Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-24, 19:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Wandal na cmentarzu w Opolu. Zatruwa drzewa kwasem [INTERWENCJA]

Nieznany dotąd sprawca zniszczył i zatruł drzewo na cmentarzu Opole-Półwieś [fot. Monika Matuszkiewicz]
Nieznany dotąd sprawca zniszczył i zatruł drzewo na cmentarzu Opole-Półwieś [fot. Monika Matuszkiewicz]
Nieznany dotąd sprawca zniszczył i zatruł drzewo na cmentarzu Opole-Półwieś [fot. Monika Matuszkiewicz]
Nieznany dotąd sprawca zniszczył i zatruł drzewo na cmentarzu Opole-Półwieś [fot. Monika Matuszkiewicz]
Najpierw wywierca dziurę w drzewie, a następnie wstrzykuje do niego toksyczną substancję. Taki mechanizm stosuje nieznany sprawca, który niszczy okazy na cmentarzu Opole-Półwieś. Sprawę postanowił nagłośnić Zakład Komunalny w Opolu, który zarządza obiektem. Ekologicznym wandalizmem zajęła się też opolska policja.
- Zauważyliśmy wywiercone dziury w drzewie i postanowiliśmy sprawę zgłosić odpowiednim organom - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

- Po konsultacji z pracownikiem naukowym z Uniwersytetu Opolskiego, jakby jednoznacznie zostało stwierdzone, że jest to działanie celowe człowieka. To jest nawiercanie dziurek w drzewie i wstrzykiwanie substancji, prawdopodobnie trującej. Nie wykluczone, że jest to jakiś kwas. my na dziś nie wiemy dokładnie co, ale wiemy, że przy oględzinach drzewa, pana profesora zapiekło jak dotknął, więc jest to jakaś substancja żrąca. Ewidentnie jest to po to, aby drzewo uschło.

Jak przekazał Radiu Opole młodszy aspirant Przemysław Kędzior, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu, zawiadomienie o zniszczeniu drzewa wpłynęło na początku czerwca.

- W tej sprawie policjanci z komisariatu I przeprowadzili oględziny tego drzewa wspólnie z biegłym z zakresu dendrologii. Ustalani i przesłuchiwani są również możliwi świadkowie tego zdarzenia. Śledztwo prowadzone jest pod kątem przestępstwa z artykułu 181 Kodeksu karnego, to jest spowodowanie zniszczeń w przyrodzie.

Dodajmy, że takie przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat więzienia. Policja apeluje również do osób, które mogą mieć jakiekolwiek informację na temat zniszczenia drzewa, o przekazanie ich funkcjonariuszom z komisariatu I przy ulicy Cmentarnej w Opolu.
Katarzyna Oborska-Marciniak
młodszy aspirant Przemysław Kędzior

Wiadomości z regionu

2024-07-15, godz. 19:45 Akademiki czekają, popularne są też kawalerki na wynajem. "Ceny od dwóch lat są bardzo podobne" Ceny za miejsce w akademiku w Opolu wahają się od ponad 500 do 1100 złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czy jest to pokój 1,2 lub 3-osobowy. Za… » więcej 2024-07-15, godz. 19:30 „Nasz rodowód to są rzeczy bardzo istotne”. Kresowianie domagają się ekshumacji pomordowanych w Puźnikach Mieszkańcy gminy Prudnik uczestniczyli w Ogólnopolskim Zjeździe Nowosiółczan i Puźniczan. Było to siódme spotkanie potomków Kresowian, których rodziców… » więcej 2024-07-15, godz. 17:01 Kot sprawcą kolizji. Przewożony bez zabezpieczenia zwierzak zdekoncentrował kierowcę Do tego zdarzenia doszło na trasie z Nysy do Przełęku. 20-letni kierowca osobówki zjechał z drogi i uderzył w latarnię. » więcej 2024-07-15, godz. 17:00 Wyremontowany "Lipsk" ma być gotowy w październiku 2025 roku [ZDJĘCIA] Budynek 'Lipsk' przy ul. Sosnkowskiego w Opolu nabiera kształtu i nowoczesnego wyglądu. Choć gotowa jest już elewacja, to do ostatecznego zakończenia prac… » więcej 2024-07-15, godz. 16:32 Kolizja dwóch samochodów na DK45. Dostawczy przewoził butle z gazem Do tego zdarzenia doszło wczesnym popołudniem w okolicy Bierdzan na drodze krajowej nr 45. » więcej 2024-07-15, godz. 16:30 Ruszył remont obwodnicy Opola. Jest zmiana organizacji ruchu Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj (15.07) rozpoczęły się prace na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2024-07-15, godz. 16:00 Kierowców czeka ruch wahadłowy na DK46 w sąsiedztwie autostrady Będzie ruch wahadłowy na drodze krajowej 46 w sąsiedztwie autostrady A4 i obwodnicy Niemodlina. » więcej 2024-07-15, godz. 15:30 Więziennicy świętowali na zamku w Brzegu. "Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega, że to potrzebna służba" Awanse na wyższe stopnie, medale i podziękowania za dotychczasową pracę. W ten sposób strażnicy więzienni obchodzili dziś (15.07) swoje święto. Na Zamku… » więcej 2024-07-15, godz. 15:17 Sinice znów dają o sobie znać na zbiorniku w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz kąpieli Znów nie można kąpać się w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. » więcej 2024-07-15, godz. 14:45 Przyszli studenci najchętniej wybierają kierunek lekarski i informatykę na opolskich uczelniach Prawie dziewięć tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Opolskim, a ponad trzy na Politechnice Opolskiej. Obie uczelnie zakończyły właśnie pierwszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »