Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-07, 16:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Obudziliśmy świadomość bycia obywatelem". Happening w 25. rocznicę obrony województwa [ZDJĘCIA]

Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Mija 25 lat od "łańcucha nadziei" w obronie województwa. Przypomnijmy, w marcu 1998 roku według rządowego projektu Opolszczyzna miała zniknąć z administracyjnej mapy Polski, kraj miał być podzielony na 12 województw. Wówczas obronę województwa rozpoczął Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny. 7 czerwca 100 tysięcy Opolan stworzyło żywy "łańcuch nadziei" okalający granice regionu. Samorząd województwa ustanowił ten dzień Świętem Województwa Opolskiego. W rocznicę tego wydarzenia na pl. Wolności w Opolu zorganizowano happening dla mieszkańców.
- Najpierw był pomysł, który trzeba było przegadać. Wyszliśmy na ul. Krakowską i tam dopiero się okazało, że był entuzjazm - wspomina Janusz Wójcik, założyciel i pomysłodawca OKOOP. - Przez pierwsze dwie godziny zebraliśmy 600 podpisów, tego ludzie oczekiwali. Ale potem się obawiałem jednego, czy ci nasi ludzie zechcą te emocje podtrzymywać. Gdybyśmy wtedy nie zaczęli, gdybyśmy nie trwali, to byłoby kiepsko.

- Obudziliśmy świadomość bycia obywatelem. Wszystkich tak zdeterminowaliśmy, że w "łańcuchu nadziei" oplatającym granice całego regionu były wszystkie gminy - dodaje prof. Dorota Simonides, która wówczas była senatorem RP.

- To nadal są ogromne emocje, całe województwo walczyło o to, żeby zostało zachowane. Jako kobiety wzięłyśmy też sprawy w swoje ręce - mówi Elżbieta Kurek, pomysłodawczyni i współorganizatorka opolskiego "łańcucha nadziei". - Był ten pomysł łańcucha. Chodziło o to, że trzeba było dać odpór oskarżeniom, że był to bunt elit. Wpadłam na pomysł naśladując Marka Kotańskiego. To się wydawało wtedy niewiarygodne. Opolanie dopisali.

- "Łańcuch nadziei" był sam w sobie wydarzeniem bez precedensu. Poczuliśmy wtedy głęboki oddech, że wreszcie jesteśmy u siebie - dodaje Ryszard Zembaczyński, który w tamtym czasie był wojewodą opolskim.

O wspomnienie tamtych wydarzeń zapytaliśmy też mieszkańców, którzy przyszli dziś na pl. Wolności.

- Pamiętam to, jak chyba każdy tu w Opolu. To była nadzieja wspólności, silna więź z pozostałymi mieszkańcami Opola. Wspólnie trzymaliśmy się za ręce - mówi pani Barbara.

- Najważniejsze było to, żeby łańcuch stał od granicy do granicy województwa, ale wszystkie drogi były przejezdne, żeby nie tamowało to ruchu - dodaje Jacek Zamorowski.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola zauważa, że gdyby nie obrona województwa, dziś stolica regionu byłaby miastem powiatowym. - Dzięki województwu Opole dzisiaj jest pięknym miastem, którego zazdroszczą nam w całej Polsce, bo takie miasta zielone, pełne ambitnych i pracowitych ludzi, o takiej urodzie, to jest naprawdę rzadkość.

Oficjalne obchody Święta Województwa Opolskiego połączone z 25-leciem obrony samodzielności naszego odbędą się w niedzielę w Mosznej od godziny 13:00. W programie m.in. Festiwal Twórczości Artystycznej "Opolskie Szmaragdy".
Janusz Wójcik, prof. Dorota Simonides
Elżbieta Kurek, Ryszard Zembaczyński
Mieszkańcy
Arkadiusz Wiśniewski
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2023-09-30, godz. 19:30 Wybory 2023. Kandydatki Nowej Lewicy o koniecznym wsparciu dla psychiatrii i psychologii Psychiatria i psychologia dziecięca były tematem konferencji prasowej dwóch opolskich kandydatek do Sejmu z Komitetu Wyborczego Nowa Lewica. » więcej 2023-09-30, godz. 19:30 Odra Opole nie zwalnia tempa. ''Niebiesko-czerwoni'' pokonali GKS Katowice i umocnili się na pozycji lidera W rozegranym na stadionie przy ul. Oleskiej meczu 10. kolejki rozgrywek Fortuna 1. Ligi piłkarze Odry Opole wygrali z GKS-em Katowice 1:0. Zwycięską bramkę… » więcej 2023-09-30, godz. 18:44 Gigantyczne dynie wisienką na torcie świętowania 25-lecia powiatu krapkowickiego Dynie wielkich rozmiarów powróciły do Krapkowic. Na stadionie w Otmęcie trwa w ten weekend impreza nazwana 'OKR.25', a jej częścią jest coroczny Festiwal… » więcej 2023-09-30, godz. 18:09 Golfiści rywalizowali w Kamieniu Śląskim o puchar OIG. To również memoriał Jarosława Kozubskiego Około 40 graczy wzięło udział w turnieju golfowym o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej na polach Karolinka Golf Park w Kamieniu Śląskim. Impreza została… » więcej 2023-09-30, godz. 17:10 Myśliwska ambona przygniotła mężczyznę. Interweniował LPR 54-letni mężczyzna został ranny po tym, gdy przewróciła się na niego drewniana myśliwska ambona. Do tego zdarzenia doszło w miejscowości Szydłowice w… » więcej 2023-09-30, godz. 17:00 "Opole tętni dobrem". Poprzez bieganie chcą promować ideę krwiodawstwa Promocja honorowego krwiodawstwa będzie przyświecać niedzielnemu (01.10) biegowi pod hasłem 'Opole Tętni Dobrem'. - Wokół jezior na opolskiej Malinie trzeba… » więcej 2023-09-30, godz. 16:45 Wybory 2023. Marcin Ociepa zaprezentował swój honorowy komitet poparcia 50 osób liczy Honorowy Komitet Poparcia Marcina Ociepy, kandydata Zjednoczonej Prawicy do Sejmu. W jednym z hoteli stolicy regionu opolski wiceminister obrony… » więcej 2023-09-30, godz. 15:45 Wystartował 13. Opolski Festiwal Fotografii. Hasło przewodnie to "Echa" Ruszył 13. Opolski Festiwal Fotografii. Stolicę regionu odwiedzają twórcy z całej Polski. Na wydarzenie składają się wystawy, które można oglądać między… » więcej 2023-09-30, godz. 15:40 Opole: po weekendzie rusza remont wiaduktu na ul. Reymonta. Będzie wahadło W poniedziałek (2.10) rozpocznie się remont nawierzchni na wiadukcie na ulicy Reymonta. Będzie zmiana organizacji ruchu. » więcej 2023-09-30, godz. 12:45 Z Opola do Głuchołaz. XI "Opolski Ekspres Dęty" w trasie [ZDJĘCIA, FILM] Jedenasty raz na tory naszego województwa wyjechał 'Opolski Ekspres Dęty'. O 10:00 muzyczny pociąg wyruszył ze stacji Opole Główne do przystanku Głuchołazy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »