Radio Opole » Kultura i rozrywka
2024-04-23, 15:00 Autor: Adam Wołek

Światowy Dzień Książki. W tym roku pod hasłem "Czytaj po swojemu"

światowy dzień książki [fot. Adam Wołek]
światowy dzień książki [fot. Adam Wołek]
światowy dzień książki [fot. Adam Wołek]
światowy dzień książki [fot. Adam Wołek]
światowy dzień książki [fot. Adam Wołek]
światowy dzień książki [fot. Adam Wołek]
światowy dzień książki [fot. Adam Wołek]
światowy dzień książki [fot. Adam Wołek]
23 kwietnia został przez UNESCO ustanowionym Światowym Dniem Książki. To symboliczna data, bowiem tego dnia 1564 roku miał urodzić się Wiliam Szekspir.
Dodajmy, że w naszym kraju po długim czasie spadków, czytelnictwo odnotowuje coraz lepsze wyniki. Wybór gatunków literackich jest ogromny.

- Czytam różności. Poezję przede wszystkim. Zarówno tę nową jak i klasyków - mówiła jedna z czytelniczek. - Co mi w ręce wpadnie. Przede wszystkim kryminały, ale nie tylko. Sięgam też po książki podróżnicze i romanse - dodaje mieszkanka Opola.

- Wśród wypożyczanych dzieł literatury czytelnicy zwracają szczególną uwagę na dwa gatunki - mówi Tomasz Ostrowski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. - Kryminały. O to najczęściej pytają czytelnicy. To zdecydowanie najpopularniejsze książki. Kolejnym często czytanym gatunkiem jest powieść obyczajowa.

- Czytelnictwo w mieście ma się dobrze. Mówią o tym liczby - podkreśla Marcin Duda, dyrektor MBP w Opolu. - Prawie 30 tysięcy - to liczba zarejestrowanych u nas czytelników. To spora liczba jak popatrzymy na liczbę 125 tysięcy mieszkańców miasta. Prawie 25 procent populacji Opola wypożycza u nas książki.

W tym roku Światowy Dzień Książki obchodzony jest pod hasłem "Czytaj po swojemu".
Czytelniczki w MBP
Tomasz Ostrowski
Marcin Duda

Kultura i rozrywka

2024-05-23, godz. 11:30 "Ilustragan" zagości w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu W Miejskiej Bibliotece Publicznej rusza wystawa zatytułowana 'Ilustragan'. To wystawa ilustracji osób artystycznych związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu… » więcej 2024-05-23, godz. 10:00 To już 10 lat. Głubczycki big-band ''Gramy na czarno'' obchodzi jubileusz Trwają ostatnie próby do jubileuszowego koncertu głubczyckiego big-bandu ''Gramy na czarno''. Repertuar działającego od dziesięciu lat przy szkole muzycznej… » więcej 2024-05-23, godz. 07:32 OKT: spotkanie w teatrze z autorkami książki o niezwykłych miejscach Opola Jedną z imprez towarzyszących 48. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym w Opolu jest spotkanie z autorkami książki 'MOTYL I CEMENT. Artystyczne niespodzianki na… » więcej 2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Koncert z okazji Dnia Matki w Głubczycach 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »