.

- Taka akcja jest bardzo potrzebna. Nawet wśród nas nauczycielek zauważyłyśmy, że do tej pory nie wiedziałyśmy, co z tym olejem rzeczywiście robić i każdy pozbywał się go na jakieś swoje sposoby - mówi Martyna Witek, nauczyciel z Publicznego Przedszkola Integracyjnego nr 38 w Opolu.

- Musieliśmy zbierać olej i wrzucać do odpowiedniego kosza. Bardzo dużo zebraliśmy. W przedszkolu dostawaliśmy butelki, do nich w domu zbieraliśmy olej i przynosiliśmy je z powrotem do przedszkola - opowiadają przedszkolaki.

- Zbiórka zużytego oleju spożywczego to pilotażowe przedsięwzięcie prowadzone wspólnie przez urząd miasta wraz z firma EMKA Oil - informuje Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola.

- Olej jako odpad to jeszcze ciągle nowość. Warta rozważenia jest kontynuacja akcji i rozbudowanie tej sieci zbiórki olejów jadalnych. Umowę mamy podpisaną do końca roku. To przyczynia się do zwiększenia poziomów recyklingu dla miasta Opola, więc jak najbardziej taki zużyty olej jadalny jest dobrze widziany w systemie - wyjaśnia Kowalczuk.

Od października 2023 roku na terenie Opola zlokalizowanych jest 35 zielonych pojemników na zużyty olej spożywczy. Do tej pory udało się zebrać niemal 1,5 tony tego surowca. Dodajmy, że wykorzystywany jest on jako komponent do biopaliw. Może służyć również jako dodatek do pasz oraz do tworzenia świec czy mydła.
Małgorzata Rdest
Martyna Witek, przedszkolaki
Iwona Kowalczuk

Wiadomości z regionu

2024-05-29, godz. 22:03 "Różnorodność jest siłą i zasobem". Szymon Hołownia w Opolu Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia przyjechał dzisiaj (29.05) do Opola. Wsparł Różę Thun, która startuje w eurowyborach z listy Trzeciej Drogi w okręgu… » więcej 2024-05-29, godz. 20:00 Strażacy świętowali w Prudniku. Wręczono odznaczenia i awanse Dzień Strażaka obchodzono oficjalnie oraz piknikowo w Prudniku. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, awanse i nagrody rzeczowe. Za oddaną służbę… » więcej 2024-05-29, godz. 19:00 Opolscy policjanci gotowi do sezonu nad jeziorami turawskimi Policja oficjalnie rozpoczęła sezon wodny nad jeziorami turawskimi. Funkcjonariusze zapowiadają patrole na wodzie, nad wodą i wytężone kontrole trzeźwości… » więcej 2024-05-29, godz. 18:00 Metamorfoza DPS-u w Prudniku. Będą komfortowe warunki pobytu seniorów i niepełnosprawnych Więcej udogodnień i pomieszczeń dla pensjonariuszy - to efekt gruntownej modernizacji Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Zakres inwestycji obejmuje przebudowę… » więcej 2024-05-29, godz. 17:15 Jednak weto. Prezydent Andrzej Duda zadecydował w sprawie uznania języka śląskiego Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i przekazał ustawę Sejmowi do ponownego… » więcej 2024-05-29, godz. 16:52 Dramatyczna sytuacja pracowników walcowni z Zawadzkiego. "Szukamy rozwiązań" Sytuacja w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem jest dramatyczna. Do końca września prace straci ponad 400 osób. Dziś (29.05) z częścią załogi zakładu, jego… » więcej 2024-05-29, godz. 16:15 Do rodziny Odry Opole dołączyło sześć kolejnych lokalnych klubów Rodło Opole, UKP Gol Opole, UKS Dziesiątka Opole, LZS Sławice, Groszmal Opole oraz LZS Grudzice - te kluby sportowe stały się oficjalnymi partnerami Odry… » więcej 2024-05-29, godz. 16:15 Podczas remontu pałacu w Wysokiej odkryto unikatowe malowidła cenionego artysty z XVIII wieku Wyjątkowe odkrycie w pałacu w Wysokiej. Podczas prac remontowych w głównym salonie zabytkowego obiektu natrafiono na malowidła ścienne Fratiska Sebastiniego… » więcej 2024-05-29, godz. 15:30 Uczniowie opolskiej "dziewiątki" nie zapomną o gen. Andersie Gen. Władysław Anders od dziś będzie lepiej znany uczniom opolskiego liceum nr 9. Na ścianie placówki odsłonięto poświęconą mu tablicę, a młodzież… » więcej 2024-05-29, godz. 13:20 Wjechał ciężarówką w słup i ogrodzenie domu w Kopicach, a następnie uciekł Mieszkańców jednej z posesji w Kopicach (gm. Grodków) obudził dziś hałas. W przydrożny słup, ogrodzenie posesji i dom tuż po 6:30 uderzył samochód ciężarowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »