Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Włodzimierz Skalik o możliwej współpracy Konfederacji…
2024-06-24, 09:13 Autor: Daniel Klimczak

Włodzimierz Skalik o możliwej współpracy Konfederacji z AfD: "Trwają rozmowy"

Włodzimierz Skalik o możliwej współpracy Konfederacji z AfD: "Trwają rozmowy"
W poniedziałkowy poranek naszym gościem był poseł Konfederacji Włodzimierz Skalik, którego zapytaliśmy o doniesienia na temat współpracy ugrupowania z niemiecka AfD, a także pomysły na utrzymanie poparcia, które formacja uzyskała w ostatnich wyborach. Nie zabrakło też pytań o kandydata Konfederacji na prezydenta oraz bezpieczeństwo na polsko-białoruskiej granicy.
Dopytywany o porozumienie Konfederacji z Alternatywą dla Niemiec w Parlamencie Europejskim, parlamentarzysta wskazywał, że rozmowy w tej sprawie trwają, jednak nie można wykluczyć, że rzeczywiście ugrupowania będą tworzyły wspólną frakcję w PE. Jego zdaniem, przemawiać za tym mogą wspólne postulaty głoszone przez obie partie. To między innymi wzmacnianie państw narodowych, sprzeciw wobec zielonego ładu czy "terrorowi ekologicznemu".

- Nawet jeśli są jakieś różnice, to one powinny być odsunięte na bok, po to by osiągać wspólne kluczowe cele - wskazywał.

Naszego gościa pytaliśmy, czy Konfederacji nie przeszkadza to, że AfD uważane jest za partię neofaszystowską, co wybrzmiało między innymi podczas ulicznych protestów w ponad 100 niemieckich miastach. Także wypowiedzi części polityków Alternatywy dla Niemiec mogą budzić wątpliwości wśród Polaków. To między innymi nazwanie terenów byłej NRD "środkowymi Niemcami", czy podsłuchane przez czeskie służby rozmowy na temat możliwego współudziału części polityków AfD w szerzeniu proklemlowskiej propagandy. Wśród działaczy ugrupowania zza Odry są także politycy oskarżani o szpiegostwo na rzecz Chin.

- To jest taki sposób obrzucania przeciwników politycznych, który jest zaaranżowany przez Józefa Stalina - odpowiadał poseł Skalik.

- Ta partia ma coraz więcej do powiedzenia w Niemczech. Z całą pewnością są bardzo liczne podobieństwa w podejściu do rzeczy, które my uważamy za istotne - dodawał.

Jednocześnie polityk zapewniał, że nie zauważył wśród działaczy AfD "nawet cienia nastawienia" mogącego sugerować, że mają oni roszczenia wobec zachodnich ziem Polski.

Naszego gościa pytaliśmy też, kogo widziałby jako kandydata Konfederacji w wyborach prezydenckich. Jego zdaniem, najlepszy byłby w tej roli Grzegorz Braun, choć część działaczy (między innymi Przemysław Wipler) wskazuje, że w prawyborach mających wyłonić pretendenta do fotelu głowy państwa wystartują jedynie Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen. Jak przekonywał gość Radia Opole, takie zapowiedzi mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, a Przemysław Wipler nie jest w tej kwestii dobrym źródłem informacji, ponieważ nie należy on do ścisłego kierownictwa Konfederacji.

Zapytany, czy Konfederacja utrzyma wysokie poparcie do wyborów parlamentarnych, Włodzimierz Skalik przekonywał, że ugrupowanie jest i będzie wiarygodne w oczach wyborców.

- Konfederacja, mimo że jest przemilczana, dociera do świadomości Polaków. My się wyróżniamy przekazem, który po czasie okazuje się jedyny wiarygodny - wskazywał.

Zobacz także

2024-07-15, godz. 09:28 "Wreszcie ktoś chce słuchać praktyków". Zuzanna Donath-Kasiura o założeniach reformy służby zdrowia - W tej reformie chodzi o jak najlepsze wykorzystanie potencjału szpitali, ich zasobów sprzętowych i personelu - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Zuzanna… » więcej 2024-07-12, godz. 08:37 Marcin Wycisło o "złotej" nagrodzie Odnowy Wsi dla Jemielnicy - To dla nas bardzo miłe zaskoczenie. To efekt pracy wielu ludzi: decyzji podejmowanych przez samorządowców, ale przede wszystkim społecznego zaangażowania… » więcej 2024-07-11, godz. 08:20 "Życie potrafi zaskakiwać, szczególnie polityka" - Antonii Konopka, nowy członek zarządu województwa opolskiego -Przed wyborami nie zakładałem swojej dalszej misji, jako członek zarządu województwa opolskiego. To, że zdobyłem jedyny mandat w Sejmiku dla PSL spowodowało… » więcej 2024-07-10, godz. 09:26 "Jest bezpiecznie, więcej drobnych przestępstw". Insp. Magdalena Nguyen-Fudala o przestępczości i pracy policji w … Województwo Opolskie jest bezpieczne - zapewniała w Porannej Rozmowie Radia Opole komendant wojewódzka policji insp. Magdalena Nguyen-Fudala. Wskazała też… » więcej 2024-07-09, godz. 08:56 "Bez tej struktury świat wyglądałby inaczej". Bartosz Maziarz o szczycie i rocznicy NATO - Powstanie i istnienie NATO przez 75 lat niewątpliwie przyczyniło się do pokoju na świecie. Bez tej struktury świat mógłby dziś wyglądać zupełnie inaczej… » więcej 2024-07-08, godz. 09:19 "Sprawdzamy i weryfikujemy". Podkom.Dariusz Świądczak o działaniach policji w sprawie fentanylu i innych wakacyjnych… - Na Opolszczyźnie jeszcze nie dostaliśmy takiego zgłoszenia, że ktoś na przykład w szpitalu jest pod wpływem tego narkotyku, ale sprawdzamy i weryfikujemy… » więcej 2024-07-05, godz. 09:24 "Paszporty wydawane na bieżąco, nie trzeba długo czekać". Wicewojewoda Piotr Pośpiech o paszportach i przepisach dla… - Nie ma na razie żadnych rozmów o tym, by w województwie miały powstać dodatkowe punkty składania wniosków i wydawania paszportów. - mówił w Porannej… » więcej 2024-07-04, godz. 08:35 "Mamy do czynienia ze zbiegiem kilku przestępstw". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Szanse na przesłuchanie Zbigniewa Ziobry są uzależnione od jego stanu zdrowia - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Koalicji Obywatelskiej Witold… » więcej 2024-07-03, godz. 09:27 "Nie porzucamy projektu CPK, ale wiemy, jak napięty mamy budżet". Robert Węgrzyn w Radiu Opole o rozbudowie kolei - Do 2040 roku, według zapowiedzi poprzedniego rządu, miała powstać tzw. szprycha kolejowa nr 8 w ramach CPK łącząca Kłodzko - Nysę - Opole, ale nie zapewniono… » więcej 2024-07-02, godz. 08:40 "Najważniejsza sprawa to kwestia przejęcia europejskiego cargo". Tobiasz Gużda o CPK - Centralny Port Komunikacyjny - jako największy w tej części świata mógłby zagwarantować przejęcie przez Polskę europejskiego cargo - mówił w Porannej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »